جاذبه های گردشگری درسدن

جاذبه های گردشگری درسدن

امتیاز این مطلب : 5

یکی از زیباترین شهرهای آلمان، درسدن است که در شرق آلمان واقعش شده، و با سبک معماری باروک، جشنواره ها و موزه های هنری اش شناخته می شود. جلوه سحرانگیز این سرزمین که در حاشیه رودخانه زیبای البه واقع شد است، آن را به یکی از زیباترین مناطق دیدنی آلمان تبدیل کرده است؛ به نحوی که سالانه نزدیک به 5 میلیون نفر از این شهر دیدن می کنند. 

همچنین این مکان، مرکز بسیاری از رویدادهای فرهنگی، دانشگاه های هنری و نیز میزبان بسیاری از آثار تجسمی به جا مانده از هنرمندان بزرگ جهان است. بنابراین اگر قصد سفر به این شهر را دارید، یا به هر دلیل دیگری علاقه مند هستید که با جاذبه های گردشگری درسدن آشنا شوید، با ادامه این متن همراه ما باشید.

کلیسای فرائن؛ ققنوس درسدن

علی رغم زیبایی های چشم انگیز درسدن، تاریخ این شهر با وقایع تلخی همچون جنگ جهانی گره خورده است. یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری درسدن که از بزرگترین پروژه های بازسازی در جهان نیز محسوب می شود، کلیسای فرائن است. این کلیسا با محراب های فیروزه ای رنگ، طاق سبز و گنبد طلایی اش با یک صلیب بزرگ، در سال 1734 ساخته شد. اما پس از تخریب آن در جنگ، درهایش بسته ماند و تا سال 2005 که مجدد بازسازی شد، بازدید از آن ممنوع اعلام شده بود. در حال حاضر این کلیسا که در میدان اصلی شهر نیز واقع شده، به صورت سالانه میزبان چندین کنسرت، رویداد و فستیوال بین المللی است.

کاخ زوئینگر 

به اعتقاد بسیاری، کاخ زوئینگر به دلیل معماری شگفت انگیز، فضای پیرامونی و تزئینات داخلی اش به خودی خود یک اثر هنری کامل محسوب می شود. با این حال این مجموعه برخی از مهم ترین نقاشی‌های جهان را در خود جای داده که ارزش دیدن آن را برای بسیاری از توریست ها دو چندان کرده است. 

در حال حاضر آثاری از بزرگترین هنرمندان دنیا همچون رامبراند، رافائل، ون دایک، کورژیو، ورمیر، تیتیان و تینتورتو در این مجموعه وجود دارد. هر یک از این هنرمندان که در دهه های 15 تا 18 میلادی، در کشورهای مختلف زندگی می کردند، آثار گران قیمت و ارزشمندی را از خود به جای گذاشته که در دوره پادشاهان مختلف از کشورهای ایتالیا، هلند، اتریش و… به این شهر آورده شده اند. 

اکنون کاخ زوئینگر به فضایی فرهنگی، هنری، علمی، تفریحی تبدیل شده است که عرصه ای بی نظیر برای به نمایش در آوردن بیش از 750 اثر تجسمی، نقاشی، جواهرسازی و اسلحه سازی ارزشمند است. همچنین در این کاخ مجموعه ای از چینی ها نگهداری می شود که شهرت بسیار زیادی دارد. چینی هایی که نماد زندگی سلطنتی این منطقه شاه نشین و بیانگر هنر و صنایع دستی شگفت انگیز پیشه وران این منطقه هستند.

 علاوه بر آن بسیاری از ابزار سنتی، وسایل درباریان، لباس ها و ابزارآلات به کار گرفته شده توسط دانشمندان ریاضی و فیزیک نیز در قسمت های مختلف این مجموعه به نمایش گذاشته شده اند که دیدن هر یک از این قسمت ها می تواند برایتان بسیار جالب باشد.

جاذبه های گردشگری درسدن| کاخ زوئینگر| بنیامین مارکو

کلیسای جامع درسدن؛ مدفن پادشاهان

کلیسای جامع درسدن از دیگر مکان های دیدنی این شهر است که با معماری خاصی، متشکل از برج و باروها، بنا شده است. این کلیسا یک برج 85 متری دارد که با طی کردن پلکان متعدد به محل به صدا درآوردن ناقوس مقدس خواهید رسید. همچنین این مکان که به نام دادگاه کاتولیک هم مشهور است، تزئینات باروک، نقاشی های زیبا و جو گرم و دلپذیری دارد و در سال 1980 بازسازی شده است. این مکان پس از بازسازی به عنوان کلیسا جامع نام گذاری شده است. 

در این کلیسا یک اثر هنری در قالب میز خطابه حکاکی شده وجود دارد که جزئیات و کنده کاری های روی آن بسیار هنرمندانه و منحصر به فرد است. همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید در زیر زمین این کلیسا چهار مقبره از پادشاهان ساکسون واقع شده است. علاوه بر آن باید اشاره کرد که این مکان مدفن برخی شاهزادگان و بزرگان نیز هست. 

میدان تئاتر و اوپرای سمپر

در مرکز شهر درسدن، میدان تئاتر واقع شده است که یکی از پرهیاهوترین و شلوغ ترین نقاط شهر محسوب می شود. در این فضا مجسمه مشهور سوارکار واقع شده که شمایل طلایی یک سوار بر اسبِ در حال حمله را نشان می دهد. عده ای از کارشناسان این مجسمه را به پادشاه «جان» منصوب می کنند و معتقدند که قدمت این مجسمه به سال 1883 می رسد. برخی نیز معتقدند این مجسمه نماد جنگاوری و شجاعت است. 

در جوار این میدان خانه اپرای سمپر نیز واقع شده که یکی از معروف ترین نقاط دیدنی درسدن است. این مکان که در سال ۱۸۴۱ ساخته شده، امروزه به یکی از مراکز مهم اجرای اپرا و رقص باله به ویژه در سبک کلاسیک تبدیل شده است. در این فضا نمایش های متعددی در سانس های مختلف به اجرا در می آیند و هر روزه عاشقان تئاتر و نمایش های هنری را به خود جلب می کند.

یکی از دلایل شهرت این فضا به تاریخچه آن باز می گردد. زیرا ریچارد واگنر، آهنگساز معروف قبل از این که از این شهر اخراج شود، بسیاری از قطعات معروف خود را در این مکان ساخته و به اجرا در آورده بود. همچنین تعداد دیگری از آهنگ سازان معروف جهان در این مکان به اجرای شاهکارهای خود پرداخته اند.

کاخ تاریخی درسدن و مجموعه موزه ها

قلعه تاریخی درسدن که در آن موزه های متعددی واقع شده، یکی از مکان های دیدنی این شهر است که بیش از 400 سال محل اقامت پادشاهان آلمانی بوده است. اکنون این کاخ دربردارنده مجموعه ای از جواهرآلات شگفت انگیز و نیز ابزارآلات جنگی همچون غلاف های مزین به جواهرات، زره های طلایی و شمشیر و خنجرهای تزئین شده با عاج فیل و مروارید است.

همچنین در این مکان موزه سکه شناسی واقع شده که در آن سکه های ضرب شده در دوره پادشاهان مختلف به نمایش در آمده است. علاوه بر آن با بازدید از این کاخ می توانید به موزه چاپ و گرافیک که در بردارنده نقاشی های پاستل، آبرنگ و چاپی از هنرمندان مشهور است، سر بزنید.

یکی از معروف ترین قسمت های این مجموعه اتاق ترک است که در آن آثار هنری دوره امپراتوری عثمانی را به نمایش گذاشته اند. این اتاق که در سال 1614 ساخته شده و در حال حاضر یکی از معروف ترین قسمت های این مجموعه است.

جاذبه های گردشگری درسدن| کاخ تاریخی درسدن و مجموعه موزه ها| بنیامین مارکو

مجسمه زره پوش طلایی در کاخ ژاپنی

یکی از چشم گیر ترین جاذبه های گردشگری درسدن، کاخ ژاپنی است. در وسط این عمارت که در سال 1737 به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است، یک مجسمه طلایی وجود دارد. این مجسمه یک زره رومی به تن دارد و اطراف آن را بلوارهای درخت کاری شده و بسیار زیبا احاطه کرده اند. همچنین در این باغ موزه فولکلور واقع شده که در آن آثاری از فرهنگ عامه مردم در سده های قبل به نمایش در آمده است. 

باغ بزرگ و راه آهن مینیاتوری

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری درسدن، با نام باغ بزرگ شناخته می شود که در سال 1814 احداث شده است. این عمارت در واقع یک کاخ تابستانی بوده که توسط شاهان مختلف برای ییلاق کردن استفاده می شده است. اما در حال حاضر در وسط این مکان، باغ گیاه شناسی درسدن واقع شده که به نحوی شهرت این مجموعه را از آن خود کرده است. این باغ گیاه شناسی گنجینه ای است از ذخایر گیاهی از نقاط مختلف جهان که در کنار باغ وحش و موزه حیات وحش واقع شده است.

یکی دیگر از مکان های جالب در این باغ، یک راه آهن مینیاتوری به طول 6 کیلومتر است. در مکان ایستگاه ها، تکنولوژی قطارها در دوره های مختلف و شمایی از سبک زندگی مردم به نمایش گذاشته شده است. جالب این است که در این فضای مینیاتوری، قطارها توسط کودکان راهبری می شوند و به این واسطه فضای مفرحی برای کودکان و نوجوانان ایجاد شده است.

گئورگنتور

گئورگنتور بنایی به سبک رنسانس است که در قسمت بیرونی شهر واقع شده است. این مجموعه در بردارنده یک اثر هنری شگفت انگیز است. روی دیوار آن که ساخته شده از 24 هزار کاشی چینی است، نقش دوک و ردیفی از شاهزادگان به نمایش در آمده است. این پرتره 110 متری بر گذرگاهی با 22 طاق نقش بسته است و با جزئیات بسیاری سبک پوشش، ابزارها، درجه بندی های اجتماعی و سیاسی و نحوه حمایت از دوک منطقه را به نمایش گذاشته است.

ایوان برول

این مجموعه یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری درسدن است. بر این ایوان، مجسمه هایی قرار دارد که زمان های مختلف روز، یعنی صبح، ظهر، عصر و شب را نمایش می دهند. همچنین در فضای بیرونی این میدان و در وسط یک آن حوض بزرگ فواره سنگی دلفین قرار دارد که در سال 1749 ساخته شده است.

این ایوان با نام بالکن اروپا نیز شناخته می شود و در دوره های مختلف یکی از نمادهای زیبایی و هنر شهر درسدن بوده است. شاید از همین رو است که کالج هنری درسدن در این نقطه واقع شده و هر ساله دانشجوهای هنر از نقاط مختلف جهان را به سمت خود جذب می کند. همچنین یادمان موریتز که قدیمی ترین یادمان درسدن نیز هست، در این مکان به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه های گردشگری درسدن| ایوان برول| بنیامین مارکو

گالری های آلبرتینوم

مجموعه ای از آثار هنری مختلف در موزه آلبرتینوم نگه داری می شود که شامل گالری هایی از مجموعه آثار نقاشان رمانتیک، رئالیست، امپرسیونیست و اکسپرسیونیست است. در این مجموعه ها آثاری از هنرمندان فرانسوی، لهستانی، مجارستانی، رومانیایی، و بلژیکی وجود دارد. مهم ترین آثار این مجموعه، نقاشی های گرهارد ریشتر، مونه و گاسپار هستند. همچنین در این مجموعه تندیس ها، صنایع دستساز و مجسمه هایی از کشورهای آفریقایی همچون مصر، آسیای غربی، روم و اتروسک نگه داری می‌شود. 

موزه گرین والت؛ خزانه گرانبهاترین الماس سبز جهان

موزه گرین والت یا خزانه سبز، در واقع یکی از بزرگترین خزانه های نگهداری جواهرات در اروپا است. برخی از گران بهاترین جواهرات جهان همچون بزرگترین الماس سبز جهان که 41 قیراط است، در این موزه نگهداری می شوند.

 قدمت ساخت این خزانه به قرن هفدهم میلادی می رسد و جزئیات طاق سبز زیبای آن توجه بسیاری از معماران از سراسر جهان را به خود جلب کرده است. در حال حاضر بیش از 4000 قطعه گران بها در این خزانه وجود دارد. حتی برخی جواهرات بر پوست شتر مرغ، لباس ها، ابزار جنگ و استخوان و مانند آن کار شده اند.

کاخ های پیل نیتز

 یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری درسدن، مجموعه کاخ های شناخته شده با نام پیل نیتز است. این کاخ ها در حاشیه رودخانه البه و در زمان حکومت اگوستوس ساخته شده اند. 3 کاخ اصلی با نام های کاخ آب (واقع شده در کنار رودخانه)، کاخ تپه (واقع شده در منطقه پر درخت) و کاخ جدید (ساخته شده در دوره معاصر)، هر کدام سبک معماری خاص خود را دارند و اکنون به یک موزه خاص تبدیل شده اند. 

این کاخ که فضای آن 77 هکتار مساحت دارد، در واقع کاخ تابستانی و محل سرگرمی شاه بوده است. به همین دلیل نیز ابزار شکار، جشن و پایکوبی در این کاخ ها به وفور یافت شده اند. در فضای این کاخ، موزه هنر و صنایع دستی نیز برپا شده و همچنین در آن، یک باغ چینی وجود دارد که یکی از قدیمی ترین درختان کاملیای جهان را می توان در این باغ مشاهده کرد.

جاذبه های گردشگری درسدن| کاخ های پیل نیتز| بنیامین مارکو

خانه فرهنگ سوسیالیستی 

این شهر تنها پر از نمادهای سلطنتی و مذهبی نیست. یکی از جاذبه های گردشگری درسدن با نام خانه فرهنگ سوسیالیستی در دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. این مکان یک فضای مدرن دارد و در فضای بیرونی آن یک نقاشی عظیم با نام «زندگی سوسیالیسیتی ما» نقش بسته است. این مکان در واقع یک محل گردهمایی و فضایی برای برقراری میتینگ ها است و تصویری متفاوت از درسدن را به نمایش گذاشته است.

کنیسه جدید

یکی از مورادی که برای بسیاری از گردشگران جالب توجه است، کنیسه جدید درسدن است. در دوران هیتلر بسیاری از کنیسه های یهودیان را خراب کردند. این کنیسه یکی از مراکزی است که پس از جنگ جهانی توسط شهرداری درسدن بازسازی شد و در آن آثار یادبودی از دوران یهودی ستیزی به نمایش گذاشته شده است.

بازار کریسمس

یکی از جاذبه های گردشگری درسدن که در فصل زمستان توجهات بسیاری را به خود جلب می کند، بازار کریسمس است. به اعتقاد ساکنان این شهر، برپایی این بازار فصلی در واقع قدیمی ترین گردهمایی مسیحیان در قبل از کریسمس را شکل داده است. هر ساله پیش از شروع سال نو مردم در این بازار دور هم جمع می شوند و جشن های مربوط به سال نو را برگزار می کنند. در این فضا با هم سرود می خوانند، خوراکی ها و غذاهای سنتی را می پزند و پخش می کنند، مسابقاتی را برگزار می کنند و در کنار هم جشن می گیرند.

ویترین هنر مدرن

در منطقه دانشجویی درسدن، گذرگاهی از ساختمان های زیبا و منحصر به فرد ساخته شده که برخی از معروف ترین معماری های مدرن شهر درسدن را در خود جای داده است. یکی از این ساختمان ها، ساختمانی است که دیواری پوشیده شده با قیف های مختلف در اندازه های متفاوت دارد. هنگام بارش باران، هنگامی که آب در قیف ها جاری می گردد، موسیقی خاصی ساخته می شود. همچنین این منطقه پر از بوتیگ، کافه و گالری هنرمندان جدید است که آثار پیشروی خود را به نمایش در می آورند.

لنگرگاه کشتی ها 

در امتداد ساحل، در نزدیکی تراس برول، ناوگان کشتی های بخار، کروزها و قایق های مسافرتی را مشاهده خواهید کرد که مسافران را در طول رودخانه جا به جا می کنند. اگر علاقه مند هستید که در این سفر یک سفر دریایی هم داشته باشید یا ساعاتی را در یک کروز خوش بگذرانید، می توانید از این لنگرگاه دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری درسدن| لنگرگاه کشتی ها| بنیامین مارکو

کلام آخر

جاذبه های گردشگری درسدن با تاریخ پادشاهان منطقه، هنر، جواهرات، فرهنگ، مسیحیت و جنگ و تلاش برای بازسازی مداوم گره خورده است. در هر قسمت از این شهر سرسبز، قلعه ها، پل ها، کلیساها و گذرگاه های مختلفی را خواهید دید که با معماری های منحصر به فردشان چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. 

موقعیت تاریخی این شهر موجب شده که این مکان علاوه بر فضایی برای معرفی فرهنگ سنتی، جایی برای آشنایی با فرهنگ های همسایه و هنرهای برآمده از سراسر جهان نیز باشد. به نحوی که ضمن دیدار از درسدن آثار هنری مختلفی را از نقاط مختلف جهان خواهید دید که هر یک به تنهایی بسیار ارزشمند هستند. همچنین نمی توان از فضای زنده و آمیخته با موسیقی، تئاتر، گفت و گو و ادبیات این شهر به راحتی گذشت. در یک جمله می توان گفت درسدن شهری است که شما را از همه ابعاد میخکوب خود خواهد کرد.

در سفرنامه های سایت بنیامین می توانید با من به این مکان های جذاب و خیره کننده سفر کنید و بیشتر از قبل با کشور آلمان آشنا شوید. یکی دیگر از سفرهای جذاب به آلمان سفر و سفرنامه هایدلبرگ بود که بسیار جذاب و خواندنی خواهد بود.

اپیزود ۱۲-۱: اروپا گردی آلمان سفرنامه آلمان | هایدلبرگ لعنتی!  هشتاد روز دور اروپا

1 دیدگاه از کاربران

  1. سلام خوشحالم از اینکه مجدد بجای اینستا با پادکست ها و در نهایت با وبسایت شما آشنا شدم. قبلا حدود 3 سال قبل در اینستاگرام با شما آشنا شدم با دیدن قسمتی از سفر به افریقا انجا که برا یکی از کارگرای هتل بود فکر کنم رفتی کلی خرید کردین و خانه اش رفتی، یارو هم کلی کیف کرد با خانمش.
    سایت بسیار عالی و جذابیه اما فونت بعضی از مطالب انگار با ماشین تحریر نوشته شده لطفا از فونت های جذاب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد