بهترین شهرهای ایران برای سفر در فصل بهار

سفر در فصل بهار آنهم با طبیعت جادویی ایران یکی از تجربه های منحصر به فرد است. اگر قصد سفر دارید باید بدانید که بهترین شهرهای ایران برای سفر در فصل بهار کدام شهرها هستند. سپس با یک برنامه ریزی اصولی بار سفر را ببندید و راهی مقصد شوید.

ایران ما کشوری چهار فصل با طبیعتی بینظیر است. کویر، کوه، دشت، جنگل، دریا و همه آنچه زیبایی است در دل این سرزمین پهناور جای گرفته است. اما سفر در فصل بهار و آب و هوای روح انگیزش چیز دیگری است. هر استان در کشور ما با فرا رسیدن فصل بهار آب و هوای خاصی را خواهد داشت. برای مثال فصل بهار در اردبیل با بهار کیش خیلی فرق دارد. هم از نظر آب و هوایی و دما و هم از نظر بیدار شدن گیاهان از خواب زمستانی. 

بر این اساس در این مقاله سعی داریم اول به معرفی انواع اقلیم های ایران بپردازیم و بعد از میان آن ها بهترین ها را برای فصل بهار به شما معرفی کنیم. 

انواع اقلیم های ایران 

اقلیم یعنی آب و هوای یک منطقه مخصوص در یک دوره زمانی خاص. کشور ما دارای اقلیم های چهارگانه است که تقسیمات آن به شرح زیر هستند:

 1. اقلیم معتدل و مرطوب
 2. اقلیم سرد
 3. اقلیم گرم و خشک
 4. اقلیم گرم و مرطوب

اقلیم معتدل و مرطوب شامل مناطق جنوبی دریای خزر می شود. اقلیم سرد هم مناطق کوهستانی ایران را در بر می گیرد. شهرهایی که در اقلیم گرم و خشک واقع شدند شامل شهرهای فلات مرکزی ایران هستند. سواحل جنوبی ایران هم در اقلیم گرم و مرطوب واقع شده اند. 

اقلیم معتدل و مرطوب

شهرهایی که در سواحل دریای خزر هستند در این اقلیم جای دارند. این شهرها شامل استان های مازندران، گیلان و گرگان می شوند. در این شهرها همواره رطوبت و بارش باران را شاهد خواهیم بود. اما در تابستان این بارش باران به صورت رگبار است. در فصل بهار هم بارش باران در اقلیم معتدل وجود دارد و دما نیز سرد است. بر این اساس اگر کمی سرمایی هستید می توانید گزینه دیگری را برای سفر در فصل بهار انتخاب کنید. اما اگر می توانید بارش باران و سرمای خفیف شمال را تاب بیاورید، این منطقه با طبیعت بکر و دریای زیبایش می تواند یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در فصل بهار باشد.

شهرهای شمالی از آن جهت که در فصل بهار شهرهای میوه های نوبرانه ایران هم هستند جذاب به نظر می رسند. 

اقلیم سرد

شهرهای واقع شده در کوهستان های غرب و شمال غرب ایران جزء اقلیم سرد محسوب می شوند. این شهرها شامل شهرهای تبریز، اردبیل، ارومیه، همدان، سنندج، زنجان و … هستند. شهرهایی که در اقلیم سرد واقع شدند، زمستان و بهار تقریبا مشابهی دارند. در واقع بهار این شهرها بسیار سرد است و این در حالی است که تابستانی خنک و بهارانه دارند. 

اگر به شهر اردبیل سفر کرده باشید حتما می دانید که این شهر گردشگری زیبا، در فصل تابستان خنکای جذابی دارد. بر این اساس پیشنهاد می کنیم که شهرهای این اقلیم را برای گردشگری تابستانه خود انتخاب کنید. اگر مانند ساکنین شهر تهران کمتر بارش برف شدید را دیده اید، به شما پیشنهاد می کنیم با تجهیزات کامل و در فصل بهار به این مناطق سفر کنید و یک زمستان معتدل را در فصل بهار به تماشا بنشیند.

اقلیم گرم و خشک

در این اقلیم تابش خورشید شدید استو به دلیل وزش باد، بارش ها به شدت کاهش پیدا کرده است. شهرهایی مانند یزد، اصفهان، شیراز، سمنان و کرمان در این منطقه آب و هوایی جای گرفته اند. در اقلیم گرم و خشک تابستان های سوزان و زمستان های پر بادی را خواهیم داشت. بر این اساس شهرهای ذکر شده از بهترین شهرهای ایران برای سفر در فصل بهار به شمار می آیند. اگر ماه های دوم و سوم بهار را برای سفر به این شهرها انتخاب کنید به طور حتم تجربه ای به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان رقم خواهید زد.  

اقلیم گرم و خشک

اقلیم گرم و مرطوب

شهرهایی که در سواحل جنوبی ایران هستند جزیی از اقلیم گرم و مرطوب به شمار می آیند. از مشخصه های اقلیم گرم و مرطوب تابستان های خیلی گرم و زمستان های معتدل است. اگر به دنبال هوای مرطوب هستید و سواحل خزر از شما دور است، شهرهای اقلیم گرم و مرطوب جنوب را برای گردشگری خود انتخاب کنید. بهترین زمان برای سفر به این شهرها فصل های زمستان و اوایل بهار است. چرا که در این برهه زمانی هوایی بهاری و معتدل را در این مناطق تجربه خواهید کرد. 

هر چه بهار به ماه های آخر نزدیک می شود آب و هوای این شهرها هم به شدت گرم خواهد شد بنابراین به شما توصیه می کنیم برای سفر به این مناطق ماه های اول بهار را انتخاب کنید.  

از میان شهرها و مناطق آب و هوایی بیان شده، برخی برای سفرهای بهاری بهترین گزینه هستند. در این بخش می خواهیم از این بهترین ها بیشتر بگوییم.

اصفهان، ایرانی در قاب کوچک

شهر اصفهان در اقلیم گرم و خشک قرار گرفته است و بهار دل انگیزی دارد. همه ما حداقل یک بار هم که شده به این شهر تاریخی سفر کرده ایم و از بناهای تاریخی و دیدنی های آن لذت بردیم. شهر اصفهان ایرانی در قاب کوچک است و از تنوع تاریخی فراوانی برخوردار است. 

خوردنی های اصفهانی هم از دیر باز شهرت خوبی داشتند. شما می توانید از این خوراکی ها برای عزیزان خود سوغاتی های جذابی هدیه ببرید. مردم خون گرم اصفهان در مهمان نوازی زبان زد هستند و خوب می دانند چطور مهمان های هر سال را میهمان سالیانه شهر خود کنند. جاذبه های گردشگری شهر اصفهان به قرار زیر هستند:

 1. میدان نقش جهان
 2. چهلستون
 3. عالی قاپو
 4. مسجد اصفهان
 5. پل خواجو
 6. کلیسا و موزه وانک
 7. مسجد شیخ لطف الله

جذابیت شهر اصفهان به عنوان یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در فصل بهار وقتی بیشتر مشخص می شود که بدانید هر یک از شهرهای این استان خود به تنهایی یک منطقه گردشگری مجزا محسوب می شوند. خوانسار زیبا با دشتی از لاله های واژگون و کاشان و گل های محمدی و باغ فین اش، ورزنه و شن های روانش، نطنز و کوهستان ها و آبشار زیبایش جملات کوتاهی در شرح زیبایی های استان اصفهان هستند. همچنین اقامتگاه های بوم گردی اصفهان هم اقامتی آرام را برایتان ایجاد می کند و هم لذت سفر را برایتان چند برابر می کند.

سی و سه پل اصفهان

شیراز زیبا

شیراز هم مانند اصفهان در اقلیم گرم و خشک واقع شده و فصل بهار این شهر آب و هوای بی نظیری را به ارمغان می آورد. بهار شیراز مملو از عطر بهار نارنج و نسترن است. زیبایی های شیراز را از هر مسافری بپرسید خوب می تواند از تجربه دل انگیزش در این شهر بگوید. اگر اهل شعر و شاعری هستید به طور حتم دیدن مقبره های حافظ و سعدی یکی از آرزوهای شما خواهد بود.

اطراف شهر شیراز  و در فواصل قابل قبولی جاهای دیدنی فراوانی مانند دریاچه مهارلو و چشمه شش پیر وجود دارد که در فصل بهار بهشتی زمینی را به چشمان ما هدیه می دهد. اگر به شیراز رفتید عکاسی در باغ ارم، باغ دلگشاه و خیابان قصر الدشت را فراموش نکنید. 

شیراز زیبا

جزیره کیش

جزیره کیش از جمله مناطقی از ایران است که در فروردین و اردیبهشت و به طور کلی در فصل بهار بهترین آب و هوا را دارد. این جزیره مدرن آثار تاریخی فراوانی به قدمت 2500 سال دارد. با سفر به کیش شما می توانید یک تجربه ناب و متفاوت را در زندگی خود رقم بزنید و از بازارها و مراکز خرید جدید این جزیره هم دیدن کنید. 

کیش هم یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در فصل بهار است. این جزیره را همین الان در لیست گردشگری خود قرار دهید. اصلا نگران هزینه ها نباشید. می توان با قیمتی خوب و تقریبا ارزان به جزیره کیش سفر کرد. فقط به شرط آنکه نکات خاصی را حتما در انتخابهایتان مد نظر قرار دهید. 

مشهد مقدس

مشهد را همه ما شهر امام رضا می دانیم و در هر فصلی که دلمان هوای حرم کند به مشهد می رویم. مشهد شهر تمام فصل هاست آن هم فقط و فقط بخاطر امام رضا. اما اگر می خواهید به این شهر بروید و هم زیارت کنید و هم از شهر ها و دیدنی های مشهد لذت ببرید بهترین زمان اوخر فصل بهار است. 

بهترین زمان برای سفر به این شهر از لحاظ آب و هوایی نیمه دوم بهار است چون در این زمان هوا نه زیاد سرد است و نه هنوز به گرمای تابستان رسیده ایم. سعی کنید در مشهد به آرامگاه فردوسی، اخوان و استاد شجریان هم سری بزنید. مشهد جاهای دیدنی زیادی دارد و تعداد این مکان های جذاب به وسعت شهر مشهد است. اگر به مشهد رفتید سوغاتی فراموش نشود!

قشم

نوبتی هم که باشد باز نوبت به شهرهای گرم و مرطوب جنوب ایران می رسد. شهرهایی که از بهترین ها برای سفرهای بهارانه هستند. جزیره قشم هم جزیی از این گزینه ها است و مانند کیش در بهار آب و هوای بی نظیری دارد. جزیره قشم نسبت به کیش کمتر شناخته شده است اما از نظر زیبایی هیچ چیزی کم از هم ندارند.

بیگانگان و خارجی ها بارها و بارها جزیره قشم را از ایران گرفته اند و بارها هم ما آن را پس گرفتیم. از این جهت این جزیره برای ما از لحاظ تاریخی و ایرانی بودن اهمیت زیادی دارد. به جزیره قشم سفر کنید و این بخش از خاک دور افتاده وطن را حتما ببینید و لمس کنید.  

محلات

می دانید که محلات بخاطر گل های فراوانی که دارد به هلند ایران مشهور است. البته چشمه های آب گرم این شهر هم کم از شهرت گل هایش ندارد. در بهار شهر محلات فقط بوی گل می دهد و جشنواره گل ها هم در این شهر برگزار می شود. فصل گل و شکوفه فصل بهار است و بهار بهترین فصل در شهر محلات است.

چابهار

چابهار را فصل بهاران می نامند چرا که این شهر در همه فصول بهار است و آب و هوای خوبی دارد. این شهر گرم و مرطوب در جنوب شرقی ترین جای ایران قرار گرفته است. جایی که کشتی های اقیانوس پیما آنجا لنگر می اندازند و تجارت می کنند. شهر چابهار دیدنی های فراوان و جذابی دارد که از آن جمله می توان به مکان های زیر اشاره کرد:

 • کوهای مریخی چابهار
 • غارهای تیس چابهار
 • بندر گواتر
 • تالاب لیپار
 • کوه گل فشان چابهار
 • منطقه حفاظت شده گاندوباهوکلات
 • ساحل صخره ای چابهار
 • روستای درک
 • روستای شیرگواز
 • روستای رمین
 • فواره بلوچستان چابهار
 • مسجد جامع دزک
 • درخت مکرزن
 • مسجد جامع تیس چابهار
 • ساحل بریس
 • خلیج پزم
 • باغ گیاه شناسی چابهار

همانطور که می بینید چابهار یک مکان گردشگری بی نظیر در فصل بهار است. اگر قرار باشد در این مقاله بهترین مکان را به شما معرفی کنیم، شهر چابهار همان بهترین مکان در فصل بهار است. این شهر به قدری جالب و جدید است که تجربه سفر کردن به اینجا به هر قیمتی می ارزد. به چابهار بروید و با مردم خونگرم این منطقه هم آشنا شوید. سواحل چابهار از زیباترین سواحل دنیا هستند. کشور ما ایران کشوری چهار فصل است و می توان در جاهای مختلف آن شهرهای خوبی برای سفر در فصل بهار پیدا کرد. هر فصلی در ایران زیباست و هر شهری قشنگی های خود را دارد. فصل بهار فقط یک بهانه است که به دیدار جاهای مختلف کشورمان برویم و خاطره سازی کنیم.

اپیزود ۴-۱: دور اروپا با پژو ۲۰۷ در ۸۰ روز - بخش دوم ایران سفرنامه دبی الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد