برلین

آلمان شهر برلین 

شهر برلین پایتخت کشور آلمان و یکی از مهمترین شهرهای قاره اروپا است. این شهر هم از نظر وسعت و هم جمعیت بزرگترین شهر اتحادیه اروپا و آلمان است. یک سوم این شهر از جنگل، پارک، باغ، رود، آبراهه، و دریاچه تشکیل شده ‌است.

بسیاری از مردم این شهر را به دلیل دیوار معروف آن می شناسند. دیوار برلین نام دیواری به طول ۱۵۵ کیلومتر و به ارتفاع ۳/۶ متر بود که توسط جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) ساخته شد. این دیوار در سال های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به‌مدت ۲۸ سال شهر برلین را به دو منطقه شرقی و غربی تقسیم کرده‌ بود. احداث این دیوار چنان شتابان انجام گرفت که بسیاری از خانواده‌ ها که در مناطق مختلف شهر زندگی می‌کردند برای مدت ۲۸ سال از یکدیگر جدا شدند. گروهی از آن ها آن قدر زنده نماندند که فرو ریختن دیوار برلین را شاهد باشند و امکان دیدار دوباره خانواده های خود را پیدا کنند.

بر اساس تحقیقات پژوهشگران آلمانی و گزارش هایی که به تازگی منتشر شده در طول سال‌ هایی که دیوار برلین برپا بود ۱۲۵ نفر در پای آن کشته و حدود ۲۰۰ نفر نیز به شدت مجروح شدند.

این دیوار اصلی ترین نماد جنگ سرد بود که به پرده آهنین نیز مشهور شد و سرانجام در سال ۱۹۸۹ فرو ریخت.

این روزها به جز چند تکه محدود از دیوار بتنی دیگر اثری از برلین شرقی و غربی وجود ندارد و مکان هایی که در طول جنگ سرد به قتلگاه مردم آلمان شرقی تبدیل شده بود هم اکنون جاذبه گردشگری است. امروزه شهر برلین یکی از زیباترین و جذاب ترین شهرهای اروپایی است که به تفریحات شبانه معروف است. 

ایستگاه راه‌آهن مرکزی برلین یکی از معروف ترین و مهمترین ایستگاه های راه‌آهن در اروپا محسوب می‌شود و علاوه بر سرویس دهی به شهرهای مهم آلمان، قطار به مقصد های بین اللملی همچون وین، پراگ، زوریخ، ورشو، بوداپست و آمستردام دارد.

این شهر علاوه بر امکانات رفاهی و تفریحی مدرن دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که برای هر سن و سلیقه ای مناسب است.

صنایع مکانیک، خودرو سازی، شیمی، مواد غذایی، فروشگاه های آنلاین، عمران و ساخت و ساز، ترابری، بیوتکنولوژی، محیط زیست، هتل‌داری، مهندسی پزشکی و پژوهش و فناوری سهم مهمی در اقتصاد این شهر دارند. پارک فناوری و تجارت آدلر سهوف که یکی از بزرگترین پارک های فناوری اروپاست در این شهر قرار دارد و شرکت های مهم جهانی در آن مشغول فعالیت هستند. 

 

تاریخ

شهر برلین، پایتخت پر جنب و جوش آلمان، تاریخی پر تلاطم، غنی و فریبنده ای دارد که قرن های زیادی را در بر می گیرد. 

 

ریشه های باستانی و برلین قرون وسطا

ریشه‌های شهر برلین را می‌توان در قرن سیزدهم، زمانی که به عنوان یک پایگاه تجاری کوچک در سواحل رودخانه شپری ظهور کرد، جستجو کرد. این منطقه که در ابتدا به عنوان دو شهر جداگانه، برلین و کلن تأسیس شد، به تدریج به عنوان مرکز تجارت و حکومت اهمیت یافت. در سال 1307 شهرها به طور رسمی با نام «برلین» متحد شدند. در طول دوره قرون وسطا، این شهر به عنوان یک مرکز تجارت شکوفا شد و از موقعیت استراتژیک خود در مسیرهای تجاری بین اروپای شرقی و غربی بهره برد.

 

عصر پروس 

نقطه عطف در تاریخ این شهر در سال 1701 بود که فردریک یا فردریش اول، شاهزاده براندنبورگ، خود را پادشاه پروس اعلام کرد. برلین پایتخت پادشاهی پروس شد که سر آغاز دوره جدیدی برای این شهر بود. این شهر تحت حکومت پادشاهان پروس، به ویژه فردریک کبیر، یک رنسانس فرهنگی و فکری را تجربه کرد. کاخ های باشکوهی مانند کاخ سن سوسی ساخته شد و شهر به مرکز روشنگری تبدیل شد و دانشمندان، هنرمندان و فیلسوفان را به خود جذب کرد.

 

عصر پروس
عصر پروس

 

صنعتی سازی و یکسان سازی

قرن نوزدهم شاهد صنعتی شدن سریع برلین بود. جمعیت شهر منفجر شد و محله ها، کارخانه ها و زیرساخت های جدیدی پدید آمدند. ساخت سیستم راه آهن رشد تجارت را تسهیل کرد و این شهر را به دیگر شهرهای بزرگ اروپایی متصل کرد. در سال 1871، پس از اعلام امپراتوری آلمان در کاخ ورسای، برلین پایتخت آلمان تازه متحد شد. وضعیت جدید شهر به عنوان پایتخت باعث رشد بیشتر آن، جذب مهاجران و سرمایه گذاری شد.

 

جمهوری وایمار و قرن آشفته بیستم

پس از ویرانی های جنگ جهانی اول، برلین پایتخت جمهوری وایمار شد، دوره ای که با آشفتگی سیاسی و تحولات اجتماعی مشخص شد. این شهر به یک کانون فرهنگی تبدیل شد که به خاطر هنر، موسیقی و ادبیات آوانگارد خود شناخته شده است. با این حال، مشکلات اقتصادی و اختلافات سیاسی کشور را گرفتار کرده بود که منجر به ظهور ایدئولوژی های افراطی شد.

دهه 1930 این شهر شاهد صعود حزب نازی بود و برلین مرکز قدرت نازی ها شد. چشم انداز بزرگ آدولف هیتلر از ژرمنیا، پایتخت بازطراحی شده، تغییرات معماری قابل توجهی را در شهر ایجاد کرد، اگرچه بسیاری از این طرح ها به دلیل شروع جنگ جهانی دوم محقق نشدند. این شهر در طول جنگ، به ویژه در جریان نبرد برلین در سال 1945، آسیب زیادی دید.

 

جنگ سرد و تقسیم برلین

پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم، برلین به چهار بخش تقسیم شد که هر کدام تحت کنترل قدرت های متفقین بودند: ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا و فرانسه. تنش بین شوروی و متحدان غربی منجر به ساخت دیوار برلین در سال 1961 شد که شهر را از نظر فیزیکی به دو قسمت تقسیم کرد که نماد شکاف گسترده تر جنگ سرد بین شرق و غرب بود.

 

سقوط دیوار برلین و اتحاد مجدد آلمان

دیوار برلین نزدیک به سه دهه به عنوان نماد آشکار تقسیم شرق و غرب بود. با این حال، در سال 1989، موجی از اعتراضات مسالمت آمیز سراسر آلمان شرقی را در بر گرفت و در نهایت منجر به فروپاشی دیوار برلین در 9 نوامبر 1989 شد. 1990. برلین وضعیت خود را به عنوان پایتخت آلمان متحد بازیافت و شهر دستخوش بازسازی و نوسازی گسترده شد.

 

برلین معاصر

در دهه‌ های پس از اتحاد مجدد، برلین به شهری پرجنب و جوش، چند فرهنگی و جهان وطنی تبدیل شده است. این شهر به مرکزی برای هنر، فرهنگ و نوآوری تبدیل شده است که هنرمندان، کارآفرینان و گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می کند. این شهر ترکیبی قابل توجه از بناهای تاریخی، مانند دروازه براندنبورگ و ساختمان رایشستاگ، در کنار شگفتی‌ های معماری مدرن مانند میدان پوتسدامر پلاتس و ایستگاه قطار هاپ بانهوف را به نمایش می‌گذارد.

تاریخ گیرا برلین منعکس کننده انعطاف پذیری، سازگاری و روحیه ساکنان آن است. برلین از منشأ ساده‌اش به عنوان یک شهرک تجاری تا پایتخت آلمان متحد، جنگ‌ ها، تقسیم بندی و اتحاد مجدد را پشت سر گذاشته و به عنوان نمادی از امید و دگرگونی ظاهر شده است. امروزه، این شهر به عنوان گواهی بر روح تسلیم ناپذیر آلمانی است و به عنوان نمادی از قدرت ماندگار تاریخ برای شکل دادن به حال و آینده شناخته می شود.

 

بخش های به جا مانده از دیوار برلین
بخش های به جا مانده از دیوار برلین

 

جغرافیا و آب و هوا

برلین در شمال شرقی آلمان، تقریباً 70 کیلومتری (43 مایلی) غرب مرز این کشور با لهستان واقع شده است. این شهر در قلب دشت اروپای شمالی و در سواحل رودخانه شپری واقع شده است. عرض جغرافیایی برلین 52.5200 درجه شمالی و طول جغرافیایی آن 13.4050 درجه شرقی است.

این شهر توسط ایالت براندنبورگ احاطه شده است که حلقه ای را در اطراف شهر تشکیل می دهد. مساحت این شهر ۸۹۹ کیلومتر مربع است که 6 میلیون نفر جمعیت را از 180 کشور جهان در خود جای داده است.

 

آب و هوا

برلین یک آب و هوای فصلی معتدل با تغییرات متمایز بین چهار فصل را تجربه می کند. این شهر در منطقه گذار بین آب و هوای دریایی تحت تأثیر اقیانوس اطلس و آب و هوای قاره ای تحت تأثیر سرزمین اصلی اروپا قرار می گیرد.

 

تابستان

تابستان (ژوئن تا آگوست) در برلین معمولاً گرم است و میانگین دمای آن بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است. موج گرما ممکن است گاهی اوقات دما را به بالای 30 درجه سانتیگراد برساند. این شهر در طول تابستان مقدار متوسطی از بارندگی را دریافت می کند که به حفظ مناظر سرسبز اطراف کمک می کند.

 

پاییز

پاییز (سپتامبر تا نوامبر) دماهای ملایمی را به ارمغان می آورد که با پیشرفت فصل به تدریج کاهش می یابد. میانگین دما در ماه سپتامبر از 12 تا 18 درجه سانتی گراد متغیر است و تا نوامبر به 2 تا 8 درجه سانتی گراد کاهش می یابد. پاییز در برلین با شاخ و برگ های رنگارنگ مشخص می شود، به ویژه در پارک ها و باغ های متعدد شهر زیبایی این فصل چندین برابر می شود.

 

زمستان

زمستان (از دسامبر تا فوریه) هوا سرد است و دما اغلب به زیر صفر می رسد. میانگین دما از -1 درجه سانتیگراد تا 4 درجه سانتیگراد متغیر است، اما بادهای سرد می توانند دمای زیر صفر را به همراه داشته باشند. بارش برف در زمستان رایج است و شهر را به سرزمین عجایب زمستانی تبدیل می کند. رودخانه شپری و سایر آبراه های شهر ممکن است در طول دوره‌ های سرما یخ بزنند.

 

بهار

بهار (مارس تا می) با انتقال شهر از زمستان به تابستان، دمای ملایم تری را به همراه دارد. میانگین دما در ماه مارس بین 4 تا 12 درجه سانتیگراد است و در ماه مه به 15 تا 20 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. بارش های بهاری مکرر است و به شکوفایی درختان و گل ها در سراسر شهر کمک می‌کند.

به طور کلی، برلین آب و هوای نسبتاً معتدلی را تجربه می کند که محدوده دمایی شدید ندارد. با این حال، الگوهای آب و هوا می تواند از سالی به سال دیگر متفاوت باشد و موج گرما یا دوره های سرمای گاه به گاه می تواند از میانگین شرایط فصلی بیشتر یا کمتر شود.

 

برلین در بهار
برلین در بهار

 

فرهنگ

پایتخت آلمان، شهری است که شور و نشاط فرهنگی بی ‌نظیری دارد. برلین با تاریخی غنی، صحنه هنری پر رونق و جمعیتی متنوع، به یک مرکز جهانی برای خلاقیت، نوآوری و ابراز وجود تبدیل شده است. از نقاط دیدنی مدرن تا محله‌ های سنتی، این شهر ترکیبی منحصر به فرد از سنت و مدرنیته را ارائه می‌دهد که بازدیدکنندگان از سراسر جهان را مجذوب خود می‌کند. 

 

ملیله تاریخی

تاریخ برلین پیچیده است و با رویدادهای مهمی که فرهنگ آن را شکل داده است گره خورده است. از دروازه باشکوه براندنبورگ تا بقایای دیوار برلین، این شهر یک تجربه تاریخی و فرهنگی خاص است. موزه‌ ها و بناهای یادبود، مانند موزه یهودیان و یادبود قتل‌عام آن‌هاتوسط نازی ها، بینش‌ های تکان دهنده‌ ای از گذشته پر فراز و نشیب برلین ارائه می‌کنند.

 

بهشت هنری

این شهر مدت ها پناهگاه هنرمندان بوده است و نقاشان، نویسندگان، نوازندگان و موسیقی دانان را از گوشه و کنار جهان جذب خود کرده است. این شهر دارای مجموعه ای از موزه‌ های در سطح کلاس جهانی است، از جمله جزیره موزه، که مجموعه‌های خارق‌العاده‌ای از هنر و مصنوعات را در خود جای داده است. جزیره موزه شامل موزه کهنه، موزه نو، نگارخانه ملی کهن، موزه بوده، انجمن هومبولت و موزه پرگامون است.

 علاوه بر این، صحنه هنر خیابانی برلین با نقاشی های دیواری رنگارنگ و گرافیتی که دیوارهای محله‌هایی مانند کروزبرگ و فردریش‌شاین را تزیین کرده‌اند افسانه‌ای است. 

یکی از جذاب ترین بخش های هنری شهرگالری ایست ساید است که بخشی از دیوار برلین که به یک گالری هنری در فضای باز تبدیل کرده است.

 

شهر موسیقی

موسیقی در رگ های برلین جریان دارد. از آهنگ های کلاسیک اجرا شده در فیلارمونیک برلین گرفته تا کلوپ‌های تکنو زیرزمینی، این شهر پاسخگوی هر سلیقه موسیقی است. زندگی شبانه افسانه ای که در اطراف کلوب هایی مانند Berghain و Watergate متمرکز شده است، علاقه مندان به موسیقی الکترونیک را از سراسر جهان به خود جذب می کند. جشنواره های سالانه، مانند Lollapalooza Berlin و Fête de la Musique، بستری را برای هنرمندان مطرح و نوظهور فراهم می کند تا استعدادهای خود را به نمایش بگذارند.

 

لذت های آشپزی

چشم انداز آشپزی برلین بازتابی از جمعیت چند فرهنگی آن است. این شهر محل ذوب طعم‌ ها، با صحنه‌ های پررونق غذاهای خیابانی و طیف وسیعی از غذاهای بین‌المللی است. از غذاهای سنتی آلمانی مانند کاری وورست و شنیسل گرفته تا دونر کباب ترکی و فو ویتنامی، برلین یک ماجراجویی غذایی در قلب قاره سبز است. بازارهای مواد غذایی متعدد شهر، مانند Markthalle Neun و Street Food Thursday در Markthalle IX، فرصتی را برای امتحان طیف متنوعی از لذت های آشپزی فراهم می کند.

 

جشنواره ها

این شهر در ماه فوریه هر سال، میزبان جشنواره بین‌المللی فیلم برلین یا برلیناله (به آلمانی: Berlinale) است. برلیناله یکی از رویدادهای مهم سینمایی جهان به‌شمار می‌آید. برلیناله نخستین بار در سال ۱۹۵۱ با نمایش فیلم ربکا، ساخته آلفرد هیچکاک گشایش یافت. جشنواره فیلم برلین در کنار جشنواره فیلم ونیز و جشنواره فیلم کن، مهم‌ترین رویداد سینمایی اروپا به‌شمار می‌رود. این جشنواره هر ساله جایزه خرس طلایی و خرس نقره‌ای را به برگزیدگان بخش اصلی اهدا می‌کند.

 

استقبال از تنوع

یکی از ویژگی های مشخص این شهر روحیه پذیرایی و فراگیر بودن آن است. این شهر تنوع را در آغوش می‌گیرد و فردیت را گرامی می‌دارد و فضای امنی را برای افراد با هر پیشینه، جنسیت و جهت‌گیری فراهم می‌کند. محله‌ هایی مانند Neukölln و Prenzlauer Berg، حس اجتماعی را تقویت و ابراز وجود را تشویق می‌کنند.

در واقع فرهنگ شهر برلین ملیله ای است که از میراث تاریخی، تلاش های هنری، لذت های آشپزی و روحیه فراگیر آن بافته شده است. بازدیدکنندگان باز این شهر مجذوب تاریخ غنی،صحنه هنری پر جنب و جوش و فضای متنوع و دلپذیر آن می شوند. برلین نمادی از قدرت فرهنگ در شکل دادن و تعریف یک شهر است که آن را به مقصدی ضروری برای هر کسی که به دنبال یک تجربه فرهنگی فراگیر و خاص است تبدیل می کند.

 

Prenzlauer Berg
Prenzlauer Berg

 

جاذبه های گردشگری شهر برلین

پایتخت آلمان، مقصدی فریبنده است که میراث غنی تاریخی خود را با جاذبه های معاصر ترکیب می‌کند. از نقاط دیدنی نمادینی که داستان گذشته شهر را روایت می‌کنند تا مراکز فرهنگی که روح مدرن آن را به نمایش می‌گذارند، این شهر مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را ارائه می‌دهد که هر سلیقه ای را راضی می‌کند.

 

دروازه براندنبورگ

دروازه براندنبورگ یکی از نمادهای کشور آلمان است. این بنای نئوکلاسیک که زمانی بخشی از دیوار برلین بود، اکنون نشان دهنده اتحاد مجدد آلمان است. این بنا به دستور فریدریش ویلهلم دوم پادشاه پروس و در طول اوایل انقلاب باتاویان ساخته شد. این دروازه در قسمت غربی شهر و در تقاطع دو خیابان ابرت و اونتر دن لیندن واقع شده‌است. از میان دروازه‌های متعدد برلین در زمان قدیم، تنها دروازه براندنبورگ باقی مانده‌ است. دروازه براندنبورگ، درب ورودی عظیم الجثه خیابان معروف اونتر دن لیندن است. این خیابان به قصر شهری پادشاهی پروس ختم می‌شود.

 

دیوار برلین و گالری سمت شرقی

هیچ بازدیدی از برلین بدون مواجهه با بقایای دیوار برلین کامل نمی شود. گالری ایست ساید، قسمتی از دیوار را به یک گالری روباز تبدیل کرده است. نقاشی های دیواری و گرافیتی که توسط هنرمندان سراسر جهان خلق شده اند بخش جذاب این نمایشگاه است. 

 

مبتکر آن گالری منحصر به فرد کانی علوی است.

کانی علوی در سال ۱۹۸۰به برلین مهاجرت کرد. او پس از تحصیل در رشته‌ی نقاشی در مدرسه عالی هنر برلین با پشتکار به کار خلاقه پرداخت و پس از مدت کوتاهی موفق شد که نام خود را در دنیای هنر آلمان ثبت کند.

کانی پس از فروپاشی دیوار برلین به ابتکاری دست زد که باعث شد، بخشی ازدیوار برلین به طول ۱۳۱۶ متر پابرجا بماند. او در سال ۱۹۹۰ از نقاشان کشورهای گوناگون دعوت کرد، که بر روی این قطعه دیوار، آنچه را که در رابطه با فروپاشی نظام سوسیالیستی شوروی و کشورهای وابسته به آن به نظرشان می‌رسد، نقش کنند. ۱۱۸ هنرمند از ۲۱ کشور به این دعوت پاسخ مثبت دادند و با آثار خود “گالری بخش شرقی” (Eastside Galery) را خلق کردند که طولانی ترین “نمایشگاه دائمی در فضای آزاد” جهان است.

 

جزیره موزه

جزیره موزه که در رودخانه شپری قرار دارد، یک میراث جهانی یونسکو و گنجینه ای از هنر و فرهنگ است. جزیره موزه از موزه کهنه، موزه نو، نگارخانه ملی کهن، موزه بوده، انجمن هومبولت و موزه پرگامون تشکیل شده‌است. از مصنوعات مصر باستان گرفته تا مجسمه‌های کلاسیک و هنر مدرن، جزیره موزه سفری فریبنده در طول اعصار است.

 • موزه کهنه در ۳ اوت ۱۸۳۰ به دست معمار کارل فریدریش شینکل ساخته شد. این موزه میزبان کلکسیون‌ های عتیقه است.
 • موزه نو در سال ۱۸۵۹ به دست معمار فردریش آگوست اشتولر ساخته شد. ساختمان موزه در بمباران‌ های جنگ جهانی دوم تخریب و دوباره به دست دیوید چیپرفیلد برای موزه مصرشناسی برلین بازسازی و در سال ۲۰۰۹ بازگشایی شد.
 • نگارخانه ملی کهن در سال ۱۸۷۶ به دست فردریش آگوست اشتولر ساخته شد. این موزه میزبان مجموعه ای از هنرهای قرن نوزدهمی اهدایی از یواخیم اچ. واگنر است.
 • موزه بوده واقع در نوک شمالی جزیره در سال ۱۹۰۴ ساخته شده ‌است. این موزه مجموعه مجسمه ها و هنرهای دوره‌های باستان پسین و بیزانس را به نمایش می‌گذارد.
 • موزه پرگامون در سال ۱۹۳۰ ساخته شده‌ است. این موزه دربرگیرنده چندین ساختمان بزرگ و بازسازی‌شده همچون محراب پرگامون و دروازه ایشتار بابل است.
 • انجمن هومبولت که در سال ۲۰۲۰ در کاخ شهر روبروی پارک لوستگارتن افتتاح شد. این موزه دربرگیرنده آثار هنرهای غیراروپایی است.

 

جزیره موزه
جزیره موزه

 

ساختمان رایشستاگ 

ساختمان رایشستاگ، پارلمان آلمان، یک شگفتی معماری است که به طور یکپارچه معماری قدیمی و جدید را در هم می آمیزد. 

این ساختمان از سال ۱۸۹۴ تا ۱۹۳۳ محل پارلمان آلمان بود و در پایان جنگ جهانی دوم براثر اتفاقاتی که دلیلشان هنوز مشخص نیست به آتش کشیده شد.

در سال 93 این مکان بازسازی خود را آغاز کرد و در سال 1999 به بهره برداری رسید.

نکته برجسته بازدید از رایشستاگ گنبد شیشه ای است که توسط سر نورمن فاستر طراحی شده است. بازدیدکنندگان می توانند به تراس پشت بام گنبد بروند و مناظر پانوراما از خط افق برلین را تماشا کنند. گنبد همچنین یک نمایشگاه آموزنده در مورد تاریخ آلمان و عملکرد پارلمان را در خود جای داده است.

 

ایست بازرسی چارلی

ایست بازرسی چارلی که زمانی گذرگاه مرزی بین برلین شرقی و غربی بود، اکنون یادآوری تلخ از گذشته تقسیم شده شهر است. این ایست بازرسی نمادین که در خیابان فریدریش قرار دارد، با موزه ای همراه است که بینشی از رویدادهای مربوط به جنگ سرد و تلاش های کسانی که به دنبال آزادی و اتحاد مجدد بودند، ارائه می دهد.

 

کاخ شارلوتنبورگ

برای چشیدن طعم عظمت سلطنتی پروس، بازدید از کاخ شارلوتنبورگ ضروری است. این کاخ باشکوه که در اواخر قرن هفدهم ساخته شده است، دارای معماری مجلل باروک و روکوکو، باغ های زیبا و مجموعه ای از آثار هنری و مصنوعات است. کاوش در اتاق‌های مجلل کاخ و قدم زدن در باغ‌های آرام، نگاهی اجمالی به تاریخ سلطنتی آلمان دارد.

این کاخ در اواخر قرن ۱۷ میلادی به دستور فردریش سوم، پادشاه پروس آغاز و ساخته شد و تا حد زیادی در طول قرن ۱۸ گسترش یافت. این کاخ یکی از معدود آثار به جا مانده از دوره طلایی سلطنت دودمان هوهن‌تسولرن در آلمان است.

 

پوتسدامر پلاتس

Potsdamer Platz میدانی شلوغ است که برلین معاصر را در بهترین حالت خود به نمایش می گذارد. این منطقه پرجنب و جوش که زمانی توسط دیوار برلین تقسیم می‌شد، با معماری مدرن، آسمان‌ خراش ها، مراکز خرید و مکان های تفریحی احیا شده است. مرکز سونی، با سقف شیشه ای خیره کننده اش، یک نقطه برجسته قابل توجه در این میدان است. پوتسدامر پلاتس همچنین به عنوان قطبی برای تئاتر، سینما اروپا شناخته می شود.

 

کلیسای جامع برلین (Berliner Dom)

کلیسای جامع برلین که در جزیره موزه قرار دارد، یک شاهکار معماری چشمگیر است. گنبد خیره کننده آن بر خط افق شهر تسلط دارد و فضای داخلی آن دارای موزاییک های نفیس و پنجره های شیشه ای رنگارنگ خیره کننده است. این کلیسا در سال ۱۴۶۵ میلادی بنیان‌گذاری شده و در چند دوره همچون ۱۷۵۰، ۱۹۰۵ و ۱۹۹۰ تجدید بنا و مرمت شده که در هر تعمیر نوع معماری آن تغییر پیدا کرده است. از اشخاص معروفی که در این مکان دفن شده اند می‌توان به یوآخیم سوم، فریدریش، فریدریش یکم، فریدریش ویلهلم دوم اشاره کرد.

بازدیدکنندگان می توانند فضای داخلی باشکوه کلیسای جامع را کاوش کنند، از سکوی تماشای گنبد برای دیدن مناظر پانوراما از برلین بالا بروند، یا در یکی از کنسرت ها و رویدادهای متعددی که درون آن برگزار می شود، شرکت کنند.

 

کلیسای جامع برلین
کلیسای جامع برلین

 

یادبود هولوکاست (یادبود یهودیان کشته شده اروپا)

یادبود هولوکاست، یادبودی برای شش میلیون قربانی یهودی هولوکاست است. این محل با وسعتی برابر با 19 هزار متر مربع، از 2711 قطعه‌ بتنی یا “استلا” (لوح یا یادبود سنگی) که به صورت الگوی شبکه‌ای در یک سطح شیب دار مرتب شده اند، تشکیل شده است. در طرح اولیه قرار بود نزدیک به 4000 قطعه در محل قرار بگیرند اما بخاطر قانون امکان دسترسی با صندلی چرخ دار، تعداد آن ها را کاهش دادند. طول استلاها 2.38 متر و عرض آن‌ها 0.95 متر و ارتفاع آن‌ها نیز بین 0.2 تا 4.7 متر متغیر است.

 

پارک تیرگارتن

Tiergarten Park یک پارک سر سبز، وسیع و آرام در قلب برلین است. این پارک وسیع، باغ‌های زیبا، دریاچه‌های آرام، و مسیرهای پیاده روی دارد که برای قدم زدن یا پیک‌ نیک‌ مناسب است. این پارک همچنین دارای بناهای تاریخی و دیدنی های مختلفی از جمله ستون پیروزی (Siegessäule) و باغ وحش است که آن را به مکانی ایده آل برای استراحت و غوطه ور شدن در زیبایی های طبیعی شهر تبدیل کرده است.

 

توپوگرافی وحشت

توپوگرافی وحشت که در محل مقر سابق گشتاپو و اس اس واقع شده است، نمایشگاهی در فضای باز و سرپوشیده است که به تاریک ترین فصل های تاریخ آلمان می پردازد. این نمایشگاه از طریق عکس‌ ها، اسناد و نمایش‌ های چند رسانه ای، بینشی جامع از وحشت رژیم نازی، آزار و اذیت اقلیت ها و جنبش های مقاومت در طول جنگ جهانی دوم ارائه می‌کند.

 

Berliner Unterwelten (دنیای زیرین برلین)

برای دیدگاهی منحصر به فرد از تاریخ شهر، بازدید از دنیای زیرین برلین یک تجربه جذاب است. این تور بازدیدکنندگان را به زیر خیابان‌ های شهر می برد تا پناهگاه‌ های پنهان، تونل‌ ها و پناهگاه‌ های حمله هوایی که در دوره های مختلف از جمله جنگ جهانی دوم و جنگ سرد مورد استفاده قرار گرفته‌اند را کشف کنند. 

 

دنیای زیرین برلین
دنیای زیرین برلین

 

میدان گندرمن مارکت 

Gendarmenmarkt که به عنوان یکی از زیباترین میدان های اروپا شناخته می شود، مجموعه ای عالی از شکوه معماری است. این میدان توسط سه ساختمان چشمگیر احاطه شده است: Konzerthaus (خانه کنسرت)، کلیسای جامع فرانسوی و کلیسای جامع آلمانی. موقعیت مرکزی میدان که توسط کافه‌ ها و رستوران ها احاطه شده است، آن را به مکانی ایده‌آل برای استراحت، تماشای مردم یا شرکت در یکی از کنسرت ها و رویداد های فضای باز که در اینجا برگزار می‌شود تبدیل می‌کند.

 

فیلارمونیک برلین

علاقه مندان به موسیقی نباید فرصت تجربه اجرا در فیلارمونیک برلین را از دست بدهند. این سالن کنسرت نمادین که محل ارکستر فیلارمونیک شهر است، به‌ خاطر آکوستیک استثنایی و طراحی خلاقانه اش مشهور است. شرکت در یک کنسرت کلاسیک یا اجرای موسیقی معاصر در این مکان در سطح جهانی یک تجربه، فرهنگی فراموش نشدنی است.

 

اینها تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری قابل توجه در شهر برلین هستند. ترکیب پر جنب و جوش این شهر از تاریخ، فرهنگ و بیان هنری تضمین می کند که بازدیدکنندگان تجربیات زیادی برای انتخاب خواهند داشت و خود را در جذابیت چند وجهی این شهر برجسته غوطه ور می کنند.

 

بهترین زمان بازدید

این شهر در طول سال جذاب است، اما هر فصل مزایای خاص خود را دارد. 

 

بهار (آوریل تا ژوئن)

بهار زمان لذت بخشی برای بازدید از این شهر است زیرا شهر با رنگ های زنده شروع به شکوفایی می کند. هوا به طور کلی معتدل است و دما به تدریج افزایش می یابد. پارک ها و باغ هایی مانند Tiergarten معروف و شکوفه های گیلاس در Kirschblütenallee جان می گیرند. بهار همچنین رویدادها و جشنواره های فرهنگی مختلفی مانند کارناوال فرهنگ ها و جشنواره بین المللی فیلم برلیناله را به همراه دارد.

 

تابستان (ژوئیه تا آگوست)

تابستان در برلین با ساعات روز طولانی تر و فضایی شلوغ پر جنب و جوش است،. این شهر با رویدادهای فضای باز، کنسرت ها، و جشنواره های خیابانی زنده می شود. بازدیدکنندگان می توانند با کاوش در پارک های شهر، بازدید از کارگاه های آبجوسازی یا استراحت در کنار رودخانه از آب و هوای دلپذیر لذت ببرند. شایان ذکر است که تابستان می تواند بسیار شلوغ باشد، بنابراین انتظار جمعیت بیشتری را در جاذبه های محبوب داشته باشید.

 

پاییز (سپتامبر تا اکتبر)

پاییز این شهر جذاب و رؤیایی است. پارک ها و باغ های شهر مانند Tiergarten و Treptower Park به مناظر زیبا تبدیل می شوند. پاییز همچنین زمان خوبی برای کاوش در موزه ها و گالری های هنری است، زیرا صحنه فرهنگی با نمایشگاه ها و رویدادها رونق می گیرد. جشنواره نورهای برلین، که در آن مکان‌ های دیدنی نمادین نورپردازی می‌شوند، در این فصل یک رویداد برجسته است.

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه)

زمستان با بازارهای کریسمس جذاب و تزئینات عید، فضایی جادویی را به ارمغان می آورد. بازدیدکنندگان می توانند بازار کریسمس نمادین شهر را در کاخ شارلوتنبورگ یا دنیای زمستانی را در پوتسدامر پلاتس تجربه کنند. موزه‌ ها و جاذبه های سرپوشیده شهر فرصتی برای استراحت در هوای سرد دارند و زمان ایده‌آلی برای کشف تاریخ غنی و میراث فرهنگی برلین است. 

 

زمستان برلین
زمستان برلین

 

مهم است که توجه داشته باشید که شرایط آب و هوایی می تواند متفاوت باشد، بنابراین همیشه توصیه می شود قبل از برنامه ریزی سفر، پیش بینی را بررسی کنید. علاوه بر این، فصل‌های بهار و پاییز اغلب آب و هوای معتدل‌ تر و جمعیت کمتری دارد و تجربه‌ای آرام تر و مقرون به صرفه تر را ارائه می‌کنند. در نهایت، بهترین زمان برای بازدید از شهر برلین به ترجیحات شخصی، فعالیت های مورد نظر و فضایی که می خواهید در آن غوطه ور شوید بستگی دارد.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر برلین  روی نقشه

مهمترین مکان های شهر برلین  برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-28

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

فستیوال رقص در پاریس


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد