جاذبه های گردشگری مونیخ

 جاذبه های گردشگری مونیخ

مونیخ که در دامن کوه‌های آلپ و رودخانه ایرسا آرمیده است، توریستی ترین شهر آلمان محسوب می‌شود. این مکان شگفت انگیز که در دوره های مختلف تاریخ، مرکز رشد و توسعه هنر و فرهنگ بوده، در جنوب آلمان قرار گرفته و سالانه بیش از یک و نیم میلیون نفر را به خود جذب می کند. 

برای گردش در این شهر که در واقع سومین شهر آلمان نیز هست و در سر تا سر آن مکان های دیدنی مختلفی وجود دارد، باید روزها وقت بگذارید؛ بنابراین قبل از سفر به این شهر، باید ابتدا جاذبه های گردشگری آن را به خوبی شناخته و سپس برای یک گردش همه جانبه و شگفت انگیز آماده شوید. 

برخی جاذبه های گردشگری مونیخ حتی در خود آلمان نیز بسیار کمیاب و نادر محسوب شده و حتی در جهان جزو بهترین نمونه های گردشگری تلقی می شوند. پس اگر مایل هستید به صورتی کامل و جامع با این شهر رؤیایی آشنا شوید، با ادامه این متن همراه ما باشید.

موقعیت، تاریخچه و اقلیم مونیخ

شهر مونیخ مانند دیگر شهرهای کشور آلمان، بارها و بارها در طول تاریخ، در اثر لشگرکشی های مختلف تخریب شده و مجدد طی دوره‌های بعدی بازسازی شده است. هر بار با همت مردم هنر دوست این شهر مخروبه های به جا مانده از جنگ ها در قامت بناهایی استوار قد علم کرده اند و ساختمان هایی با گنجینه هایی بسیار ارزشمند بنا شده اند.

 تاریخ مونیخ با حکومت های مختلفی گره خورده که هر کدام به نوعی دِین خود را به سبک های معماری همچون باروک، گوتیک و روکوکو ادا کرده اند. بنابر گزارش های موجود در کتب تاریخی، شهر مونیخ در ابتدا یک صومعه و محلی برای تربیت کشیشان و راهبه ها بود اما بعد از این که توجه دوک های منطقه به موقعیت خاص آن و زمین های حاصل خیزش جلب شد، به مرور به محلی برای اقامت افراد بالا رتبه تبدیل گشت. بعدها با توسعه ساختمان سازی، مونیخ کم کم به یک شهر بزرگ تبدیل شد. 

این شهر در سال ۱۸۶۰ تا مدتی مرکز ایالت پادشاهی بود. به همین واسطه طبق رسم حاکمان آن زمان، در آن بناهای مختلف و کلیساهای متعدد و مراکز باشکوهی ساخته شد تا نمادی از شکوه پادشاهان باشد. اغلب ساختمان های تاریخی مهم این شهر، طی دوره های مختلف مرمت شده، تزئین گشته و توسعه یافته اند. به همین دلیل امری کاملاً عادی است که در یک بنا سبک های معماری مختلفی مشاهده شود.

اگر قصد سفر به مونیخ را دارید، فراموش نکنید که آب و هوای این شهر در همه فصل ها برای سفر مناسب نیست. اقلیم مونیخ در زمستان بسیار سرد و در تابستان معتدل است. به واسطه این که این شهر در رشته کوه های آلپ قرار گرفته، در برخی روزهای سال هوا به اندازه ای سرد است که دما به زیر صفر می رسد؛ بنابراین بهتر است برنامه خود را به صورتی بچینید که زمان سفر شما در فصل های بهار و تابستان باشد. 

میدان بزرگ مارین پلاتز در قلب مونیخ

 معروف ترین منطقه در مونیخ، میدان بزرگ مارین پلاتز است که برای سال های طولانی میدان اصلی شهر بوده است. به عقیده برخی کارشناسان این میدان از سال ۱1۵۸ خیابان اصلی شهر بوده است. به همین دلیل بقایای بناهای سیاسی و اصلی همچون ساختمان شهرداری قدیمی در این میدان مشاهده می شوند.

این میدان در سال ۱۸۰۷ به محلی برای برپایی بازارچه های محلی و مسابقات مبارزه ‌ای همچون مسابقات پرتاب نیزه تبدیل شد. برای سده های طولانی این منطقه، مرکز برگزاری فستیوال ها و گردهمایی های مردم بوده است. 

اهمیت این میدان تنها به وجه تاریخی و معماری شگفت انگیز آن باز نمی گردد. در واقع همجواری آن با سایر آثار تاریخی موجب شده که به یک مکان برای گردش در مجموعه ای از آثار ارزشمند تبدیل شود. تالار باشکوه شهر قدیمی، مجسمه مریم مقدس و فواره ماهی برنزی نیز در همین میدان قرار دارند و آن را به محلی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده اند. 

ساختمان شهرداری جدید از دیگر بناهای موجود در مارین پلاتز است که در سال ۱۸۹۲ به سبک نئوکلاسیک بنا گشته است. در مقابل این ساختمان، ۴ مجسمه مرمری پادشاه اول باواریا جلوه گری می کند، و برج ۸۰ متری آن شکوه این بنا را دوچندان کرده است. 

در کنار  جاذبه های گردشگری مونیخ به این میدان باید اشاره کرد که این مکان در حال حاضر به مرکزی برای خرید، فعالیت بوتیک ها، سوغاتی فروشی ها، رستوران گردی و کافه گردی تبدیل شده است. همچنین معمولاً در طول روز تفریحات رایگانی نیز توسط شهرداری برای گردشگران در نظر گرفته شده است. 

میدان مارین پلاتز| جاذبه های گردشگری مونیخ

برج ساعت وو رقص مجسمه های کوکی

یکی از جالب ترین مواردی که در حاشیه مارین پلاتز مشاهده خواهید کرد، برج ساعت است. روی یک برج عظیم و بلند، ساعت شماطه داری مثل روزهای اول خود کار می کند و در بین مردم با نام گلاکن اسپیل مشهور است. شهرت این برج نه تنها به دلیل نمای بسیار خاص و زیبای آن، بلکه به دلیل نحوه عملکرد آن است.

از ماه مارس تا اکتبر، هر روز در ساعات ۱۱ ظهر، ۱۱ صبح، ۵ بعد از ظهر، با نواخته شدن صدای زنگ، آدم کوکی های تعبیه شده در داخل ساعت بیرون آمده و رقص های قرن هفدهمی را اجرا می کنند. تماشای حرکت این آدم کوکی ها یکی از جالب ترین جاذبه های توریستی در مونیخ محسوب می شود.

رد پای شیطان در کلیسای بانوی عزیز ما 

کلیسای فرائن کرشه که با نام کلیسای بانوی عزیز ما شهرت یافته است، در واقع مهم ترین  جاذبه های گردشگری مونیخ و نماد این شهر نیز محسوب می شود. این کلیسای شگفت انگیز، با سبک گوتیک و ریزه کاری های شگفت انگیزش در سال ۱۴۸8 ساخته شد. 

نمای آجری قرمزرنگ و برج ۱۰۰ متری این کلیسا در بیشتر نقاط شهر قابل مشاهده است. از آنجا که یکی از دلایل جذابیت شهر مونیخ عدم صدور مجوز برای ساخت و ساز ساختمان های بلند است، از روی این برج می توان تمام شهر و حتی دامنه های آلپ را تماشا کرد اما شگفتی و معروف ترین افسانه مربوط به این کلیسا رد پای شیطان است که روی یک کاشی در دالان اصلی کلیسا به جا مانده است. بر مبنای برخی افسانه های مذهبی گفته می شود زمانی که شیطان وارد این کلیسا شد، به دلیل معماری عجیب بنا و وجود ستون هایی که در موقعیتی خاص قرار گرفته اند، نتوانسته راه ورود به محراب اصلی را پیدا کند و از عصبانیت پاهای خود را بر زمین کوبیده و رد پایش برجا مانده است.

همچنین در نزدیکی این کلیسا فضای سبزی ساخته شده که با نام پرامنادپلاتز شناخته می شود. این محوطه که قبلاً بازار نمک بوده، امروزه به فضایی برای استراحت گردشگران تبدیل شده است و شما می توانید بعد از یک بازدید طولانی مدت از موزه، ساعاتی را در چمن های اطراف این فضای سبز به استراحت بپردازید و در غذاخوری های نزدیک خوراکی های مورد علاقه تان را پیدا کنید.

کلیسای بانوی عزیز ما| جاذبه های گردشگری مونیخ

مجموعه موزه های رزیدنتس

مجموعه ای از بناهای تاریخی و موزه ها در مونیخ با نام رزیدتس شهرتی جهانی دارند. کلمه رزیدنتس در زبان آلمانی به معنای اقامتگاه است. داستان این نام به این نکته باز می گردد که این کاخ در قرن ۱۴ محل زندگی پادشاهان بوده اما به مرور بزرگتر شده و تالارها و برج های متعددی به آن اضافه گشته است. به نحوی که اکنون این بنای عظیم با چندین باغ و طاق های گنبدی اش شکوهی وصف نشدنی دارد. 

این قصر ۱۳۰ اتاق مبله، با تزئینات طلایی و رنگی اش مجموعه ای گران بها از تابلوها و جواهرآلات گران قیمت را نیز در دل خود دارد. این کاخ تا همین اواخر در اختیار بازماندگان حاکمان قبلی باواریا بوده و درهایش به روی مردم بسته بود. اما در سال ۱۹۲۰ تصمیم گرفته شد که زیبایی ‌های این مجموعه در معرض دید عموم قرار گیرد.

مهم‌ترین اتاق این کاخ، تالار عقیقه جات است که قدیمی ترین اتاق و برترین آن ها نیز محسوب می‌شود. این تالار در واقع محل نگهداری کلکسیون عتیقه های دوک آلبرخت پنجم بود. بعدها جانشین او یعنی ویلهلم پنجم این تالار را تبدیل به محلی برای مراسمات و جشن های رسمی کرد. بیشتر تزیینات مربوط به این اتاق نیز مربوط به همین دوران است.

در دوران جانشین های بعدی، یک سری آثار ارزشمند به این کاخ انتقال داده شد. به عنوان مثال نقاشی هایی از نقاشان معروف جهان در قرن های ۱۷ و ۱۸ به این مکان آورده شد. علاوه بر معماری شگفت انگیز، این موزه حیاط های بسیار زیبایی هم دارد که ساختمان ها را به هم وصل می کنند. زیباترین حیاط این مجموعه کوویه نام دارد. این محوطه، محلی برای برگزاری تئاتر بود. یک سالن تئاتر با یک سقف شیشه ای که توسط فرانسوا کوویه طراحی و ساخته شد. 

متاسفانه در سال های بعد و طی جنگ های جهانی که این ساختمان بمباران شد، ساختمان تئاتر نیز به کلی از بین رفت. هرچند که در سال های بعد حیاط آن به همان شکلی که قبلاً بود بازسازی شد، اما سالن تئاتر به جای دیگری در همان مجموعه انتقال پیدا کرد و در سال 2005 سالن تئاتر جدید که کمیته نام گرفت، برای استفاده عموم افتتاح شد. 

از دیگر بناهای موجود در این مجموعه ساختمان قدیمی وزارت خزانه داری و کلیسای دادگاه قدیسان است. هر کدام از این بناها داستان های شگفت انگیز خودشان را دارند و با مراجعه به این مکان ها می توانید قصه های مختلف و پر پیچ و خم آن ها را از زبان راویان و تورلیدرها بشنوید.

باغ انگلیسی؛ بزرگترین پارک شهری جهان

بزرگترین پارک مرکز شهری که حتی از پارک شهر نیویورک نیز بزرگتر است، باغ انگلیسی نام دارد و در دل مونیخ احداث گشته است. این مجموعه عظیم دربردارنده نقاط دیدنی مختلفی است که گشت و گذار در آن به خودی خود چند روز از وقت شما را خواهد گرفت. تنوع ساختمان ها، مراکز تفریحی و فضاهای مختلف این پارک به اندازه ای است که هر کسی با هر سلیقه ‌ای مجذوب آن خواهد شد.

 معروف ترین ساختمان واقع در این باغ با نام برج چینی در واقع یک معبد بودایی است که در سال ۱۷۸۹ ساخته شده است. ارتفاع این معبد به ۲۵ متر می رسد و هر چند که در دوره های مختلف همچون جنگ های جهانی بارها و بارها آسیب دیده؛ اما هر بار مجدداً به همان سبک بازسازی شده است.

جاذبه های طبیعی این پارک یعنی درختان مختلف از سرتاسر جهان، گل و گیاهان رنگارنگ و انبوه با وجود یک دریاچه مصنوعی در مرکز این باغ جلوه ای بی نظیر پیدا کرده اند. در سرتا سر این مجموعه مسیرهای مارپیچی مختلفی وجود دارد که اغلب آن ها به همین دریاچه می رسند. شما می توانید در این مسیرهای سنگ فرش شده قدم بزنید، دوچرخه سواری کنید و با پیکنیک کردن در میان چمن ها ساعاتی را از هوای پاک و مرطوب این فضای لذت ببرید. 

ناگفته نماند که تاریخچه این باغ نیز پر از فراز و فرود است. باغ انگلیسی در سال ۱۷۸۵ تبدیل به یک باغ نظامی شد، زیرا محوطه ۳۷۰ هکتاری آن این امکان را فراهم می‌کرد که به راحتی به محلی برای فعالیت ماشین ها و ابزارآلات جنگی تبدیل شود.

در حال حاضر امکانات این پارک شامل زمین چمن، پیست دوچرخه سواری، زمین سوارکاری و حتی اسکی روی آب می شود. ۹ کیلومتر از رودخانه ایسار از این پارک گذر می کند. در حال حاضر اسکی کردن روی آب به یکی از پرطرفدارترین فعالیت‌های علاقه مندان پارک تبدیل شده است. 

از دیگر نکات جالب در خصوص این پارک این است که در زمستان ها که دریاچه یخ می زند، اسکیت سواران به اجرای نمایش و اسکیت سواری روی این دریاچه یخی می پردازند.

باغ انگلیسی؛ بزرگترین پارک شهری جهان| جاذبه های گردشگری مونیخ

کلیسای سنت مایکل و مقبره بلندپایگان

یکی از  جاذبه های گردشگری مونیخ کلیسای سنت مایکل است. این کلیسا روی بقایای یک سردابه سلطنتی بنا شده است. سردابه ها در قدیم محلی برای دفن افراد بالا رده بودند. به همین دلیل در زیر این بنا ۴۱ نفر از اعضای خاندان ویتسلباخ به خاک سپرده شده اند. معروف ترین افرادی که مقبره آن ها در زیر این کلیسا قرار دارد، دوک ویلهلم پنجم، کشیشان مسئول کلیسا، شاهزاده ماکسیمیلیان اول و شاه لودویگ دوم هستند.

تئاتر ملی مونیخ – اپرای ایالتی بایرن

این بنا که توسط شاه ماکسیمیلیان اول در سال ۱۸۱۸ افتتاح شد، توسط کارل مون فیشر به سبک نئوکلاسیک طراحی شد. هر چند که این بنا در دوره های مختلف در آتش سوزی یا بمباران ها تخریب شده، مردم شهر هر بار آن را به همان سبک و سیاق قدیمی بازسازی کرده اند. در حال حاضر کنسرت ها، اپراها و تئاترهای بسیاری در این مکان به اجرا در می آیند. در واقع این تالار یکی از مشهور ترین مکان ها برای اجرای برنامه های هنری محسوب می شود.

کلیسای کایتان مقدس 

این کلیسا در واقع یک قصر سلطنتی کاتولیکی به سبک باروک است. کلیسای کایتان مقدس که در سال 1690 ساخته شد، گنبدی به ارتفاع ۷۱ متر دارد. این کلیسا از جمله  جاذبه های گردشگری مونیخ است که در مقابل آن برج های دوقلوی استوار جلوه‌گری می‌کنند. همچنین در این مکان مجسمه های متعدد مرمری از چهره و قامت قدیسان و حواریان وجود دارد که با نهایت دقت و زیبایی تراش خورده اند. همچنین در بالای گنبد زیبای آن فانوسی با بادبان هایی به شکل شیر وجود دارد که از اطراف قابل مشاهده است. 

کلیسای آزام

یکی از معروفترین کلیساهای مونیخ، کلیسای آزام است که طراحی و ساخت آن ۱۳ سال طول کشید. معماری این بنا به سبک روکوکو است و از همین رو تمام دیواره‌های آن با نقاشی های بسیار زیبا و با جزییاتی از تصاویر طبیعت، جنگ ها، پادشاهان و قدیسان پوشانده شده است. همچنین در کنج ها و ستون های این ساختمان مجسمه های گچی بسیار زیبایی وجود دارد که هر کدام داستانی را روایت می کنند. 

مجموعه موزه های پیناکوتک مونیخ 

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مونیخ موزه پیناکوتک است که در واقع از سه موزه تشکیل گشته است. این مجموعه ها با نام های موزه قدیمی، موزه جدید و موزه مدرن از هم تفکیک می شوند. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ اثر هنری از دوره های مختلف در این موزه وجود دارد که از سراسر جهان جمع آوری شده اند.

مهمترین آثار موجود در این موزه که در سال ۱۸۲۶ ساخته شد، آثاری به جا مانده از هنرمندان مشهوری همچون داوینچی، پیتر پائول روبن، شاردن و ولاسکوئز هستند.

این موزه یکی از قدیمی ترین گالری های جهان نیز محسوب می‌شود که در آن آثاری از قرون وسطا تا پایان دوره روکوکو وجود دارد. همچنین این مجموعه میزبان نقاشی های ارزشمندی همچون گل های آفتابگردان از ونسان ونگوگ و آثاری از پیکاسو و وارهول است.

موزه جدید به هنر امپرسیونیستی و اکسپرسیونیستی اختصاص یافته است و در آن آثاری از قرن یازده و بیست وجود دارد. همچنین یکی از تالارهای این موزه به هنر پست مدرن اختصاص یافته است. ساختمان این موزه در سال ۱۹۸۱ ساخته شد و در حال حاضر در آن نقاشی هایی از فرانسیسکو دگویا، جان کندبتل، وژن دلاکروا و کلود مونه وجود دارد. همچنین در این موزه یک مجسمه بسیار ارزشمند با نام زن خیزان نگهداری می شود.

مجموعه موزه های پیناکوتک مونیخ| جاذبه های گردشگری مونیخ

راه پله اومشرایبونگ؛ لوکیشن محبوب عکاسان

این راه پله جذاب در سال ۲۰۰۴ توسط اولافور الیاسون که یک هنرمند دانمارکی هلندی بود، طراحی و ساخته شد. این راه پله در واقع در پاسیوی شرکت حسابداری جهانی KPMC واقع شده است و ۹۷ متر ارتفاع دارد. این فضا یکی از محل های مورد علاقه عکاسان است. هرچند که بازدید از حیاط این مجموعه برای عموم آزاد نیست، اما شما می توانید با کسب مجوزهای لازم برای گردش و عکاسی سری هم به این ساختمان بزنید.

موزه دویچ؛ بزرگترین موزه علم و تکنولوژی

از دیگر مکان ها و جاذبه های گردشگری مونیخ، موزه دویچ است. این موزه با محوریت تاریخ علم و فناوری ساخته شده است و وجه صنعتی و پیشرفته شهر را نیز نشان می دهد. این مجموعه دربردارنده ۲۸ هزار قطعه در حوزه توسعه تکنولوژی، علوم و فناوری ها است که در ۵۰ خزانه نگهداری می شوند.

این موزه که به تنهایی سالانه میلیون ها بازدیدکننده را به سمت خود جذب می کند، روی یکی از جزایر رودخانه ایسار بنا شده است.

این ساختمان تالارهای مختلفی دارد که هر کدام بر اساس یک موضوع خاص تقسیم بندی گشته اند. داستان آثار موجود در این موزه برای افراد مختلف از جمله کودکان با ویدیو پروژکتورهایی به زبان ساده توضیح داده می‌شود.

در این تالارها با نمایش هر یک از آثار، همه موارد مربوط به اختراعات علمی، مخترعان، دانشمندان و افراد مهم تاریخ، نمونه های اولیه از هر اختراعی، اولین کتاب ها، گروه های اولیه علمی و نحوه تکامل هر یک از این قطعات به زبان ساده بازگو می شود.

معروف ترین تالارهای این موزه مربوط به ستاره شناسی، زیست شناسی دریایی، تکنولوژی نانو، استخراج مواد از معدن، ساعت سازی، ابزار موسیقی، داروسازی و ابزار پزشکی می شوند.

موزه BMW، پاتوق عشق ماشین ها

نام مونیخ با برندهای بسیار معروفی همچون معروف BMW گره خورده است. نمای بیرونی ساختمان BMW از جنس استیل و شیشه است. بخشی از این ساختمان شبیه یک کاسه سالاد است. در واقع این موزه در همان محل اصلی کارخانه قدیمی BMW واقع شده است. معمار این مکان شوانزر است که آن را به شکل یک مارپیچ گوگنهایمی طراحی کرده و ساخته است.

تالارهای بزرگ این موزه که در سال 1973 ساخته شدند، علاوه بر تکنولوژی و خودروهای BMW ، موضوعات مربوط به ماشین های قدیمی، هواپیماهای اولیه، موتورسیکلت ها، توربین ها و موتورهای قدیمی و خودروهای دو دهه گذشته خود شرکت BMW نیز در این موزه نمایش داده می شوند. همچنین خودروی شخصی الویس پریسلی نیز در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است.

این مکان برای عشق ماشین ها یک مکان جادویی است. در این فضا می توانید حتی خودروی مورد علاقه تان را خریداری کنید یا اگر قصد خرید ندارید به شما امکان رانندگی آزاد آزمایشی داده می شود و می توانید با خودروی مدنظر در شهر چرخی بزنید. 

موزه کونستاریال در میدان شاه

یکی از پرترددترین مناطق مونیخ، که با نام میدان شاه یا میدان جمهوری شناخته می‌شود، یک مرکز فرهنگی با نام موزه کونستاریال است. قدمت ساخت این موزه به سال ۱۸۶۲ می رسد و سبک معماری آن سبک نئوکلاسیک قرن نوزدهم است. در این مجموعه بخش های مختلفی وجود دارد که با بازدید از آن ها می توانید آثار مختلفی را از نقاش های هلندی، فلامانی، ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی در سبک های قرون وسطایی روکوکو و هنر نو پیدا کنید. 

جاذبه های گردشگری مونیخ

اردوگاه کار اجباری داخوائو 

در فاصله کمی از شهر مونیخ، اردوگاه کار اجباری داخائو واقع شده است که روزگاری هزاران یهودی را به کام مرگ کشاند. در زمان آلمان نازی، این اردوگاه، زندان، شکنجه گاه و کشتارگاه یهودیان بود. دیدار از این فضا ممکن است برای روحیه هر کسی مناسب نباشد یا برایتان بسیار تلخ باشد. در عین حال ممکن است این مکان برای کسانی که به تاریخ معاصر و وقایع مربوط به دوران نازی ها علاقه مند هستند، جالب باشد.

ساختمان رنگی رنگی نیوس راتاپس

 تالار معروف نیوس راتاپس از دیگر جاذبه های گردشگری مونیخ است که به سبک نئو گوتیک، در جوار خیابان مارین پلاس ساخته شده است. این ساختمان عظیم ۶ حیاط دارد که راه پله هایی مارپیچی شکل، آن ها را به هم وصل می کند. از زیبایی‌ های این بنا می توان به پنجره ها و شیشه های رنگی آن اشاره کرد.

کلیسای سنت پتر

نام دیگر این کلیسا پیتر قدیمی است که در واقع قدیمی ترین کلیسای شهر مونیخ نیز محسوب می‌شود. مانند دیگر بناهای تاریخی و مذهبی این شهر معماری این بنا نیز به سبک گوتیک است. هرچند که بعدها در بازسازی های بعدی المان هایی به سبک باروک به این بنا اضافه گشته است. به عنوان مثال گنبد فانوسی مجموعه در سال ۱۹۳۶ به آن اضافه شده و محراب ۲۰ متری که در این کلیسا ساخته شده متعلق به قرن ۱۸ است. 

از جذابیت‌های این کلیسا می توان به مجسمه های سنت پتر و چهار پدر اشاره کرد. نقاشی های دیواری شگفت انگیز از جان پولاک ، سقف ساخته شده توسط یوهان بپتیست ، برج زیبا با ۳۶۰ پله این بنا را جذاب تر کرده اند. می توانید با بالا رفتن از این برج و با استفاده از تلسکوپ آن در روزهایی که هوا صاف است، تمامی شهر را مشاهده کنید. 

باغ وحش مونیخ، محل زندگی 19 هزار جانور

یکی از معروف ترین باغ وحش های جهان، متعلق به مونیخ است که در سال ۱۹۱۱ افتتاح شد. این مجموعه اولین باغ وحش دنیا بود که حیوانات در آن بر اساس مبدأشان تقسیم بندی شدند. در حال حاضر ۱۹۰۰۰ حیوان از ۷۵۷ گونه در این مکان نگهداری می شوند. 

جاذبه های گردشگری مونیخ

پارک المپیک مونیخ

یکی از جاذبه های گردشگری مونیخ، پارک المپیک است که در سال ۱۹۷۲ به مساحت ۲.۷ میلیون مترمربع ساخته شد. هدف این بود که این مجموعه میزبان المپیک تابستانی مونیخ باشد. این مکان در حاضر محل برگزاری گردهمایی های چند صد هزار نفری، فستیوال های عظیم از جمله فستیوال بزرگ تالوود و برگزاری تئاترها و کنسرت های پر جمعیت است. 

در مرکز این پارک یک برج بلند تقریباً 300 متری با نام برج المپیک قرار دارد که محلی برای تماشای شهر، استفاده از رستوران گردان با نمای ۳۶۰ درجه و برنامه های مختلف است. از دیگر امکانات تفریحی این پارک باید به زیپ لاین موجود در مجموعه، ورزش های آبی، اسکی روی تپه‌ها و دکه های غذا اشاره کرد. برج تلویزیون که در سال ۱۹۶۸ در مرکز پارک ساخته شد، از دیگر جاذبه های آن است. این برج یک بالکن دارد که امکان تماشای شهر را برای شما فراهم می کند.

کرسی سلطنتی مونیخ یا اقامتگاه پادشاهان

 این مجموعه که زمانی اقامتگاه پادشاهان، شاهزاده ها و دوک های ایالت بایرن بود در حال حاضر بزرگترین قصر مرکز شهری آلمان و یکی از نقاط دیدنی مهم مونیخ است. سبک معماری این اقامتگاه رنسانس، باروک و کلاسیک است. در این مجموعه وسایل گرانبهایی که زمانی مورد استفاده افراد بالا رتبه قرار می گرفتند، وجود دارد و تالارهای آن دارای مبلمان های لاکچری، نقاشی های رنگ روغن گران قیمت، پرده های منقوش و ظروف چینی بسیار زیباست.

 این ساختمان سه بخش اصلی دارد که یکی ساختمان تاج گذاری کوئینگزباو است، دیگری کرسی قدیمی سلطنتی و و بخش سومم ساختمان فستزال است. بنای آنتیکوریوم که در سال ۱5۷۹ ساخته شد نیز اکنون بخشی از این مجموعه است.

وست پارک، باغی به سبک آسیایی

اگرچه پارک های شگفت انگیز و بزرگی همچون باغ انگلیسی توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است، اما وست پارک مونیخ با سبک معماری آسیایی اش، فضایی بسیار زیبا و دل انگیز، پر از گل کاری و حیوانات شهری کوچک همچون سنجاب و خرگوش جذابیت های خاص خودش را دارد. در اینجا می توانید با رفتن به رستوران های بین المللی ساعاتی را در فضا مملو از گل های رز زیبا سپری کنید و از تماشای بازی و غذا خوردن حیوانات لذت ببرید.

خرید در خیابان کاوفینگر

این خیابان که بین میدان های مارین و کارل واقع شده، محبوب ترین و شلوغ ترین منطقه خرید در کل مونیخ محسوب می‌شود. در حال حاضر نمایندگی بسیاری از برندهای معروف جهان و نه تنها آلمان، فروشگاه‌های زنجیره ‌ای و بناهای قدیمی در این محله واقع شده اند.

آشنایی با محصولات بومی در بازار ریکتولین

بازار ریکتولین اولین بازارچه مرکزی مواد غذایی در مونیخ است که در سال ۱۸۰۷ برای ارائه و فروش محصولات کشاورزی ساخته شد. مردم در طول روز برای خرید میوه، مواد غذایی، مربا و غذاهای خانگی، گل، سبزیجات، چای نوشیدنی، پنیر، گوشت، ماهی، داروی گیاهی، ادویه و ترشی ها به این خیابان می روند. خرید از کشاورزان محلی، آشنایی با کلوچه ها و شیرینی های سنتی و امتحان کردن میوه های بومی حتماً برایتان جالب خواهد بود. 

بازار مونیخ

کاخ نیمفبورگ

یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری مونیخ کاخ نیمفبورگ است که با نمای سفید و طوسی بسیار زیبا و تزئینات طلایی رنگش و سقف آجری قرمز یکی از شگفت انگیزترین ساختمان های این شهر محسوب می شود. 

این اقامتگاه که قبلاً یک اقامتگاه تابستانی بوده، در قرن هفدهم ۶۰۰ متر به مساحت آن اضافه شده است. این قصر از هر طرف با کانال آب احاطه شده و عمارت کلاه فرنگی که وسط آن قرار دارد، جلوه ای بسیار زیبا به آن داده است. 

این بنا با طرح های دیواری به سبک باروک غربی، چند تالار و ساختمان مجزا دارد. باغ گیاهشناسی، کاخ بلوتنبرگ، موزه نوع بشر و طبیعت، عمارت کلاه‌ فرنگی، مرغزار گوزن ها و موزه مارستال از قسمت های مهم این مجموعه محسوب می شوند.

ورزشگاه آلیانس آرنا

حتی اگر در مورد شهر مونیخ اطلاعات کمی داشته باشید، حتماً با تیم های ورزشی معروف آن آشنا هستید. ورزشگاه آلیانس آرنا ورزشگاه خانگی تیم بایرن مونیخ محسوب میشود که اخیراً ساخته شده است. با تور یک ساعته استادیوم می‌توانید کل مجموعه را بگردید و از رختکن، تونل ورود به زمین چمن، محل برگزاری مصاحبه، اتاق کنفرانس و موزه بایرن مونیخ دیدن کنید. 

حمام و استخر مولدسش ولکسباد

شاید برایتان جالب باشد که یکی از جاذبه های گردشگری مونیخ یک حمام با دو استخر به سبک رومی-ایرلندی است. این حمام در واقع یک بنای بسیار خاص و هنرمندانه است که در شرق رودخانه ایسار قرار دارد. این بنا هنر و معماری خاص خود را دارد و جزئیات آن همچون چلچراغ ها، نرده ها، کنده کاری های برنزی، نقاشی های دیواری و تزئینات روی طاق و دیوارها بسیار شگفت انگیز است. این مکان در سال ۱۹۰۱ افتتاح شد که در واقع هدیه ای بود به مردم فقیر آلمان تا آن ها نیز به حمام و بهداشت دسترسی داشته باشند.

هافبراهاوس پاتوق آبجو خوری

برای تجربه یک آبجوی با واریایی می توانید از هافبراهاوس دیدن کنید. این مکان یک کافه مخصوص آب جو است که زمانی پاتوق موتزارت بود. این مکان در جایی احداث شده که قبلاً محل کارخانه های قدیمی تولید آب جو بود؛ اما در سال ۱۸۹۷ این کارخانه ها جا‌به‌جا شدند. در حال حاضر هافبراهاوس به یک فضای مفرح برای استفاده مردم تبدیل شده است. 

فستیوال اکتوبرفست

اکتوبرفست یک فستیوال آبجو است که در هفته سوم سپتامبر برگزار می شود. تاریخچه این فستیوال به جشن ازدواج ۱۵ روزه شاهزاده لودویگ باز می گردد. در آن زمان ۱۴ چادر بزرگ آبجو خوری برپا شد. از آن زمان هر سال این فستیوال با آداب خاصی برگزار می گردد. 

کلیسای تیتین

یکی از معروف ترین مکان های دیدنی مونیخ کلیسای تیتین است که با برج زرد و ۶۶ متری خود شناخته می‌ شود. این کلیسا که در سده ۱۷ ساخته شد، محل فرمانروایی برخی از حاکمان باواریا بود. در واقع این کلیسا توسط یک معمار ایتالیایی برای یکی از مراسم های تعیین جانشین پادشاه، به سبک باروک و با حال و هوای مدیترانه ای ساخته شد. 

مجسمه باواریا، رقیب مجسمه آزادی

یکی از نمادهای جالب شهر مونیخ مجسمه باواریا است که در تقابل با مجسمه آزادی ساخته شد. این مجسمه بیش از ۱۸ متر طول دارد و در سال ۱۸۵۰ به دستور لودویگ اول برای احترام به باواریا از جنس برنز ساخته شد. این مجسمه ۹۰ تن وزن دارد و داخل آن یک راه پله وجود دارد که می توانید با بالا رفتن از آن شهر مونیخ را تماشا کنید. خصوصیات خاص این مجسمه توانسته است آن را به یکی از جاذبه های گردشگری مونیخ تبدیل کند.

مجسمه باواریا

کلام آخر

مونیخ سرزمینی پر از شگفتی، معماری های زیبا، آثار منحصر به فرد و نمادهایی زیبا از آن چیزی است که بر سر این سرزمین رفته است. این شهر با فرهنگ دوستی، اصالت، تجمل گرایی و مذهب گره خورده و روحی کمال گرایانه در سر تا سر آثار تاریخی آن قابل مشاهده است. 

شما مخاطبین گرامی می توانید در بخش سفرنامه تجربه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

گالری ها و موزه های متعدد مونیخ باعث می شود که هرگز از تماشای جاذبه های گردشگری این شهر احساس خستگی نکنید. زیبایی های مونیخ تنها به طبیعت منحصر به فرد و سرزمین های سبز آن محدود نمی ‌شود، بلکه بناهای شگفت انگیز، گالری هایی با گنجینه‌های بسیار ارزشمند، پارک ها و محوطه های وسیع برگزاری جشن و فستیوال های آن نیز شهرتی جهانی دارند. نظر شما در این باره چیست؟ لطفاً نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید. 

اپیزود ۲۴: قطب شمال کشور سوئد سفرنامه دبی الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد