جهانگردی با یک دنیا ماجرا

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

جهانگردی با یک دنیا ماجرا و اتفاقات و عجیب و غریب همراه است.

آنچه می خوانید گفت گوی بنیامین رضایی جهانگرد ایرانی با دویچه وله فارسی است.

بنیامین رضایی معروف به بنیامین مارکو جهانگرد، مستند ساز، سفرنامه نویس و نویسنده ایرانی است که به بیش از 80 کشور و بیش از 630 شهر جهان در ۴ قاره مختلف سفر کرده است. او در بسیاری از سفرهایش تنها بوده است سفرهایی که که اکثر بسیار خوب بوده اند و البته گاهی هم ممکن بوده به قیمت جانش تمام شوند. به بهانه آخرین سفر او به اروپا با او قرار مصاحبه گذاشتیم تا با این جهانگرد ایرانی و انگیزه و تجربیات سفرش بیشتر آشنا شویم.

درباره آخرین سفر

بنیامین رضایی می‌گوید او سرانجام توسط وساطت پسر سلطان یک قبیله آزاد شد و این کابوس چند ساعته برای او پایان یافت.

او می گوید برای آخرین سفرم با ماشین از ایران سفرم را آغاز کردم و طی این مدت با گذشتن از کشورهای ترکیه، یونان، مقدونیه، کشورهای بالکان، اتریش، لیختن اشتاین، سوئیس، فرانسه، بلژیک و طی مسافتی حدود 14 هزار و پانصد کیلومتر در چهل و چند روز، حالا به آلمان رسیده ام.

داستان سفر از کجا شروع شد؟

او می گوید: زمانی که در کلاس سوم ابتدایی در ایران درس می خواندم یک روز معلم کتاب جغرافیا را روی میز من گذاشت. من کتاب را باز کردم. درون کتاب کوه ها، رود ها، جلگه ها و البته نقشه جهان بود. این نقشه جهان به حدی برای من جذاب بود که زمانی که در کلاس پنجم ابتدایی بودم تمام کشورها از حفظ می توانستم ترسیم کنم.

دوران جوانی

 بنیامین رضایی جوانی سختی را گذرانده است. ۱۵ ساله بود که پدرش را از دست داد.

برای تأمین زندگی خانواده باید در کنار تحصیل کار می‌کرد. بنیامین پس از گرفتن مدرک دیپلم و در ۲۲ سالگی با ۱۱۰ دلار به استانبول مهاجرت کرد و به مدت چهار سال توریست ها را در این شهر می گرداند.

پس از مدتی او دوباره به ایران برگشت و در دانشگاه مدیریت جهانگردی خواند.پس از آن یک آژانس هواپیمایی باز کرد اما بعد از دو سال به این نتیجه رسید که از زندگی چیز دیگری می خواهد.

شروع جهانگردی با یک دنیا ماجرا

او می گوید: کل آژانس را حدود 5 تا 6 هزار یورو فروختم و بزرگترین ریسک زندگیم را انجام دادم. لوازم سفر خریدم، وسایل را پشت ماشین ریختم و سفرم را آغاز کردم. سفری که هیچ اطلاعاتی تا قبل از آن درباره اش نداشتم و این گونه جهانگردی با ماشین شخصی شروع شد.

و این طور شد که بنیامین رضایی یک جهانگرد شد. او در سفر در چادر، ایستگاه قطار، هاستل و یا خانه دوستانش می خوابد و مخارج سفرش را از اینستاگرام، نوشتن کتاب سفرنامه هایش و یا آوردن توریست از ایران به اروپا تأمین می‌کند و یا در ازای جای خواب و غذا کار می کند.

اینجا بنیامین تعریف جدیدی از جهانگردی و جهانگرد پیدا کرد.

عجیبترین تجربیات سفر

بنیامین مارکو می گوید: عجیب ترین تجربیات سفر های من هم بخش شاد دارد و هم بخش غم انگیز.

هنگامی که در تایلند، لائوس، کامبوج، ویتنام و شرق آسیا بودم غذاهای عجیب زیادی دیدم مانند عقرب، مار، قورباغه و حتی جنین اردک که به مانند تخم مرغ آب پز سرو می شود. در آفریقا نیز غذاهای عجیب زیادی دیدم مانند کله خروس یا خون گاو.

یک قبیله در آفریقا بود که برای مهمان ها خون تازه گاو را به عنوان نوشیدنی سرو می کرد و شما باید به عنوان مهمان از این خون می نوشیدید. یا قبیله دیگری که صبح به صبح به صورت همدیگر تف می کردند. یا قبیله دیگری را دیدم که صبح به صبح در خانه همدیگر برای دور کردن شیاطین ادرار می کردند.

سودان جنوبی عشق و نفرت

اما میان همه این کشورها و اتفاقات عجیب کشوری است که هم دوستش دارم و هم ازش نفرت دارم.

این کشور سودان جنوبی است. یک قبیله ای در این کشور بود به نام مونداری که من خیلی علاقه داشتم آن را از نزدیک ببینم. من سودان را به خاطر این قبیله و مردم مهربان و کودکان دوست داشتنی اش خیلی دوست دارم اما به خاطر اتفاقی که آنجا برایم رخ داد از این کشور خاطره بدی دارم.

زمانی که در این کشور بودم برای تعویض بلیت به شهر رفته بودم. سوار موتور شدم و توسط گروهی گروگان گرفته شدم. انها یک کلت به سمت من گرفتند و این اتفاق برای من بسیار دردآور بود. زیرا فکر می کردم دیگر دنیا به آخر رسیده و نمی توانم جان سالم به در ببرم. در آن لحظات به مادرم و خانواده و دوستانم فکر می کردم.

طی ۵ ساعتی به گروگان گرفته شده بودم، درون جایی تقریباً تاریک و اتاق مانند بودم. برای من آن 5 ساعت مثل 5 سال گذشت.

سفر به سوئیس

او حالا منتظر یک گروه توریستی از ایران است تا با آن‌ها به سوئیس برود. بعد از آن او قصد دارد با ماشین خود تا نروژ سفر کند. بنیامین قصد دارد در آینده یکی از آرزوهای خود را برآورده کند و به آمریکای جنوبی سفر کند.

اپیزود ۱۲-۱: اروپا گردی قاره اروپا سفرنامه اروپا هشتاد روز دور اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد