کوچ سرفینگ در ایران

کوچ سرفینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

شما به عنوان یک گردشگر و توریست و دوستدار انواع فرهنگ ها، آیا تا به حال این عبارت را شنیده اید؟ اگر می خواهید هزینه های سفر خود را کم کنید و نمی توانید، اگر می خواهید به کشورهای خارجی سفر کنید اما هزینه های کمر شکن سفر این آرزو را برای شما محال کرده است، باید به شما مژده یک برنامه گردشگری را بدهیم که سد بزرگ گردشگری را از سر راه شما بر می دارد و می توانید به جای جای دنیا سفر کرده و لذت ببرید. 

تعریف کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ (Couchsurfing) در لغت یعنی کاناپه گردی اما در مفهوم یک تعریف واضح تر دارد. همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد Couchsurfing یک برنامه و وب سایت بسیار کاربردی است که افراد را در سرتاسر دنیا باهم آشنا می کند. مثل همین تلگرام که افراد می توانند از کشورهای مختلف باهم صبحت کنند، این برنامه گردشگری هم همین کار را انجام می دهد با این تفاوت که در این برنامه شما می توانید افرادی که عاشق گردشگری و مسافرت هستند را پیدا کنید. یعنی قشر خاصی عضو این برنامه می شوند و اهداف و رویاهای مشابهی دارند. 

افرادی که به این برنامه گردشگری می پیوندند همواره تجربیات سفرهای خود را به دیگران منتقل می کنند و سعی بر این دارند که افراد را برای مسافرت و گردشگری به سرتاسر دنیا ترغیب کنند. 

این برنامه گردشگری کاربرد بی نظیر دیگری هم دارد و آن کاهش فوق العاده هزینه سفر هر فرد است. حالا این سوال پیش می آید که یک اپلیکیشن چطور می تواند هزینه سفر را کم کند؟ این برنامه در واقع به شما این فرصت را می دهد تا با افراد محلی کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنید و به طور رایگان مهمان خانه های آن ها شوید، جالب شد نه؟

برای مثال فرض کنید می خواهید به آلمان سفر کنید اما به دلیل تفاوت ارزی که بین پول کشور ما و دیگر کشورها وجود دارد، این سفر بیشتر شبیه یک رویای دست نیافتنی می شود. اما برای تمام آرزوهای ما راهی جهت تحقق وجود دارد. شما می توانید برای اجرای سفر خود عضو این برنامه شده و یا به سایت اصلی آن با آدرس couchsurfing.com مراجعه کرده و ثبت نام کنید.

بعد از ثبت نام، نام کشوری را که می خواهید به آنجا سفر کنید در قسمت سرچ می زنید. در ادامه افرادی را پیدا می کنید که برای میزبانی شما در این کشورها اعلام آماده گی کرده اند. این افراد ممکن است یک اتاق در اختیار شما قرار دهند یا حتی یک کاناپه برای خواب. هدف از این برنامه در اختیار قرار دادن یک جای خواب رایگان در کشور و محل دیگری است. بدین ترتیب شما می توانید هزینه محل اقامت را از برنامه گردشگری خود حذف کرده و یک گام به سمت سفر خود نزدیک تر شوید. 

تاریخچه پیدایش برنامه 

همه می گویند این برنامه در سال 2004 وارد عرصه شده است، اما ایده اولیه این برنامه در سال 1999 به ذهن یکی از خالقین آن با نام کیسی فنتون (Casey Fenton) خطور کرد. این فرد برای کاری به مسافرت رفته بود و نتوانسته بود محلی برای اقامت خود پیدا کرد.

در ادامه این سفر دردناک او با هک کردن یک سایت به اطلاعات دانشجویان دست پیدا کرد. با این اطلاعات او توانست به دانشجویان پیام بدهد و درخواست جایی برای خواب کند. جالب است بدانید حداقل 50 نفر از دانشجویان او را به خانه خود دعوت کردند و در اینجا بود که ایده ساختن چنین سایت و برنامه ای به ذهن کیسی خطور کرد. چند سال گذشت و کیسی به همراه فرد دومی این برنامه کاربردی را راه انداخت. هدف کیسی این بود که افراد بتوانند از هر جای دنیا به جای دیگر بروند بدون اینکه نگران جای خواب خود باشند.  

نحوه استفاده از برنامه 

کار با این برنامه برای ما که با هزاران برنامه اجتماعی در حال فعالیت و برقراری ارتباط هستیم، اصلا کار سختی نیست. مانند سایر برنامه های دیگر اول باید این برنامه را نصب کنید و یا از طریق آدرس بیان شده وارد سایت اصلی آن شوید. در ادامه یک حساب کاربری برای خود بسازید و آدرس ایمیل یا فیس بوک خود را بزنید. در ایجاد حساب کاربری باید اطلاعات دقیق خود را وارد کرده و سلایق و خواسته های خود را هم به زبان انگلیسی بیان کنید. 

در واقع اطلاعاتی که در حساب کاربری خود وارد می کنید از طریق افراد میزبان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از طریق همین اطلاعات شما می توانید میزبان خود را پیدا کنید، پس دقیق و صادق باشید. 

شما می توانید مثل تمام برنامه های دیگر عکس هایی را در این برنامه بارگذاری کنید. عکس های شما نشان از شخصیت و سبک زندگی محبوب شما دارد. در ادامه در قسمت سرچ برنامه اسم کشور مورد نظر را بزنید و در کنار آن کلمه میزبان را انتخاب کنید. این برنامه به شما افرادی را که جهت میزبانی اعلام آمادگی کرده اند را نشان می دهد. شما می توانید به طور مستقیم به فرد میزبان پیام بدهید و درخواست خود را به زبان انگلیسی مطرح کنید.

  

چگونه یک میزبان خوب را در برنامه کوچ سرفینگ پیدا کنیم

به طور حتم می دانید که به هر کسی در اپلیکیشن کوچ سرفینگ به عنوان میزبان نمی توانید پیام بدهید چرا که این برنامه هم برای خود قواعد خاصی دارد. از میان افرادی که برای میزبانی شما اعلام آمادگی کرده اند کسانی را انتخاب کنید که از سوی برنامه مربوطه تیک برتری دریافت کرده اند. افرادی می توانند تیک مورد نظر را از سوی برنامه بگیرند که با پرداخت هزینه گزافی موفق به دریافت تاییدیه اخلاقی شده باشند. اگر بتوانید چنین افرادی را به عنوان میزبان خود انتخاب کنید دیگر نگران هیچ چیزی در سفر و اقامت خود نخواهید بود.

حالا اگر میزبان های ما هیچ کدام تیک نداشتند چه کار کنیم؟ این هم قابل حل است. باید به صفحات میزبان های مربوطه بروید و ببینید هر یک از افراد قبلی چه مطلبی در مورد میزبانی این افراد نوشته اند و چه نظری در مورد او داشته اند. با کمک این بازخوردها و بررسی دقیق آن ها شما می توانید یک فرد لایق و قابل اعتماد را به عنوان میزبان خود انتخاب کرده و به او اعتماد کنید.

می دانید که برنامه و اپلیکیشن مربوطه برای خود کاربران زیادی دارد و همین تعداد کاربران نشانی از اعتبار برنامه هستند. خیلی کم پیش می آید که در سفر هایی با این سبک، مشکلاتی از سوی میزبان اتفاق بیافتد. از سوی دیگر امنیت این نوع گردشگری به قدری بوده است که تعداد زیادی از گردشگران با خانواده و فرزندان خود اقدام به سفر با این روش کم هزینه کرده اند. 

روش دیگری که به انتخاب یک میزبان خوب کمک می کند نوع انتخاب شما است. از میان میزبانان کسانی را انتخاب کنید که برای مثال متاهل هستند و یا زن هستند. مثلا شما یک خانم هستید و می خواهید از میان میزبان ها یکی را انتخاب کنید. این انتخاب شما است که امنیت و لذت سفر را برایتان به همراه خواهد داشت چرا که شما در این انتخاب یک مرد مجرد را به عنوان میزبان انتخاب نخواهید کرد. همه چیز بستگی به شما دارد. 

برنامه کوچ سرفینگ چه معایبی می تواند داشته باشد

هر برنامه ای یک سری معایب و یک سری مزایا دارد. در ادامه به مزایا و معایب این برنامه برتر گردشگری هم اشاره می کنیم:

مزایا:

  • کاهش هزینه سفر با حذف هزینه هایی که مربوط به اقامت در طول سفر می شود.
  • همراهی با یک فرد محلی اصیل در طول سفر که می تواند جذابیت سفر را برای ما هزاران برابر کند.
  • کاهش هزینه های پخت و پز و خوراک، در این نوع گردشگری شما می توانید با خرید مواد اولیه خودتان دست به کار شده و پخت و پز کنید.
  • آشنایی و لذت بردن از غذاهای اصیل محلی. 
  • امکان یادگیری غذاها محلی به طور مستقیم از فردی که واقعا اصیل آن کشور و منطقه است.
  • پیدا کردن دوستی در آن سوی دریاها، فردی از جنس سلیقه و رویاهای ما، یک دوست واقعی

معایب:

  • گاهی پیش می آید که میزبان آن طوری که باید نیست و مشکلاتی برای مهمان ایجاد می کند. در این مواقع شما باید هوشیار باشید و با دیدن کوچک ترین نشانه ای از بی احترامی میزبان، محل را ترک کنید. بهتر است همیشه دو میزبان را انتخاب کنید که اگر یکی خوب نبود، بدون محل خواب در کشور دیگر نمانید. البته باید بگوییم که بررسی دقیق میزبان احتمال انتخاب چنین افرادی را خیلی خیلی کم می کند.
  • محدودیت هایی که ممکن است میزبان به شما تحمیل کند. برای مثال اینکه سیگار نکشید و یا در ساعت خاصی رفت و آمد داشته و باشید و چیزهایی از این قبیل.

کوچ سرفینگ یک برنامه بسیار کاربردی و کمک رسان است که از طریق آن می توانید به آرزوی سفر به جاهای مختلف دنیا برسید. متاسفانه این برنامه و سایت در ایران فیلتر شده است و از سوی دیگر امکان میزبان شدن از سوی ایرانی ها وجود ندارد. با وجود این موانع ما ایرانی ها سال ها است که میزبانان بی نظیری برای توریست ها بوده ایم و رضایت این افراد و خوشحالی آن ها از سفر به ایران، سندی بر این ادعا هستند. 

اپیزود ۱۳-۱: ایران گردی کشور اسکاتلند سفرنامه برزیل الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد