بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

سفر به ترکیه در سراسر جهان محبوبیت و طرفداران فراوانی دارد. ترکیه از میان تمام کشورهای جهان در رتبه اول از لحاظ حجم پذیرش توریست قرار گرفته است. حالا می خواهیم بدانیم چه چیزی در این کشور وجود دارد که این همه جذابیت بی نظیر را نصیب آن کرده است. کشور ترکیه از لحاظ جاذبه های تاریخی، تفریحی و گردشگری در سراسر جهان بی نظیر است و با دریاها و سواحل زیبای خود دل از هر توریستی می رباید و به همین دلیل در این لیست در رتبه اول جهان قرار گرفته است. با مسافرت به ترکیه می توانید سنت و رسوم و فرهنگ زیبای این بخش از جهان را به نظاره بنشینید و خوشمزه ترین غذاهای دنیا را در ترکیه چشیده و لذت ببرید. در این مقاله می خواهیم شما را هر چه بیشتر با زیبایی های این کشور سر سبز آشنا کنیم و بهترین شهرهای ترکیه برای سفر را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه مقاله با ما همراه بمانید.

کشور توریستی ترکیه را بیشتر بشناسیم

کشور ترکیه در همسایگی ایران ما با نام رسمی جمهوری ترکیه شناخته می شود که بعد از فروپاشی امپراتوری عثمانی در سال 1923تشکیل شده است. این کشور زیبا موقعیت جغرافیایی خاصی دارد. در واقع ترکیه بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است و همسایه های اروپایی و آسیایی دارد. از همسایه های اروپایی این کشور می توان به بلغارستان و یونان اشاره کرد و همسایه های آسیایی آن شامل ایران، آذربایجان، عراق، سوریه، ارمنستان و گرجستان می شود.

قرار گرفتن ترکیه بین دو قاره آسیا و اروپا و ترانزیت کالاهای مختلف و انرژی بین این دو قاره از طریق خاک این کشور نقش بسزایی در رشد اقتصادی ترکیه داشته است.

در این قسمت به بیان برخی اطلاعات کلی و کاربردی درباره کشور ترکیه می پردازیم:

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر
پایتخت فرهنگی و اقتصادی: استامبولپایتخت: آنکارا
زبان های رایج: آذری- کردیزبان رسمی: ترکی
پیش شماره :0090واحد پول: لیر ترکیه
جمعیت: تقریباً 85 میلیون نفردین رسمی : اسلام
شهرهای توریستی و معروف: استامبول- آنتالیا- مارماریس-بدروم-آنکارااپراتورهای معروف ترکیه: ترکسل، ودافون و ترک تلکام
شماره های ضروری:پلیس: 155اورژانس:112آتش نشانی :110غذاهای معروف: دونر کباب- کباب ترکی
اپلیکیش های تاکسی: Uber، iTaksi و BiTaksi   

بهترین فصل برای سفر به ترکیه

بهترین زمان برای سفر به ترکیه بستگی به ترجیحات شما و هدف سفرتان دارد. اگر به دنبال گردشگری در مناطق طبیعی هستید، بهار و پاییز بهترین زمان‌ها برای مسافرت به ترکیه هستند. در این فصول هوا معمولاً خنک و خشک است و پوشیدن لباس‌ های گرم تر توصیه می‌ شود.
اگر به دنبال گردشگری در شهرهای تاریخی هستید، تابستان بهترین زمان برای سفر به ترکیه است. در این فصل، هوا گرم و خشک است و شما می‌ توانید از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بازدید کنید و به فعالیت‌ های خارج از خانه بپردازید.
به طور کلی ترکیه در طول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌ کند و شما می توانید در هر فصلی از سال به این کشور سفر کنید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید. با این حال برای برنامه‌ریزی جذاب برای سفرتان بهتر است قبل از مسافرت به ترکیه با شرایط آب و هوایی و فعالیت‌ های موجود در هر فصل آشنا شوید.

فصل بهار

بهار در ترکیه از ماه مارس تا ماه مه بوده و بهترین زمان برای گردشگری در مناطق طبیعی است. در بهار باغ‌ ها و پارک‌ ها زیباترین حالت خود را دارند و شما می توانید از گل‌ ها و درختان زیبا لذت ببرید و طبیعت بکر ترکیه را به نظاره بنشینید.

سفر به ترکیه

فصل تابستان

فصل تابستان از ماه ژوئن تا ماه سپتامبر است و بهترین زمان برای سفر به سواحل دریای مدیترانه به شمار می آید. در این فصل هوا گرم و خشک است و شما می توانید از آب و هوای خوب، شن و دریا لذت ببرید. توریست های زیادی در این فصل به ترکیه سفر می‌ کنند و شما می توانید از فعالیت‌ های مختلفی مانند شنا، غواصی، کایاک، جت اسکی، پاراسیلینگ و غیره لذت ببرید. همچنین در تابستان نیز مراسم فرهنگی و هنری بسیاری در ترکیه برگزار می‌ شود که شما می توانید در آن‌ها شرکت کرده و از فرهنگ و رسوم ترکیه لذت ببرید و برای خود خاطره سازی کنید.

فصل پاییز

از ماه سپتامبر تا نوامبر فصل پاییز در ترکیه است. هوا در این فصل خنک و خشک است و باغ‌ ها و پارک‌ ها با رنگ های زیبایی پوشیده می شوند. شما می‌ توانید علاوه بر بازدید از باغ‌ ها و پارک های زیبا از دیدن جشنواره‌های محلی و مراسم سنتی ترکیه نیز لذت ببرید. پاییز در ترکیه همان فصل زیبایی است که بسیاری از گردشگران به دنبال آن هستند.

فصل زمستان

فصل زمستان از ماه دسامبر تا ماه فوریه است و در این فصل هوا سرد و بارانی بوده و شما می توانید از فعالیت‌ هایی مانند اسکی، اسنوبورد، پاتیناژ و غیره لذت ببرید. ترکیه دارای چندین ایستگاه اسکی معروف است که شما می توانید در آن‌ ها اسکی کرده و از مناظر زیبای طبیعی استفاده کنید.

پاسپورت

برای خروج از کشور به هر دلیلی و به هر مقصدی اولین چیزی که نیاز داریم پاسپورت یا گذرنامه است. در واقع پاسپورت مدرک شناسایی ما برای سفر های خارجی به شمار می آید و توسط کشور خودمان صادر می شود. برای گرفتن این مدرک شناسایی باید به دفاتر پلیس به اضافه ده مراجعه کرده و مدارک زیر را تحویل بدهیم:

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • عکس ۴*۶ رنگی
 • اجازه محضری برای بانوان
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت برای آقایان

با ارائه این مدارک به دفاتر مربوطه می توانید در زمان تعیین شده پاسپورت خود را دریافت کرده و راهی سفر به ترکیه شوید.

ویزا برای سفر به ترکیه

ویزا یا روادید سندی است که توسط کشوری که شما قصد سفر به آن را دارید صادر می شود.اما در برخی از موارد کشورها به دلیل سطح روابط خود و یا حق همسایگی قراردادی مبنی بر لغو ویزا بین خود امضا می کنند. جالب است بدانید که این قرارداد بین ایران و ترکیه امضا شده و برای مسافرت به ترکیه به مدت زمان 90 روز شما نیازی به دریافت ویزا ندارید.

اما در این میان افرادی هستند که قصد دارند بیش از 90 روز در ترکیه بمانند پس در این صورت باید اقدام به دریافت ویزا از سفارت ترکیه کنند.

ویزای ترکیه انواع مختلفی دارد که از جمله معروف ترین و پر کاربردترین آن‌هامی توان به موارد زیر اشاره کرد:

باید بدانید که هزینه دریافت ویزا به نوع ویزا و مدت زمان آن بستگی دارد و برای دریافت ویزا ترکیه دو روش متداول وجود دارد که به قرار زیر هستند:

 • صدور ویزای الکترونیکی: برای دریافت این نوع ویزا باید به سایت مربوطه مراجعه کنید. این ویزا هیچ تفاوتی با ویزاهای دیگر ندارد فقط در این روش شما فرم درخواست ویزا را به صورت الکترونیکی پر می کنید و هزینه آن را نیز به صورت الکترونیکی می پردازید که روشی ساده و سریع است.
 • صدور ویزای لیبل دار: برای دریافت این نوع ویزا باید به سفارت یا کنسوگری های ترکیه در کشورتان مراجعه کنید. این نوع ویزا به صورت یک برچسب نازک در یکی از صفحات پاسپورت زده می شود و این نوع ویزا شناخته شده ترین نوع ویزا به شمار می آید.

لیست قیمت انواع ویزا

سفر به ترکیه

هزینه غذا و خورد و خوراک در سفر به ترکیه

غذاهای کشور ترکیه با ذا‌ئقه ما ایرانی ها سازگار است. مواد اولیه این غذاها معمولاً از گوشت تازه ، ماهی یا دیگر محصولات دریایی، سبزیجات و صیفی جات تازه و نیز روغن زیتون تشکیل می شود.

از غذاهای ترک می توان به بورک، دلمه و انواع کباب های خوش رنگ ولعاب اشاره کرد که از معروف ترین آن ها دونر کباب و کباب ترکی است. این نوع کباب ها بسیار معروف و شناخته شده و البته خوشمزه و لذیذ هستند و بسته به مواد تشکیل دهنده آن ها و روش طبخ در کنار برنج، برنج بلغور و سبزی سرو می شوند.

هزینه غذا در ترکیه متفاوت است و با توجه به نوع غذا و رستوران و منطقه ای که در آن واقع شده متغیر می شود. در رستوران‌ های بزرگ شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا هزینه غذا بیشتر است، اما در شهرهای کوچکتر و روستاها، هزینه غذا به طور چشمگیری کاهش می یابد.
در کل هزینه غذا در ترکیه متناسب با سطح اقتصادی کشور است و با توجه به اینکه ترکیه یک کشور صنعتی و توریستی به شمار می آید به همین دلیل برخی رستوران‌ها هزینه‌های بالاتری دارند. با این حال، همیشه می‌ توانید رستوران‌ های محلی و کوچک را پیدا کنید که هزینه غذا در آن‌ ها کمتر است. در ترکیه بازارهای فراوانی هستند که می توانید در این بازارها مواد اولیه تر و تازه پیدا کرده و خودتان دست به آشپزی بزنید و این گونه هزینه سفر خود را به شدت کاهش داده و از مابقی پول خود برای خرید ها و گردش های بیشتر استفاده کنید.

هزینه سوغاتی و هدایا

خرید سوغاتی یکی از لذت بخش ترین و جذاب ترین قسمت هر سفری می تواند باشد. سفر به ترکیه نیز از این مورد مستثنی نیست.اما قیمت سوغاتی‌ ها در ترکیه متفاوت است و با توجه به نوع سوغاتی و محل فروش آن‌ها تغییر می کند. برخی از سوغاتی‌ها در فروشگاه های بزرگ و توریستی قیمت بالاتری دارند. با این حال، همیشه می‌ توانید سوغاتی‌ های محلی و کوچک را پیدا کنید که هزینه آن ‌ها کمتر است.

از سوغاتی های پر طرفدار ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  فانوس
 •  چرم
 •  فرش ترک
 •  ادویه های ترک
 •  قهوه
 •  سازهای سنتی
 •  ظروف سرامیک
 •  کیچ های سنتی

البته در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که تعداد زیادی از برند های معروف دنیا در ترکیه فروشگاه و شعبه مخصوص خود را دارند، از این رو می توانند گزینه خوبی برای خرید سوغاتی باشند.

فانوس ترکیه

هزینه اقامت و هتل

اقامت راحت در یک هتل با امکانات مناسب از ویژگی های یک سفر دلپذیر است. در این کشور توریستی زیبا با این تعداد توریست که هر ساله از آن بازدید می کنند هتل های زیادی با درجات رفاهی مختلف وجود دارد. بنابراین شما به راحتی می توانید متناسب با قصد سفر خود(خرید- ساحل گردی – دیدن آثار تاریخی و..) و هزینه ای که در نظر گرفتید، در شهری که به آن سفر کردید یک هتل با شرایط مناسب پیدا کنید. ترکیه دارای شهرهای توریستی زیادی مانند استامبول، آنتالیا، بدروم، آنکارا است و در هر کدام از این شهرها هتل های متعددی وجود دارند که به راحتی نیاز مسافران را برطرف می کنند. در کنار هتل شما می توانید در مسافرت به ترکیه به اجاره خانه و یا اقامت در مسافرخانه های تمیز و مجهز هم فکر کنید. این گزینه ها می توانند هزینه های سفر شما را در حد زیادی کاهش داده و لذت سفر را برای شما صد چندان کنند.

سفر به ترکیه از کدام مسیر بهتر است

روش های مختلفی برای سفر به ترکیه وجود دارد. برای ما ایرانی ها که در همسایگی این کشور قرار داریم تعداد گزینه های بیشتری برای مسافرت به ترکیه وجود دارد. این موارد به قرار زیر هستند:

 • هواپیما
 •  اتوبوس
 • ماشین شخصی
 •  قطار

سفر به ترکیه با هواپیما

ترکیه یکی از مقصدهای پرطرفدار جهان است و بسیاری از شرکت‌ های هواپیمایی به این کشور زیبا پرواز می‌ کنند. برخی از مسیرهای پرطرفدار برای سفر به ترکیه به قرار زیر هستند:

 • پرواز به استانبول: استانبول پایتخت اقتصادی و فرهنگی ترکیه است و دارای فرودگاه بین‌المللی آتاتورک و فرودگاه صبیحه گوکچن و همچنین فرودگاه جدید استانبول است. بسیاری از شرکت‌ های هواپیمایی دنیا پرواز های متعددی را به این شهر زیبا و توریستی دارند.
 • پرواز به آنتالیا:علاوه برشهر توریستی استامبول شهرهای زیادی در ترکیه دارای فرودگاه بین المللی هستند مثل شهرساحلی آنتالیا در جنوب ترکیه
 •  پرواز به بدروم در سواحل غربی ترکیه
 •  پرواز به شهر ازمیر در غرب ترکیه

مقصد سفر شما در مسافرت به ترکیه هر جا که باشد برای مسافرت هوایی می توانید یکی از شهرهای بیان شده در بالا را انتخاب کرده و با هواپیما راهی ترکیه زیبا شوید و برای خود مسافرتی دل پذیر را رقم بزنید. البته لازم به ذکر است که سفر به ترکیه با هواپیما راحت ترین و البته گران ترین روش سفر است و شما می توانید برای یک سفر ارزان گزینه های دیگری را هم پیش روی خود داشته باشید و بر طبق بودجه خود راهی ترکیه شوید.

سفر به ترکیه با قطار

سفر با قطار نیز یک گزینه جذاب برای رفتن به ترکیه است. قطارهای زیادی در ترکیه وجود دارند که به شهرهای مختلف از جمله استانبول، آنکارا می‌روند. ایرانی های عزیز برای استفاده از این روش می توانند از قطار تهران – وان استفاده کنند. با رسیدن به وان باید با توجه به مقصد خود راهی یکی از قطارهای داخلی ترکیه شده و به مقصد مورد نظر برسند. برای مثال می توانید به آنکار بروید و بعد با قطارهای سریع السیر راهی استامبول و دیگر شهرهای معروف ترکیه شوید. مسافرت با قطار به دلیل مناظر دل ربایی که دارد می تواند یک خاطره بی نظیر را برای شما خلق کرده و سفری دل پذیر را برای شما بیافریند. از سوی دیگر بلیت قطار خیلی کم هزینه تر از بلیت هواپیما است به همین دلیل استفاده از قطار برای رفتن به ترکیه محبوبیت خاص خود را دارد.

سفر به ترکیه با قطار

سفر به ترکیه با اتوبوس

سفر با اتوبوس نیز یک گزینه ارزان قیمت و محبوب برای مسافرت به ترکیه است. برای سفر به شهر استانبول ترکیه اتوبوس هایی از ترمینال تهران و ترمینال تبریز در نظر گرفته شده است که مسافران به راحتی با تهیه بلیت می توانند از آن‌هااستفاده کنند و راهی ترکیه شوند.

بلیت اتوبوس در مقایسه با پرواز با هواپیما و قطار هزینه کمتری دارد. علاوه بر این، سفر با اتوبوس تجربه‌ای خاص و جذاب برای مسافران فراهم می ‌کند زیرا می توانند چشم‌اندازهای زیبای طبیعی را در طول سفر از پنجره اتوبوس مشاهده کرده و لذت ببرند.

 سفر به ترکیه با ماشین شخصی

سفر با ماشین شخصی نیز یک گزینه مناسب برای رفتن به ترکیه است. این روش سفر به شما اجازه می‌ دهد که به آسانی به جاهای دوردست و دشوار رسیده و بدون هیچگونه محدودیت زمانی، از تمامی جاذبه‌های توریستی کشور لذت ببرید. سفر با ماشین شخصی به شما امکان می‌ دهد که به صورت خصوصی و با آرامش بیشتر سفر کنید و از زیبایی‌ های طبیعی و تاریخی کشور لذت ببرید. سفر با ماشین شخصی معایب و دردسرهای خاص خود را هم دارد که از آن جمله می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 •  تهیه گواهی بین‌المللی
 • کاپوتاژ
 • بیمه
 •  پلاک ترانزیت
 • انتخاب بهترین مرز برای سفر و بهترین و خلوت ترین زمان برای عبور از مرز

هزینه حمل و نقل داخلی ترکیه

حمل و نقل عمومی در ترکیه شامل تاکسی، اتوبوس، مترو، تراموا، مینی‌بوس و قطار و از همه جالب تر در برخی مسیرها کشتی و قایق می شود. همه این وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ و مختلف ترکیه مانند استانبول، آنکارا، ازمیر و … قابل دسترسی هستند و هزینه آن‌هانسبتاً ارزان است.

در ترکیه استفاده از تاکسی بسیار رایج است و معمولاً در همه شهرها و مناطق قابل دسترسی هستند. برای استفاده از تاکسی می‌ توانید راننده تاکسی را در خیابان صدا بزنید و یا از اپلیکیشن‌های تاکسی موجود در تلفن همراه خود استفاده کنید. هزینه تاکسی در ترکیه نسبتاً ارزان است و معمولاً بر اساس مسافت و زمان سفر محاسبه می‌ شود. برای جلوگیری از مشکلات خاص در سفر به این کشور زیبا قبل از سوار شدن بهتر است با راننده قیمت را مذاکره کرده و همچنین از کارتخوان بانکی برای پرداخت هزینه استفاده کنید.

 یکی از خاص ترین گزینه های حمل و نقل داخلی در ترکیه حمل و نقل دریایی با قایق و کشتی است. در این روش شما می توانید با قایق و یا کشتی بین شهرهای ساحلی و جزایر ترکیه رفت و آمد داشته باشید و زیبایی سفر خود را صد چندان کنید.

 لازم به ذکر است که برای استفاده از حمل و نقل عمومی در شهر استامبول بهتر است یک کارت ترافیک به نام استامبول کارت خریداری کنید. با این کارت شما می توانید هزینه های حمل و نقل کلی خود را بدون هیچ گونه مشکلی بپردازید و نیاز به پرداخت های بانکی و غیره نداشته باشید.

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر کدام شهرها هستند

در این بخش از مقاله می خواهیم بهترین شهرهای ترکیه برای سفر را به شما معرفی کنیم. کشور ترکیه جاها و مکان های دیدنی فراوانی دارد اما برخی از شهرهای آن را می توان به عنوان بهترین شهرهای این کشور برای گردشگری انتخاب کرد. با مطالعه این بخش از مقاله می توانید به برنامه ریزی سفر خود جهت داده و از تمام مدت زمان سفر خود به بهترین نحو ممکن استفاده کنید. با ما همراه بمانید.

استانبول

استانبول شهری توریستی و بسیار جذاب در ترکیه است و در عین حال بزرگترین شهر این کشور محسوب می شود. استانبول تنها شهری در دنیا است که توانسته دو قاره را به هم متصل کند و این موضوع جذابیت خاصی را به این شهر زیبا بخشیده است. این شهر در شمال غرب ترکیه قرار گرفته و یک مرکز فرهنگی، تجاری و گردشگری مهم به شمار می آید.
استانبول یک شهر پویا و پرجنب و جوش بوده که در عین حال دارای آثار باستانی و تاریخی فراوانی است. این شهر برای گردشگران خارجی نیز یک مقصد محبوب محسوب می شود و سالانه بیش از ۱2 میلیون گردشگر از سراسر جهان به این شهر سفر می کنند. استانبول دارای مساجد، کلیساها، قصرها، بناهای تاریخی، بازارهای قدیمی و موزه‌های متعددی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌ کند. علاوه بر موارد بیان شده شهر استانبول دارای فضاهای سبز و پارک های زیبایی است که برای تفریح و استراحت از آن‌هااستفاده می‌شود. به طور کلی استانبول یک شهر زیبا، پویا و پرماجرا است که همچنان در حال رشد و توسعه بوده و دارای تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و فرهنگی است. از جمله جاهای دیدنی استانبول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاخ آینالی کاواک
 •  دلفیناریوم
 •  آکواریوم
 •  مسجد سلیمانیه
 •  موزه سنت ایرنه
 •  بازار بزرگ کاپالی چارشی
 •  میدان تکسیم
 •  کلیسای چورا
 •  قلعه روملی حصار
 •  خلیج شاخ طلاعی
 •  مسجد ایا صوفیه
 •  پارک امیرگان
 •  موزه هنرمدرن

این سیزده مورد تنها بخشی از زیبایی های استانبول را نشان می دهند و به راحتی می توانند ثابت کنند که چرا استانبول یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای سفر به شمار می آید. علاوه بر موارد بیان شده باید اضافه کنیم که در استانبول یک مرکز خرید خیلی معروف هم وجود دارد که سالانه مشتاقان فراوانی را به سوی خود جذب می کند. این مرکز خرید، مرکز خرید فروم نام دارد و شما می توانید برندهای معروفی را در اینجا مشاهده کرده و با قیمت های مناسبی خریداری کنید.

استانبول

شهر ساحلی بودروم

بودروم یکی از شهرهای زیبا و ساحلی ترکیه است که در جنوب غربی این کشور قرار دارد. این شهر دارای سواحل زیبا و فیروزه ای و دریایی آرام است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می ‌کند. علاوه بر آن شهر بودروم دارای فضاهای سبز زیبایی است که گردشگران به راحتی می توانند از آن‌هااستفاده کنند. بودروم مانند دیگر شهر های ترکیه دارای رستوران ها و کافه‌ های متعددی است که غذاهای لذیذ و محلی متنوعی را ارائه می‌ دهند.

این شهر زیبا دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  آمفی تئاتر باستانی
 •  مقبره ماسولوس
 • دروازه میندوس
 • منطقه گومبت

شهر ساحلی آنتالیا

آنتالیا شهری ساحلی است که در غرب ترکیه قرار گرفته و مرکز استان آنتالیا است. قدمت این شهر به 300 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد پس به واسطه سابقه تاریخی اش این شهر دارای جاذبه های تاریخی فراوانی است.آنتالیا به دلیل آب و هوای گرم و خشک، سواحل زیبا و باورنکردنی، تاریخ و فرهنگ بسیار غنی، قایقرانی و اسکی آبی، بازارهای سنتی و پارک‌های طبیعی و بسیاری از جاذبه های دیدنی و مهم دیگر مشهور و محبوب دنیا و جهانیان شده است. آنتالیا دارای فرودگاه بین‌المللی است که به عنوان یکی از پر مسافرترین فرودگاه‌های کشور ترکیه به شمار می آید.

از جمله جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر ساحلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  برج ساعت
 • دلفین لند
 • پارک آبی ریکسوس
 •  مرکزاسکی هیپ ناتیک
 •  رفتینگ
 • مسجد مرادپاشا
 •  کسیک مناره
 • شهر کلاچی
 •  مسجد یولی
 •  موزه باستان شناسی 

همه این ده مورد و بسیاری از زیبایی های دیگر، شهر آنتالیا را به یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای سفر تبدیل کرده است و سند این مدعا حجم وسیع گردشگرانی است که سالانه راهی آنتالیای ترکیه می شوند.

جزیره کوش آداسی

کوش‌ آداسی به معنای جزیره پرنده بوده و در واقع یک شهر ساحلی است که در مجاورت دریای اژه و در استان آیدین ترکیه قرار گرفته است. این شهر به خاطر شن های زیبا، آب های بلوری و شب زنده و پر رنگ خود مشهور است. علاوه بر این، این شهر دارای تاریخ غنی و قدیمی بوده و با دیدنی هایی مانند شهر باستانی افسوس و خانه مریم مقدس شناخته می شود. کوش‌ آداسی یک مقصد محبوب برای تمام گردشگران از سراسر جهان است و بسیاری از هتل ها، رستوران ها و فروشگاه ها برای پذیرایی از بازدیدکنندگان در این شهر وجود دارند.

از جمله جاذبه های دیدنی کوش آداسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهر پریه نه
 •  خانه ویرجین ماری
 •  غار کاراجا
 •  کاروانسرای اکوز محمدپاشا
 •  مسجد عیسی بیگ
 • غار سیرتلائینی
جزیره کوش آداسی

شهر آنکارا

آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه است و در مرکز این کشور توریستی قرار دارد. این شهر با موزه‌های تاریخی، پارک‌ های زیبا، بازارهای سنتی و مساجد زیبای خود شهرت فراوانی در جهان پیدا کرده است. آنکارا مانند خیلی از شهرهای توریستی ترکیه دارای فرودگاه بین‌المللی بوده که به عنوان یکی از پرمسافرترین فرودگاه‌های ترکیه شناخته می‌شود. این شهر برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ، یکی از مقصدهای گردشگری محبوب در ترکیه به شمار می آید.

از جمله جاذبه های گردشگری آنکارا که این شهر را به یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای سفر تبدیل کرده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  قلعه آنکارا
 •  آرامگاه آتاترک
 •  مسجد قوجاتپه
 •  موزه تمدن آناتولی

شهر وان

شهر وان با قدمت 5000 سال قبل از میلاد مسیح یک شهر در شرق ترکیه و به‌طور خاص در استان وان است. این شهر به خاطر طبیعت زیبایش و کوه‌های بلندی که دارد شهرت فراوانی پیدا کرده است. شهر وان جاذبه های گردشگری مهمی مانند دریاچه وان و موزه باستان‌شناسی ارمنی وان را در خود جای داده است و همین باعث می شود این شهر یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای سفر به شمار بیاید.

شهر وان یک واقعیت جذاب دیگر هم دارد و این واقعیت مربوط به گربه های این شهر می شود. گربه های شهر وان چشمان دو رنگی دارند. یک چشم به رنگ آبی و دیگری به رنگ کهربایی. گربه های وان قدرت عجیبی در شنا کردن هم دارند و همین موضوع بر شهرت این گونه از گربه های ترکیه ای افزوده است. در ادامه برخی از جاذبه های تاریخی و گردشگری وان نام برده می شود:

 • قلعه وان (اورارتویی)
 • کلیسای صلیب مقدس (ارمنی)
 • کوه نمرود
 • دریاچه وان

شهر مارماریس

شهر مارماریس(با نام قدیمی فیسکوس) یکی از محبوب‌ ترین مقاصد گردشگری در ترکیه است. این شهر با کوه های سرسبزش در منطقه جنوب غربی ترکیه و در نزدیکی سواحل دریای مدیترانه قرار دارد. مارماریس به خاطر آب های دلپذیر، مناظر خیره کننده، بازارچه های شلوغ و معماری خاص خود مشهور است. علاوه بر زیبایی های بیان شده شهر مارماریس تاریخ بسیار غنی و کهنی دارد. از جمله جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهر می توان موارد زیر اشاره کرد:

 •  غار نیمارا
 •  پارک ملی
 • چیپ سافاری
 •  پارک آبی آتلانتیس
 •  طبیعت پاموک کاله
 • بازاربزرگ مارماریس

شهر تاریخی قونیه

شهر قونیه پایتخت استان قونیه بوده و در منطقه مرکزی ترکیه واقع شده است. این شهر دارای تاریخی بسیار قدیمی بوده و فرهنگی غنی دارد. شهر قونیه میان ما ایرانی ها به دلیل وجود آرامگاه مولانا بسیار شناخته شده و محبوب است. همان طور که بیان شد شهر قونیه تاریخی کهن دارد بنابراین می توان آثار باستانی فراوانی را در این شهر مشاهده کرد که سالانه توریست های زیادی را راهی قونیه می کند. از جمله آثار باستانی و جاهای دیدنی شهر قونیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مسجد علاءالدین
 • مسجد سلیمیه
 • خانه موزه اتا تورک
 • مرکز خرید نوادا اوت لت-کنت پلازا
قونیه

شهر ازمیر

ازمیر( با نام قدیمی اسمیرنا) شهری ساحلی کنار دریای اژه بوده که در غرب ترکیه واقع شده است. این شهر به دلیل سواحل زیبا و پرطرفدار، تاریخ باستانی و فرهنگ غنی، بازارهای سنتی و مراکز توریستی و تجاری مدرن مشهور است. علاوه بر مشخصه های بیان شده جالب است بدانید که ازمیر را به عنوان ترکیه کوچک هم می شناسند.از جمله جاذبه های گردشگری ازمیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسانسور ازمیر
 • میدان کناک
 • اماکن تاریخی و دیدنی بازار کمرالتی
 •  موزه اگوارا
 • موزه فضای باز
 •  کادیفه قلعه

شهر زیبای ترابزون

ترابزون یکی از شهرهای قدیمی و بسیار زیبای ترکیه با قدمت 5000 ساله است. این شهر با طبیعت جذابش در شمال شرق ترکیه و کنار دریای سیاه قرار گرفته است. جالب است بدانید که این شهر در مسیر جاده ابریشم بوده و بر این اساس تاریخی بسیار دل نشین و کهن دارد. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قلعه ترابزون
 •  موزه ایاصوفیه
 • دریاچه اوزون گول
 •  صومعه سوملا
 • مراکز خرید جواهیر- فروم – وارلیباس- کارفور

در این مقاله سعی بر این بود تا شما را با بهترین شهرهای ترکیه برای سفر آشنا کنیم و در برنامه ریزی سفر شما، یاری رسان باشیم. زیبایی های ترکیه و پتانسیل فراوان این کشور برای پذیرش توریست و گردشگر در این مقاله به رخ کشیده می شود و سفر به ترکیه را برای هر مخاطبی جذاب و دوست داشتنی می کند. اگر برای یک مسافرت جذاب به ترکیه آماده شده اید اول این مقاله را مطالعه کرده و بعد بار سفر را ببندید و به سلامت راهی ترکیه زیبا شوید.

اگر تجربه سفر به این شهرهای زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.

اپیزود ۸-۱: کار در سفر کشور ایسلند سفرنامه ایروان الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد