مهاجرت به استونی

داستان مهاجرت به استونی

خب این روزا تقریبا هر تازه به دوران رسیده ای مهاجرت میکنه یک کانال یوتیوب میزنه و در مورد روش های مهاجرت و راهنمایی بقیه و مزایای مهاجرت میگه :))

اما با توجه به اینکه افراد زیادی در این زمینه از من سوال میپرسن (تا حالا یک نفر هم نپرسیده) تصمیم گرفتم به عنوان زکات علم این مقاله رو بنویسم تا ممکنه به افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند کمک کنه.

مهاجرت به عنوان طراح محصول در شرکت یک خارجی

از آخرین روزی که از شرکت سفرهای علی بابا بیرون اومدم تا به امروز که این مقاله رو مینویسم تقریبا یک سال میگذره خاطرم هست که تصمیم جدی خودم برای مهاجرت رو از فروردین ۹۹ گرفتم باید بگم در اون زمان از شرایط مهاجرت فقط تصمیمش رو داشتم چون نه تجربه مصاحبه داشتم، نه زبان انگلیسی خوبی داشتم نه میدونستم خارج کجاست.

اما به هرحال بعد از یک سال مطالعه و مصاحبه با بیش از ۲۵-۳۰ شرکت مختلف و ریجکت شدن های مختلف توی این مقاله خلاصه تجربه هام رو براتون مینویسم.

برای مهاجرت کاری تسلط زبان انگلیسی چقدر لازمه؟

احتمالا بزرگترین مشکل برای شمایی که داری این مقاله رو میخونی زبان انگلیسی باشه، البته میدونم که توانایی reading خوبی داری اما موقع مکالمه به مشکل برمیخوری چون این بزرگترین مشکل من هم بود. تسلط به زبان انگلیسی در شرکتهای مختلف متفاوت هست اما در اکثر شرکتهایی که اپلای کردم بسیار مهم بود و اکثر روی این موضوع تاکید داشتن. اگر شما توانایی Listening یا Speaking خوبی نداشته باشید معمولا توی مرحله اول مصاحبه که با Recruiter هست قبل اینکه اصلا به مرحله مصاحبه فنی برسه رد میشی که برای من هم این اتفاق اوایل زیاد می افتاد.

اما در کل این مساله رو در نظر داشته باشید بسیاری از شرکتهایی که در آلمان، هلند و یا استونی هستند درک میکنند که انگلیسی زبان دوم شماست و انتظار ندارند همانند Native Speaker صحبت کنید همینکه بتونید باهاشون صحبت کنید حتی اگر مشکلات گرامری یا تلفظ داشته باشید براشون قابل قبول هستش و از این مساله گذر میکنند اما باز میگم این مساله توی شرکتهای مختلف متفاوت هستش.

و یک نکته دیگه اینکه اگر شما مدرک زبان مثل IELTS داشته باشید و این رو توی رزومه ذکر کنید این یک امتیاز مثبت برای شما محسوب میشه و به موفقیتتون کمک میکنه.

شرکتهای خارجی رو چطوری پیدا کنیم؟

بیشترین جایی که میتونید پیشنهادات کاری رو پیدا کنید از طریق شرکتها رو توی لینکدین پیدا میکردم و البته بسیاری همون اول ایمیل ریجکت رو میفرستادن و برخی هم قرار مصاحبه میذاشتن (تقریبا بعد از یک هفته پس از اپلای).

رزومه رو چطوری بنویسیم؟

این یک نکته کلیدی هستش و یکی از مهمترین مسائلی هستش که باید روش کار کنید و مدام آپدیتش کنید، باید تحقیق کنید و بدونید چه چیزهایی رو باید اشاره کنید و چه چیزهایی رو نیازی نیست اشاره کنید، من در این مقاله قصد ندارم به این موضوع بپردازم فقط باید بگم که خیلی مهم هست که پروفایل لینکدین شما بروز و کامل باشه و همچنین رزومه شما حرفه ای نوشته شده باشه.

من در ابتدای اپلای کردن با یک رزومه ضعیف از هر ۲۰ شرکتی که اپلای میکردم یک شرکت قرار مصاحبه میذاشت اما بعد از کار کردن روی رزومه تقریبا از هر ۷ اپلای یک شرکت قرار مصاحبه میذاشت پس این موضوع بسیار مهم هستش.

 

داشتن پورتفولیو (portfolio) چقدر لازمه؟

اگر به عنوان طراح محصول یا UI/UX قصد اپلای کردن دارید باید چند نکته رو در نظر داشته باشید.

  • بسیاری از طراحان فکر میکنند برای شرکتهای خارجی مهم هست که اکانت دریبل با شاتهای خوشکل داشته باشند و این به روند جذب و گرفتن افر کمک میکنه. در نظر داشته باشید این مساله حداقل برای من کار نکرد چون من در پورتفولیویی که داشتم اصلا اکانت دریبل رو نذاشتم من فقط یک پروفایل Behance داشتم که اونم فقط پروژه های کاری که قبلا انجام دادم اپلود میکردم تا به حال هم هیچکدام از شرکتها از من درخواست اکانت دریبل و شات های فضایی که در دریبل میذاشتن رو نمیکرد. اما میدونم اگر به عنوان UI Designer یا Visual designer قصد اپلای کردن دارید این مساله مهم میشه و باید طراحی هایی بر اساس ترند روز توی پروفایلتون داشته باشید.
  • یک چیزی که بسیار بسیار مهم بود اگر به عنوان طراح محصول اپلای میکنید، برای شرکتها خیلی مهم هست که شما اهل نوشتن Case-Study و مقالات طراحی باشید یعنی شما باید یک اکانت مثلا توی Medium داشته باشید که در مورد پروژه هایی که قبلا انجام دادید روند طراحی و تصمیمات طراحیتون رو بنویسید. اینکه با چه مشکلی مواجه بودید، چه پروسه ای رو طی کردید و چرا این تصمیم رو در طراحی گرفتید. نوشتن کیس استادی نشون میده که شما چقدر در این زمینه دانش دارید و چطوری فکر میکنید. همچنین حتما پروفایل مدیوم یا وبلاگ شخصی تون رو در رزومه ذکر کنید.

چه سوالاتی در مصاحبه ها مطرح میشه و چه جوابی باید بدم؟

مراحلی که توی فرایند جذب هستش عموما چند حالت کلی داره البته ممکنه بعضی شرکتها سخت تر یا ساده تر باشند اما معمولا به یکی از اشکال زیر هست:

مرحله اول: ارسال رزومه

مرحله اول معمولا مصاحبه با کارشناس منابع انسانی هستش کسی که اولین نفر بعد از اپلای رزومه شما رو بررسی میکنه و معمولا فقط چند دقیقه رزومه شما رو بررسی میکنه برای همین اگر رزومه شما استانداردهای لازم رو نداشته باشه توی همون چند دقیقه اول شما ریجکتی بزرگوار.

مرحله دوم: صحبت با کارشناس منابع انسانی

اگر رزومه شما استانداردهای لازم رو داشته باشه و کارشناس منابع انسانی تشخیص بده که شما گزینه مناسبی هستی معمولا شما رو Short-list میکنه و تقریبا بعد از پنج روز تا یک هفته یک قرار مصاحبه اینترنتی میذاره، این مصاحبه معمولا بین ۲۰ دقیقه تا ۴۰ دقیقه هستش. سوالهایی که پرسیده میشه معمولا جنبه عمومی داره برای بررسی سطح زبان شما، انگیزه شما برای اپلای و سوالهایی از این قبیل.

درسته که سوالاتی که پرسیده میشه جنبه عمومی دارند اما جوابهایی که شما میدید بسیار مهم هستش و اتفاقا باید تحقیق گسترده ای در مورد مرحله اول مصاحبه کنید که بدونید چه جوابهایی باید بدید که بتونید به مرحله بعد مصاحبه برید.

نکته ای که من توی مصاحبه هایی که داشتم فهمیدم اینه که براشون خیلی مهم هست که انگیزه شما رو بدونند و اینکه سطح شناخت شما رو در مورد شرکتشون و بیزینسشون بدونند و اگر به این نتیجه برسند که شما شرکتشون رو خوب میشناسید و علاقه شما به بیزینس آنها واقعی هستش احتمال رفتن به مرحله بعد زیاد میشه.

همچین در مرحله اول این سوال از من زیاد پرسیده شده که چه جور جایی رو برای کار کردن دوست دارم و تا به حال توی چه ساختارهایی کار کردم، در مورد Agile و اسکرام هم گاها سوالهایی پرسیده میشده.

همچنین گاها ممکنه چند سوال تخصصی در این مرحله مطرح بشه که معمولا مدیر تیم طراحی از ریکروتر خواسته این سوالات رو بپرسه و جواب شما رو بشنوه.

نکته کنکوری هم وجود داره اینکه ریکروتر(کارشناس منابع انسانی) از شما در انتهای مصاحبه میخواد که اگر سوالی دارید بپرسید و این هم بسیار مهمه که چند سوال شما بپرسید در مورد شرکتشون اگر بگید که سوالی ندارید ریجکتی بزرگوار!

سوالی که میتونید بپرسید مثلا در مورد ساختار تیم طراحی، شرکت و تکنولوژیهایی که استفاده میکنند هستش یا هرسوال دیگه ای که به ذهنتون میرسه بپرسید ریکروترا دوست دارند سوال جواب بدن :))

اکثر ریکروترا شخصیتهای مثبت و دوست داشتنی دارند و برای همین اگر همین فاز مثبت رو از شما بگیرند حتی اگر برخی سوالات رو درست جواب ندید احتمال رفتن به مرحله بعد وجود داره.

مرحله سوم: مصاحبه با مدیر تیم طراحی

احتمالا سخت ترین بخش مصاحبه این مرحله هستش سوالات معمولا تخصصی هستش که تعداد زیادی رو میتونید توی اینترنت پیدا کنید.

سوالاتی که توی مصاحبه تخصصی زیاد از من شده اینا بوده:

  • روند طراحی محصول خوب از نظر شما به چه شکل هستش؟
  • چطوری طراحی که انجام دادی رو بررسی میکنی و اشکالاش رو از کجا متوجه میشی؟
  • اگر با پروداکت منیجر چالشی داشته باشی چطوری سعی میکنی مشکل رو حل کنی؟
  • در مورد ابزارهای طراحی چقدر میدونی؟ از چه ابزارهایی تا به حال استفاده کردی؟
  • در مورد UX research چقدر میدونی؟ چندتا از متدهایی که استفاده کردی رو نام ببر و توضیح بده.
  • در مورد Usability test , Accessibility چقدر میدونی؟

مرحله چهارم: تسک طراحی یا مصاحبه با اعضای تیم

این مرحله هم یکی از سخت ترین مراحل مصاحبه هستش که بین نیروهای فنی مثل برنامه نویسان و طراحان مشترک هستش اگر از مرحله قبلی با موفقیت بیرون بیاید توی این مرحله شرکت یک تسک یا چالش براتون میفرسته و حدود یک هفته بهتون مهلت میده که حلش کنید و جوابتون رو براشون بفرستید.

در زمینه طراحی معمولا از شما یک پروتوتایپ و یک داکیومنت به عنوان جواب میخواد که پروتوتایپ همون راه حل شما هست و داکیومنت هم Case study هستش که توضیح بدید چرا به این شکل طراحی کردید. دقت کنید که جوابتون باید همه جوانب رو در نظر بگیره و منطقی باشه و کار کنه، اگر صرفا یه طرح خوشکل و فضایی دریبلی براشون بفرستید براحتی ریجکت میشید.

اما برخی از شرکتها مثل شرکتی که من ازشون افر گرفتم این مرحله رو ندارند و در عوض یک مصاحبه طولانی با اعضای تیم دارند مثلا من حدود یک ساعت و نیم با چهار نفر پشت سر هم مصاحبه کردم که شامل مدیر توسعه موبایل، مدیر محصول، مدیر فنی و یکی از طراحان ارشد بود. در همه موارد هم سوال پرسیده شد مثلا در بخشی از این مصاحبه طولانی از من خواسته شد اسکرین رو share کنم و در مورد یکی از طرحهایی که قبلا انجام دادم روند طراحی رو توضیح بدم و چالش هاش رو بگم.

مرحله پنجم: پرزنت کردن چالش به اعضای تیم

این مرحله برای شرکتهایی هست که براتون تسک میفرستند، اگر از مرحله تسک هم با موفقیت بیرون بیاید و راه حل شما قابل قبول باشه معمولا یک جلسه دیگر ست میشه که باید اون راه حل رو پرزنت کنید و به سوالات احتمالی تیم هم جواب بدید، هدف از این مرحله بیشتر برای آشنایی بیشتر شما با اعضای تیم و دیدن میزان تسلط شما در هنگام پرزنت کردن و کار تیمی هستش.

اما اگر تسک رو درست انجام نداشته باشید و ریجکت بشید معمولا توی این مرحله شرکت یا تیم طراحی حتما بهتون فیدبک میده معمولا یا یک ایمیل مفصل میزنه و ایرادات کار رو میگه و یا ریکروتر تماس میگیره و کامل براتون علت رو توضیح میده.

در نهایت…

اگر تمام این مرحله هفت خان رستم رو با موفقیت بیرون بیاید و بتونید افر رو بگیرید معمولا مراحل بعدی ساده و جذاب هست، ریکروتر تماس میگیره و تبریک میگه و افر رو میده و بعدش یه ایمیل میزنه و افر رو ایمیل میکنه و اگر مورد تایید شما باشه بعد از چند روز افر رسمی رو براتون ایمیل میکنه و شما باید امضا کنید و بفرستید.

در مراحل بعدی یک سری مدارک مثل پاسپورت، عکس و … نیاز هست و گرفتن وقت سفارت و گرفتن بلیط و محل اقامت.

اگر سوال دیگری در این زمینه داشتید در قسمت دیدگاهها بنویسید اگر بتونم حتما جواب میدم 🙂

سفرنامه ها

اپیزود ۳-۱ :دور اروپا با پژو ۲۰۷ در ۸۰ روز - بخش اول سفر ارزان به استانبول کشور پاراگوئه الماسهای آفریقایی

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد