کانادا

سفرنامه کانادا 

بخشی از سفرنامه کانادا : وقتی وارد دومین کشور بزرگ دنیا می‌شوی و درختان سر به فلک کشیده افرا را می‌بینی، تازه می‌فهمی طبیعت کارت پستالی یعنی چه! تازه می‌فهمی زندگی سالم و هوای پاک یعنی چه! تازه می‌فهمی کار کردن و مالیات دادن یعنی چه! تازه می‌فهمی بغض و دلتنگی مهاجر یعنی چه! 

اگر بخواهم کانادا را در چند پاراگراف توصیف کنم باید از اینجا شروع کنم که کانادا دومین کشور بزرگ جهان است. با آدم‌های بسیار متواضع، مهربان و مؤدّب. کانادایی ها به معذرت خواهی کردن بسیار معروف اند.

کانادا کشور سردسیری است و وقتی در سردترین نقطه کانادا دنبال گرم‌ترین آغوش هستی متوجه می‌شوی که زندگی همه‌جوره زیباست! این سرزمین پذیرای فرهنگ‌ها، نژادها و مذهب‌های گوناگون است. زبان ملی این کشور انگلیسی و فرانسوی است و واحد پولشان دلار لعنتی کاناداست.

رنگ خدا در ونکوور به رنگ باران است و در تورنتو به رنگ دلار! این سرزمین بیشترین تعداد دریاچه‌های دنیا را داراست که قسمت شد فقط چندتایشان را ببینم. گویا خدا برای هر جفت عاشق یک دریاچه ساخته که عشقشان را بنام خود ثبت کنند. 

کانادا تحصیل‌کرده‌ترین کشور دنیاست و به خاطر همین زیر بغل هر کانادایی یک کتاب قانون وجود دارد!

نباید از کنار مودب‌ترین و مهربان‌ترین آدم‌های دنیا که در این سرزمین دیده‌ام هم ساده گذر کنم. کانادا زادگاه جمعیت انبوه خرس‌های قهوه‌ای، سیاه و سفید است که در کنار مردم این سرزمین با صلح زندگی می‌کنند و ماهی‌های سالمون را با همدیگر تقسیم می‌کنند. یک بار در نزدیکی دریاچه ویستلر از ۵۰ متری یک خرس را مشاهده کردم و چیزی نمانده بود از ترس سکته کنم.

درست است که 10 درصد از جمعیت کانادا گیاه خواراند اما غذاهای چرب و چیل هم در این کشور کم نیست. کانادایی‌ها عاشق پوتین هستند اما نه پوتین روسیه! (پوتین اسم غذای ملی کاناداست) 

کانادا تا دلتان بخواهد افراد مشهوری دارد: از جاستین بی‌بر، جیم کری، مایک مایرز، سلین دیون، رایان گاسلینگ، ریچل مک آدامز، کیانو ریوز و دریک خواننده بگیرید تا تری فاکس فداکار همه و همه کانادایی هستند. 

وقتی نقشه کانادا را نگاه می‌کنیم تازه متوجه می‌شویم که حدود 90 درصد از خاک کانادا بدون سکنه است طوری که گویا حتی خدا هم از آن‌ها خبر ندارد! 

وقتی متوجه می‌شوید که داشتن بوی بد در کانادا جرم است شاید دیگر هوس مهاجرت به سرتان نزند. در این سرزمین خبری از فوتبال نیست! هاکی ورزش ملی کاناداست. احترام به محیط زیست و حیوانات در کانادا یک اصالت است. سگ آبی حیوان ملی کاناداست. امید به زندگی در کانادا زیاد، توقع‌ها کم و میانگین عمر 81 سال است. گویی مردم این سرزمین با نوح نسبتی دارند.

شرق کانادا هم برای خودش دنیایی دارد و شهر مونترآل بعد از پاریس بزرگ‌ترین شهر فرانسوی زبان در دنیاست. وقتی می‌فهمی فاصله تورنتو تا ونکوور به اندازه فاصله تهران تا پاریس است متوجه می‌شوید که فاصله یک حرف ساده نیست! 

شاید مردم مونترآل مثل مردم پاریس نتوانند بوسه‌های فرانسوی به هم دیگر هدیه بدهند ولی تا دلتان بخواهد صداقت و لبخند در قلب برف و سرما به همدیگر هدیه می‌دهند. وقتی حرف از طولانی‌ترین بزرگراه و خیابان دنیا می‌شود (بزرگراه ترنس کانادا) و (خیابان یانگ) کانادا به خودش افتخار می‌کند که آن‌هارا به نام خود ثبت کرده است. ایرانی های زیادی در کانادا زندگی می‌کنند. از محله لانزدل ونکوور بگیر تا محله ریچمون هیل تورنتو. 

وقتی متوجه می‌شوی از هر ۶ نفر در تورنتو یک نفر ایرانی هست و از بیسکویت ساقه طلایی و پفک تا قرمه سبزی و شله زرد را به‌راحتی در این شهر می‌توانی پیدا کنی آن موقع می‌فهمی چرا به تورنتو می‌گویند تهرانتو. دوست دارم یک روزی یک بشقاب پرنده داشته باشم و شما مسافران آن بشقاب پرنده باشید و من مهماندار شما.

این بخشی از سفرنامه کانادا بود که امیدوارم دوست داشته باشید.

سفرنامه

اپیزود ۲-۱ :به دنبال رنگ و بوی هند-سفری به دنیای فرهنگ و غذای هندی چگونه در سفر تولید محتوا کنیم؟ شهر اشتوتگارت الماسهای آفریقایی

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد