برلین

جاذبه های گردشگری برلین

برلین پایتخت کشور آلمان است که دارای جاذبه های گردشگری است و تاریخ آن با وقایع سیاسی، جنگ ها، علم، تکنولوژی، هنر و معماری گره خورده است. سالانه میلیون ها نفر با سفر به این شهر عظیم و شگفت انگیز از خیابان های کهن، موزه ها، بناهای قدیمی، و همچنین نمادهای امروزی، مراکز لوکس و نمایشگاه های مختلف آن دیدن می کنند. اگر شما نیز به مکان های پر از رمز و راز، داستان های غمبار، دوباره ساختن ها و سر از خاکستر بلند کردن شهرهای تاریخی علاقه مند هستید، با ادامه این مقاله همراه ما باشید. در این مطلب قصد داریم به بررسی جاذبه‌های گردشگری برلین بپردازیم.

دروازه براندنبورگ، نماد برلین

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری برلین که نماد این شهر نیز محسوب می شود، دروازه براندنبورگ است. این بنای عظیم با ستون های سنگی و نورپردازی فوق العاده اش در واکنشی نسبت به احداث طاق پیروزی در شهر پاریس ساخته شده است. این بنای تاریخی از جنس ماسه سنگ ساخته شده و در طراحی آن، از اثر باستانی آکروپولیس در آتن الهام گرفته شده است. 

دروازه براندنبورگ به افتخار پادشاه فردریک ویلهلم دوم در سال ۱۷۹۱ ساخته شد. این ساختمان ۲۶ متر ارتفاع دارد و سبک معماری آن نئوکلاسیک است. نمای بیرونی این بنا با مجسمه های عظیمی از ارابه و اسب و سوارکاران تزئین شده است.

ساختمان رایشستاگ، نماد اتحاد آلمان غربی و شرقی

ساختمان رایشستاگ یا ساختمان مجلس فدرال آلمان، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری برلین در تمام این کشور و یکی از معروف ترین ساختمان های سیاسی در سراسر دنیاست. دلیل اهمیت این ساختمان به سخنرانی هیتلر در زمان جنگ جهانی دوم باز می گردد. سبک معماری این بنا نئو رنسانس است و توسط پائول والون طراحی شده است.

 تأسیس ساختمان رایشستاگ در سال ۱۸۹۴ به پایان رسید. اما این بنا عمر کوتاهی داشت؛ زیرا یک ماه پس از صدر اعظمی هیتلر آتش گرفت و در جنگ جهانی دوم نیز به کلی بمباران و تخریب شد. در سال ۱۹۷۰ به همت مقامات شهر، بازسازی های این مکان استراتژیک آغاز گشت. مهندس معمار انگلیسی، نورمن فاستر معروف، گنبد شیشه ای این ساختمان را با مهارت بسیاری به همان شکلی که در گذشته وجود داشت، بازسازی کرد. او همچنین یک پلکان مارپیچی را به این بنا افزود تا جلوه آن را بیشتر سازد. این مکان پس از بازسازی به یکی از مهمترین نمادهای اتحاد آلمان غربی و شرقی تبدیل شده است.

ساختمان رایشستاگ

یادبود دیوار برلین، مربوط به تاریک ترین دوره آلمان

یکی از مهم ترین بناهای تاریخی کشور آلمان که در سرگذشت این کشور نقشی پررنگ داشته، دیوار برلین است. این دیوار 155 کیلومتری در زمان جنگ سرد برای جدا کردن آلمان شرقی و غربی و جلوگیری از ورود پناهندگان ساخته شده بود. زمان بنای این دیوار که ۲۹۳ برج دیدبانی، ۵۷ سنگر و پناهگاه زیرزمینی و ۴ متر ارتفاع دارد، به سال ۱۹۶۱ باز می گردد. 

در کنار این دیوار موزه مرکز پناهندگان مارین فلد ساخته شده است که در آن آثار مربوط به یک و نیم میلیون پناهنده آلمان شرقی مشاهده می شود. در این موزه یک بنای یادبود با یک پنجره برای گرامی داشت قربانیان استبداد کمونیسم ساخته شده است. همچنین چک پوینت چارلی که در آن اطلاعات مفصلی از جنگ سرد، مبارزات مردمی، فرار پناهندگان و کشته شدگان راه آزادی ارائه شده است، در جوار این بنای یادبود قرار دارد.

گروسرتین گارتن، شکارگاه خاندان سلطنتی

 این منطقه یکی از مهمترین بخش های شهر برلین محسوب می شود. کلمه گروسرتین گارتن در زبان آلمانی به معنای باغ حیوانات است. نام گذاری این منطقه سرسبز و پوشیده شده با درختان انبوه، اشاره به این نکته دارد که این ناحیه در گذشته شکارگاه خاندان سلطنتی آلمان بوده است. گونه های حیوانی مختلفی در طبیعت بی نظیر این منطقه زندگی می کردند. در حال حاضر نیز بخشی از این گونه های جانوری به خوبی حفظ شده اند. این منطقه در سال ۱۷۰۰ تبدیل به یک پارک بزرگ شد. این پارک در ابتدا با سبک فرانسوی طراحی شد، اما بعدها با افزوده شدن المان های سبک معماری انگلیسی شمایل کلی آن نیز تغییر پیدا کرد.

ستون پیروزی و مجسمه ویکتوریا

پس از پیروزی آلمان در جنگ این کشور با دانمارک، این ستون سنگی بزرگ با حکاکی های بسیار زیبایش توسط هانریش اشتارک طراحی شد. روی این ستون، یک مجسمه طلایی رنگ وجود دارد که این مجسمه برنزی در واقع تندیس الهه پیروزی روم باستان یعنی ویکتوریا است. 

پس از پیروزی این کشور در جنگ های دیگری علیه اتریش و فرانسه، اهمیت و جنبه نمادین این ستون برای مردم منطقه افزایش یافت. در حال حاضر این بنا نشان دهنده قدرت و شکست ناپذیری آلمان است.

ستون پیروزی و مجسمه ویکتوریا

جنگل گرون والد، آرمیده در دامن رود هاول

 یکی از بزرگترین پارک های جنگلی شهری جهان در برلین واقع شده است که با نام گرون والد یا گرین وود شناخته می شود. این جنگل با گونه های گیاهی همچون بلوط، کاج، اقاقیا، راش، توس و درختان صنوبر پوشانده شده است. همچنین گونه های مختلفی از پرندگان، گوزن ها و خوک های وحشی در آن زندگی می کنند.

دریاچه های کوچک و بزرگ متعددی در این جنگل وجود دارد که به یکی از جاذبه های اصلی آن تبدیل شده اند. همچنین رودخانه‌ هاول به طول ۹ کیلومتر در این منطقه واقع شده که فرصت استفاده از تفریحات آبی را برای ساکنین شهر به وجود آورده است. مردم می توانند در طول روز در سواحل این رودخانه به تفریحات آبی همچون قایق سواری و موج سواری بپردازند. 

گرون والد یک تپه مصنوعی با ارتفاع ۸۰ متر نیز دارد که در بالای آن ویرانه های برج گرون والد که در گذشته ایستگاه رادیویی آمریکا بوده، قرار گرفته است. جالب است بدانید که نام این جنگل از کلبه ای که توسط یواخیم هکتور دوم، برای شکار ساخته شده بود، گرفته شده است. این کلبه در سال 1542 برای اقامت شکارچیان افتتاح شد. 

جزیره موزه، مرکز مهم ترین موزه های برلین

یکی از مهم ترین مکان های دیدنی شهر برلین، جزیره موزه است. این جزیره در طول کانال آب دو رودخانه اسپری و کوپنرگراین واقع شده که محل قدیمی ترین و مهم ترین موزه های شهر است. به عنوان مثال موزه اطلس که در سال ۱۸۳۰ برای به نمایش گذاشتن گنجینه های سلطنتی افتتاح شده در این منطقه قرار دارد. همچنین موزه نوئز که در سال ۱۸۵۵ افتتاح گشته و در آن آثار مردم شناختی به نمایش گذاشته می شود، در این منطقه قرار دارد.

موزه پرگامون نیز در این جزیره ساخته شده که یکی از مشهورترین مکان های توریستی برلین است. اهمیت این مکان به قدری است که سالانه بیش از یک میلیون نفر از این موزه دیدن می کنند. در این مجموعه آثار مختلفی مربوط به یونان باستان، آسیای میانه، آسیای غربی، مصر باستان، تمدن آشور، تمدن بابلی و ایران باستان وجود دارد. اما قسمت اصلی این موزه قربانگاه چند هزارساله پرگامون است که قربانگاهی برای زئوس بوده و در سال ۱۸۰ قبل از میلاد ساخته شده است. 

موزه پرگامون از چند بخش تشکیل شده که شامل موزه خاورمیانه، موزه هنر اسلامی و موزه آثار باستانی می شود. آثار درون این موزه در طول جنگ جهانی دوم به سختی جان سالم به در بردند. اغلب آثار به جا مانده در این مکان توسط باستان شناسان آلمانی جمع آوری شده اند. 

 گالری ملی آلمان که در سال ۱۸۷۶ ساخته شده، در همین منطقه واقع شده است. از دیگر موزه های این مجموعه می توان به موزه بوئد اشاره کرد که در سال ۱۹۰۴ ساخته شد و دربردارنده مهمترین مجموعه های تاریخی و عتیقه های شهر است. 

موزه انجمن هامبولت نیز در جزیره موزه واقع شده است که در سال ۲۰۱۹ بنا شد. این مکان دو مجموعه موزه دارد که دربردارنده آثار مردم نگارانه، هنرهای آسیایی و مجموعه گنجینه های غیر اروپایی آلمان است. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار اثر هنری از سراسر جهان در این موزه وجود دارد. همچنین در آن هنرهای باستانی آسیا به نمایش در آمده که شامل مجموعه آثار متمرکز بر هنر چینی می شود.

جزیره موزه همچنین دارای چند سالن تئاتر، سالن کنسرت، نمایشگاه، گالری، فروشگاه و رستوران است. به نحوی که می توانید تنها با بازدید از این منطقه چند روز زمان صرف کنید. به دلیل اهمیت این جزیره، نام آن در سال ۱۹۹۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. 

جزیره موزه

مجموعه آب گرم لیکوئید روم

برلین تنها به موزه ها و مکان های سیاسی اش شناخته نمی شود. این شهر پر از استخرها، حمام ها و اسپاهای معروف است اما مجموعه آب گرم لیکوئید روم یکی از شناخته شده ترین آن ها محسوب می شود.

 این مجموعه در مرکز شهر برلین واقع شده و یک معماری منحصر به فرد مدرن دارد. همچنین یک استخر بزرگ در مرکز این مکان قرار گرفته که در آن موسیقی کلاسیک و الکترونیک زیر آب اجرا می‌شود. از دیگر امکانات این مکان می توان به حمام بخار، سونای نمک هیمالیا، سونای گیاهی و ماساژ درمانی اشاره کرد. ناگفته نماند که در ساخت محوطه بیرونی و فضای سبز این بنا از فرهنگ ژاپنی الهام گرفته شده است.

کاخ و پارک شارلوتنبرگ، قدیمی ترین ساختمان پروسی 

کاخ شارلوتنبورگ در قرن ۱۷ میلادی ساخته شد. این کاخ قدیمی ترین و بزرگترین ساختمان به سبک پروسی در شهر برلین است. این کاخ زیبا و مجلل یک گنبد مرکزی عظیم ۵۰ متری دارد و اطراف آن با درختان پرتقال احاطه گشته است. همچنین یک سالن مهمانی مجلل به نام نیووینگ به معنی بال جدید در آن احداث شده است.

از آنجا که برای چند دهه این کاخ مهم ترین اقامتگاه خاندان سلطنتی آلمان بوده است، یکی از بهترین مکان ها برای نشان دادن زندگی درباریان محسوب می شود. در حال حاضر اتاق خواب فردریک اول به یکی از قسمت های جذاب این بنا تبدیل شده است. همچنین در این کاخ موزه وسایل و نقاشی های زیبا، محل استراحت ولیعهدها و مقامات حکومت به همان شکلی که در گذشته بوده، به نمایش گذاشته شده است.

خیابان آنتن دِرلیندن، پوشیده از درختان لیمو

خیابان آنتن درلیندن معروف ترین و مشهور ترین خیابان شهر برلین است. اسم این مکان از درختان لیموی آن گرفته شده است. این محل طی سالیان دراز میزبان گردشگران و مردم محلی بوده است. این خیابان ۱۴۰۰ متری در سال ۱۹۷۳ میلادی ساخته شد تا مسیر سواری خاندان سلطنتی برای رسیدن به منطقه شکار باشد اما امروزه یکی از مهم ترین مراکز خرید و سوغاتی فروشی های شهر برلین به حساب می آید. با این حال بخشی از گردهمایی های سالانه مهم برلین همچنان در همین منطقه صورت می گیرد. 

خیابان آنتن دِرلیندن

میدان گندارمن مارکت، در جوار مجسمه چهار بانو

یکی از مکان های توریستی برلین میدان گندارمن مارکت است که در کنار آن سه ساختمان تاریخی مهم وجود دارد. ساختمان خانه کنسرت، کلیسای جامع فرانسوی و کلیسای جامع برلین که در ادامه معرفی می شوند، در این میدان قرار دارند. نام گذاری این میدان که در قرن 17 ساخته شده از هنگ ژاندارمری گرفته شده است. 

در کنار این میدان بنای شیلر و فواره زیبای چهار بانو قرار دارد. هر یک از تندیس های چهار بانو نشان دهنده یکی از ارزش های زندگی آلمانی هستند. تندیس بانوی غزل چنگی در دست دارد که نماد ادبیات است. بانوی درام با خنجری در دست نماد موسیقی و رزم است. مجسمه بانوی تاریخ با بال هایی که روی آن نام های گوته، بتهوون مایکل آنجلو و چند نفر دیگر نوشته شده نماد تاریخ شکوهمند این کشور است و مجسمه فلسفه با حکاکی عبارت «خودت را کشف کن» نمادی از فیلسوفان مشهور این سرزمین است. این میدان در زمستان ها به محلی برای برپایی بازارچه کریسمس با نور پردازی ها، ریسه های زیبا و شلوغی پر از هیجان و شور و حال، تبدیل می شود. 

کلیسای حضرت مریم، با عناصری از تحولات مذهبی

این مکان زیبا، یک کلیسای کوچک با سبک معماری گوتیک است. بخش های قدیمی کلیسا از سنگ گرانیت ساخته شده است اما قسمت های جدیدتر آن آجری است. این کاخ در جنگ جهانی دوم توسط متفقین به شدت آسیب دید. اما در سال ۱۹۵۰ مرمت شد و به شکل امروزی آن در آمد. در محوطه این کاخ مجسمه مارتین لوتر کشیش شورشی پروتستان قرار گرفته است.

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم 

این مکان تاریخی در واقع از سه کلیسا تشکیل شده است که شامل کلیسای قدیم، کلیسای جدید و کلیسای پست مدرن است. این مکان به یاد قیصر ویلهلم که در سال ۱۹۶۱ ساخته شد، برجی با ارتفاع ۶۳ متر دارد. سبک معماری کلیسای قدیمی نئورنسانس است؛ اما در ساخت کلیسای جدید از استیل و شیشه که نمادهای معماری مدرن هستند، استفاده شده است.

سالن کنسرت پیر بولز، سالنی با یک معماری خاص

این مکان بسیار زیبا و با شکوه، یک بنای دو طبقه به شکل بیضی است که تمام صندلی های آن دید کاملی نسبت به اطراف دارند. معماری این ساختمان بر اساس طرح اولیه دانیل برانبویم ساخته شده است که زمانی سرپرست موسیقی اپرای برلین بود. همچنین فرانک گری معمار معروف آمریکایی در طراحی نهایی این ساختمان نقش مهمی داشته است. این سالن که در حال حاضر نیز در آن برنامه های متعددی به اجرا در می آید، از نظر آکوستیک توسط یاسوهیساتویوتا، پژواک شناس مشهور کارشناسی شده است.

سالن کنسرت پیر بولز

کلیسای جامع برلین، بزرگترین کلیسای شهر

یکی از جاذبه های گردشگری برلین کلیسای جامع آن است که یک گنبد ۷۵ متری دارد. ناقوسی که در این کلیسا مورد استفاده قرار می‌گیرد متعلق به سال ۱۵۳۲ است. سبک معماری این بنا باروک جدید است و بزرگترین کلیسای برلین محسوب می شود. این مکان شامل سه بخش اصلی یعنی کلیسای یادبود، کلیسای غسل تعمید و نکاح و کلیسای منطقه‌ای است.

در کلیسای جامع برلین یک گالری امپراطوری نیز وجود دارد که آن را بسیار جالب کرده است. اما نقطه شگفت انگیز این کلیسا سردآب آن است که به سرداب هنزولن معروف است. این مکان که در زیر کلیسا قرار دارد شامل صد تابوت و گور تاریخی مربوط به قرن ۱۶ تا ۲۰ است.

کلیسای جامع فرانسوی، به جا مانده از مهاجران

یکی از جاذبه های گردشگری برلین کلیسای جامع فرانسوی است که در سال ۱۸۰۵ ساخته شده است. این مکان توسط گروهی فرانسوی که در سال ۱۳۸۵ به برلین مهاجرت کرده بودند، ساخته شد. آن ها این کلیسا را با سبک فرانسوی خودشان بنا کردند. از زیبایی های این مکان می توان به برج ۷۰ متری آن اشاره کرد.

خیابان فردریش، محلی برای خرید لوکس

این خیابان که با نام فردریش اشتراسه مشهور است، یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری برلین محسوب می شود. این خیابان یکی از نقاط استراتژیک آلمان در زمان جنگ جهانی دوم بود. اما در حال حاضر این مکان به یکی از نقاط خرید مشهور در شهر تبدیل شده است و خیابانی پر از فروشگاه ها و بوتیک های شیک، مجلل و لوکس و رستوران های گران است.

باغ جانورشناسی برلین

 این مجموعه که در سال ۱۸۴۴ ساخته شد، شامل یک باغ وحش مدرن و آکواریوم است. در این فضا برنامه های آموزشی بسیاری برگزار می‌شود. برنامه ریزی های متعدد این مکان را به خانه طبیعی ۱۵۰۰۰ حیوان از ۱۶۰۰ گونه حیوانی و یکی از بهترین نمونه های باغ وحش در جهان تبدیل کرده است.

این مکان که در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری برلین محسوب می شود، بعد از جنگ جهانی دوم به طور کامل بازسازی شد.

قدم زدن در محله نیکولای

محله نیکولای که در قلب شهر برلین واقع شده، چندین موزه و کلیسای سنتی از جمله کلیسای سنت نیکلاس را در دل خود جای داده است. در این منطقه پیاده راه های سنگ فرش شده و زیبایی ساخته شده تا مردم بتوانند به راحتی در آن قدم بزنند. همچنین ساختمان های قدیمی و کوچکی در دو طرف خیابان آن قرار دارد. اگر برای رستوران گردی، کافه گردی، تماشای مغازه ها، خرید و نیز دیدن کارگاه های هنری به دنبال مکانی مناسب می گردید، نیکلای خیابان مورد علاقه شما خواهد بود.

باغ و موزه گیاه شناسی برلین داهلم

این مکان یکی از مهم ترین باغ های گیاه شناسی جهان محسوب می شود که در سال ۱۳۷۵ ساخته شده است. این باغ در گذشته محل آشپزخانه و باغ سبزیجات و مزرعه کاخ سلطنتی بوده که غذای درباریان از آن فراهم می شد. مجموعه این منطقه ۱۰۴ هکتار است و یک کتابخانه بسیار بزرگ دارد.

در این باغ موزه، ۲۲ هزار گونه گیاهی زنده و دو میلیون گونه گیاهی در قالب موزه وجود دارد. این مکان همچنین شامل ۱۶ گلخانه برای گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری، یک تالاب بزرگ برای پرورش گیاهان دریایی و مردابی و یک باغ الکتورال است. 

باغ و موزه گیاه شناسی برلین داهلم

استخر اشتات باد 

یکی از بزرگترین استخرهای برلین، استخر اشتات باد است. برای طراحی این مکان از حمام های آب گرم باستان الهام گرفته شده است. همچنین این مکان دارای دو استخر بانوان و آقایان به صورت جداگانه است و در آن یک سونای بزرگ با نورپردازی های خاص یک کتابخانه نیز وجود دارد.

برج تلویزیون برلین

این برج عظیم که ۲۵۰ متر ارتفاع دارد، در واقع یک دکل مخابراتی است. این بنا در سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۹ توسط دولت دموکراتیک آلمان ساخته شد تا نماد برلین کمونیستی باشد. این برج که از تمام شهر قابل مشاهده است، یک سری مجموعه رستوران هایی نیز دارد که بهترین رستوران های شهر محسوب می شوند و ممکن است برای رزرو میزهای آن روزها در نوبت باشید. تراس این برج در ارتفاع 200 متری قرار گرفته که چشم انداز منحصر به فردی از شهر فراهم کرده است.

یادمان هولوکاست، مرثیه ای برای هزاران کشته

یکی از جاذبه های گردشگری برلین، موزه یادمان هلوکاست است که به یاد کشته شدگان اردوگاه های نازی بنا شده است. این مکان که در ۱۹ هزار متر مربع زمین شیب دار واقع شده، دربردارنده ۲۷۱۱ بلوک بتنی است که در واقع یک گورستان را در ذهن تداعی می کند. این بلوک ها با یک الگوی منظمی در کنار هم قرار گرفته اند و فضای وهم آلودی را ایجاد می کنند. این بنا در سال ۲۰۰۵ یعنی ۶۰ سال پس از پایان جنگ جهانی دوم ساخته شد.

گالری برلین، انبار شیشه قدیمی

این مکان در گذشته یک انبار شیشه بوده که امروزه به مرکز هنرهای زیبا، عکاسی، معماری و مجسمه سازی تبدیل شده است. بر دیواره های سفید این مرکز آثاری از هنرمندان برلین و کشورهای دیگر به نمایش گذاشته شده است. این بنا با آثار هنری مدرن، جنبش های مهمی همچون دادائیسم و اکسپرسیونیسم و ساختارشکنی های هنرمندانی از سراسر جهان گره خورده است. همچنین در این فضا نمایشگاه های موقت و گالری های دوره ای برای حمایت از هنرمندان معاصر و ستاره های در حال رشد برپا می شود.

موزه یهود برلین، محل ماتریس خرد ستیزی

پس از یادبود هلوکاست، محل دیگری که به دوران سیاه آلمان نازی اختصاص یافته موزه یهود است. این مرکز به یاد کشته شدگان یهودی جنگ جهانی دوم در ۲۴ ژانویه ۱۹۳۳ یعنی ۶ روز پیش از آن که نازی ها به طور رسمی قدرت را در دست بگیرند، تأسیس شد. در این مکان مجموعه ای از آثار هنرمندان یهود و آثاری با موضوع هلوکاست به نمایش درآمده است. این موزه که در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد، یکی از بزرگ ترین موزه‌های یهود در سراسر اروپا است. 

دنیس لیسبکند طراح اصلی این موزه است که اثر اصلی او با نام «ماتریس خردستیزی» در این مکان به نمایش گذاشته شده است. این اثر در واقع چیدمانی از مجموعه نشانه های زندگی یهودیان با اشکال هندسی زاویه دار است. همچنین ورودی اصلی با یک ستاره داوود به هم ریخته، سمبلی از شکستن معنای نشانه ها، رسیدن به بی معنایی و خلق معنای جدید و چندگانه است. فضای خالی در پلان نیز نشان دهنده جای خالی یهودیان کشته شده است.

 دیوارهای این موزه تاریک و پیچ در پیچ است. راهروهای بن بست طراحی شده آن سرانجام به برج هولوکاست می رسند. در کف راهروها، صورتک های چدنی قرار دارد که بازدیدکنندگان باید روی آن پا بگذارند. با قدم گذاشتن روی این صورتک ها صدایی شبیه جیغ انسان تولید می شود که یادآور شکنجه هایی است که یهودیان متحمل شده اند.

موزه تاریخ آلمان با دو ساختمان قدیمی و جدید 

این موزه متشکل از یک ساختمان مدرن و یک ساختمان قدیمی است. عمر ساختمان قدیمی به ۳۰۰ سال می رسد. معماری این بنای تاریخی به سبک باروک و روکوکو طراحی شده و مساحت آن ۸۰۰۰ متر مربع است. در این موزه بیش از ۸ هزار قطعه از دوران ماقبل تاریخ تا دوران حاضر وجود دارد که از سراسر جهان جمع آوری گشته اند. این مکان در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری برلین است. 

همچنین در این موزه بخش های مختلفی مربوط به پزشکی، مد، مذهب، چاپ، هنر و عکاسی، سلاح های تاریخی، اطلاعات مربوط به فرو ریختن دیوار برلین برپا شده است. یک سینما، یک کتابخانه تحقیقاتی و تعدادی کافه در این مکان ساخته شده است که ارزش بازدید از آن را دوچندان می کند.

موزه تاریخ آلمان

گالری بخش شرقی، محلی برای نمایش هنر آوانگارد 

در امتداد رودخانه اسپری دیواری قرار دارد که به یک گالری روباز از هنرمندان جسور و آوانگارد تبدیل شده است. این دیوار در واقع طولانی ترین قطعه باقی مانده از دیوار برلین است که در حال حاضر به عنوان یک گالری رو باز به طول یک کیلومتر مورد توجه قرار گرفته است. این دیوار در سال ۱۹۹۰ با طرح هایی از جنگ و نابرابری رنگ آمیزی و پوشانده شد اما به دلیل این که مراقبت های لازم از آن صورت نگرفت، به مرور آثار کشیده شده از بین رفت. در سال ۲۰۱۰ این گالری مجدد مورد توجه مردم، رسانه ها و دولت آلمان قرار گرفت. به نحوی که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هنرمند داخلی و بین المللی در این گالری آثاری به یادماندنی را از دوران سقوط دیوار برلین به نمایش گذاشته اند.

دیوار های کرویزبرگ، عرصه هنر خیابانی 

این دیوارها همانند گالری شرقی، محلی برای به نمایش گذاشتن هنر خیابانی هستند و از آثار گرافیتی و نوشته هایی که خواندن آن ها دشوار است، پوشانده شده اند. همچنین در این مکان شاهکارهای نقاشی مختلفی که با اسپری طراحی شده اند، به نمایش در آمده اند اما به دلیل ماهیت امروزی این مکان و سیال بودن هنر خیابانی، اشکال این دیوارها مداوم تغییر می کند. 

هنرمندان آماتور و جاه طلب بسیاری از نقاط مختلف جهان به این مکان می آیند تا هنر خود را به نمایش بگذارند اما آثار بزرگی از هنرمندان معروفی همچون ویکتور اش، بلو و روا نیز در این منطقه وجود دارد که اهمیت آن را برای هنر دوستان دوچندان ساخته است. در حال حاضر بازار این خیابان به اندازه ای گرم است که می توان گفت مانند یک فستیوال دائمی است.

استخری رودخانه ای بادشیف 

این مکان یک استخر عمومی شناور است که در بخش بندر شرقی رودخانه اسپری قرار دارد. از آنجا که این رودخانه به علت آلوده بودن برای شنا مناسب نیست، این استخر توسط شهرداری برای استفاده مردم ساخته شده است. شهروندان می توانند هر روز از ساعت ۸ صبح تا نیمه شب به صورت رایگان از استخر باد شیف استفاده و در محیط امن و تمیز شنا کنند. 

طبیعت زودگلنده برلین

این مکان یک پارک عمومی به مساحت ۱۸ هکتار است که تمامی مسیرهای آن با پیچک ها، گل های رز رونده، درختان سر به فلک کشیده، چراغ های زیبا و آبنماهای شگفت انگیز تزئین شده است. همچنین ساختمان راه آهن سابق برلین نیز در این پارک واقع شده است. از همین رو نمونه های قدیمی، نمونه های مینیاتوری و آثاری به جا مانده از لوکوموتیوهای قدیمی در این مکان به نمایش در آمده اند که در آن می توان فرسایش امکانات راه آهن را در ترکیب با طبیعت جدید، مشاهده کرد.

تپه فیلگبرگ، تپه پرواز 

اگر شما نیز به داستان های بیوگرافیک علاقه مند هستید، این مکان برایتان جالب خواهد بود. تپه فیلگبرگ محل تولد ایده هواپیما محسوب می شود. اتو لیلینتال مهندس آلمانی بود که اولین نمونه‌های کایت را روی این تپه امتحان کرد و برای اوج گرفتن از بالای این مکان پرید. این مکان که به عنوان تپه پرواز شناخته می‌شود، ۱۵ متر ارتفاع دارد. اوتوی جوان پس از این که در سال ۱۸۹۶ اولین کایت خود را امتحان کرد، به شدت آسیب دید و پس از ۳۶ ساعت از دنیا رفت. به همین منظور در سال ۱۹۳۲ مردم محلی به یاد وی یادبودی را روی این تپه بنا کردند. 

تپه فیلگبرگ

برج فونکتورم، برج رادیویی برلین 

این برج در سال ۱۹۲۶ توسط هندیش استرومر معمار معروف آلمانی ساخته شد. این بنا به برج ایفل که چهل سال بعد از آن ساخته شد، شباهت بسیاری دارد. در حال حاضر برج فونکتورم یکی از جاذبه های گردشگری برلین محسوب می شود. برج رادیوی برلین در بالای این مکان قرار گرفته و آن را به محل مناسبی برای رستوران ها، تماشاخانه ها و بالکن های تمام نما تبدیل کرده است.

مائورو پارک، محلی برای نمایش خیابانی

یکی از جاذبه های گردشگری جالب برای تماشای گروه های مختلف ساکن در برلین مائورو پارک است. این مکان که 15 هکتار مساحت دارد، یکی از پارک‌های عمومی و رایگان این شهر است اما جذابیت این پارک به فضای سبز، محل های مناسب پیکنیک و طبیعت زیبای آن محدود نمی شود. بلکه حضور نوازندگان خیابانی، آکروبات ‌بازها، کمدین ها و شعبده بازها در این پارک، آن را به یک فضای جادویی تبدیل کرده است.

در روزهای یکشنبه نیز بازارچه ای از کالاهای عتیقه و قدیمی، دست دوم و جدید یا حتی محصولات طراحان هنرمند آزاد در این مکان بر پا می شود. همچنین اطراف این محوطه وسیع پر از دکه های غذا و خوراکی فروشی است. 

سازه شوئه وربلاستونگ کوپر 

اسم این مکان در لغت به این معنی «سازه ای با تحمل وزن سنگین» است. علت نام گذاری این مکان به داستان پشت آن باز می گردد. در زمان آلمان نازی قرار بود در این محل طاق پیروزی هیتلر ساخته شود اما چون این منطقه خاک باتلاقی داشت و مقاومت لازم را برای پشتیبانی از وزن ساختمان فراهم نمی کرد، این ساختمان به صورت آزمایشی ساخته شد. در حال حاضر این ساختمان به یک موزه کوچک تبدیل شده است.

ساعت پست دامر پلاتز

در اغلب شهرهای آلمان، برج ساعت وجود دارد و برج های ساعت یکی از مکان های دیدنی و خاص آن شهرها محسوب می شوند. در قرن بیستم ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی برلین برای کنترل عبور و مرور ماشین ها روی بلندی پست دامر پلاتز می ایستادند. اولین چراغ راهنمایی اتوماتیک آلمان نیز در سال ۱۹۲۴ در همین مکان بنا شد اما بعداً ساعتی طراحی شد که شبیه همان چراغ راهنمایی بود و به یاد تاریخچه این محل در آن بنا گشت.

ایستگاه شنود در کوه اهریمن 

یک ایستگاه جاسوسی متروکه باقی مانده از زمان جنگ سرد، بر فراز یک تپه مصنوعی با نام کوه اهریمن قرار دارد. این تپه ۸۷ متر ارتفاع دارد که در گذشته با هدف راه اندازی ایستگاه های رادیویی ساخته شده بود. در حال حاضر در این منطقه آواره های جنگ جهانی دوم و باقی مانده هایی از یک کالج نظامی نازی مشاهده می شود. هدف از ساخت این ایستگاه، شنود از دیوار برلین شرقی بود. پس از سقوط دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ این سازه به حال خود رها شد و به محلی برای نقاشی های دیواری تبدیل گشت. در حال حاضر تورهای تاریخی مختلفی در این مکان به اجرا درمی آیند و می توان گنبدهای رادار و چشم اندازی از شهر را در آن تماشا کرد.

موزه فناوری آلمان، تصویر آلمان مدرن 

یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری برلین که با تاکید بر وجه صنعتی، مدرن و در حال پیشروی آلمان ساخته شده، موزه فناوری برلین است. این مکان نشان دهنده توسعه علمی و تکنولوژی این کشور است. این مکان در سال ۱۹۸۳ افتتاح شد و در بردارنده بخش های مختلفی از صنعت هوایی، صنعت جنگ، لوکوموتیوسازی و از همه مهم تر صنعت خودروسازی است. در این موزه موتورهای بخار قدیمی، اولین نمونه های ساخته شده از ابزارهای عظیم کارخانه ای و وسایل مختلف به کار گرفته شده برای توسعه تولید به نمایش در آمده است.

موزه فناوری آلمان

سخن پایانی

برای بازدید از جاذبه های گردشگری برلین باید روزها وقت گذاشت. ماهیت خاص این شهر به لحاظ استراتژیک باعث شده که برلین به یک موزه شهر عظیم، با گالری ها و نمایشگاه های متعدد تبدیل شود. با این حال از طبیعت زیبای این شهر، رودخانه ها، باغ های گیاهی و جانورشناسی و نیز پارک های بسیار زیبای آن نمی توان گذشت. شهر برلین ترکیبی از داستان قدرت مردم آلمان در اروپا و تاریخ غم انگیز کشتار در برهه های مختلف تاریخی است. همچنین این شهر مملو از بناها، یادبودها، مکان ها و فضاهای عمومی بسیار زیبایی است که اهمیت آن را برای گردشگران از سراسر جهان چندین برابر کرده است. 

شما همراه گرامی می توانید تجربه های سفر خود را در بخش سفرنامه های سایت بنیامین مارکو منتشر کنید و با ما به اشتراک بگذارید.

اپیزود ۱-۱ :ماجراجویی در دنیای عجیب و غریب ماداگاسکار کشور اسکاتلند سلانسر گیلان الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد