هامبورگ

جاذبه های گردشگری هامبورگ

امتیاز این مطلب : 5

جاذبه های گردشگری هامبورگ که شامل تاریخ آن با کشتی رانی، کشاورزی، مهاجرت و هم جوشی فرهنگی با سایر نقاط جهان گره خورده است. این شهر که در دامنه دو رود بزرگ واقع شده، مکان یکی از قدیمی ترین بندرگاه های دنیا نیز هست. 

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است، آثار باستانی مختلفی که در این ناحیه کشف شده، نشانگر تاریخ چند هزارساله، غنی و پر از فراز و فرود آن است. اگر چه همچون سایر نقاط آلمان، هامبورگ نیز از گزند جنگ ها، آتش سوزی ها و تخریب های گسترده بی نصیب نمانده، اما در حال حاضر این شهر صنعتی و بزرگ، به واسطه مکان های دیدنی اش به یکی از جاذبه های معروف توریستی جهان تبدیل شده است. اگر شما نیز علاقه مند هستید که با جاذبه های گردشگری هامبورگ آشنا شوید با ادامه این متن همراه ما باشید. 

کلیسای سنت میشل؛ بنایی به سبک باروک

این کلیسا یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری هامبورگ است که به سبک معماری باروک ساخته شده است. قدمت بنای این محل به سال‌های ۱۷۵۰ تا ۱۷۶۲ می رسد. یکی از جذاب ترین قسمت های این کلیسا برج ۱۳۲ متری آن است که می‌توان با بالا رفتن از 450 پله آن یا استفاده از آسانسور، یکی از زیباترین چشم اندازهای هامبورگ را تماشا کرد. 

مانند اغلب کلیساهای بزرگ اروپا، در زیرزمین این مکان نیز یک سرداب وجود دارد که در آن ۲۴۲۵ گور متعلق به اعضای کلیسا، افراد مشهور و افراد سیاسی پیدا شده است. علاوه بر آن یک موزه و یک ساختمان تاریخی نیز در کنار کلیسای سنت میشل وجود دارد. 

کلیسای سنت میشل سه بار تخریب و مجدداً بنا شده است. این مکان اولین بار در سال ۱۷۵۰ به وسیله صاعقه از بین رفت و برای بار دوم در سال در سال ۱۹۰۶ در آتش سوزی سوخت؛ اما بعد از جنگ جهانی مجدد بنا گشت.

 یکی از مشهورترین قسمت های این بنا که در کنار محراب بسیار زیبایش است، به شمایل فرشته مایکل باز می گردد که در حال شکست دادن اهریمن است. همچنین این کلیسا مانند اغلب مکان های برج و بارو دار آلمان، یک برج ساعت معروف دارد.

کلیسای سنت میشل

بندر هامبورگ؛ دروازه آلمان

 این بندر عظیم با مساحت ۱۰۰ کیلومتر مربع با نام «دروازه آلمان» شناخته می شود. اگرچه این بندر تاریخی چند هزار سال عمر دارد، اما در قرن ۱۹ به شکل امروزی آن در آمده است. در این منطقه ساختمان هایی متعلق به سده های اخیر، با معماری های خاص و سنتی، با آجرهایی قرمز و سقف های آبی و فیروزه ای وجود دارد.

 این بندر که در گذشته محلی برای دپوی کالاهای مهمی همچون تنباکو، قهوه، خشکبار و ادویه بوده، امروزه به مکانی برای تفریحات آبی، قایق رانی، رستوران گردی و خرید تبدیل شده است. هرچند که در حال حاضر نیز این بندر همچنان یکی از مهم ترین بنادر تجاری جهان محسوب می شود. 

همچنین در این ناحیه پل کوهلبراندنبورک به طول 4000 متر واقع شده است که سالانه میلیون ها توریست را به سمت خود جلب می کند. علاوه بر آن، در این بندر موزه های مختلف، سوغاتی فروشی ها، خانه های قدیمی، سالن های تئاتر موزیکال، هتل و رستوران، مسیرهای مخصوص پیاده روی و گردش ایجاد شده است. جشن سالانه بندر که بزرگترین رویداد عمومی هامبورگ است نیز از جاذبه های آن محسوب می شود و مردم به پاسداشت اهمیت این بندر بزرگ با آتش بازی، رقص و موسیقی شاد جشن می گیرند. 

ساختمان راتهاوس، ساختمان راز آلود با اتاق های مخفی

اغلب شهر های اروپایی سیتی هال های مشهور و قدیمی دارند که سیتی هال راتهاوس یکی از آن ها محسوب می شود. این بنا متعلق به قرن ۱۹ است و در مرکز شهر قدیم هامبورگ واقع شده و سبک معماری آن مانند اغلب بناهای تاریخی آلمان نئو رنسانس است. 

این ساختمان گذشته غم انگیزی دارد. زیرا در سال ۱۸۴۲ بر اثر یک آتش سوزی به کلی نابود شد و ساخت مجدد آن ۴۴ سال به طول انجامید. در طراحی و بازسازی این بنا، هفت معمار مشهور از آلمان و سایر کشورها مشارکت داشتند. این مجموعه ۶۴۷ اتاق دارد که یکی از این اتاق ها در سال ۱۹۷۱ به صورت خیلی اتفاقی کشف شد. گفته می شود اتاق های پنهان دیگری نیز در این بنا وجود دارد.

در حال حاضر در این ساختمان که به زیبایی سقف شیروانی آبی رنگ اش بسیار مشهور است، رویدادهای فرهنگی با نام «شب طولانی موزه ها» برگزار می شود که بازدید از بیشتر آن ها برای عموم آزاد است.

ساختمان راتهاوس

گورستان اوسلدورف؛ مجموعه کلیسایی، یادمان ها و باغ های سبز

ممکن است تصور سرد و غمناکی از این مجموعه وسیع داشته باشید اما لازم به ذکر است که این مکان یکی از معروف ترین گورستان های تاریخی است و در واقع از آنجا که وسعت زیادی دارد، بزرگترین گورستان روستایی و چهارمین گورستان بزرگ دنیا محسوب می شود. 

در دل این مجموعه 12 کلیسای کوچک و تعداد زیادی یادمان مربوط به دوران مختلف گنجانده شده است که روزانه بیش از ۲۰۰ باغبان و کارمند به آن رسیدگی می کنند. گورستان اوسلدورف محل دفن کشته شدگان جنگ های مختلف آلمان است. اگرچه برخی از این گورها نیز متعلق به مردم عادی است؛ اما فضای سبز، باغ های پر از گل و گیاه و درختان زیبای این مکان باعث شده که به یکی از خاص ترین مدفن های جهان تبدیل شود.

 مهمترین بناهای یادبود گورستان اوسلدورف مربوط به کشته شدگان شکنجه های نازی ها و مبارزان جنگ های جهانی دوم می شود. همچنین یک یادمان نیز با نام «باغ زنان» در این مجموعه ساخته شده که نمادی برای گرامی داشت زنان قربانی دوران سیاه آلمان نازی است. این مکان مرجع جذب سالانه بیش از ۲ میلیون نفر است.

دریاچه های مصنوعی آلستر داخلی و آلستر خارجی 

این دو دریاچه که به دو رودخانه اصلی این شهر متصل هستند، در گذشته نقاط شاخصی بودند که یکی از آن ها درون دیوارهای محافظ شهر قرار داشت و دیگری خارج از منطقه مسکونی بود. این تالاب های طبیعی زیبا پس از حذف دیوارها و گسترده شدن شهر، به واسطه مسیر پیاده روی که دارند، شناخته می شوند. 

مسیرهای پیاده روی دو دریاچه با چراغ های زیبا، مجسمه های مختلف و کافه های متعدد به محلی برای استراحت و لذت بردن گردشگران تبدیل شده اند. در اطراف این دو دریاچه مراکز خرید بزرگ همچون مرکز خرید بالیندام و مکان هایی برای استراحت گردشگران نیز ساخته شده است.

شما می توانید در فصل تابستان با نشستن در چمنزارهای اطراف این دو تالاب یا قایق سواری در آب ها ساعاتی را به تفریح بگذرانید. جشنواره آلستر وگنوگن نیز در پایان تابستان هر سال در حاشیه این دو دریاچه برگزار می شود. در زمستان که آب دریاچه ها یخ می زند، این محل به مکان پرطرفداری برای پاتیناژ و اسکی روی یخ تبدیل می شود.

یکی دیگر از جاذبه های این دو دریاچه و پارک زیبایی که آن ها را به هم وصل کرده، مجسمه پری دریایی ساخته شده توسط الیور واس است. این مجسمه که به یکی از مکان های مشهور گردشگری در دوسلدورف تبدیل شده، 4 متر ارتفاع و 30 متر طول دارد. 

دریاچه های مصنوعی آلستر داخلی و آلستر خارجی 

منطقه تاریخی و بندر ورهاوس، شهر انبارهای سرخ

این بندر معروف در منطقه تاریخی اسپیشراستاد واقع شده است. برای لذت بردن از این محله تاریخی، مکان هایی برای پیاده روی و دوچرخه سواری و استراحتگاه هایی فراهم شده است. مهم ترین جاذبه این منطقه انبارهای قرمز رنگ آن است که بر ستون های چوبی بین کانال های باری ساخته شده‌اند. به واسطه همین انبارهای قدیمی سرخ رنگ و به سبک معماری گوتیک، به این منطقه شهر انبارها نیز می گویند.

باغ وحش هامبورگ، اولین باغ وحش بدون قفس جهان

در این باغ وحش که در محله هاگن بکتیر واقع شده، به جای نگهداری حیوانات در قفس، آن ها را در شرایطی نزدیک به زندگی طبیعی شان نگه داری می کنند. این باغ وحش قدیمی، در سال ۱۹۰۷ توسط کارل هگنبک ساخته شد. او شخصاً حیوانات مختلفی را از سراسر جهان جمع آوری کرد و پس از طراحی باغ وحش مد نظر خود آن ها را به این مجموعه آورد.

این مکان در حال حاضر محل زندگی ۱۸۵۰ حیوان، از ۲۱۰ گونه جانوری است. بزرگترین گله فیل های اروپا در این باغ وحش زندگی می کنند و این مجموعه علاوه بر زیستگاه فیل ها شامل یک آکواریوم گرمسیری و منطقه قطبی برای نگهداری از حیوانات سرما دوست نیز هست. شما می توانید در این محل فیل سواری کنید، به حیوانات غذا بدهید و سوار اسب های پونی شوید. 

موزه مهاجرت بالینستاد؛ بندر رویاها

 کشور آلمان همواره به مهاجرپذیری شناخته می شود. به طوری که تخمین زده می شود در سال‌های ۱۸۵۷ تا ۱۹۳۹ بیش از ۵ میلیون نفر از سراسر اروپا همچون هلند و روسیه تنها به هامبورگ مهاجرت کرده اند. موزه مهاجرت بالینستاد به این منظور بنا شده که خاطره این مهاجران و رنج هایی را که متحمل شده اند، زنده نگه دارد. در این موزه لیستی از مهاجران وجود دارد که بزرگترین دیتابیس نسبت شناسی در دنیا محسوب می شود.

موزه هنر هامبورگ، با آثاری از 7 قرن

این مکان یکی از مهمترین کلکسیون های هنری در سراسر جهان محسوب می شود که در آن آثاری از قرون وسطا تا دوران معاصر وجود دارد. در حال حاضر آثار هنری با بیش از ۷۰۰ سال عمر در این موزه نگهداری می شوند که بازدید از این مکان را به یکی از مهم ترین تجربه های گردشگری در آلمان تبدیل کرده اند.

موزه هنر هامبورگ

تونل آلتر، مدفن خاکستر هیتلر 

اغلب شهر های بندری آلمان، پر از کانال های زیر زمینی هستند که برای مقاصد مختلف در طی سال های طولانی ساخته شده اند. تونل آلتر که از زیر رودخانه البه می گذرد، در عمق 24 متری زمین قرار دارد و یکی از مشهورترین کانال های این شهر محسوب می شود اما شهرت این کانال به واسطه داستانی است که در پشت آن وجود دارد. گفته می شود خاکستر جسد آدولف هیتلر به در خواست خودش در این مکان ریخته شده است. قدمت این منطقه باعث شده که شما بتوانید محل سنگ ها و نقش های کهن متعلق به قرن ۷۰ میلادی را نیز در آن مشاهده کنید.

پارک های پلنت اون بلومن و ولرینگ پارک 

این مکان های سر سبز در واقع تشکیل شده از باغ های گیاه‌شناسی قدیمی و مجموعه پارک های طبیعی هستند که در سال ۱۸۲۱ بنا گشته اند. این مکان یکی از بهترین نقاط شهر برای پیک نیک، شب‌ زنده ‌داری، تماشای برنامه های کمدی، اجرای زنده موسیقی و همچنین لذت بردن از تماشای یک آبنمای موزیکال است. ولرینگ پارک در فاصله ۲۷۲ متری برج مخابراتی هانریش هرتز قرار دارد که می توانید با سر زدن به این مجموعه، از این برج نیز دیدن کنید و در رستوران گردان غذاهای سنتی شهر را سفارش دهید.

موزه شکلات شوکاوزروم

یکی از جاذبه های گردشگری هامبورگ موزه شکلات شوکاوزروم است که در نزدیک شهر انبارها، واقع شده است. این مکان یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی و البته تست کردنی شهر محسوب می شود. در این ساختمان شما با تاریخچه، فرایند ساخت، انواع و تزیین شکلات آشنا خواهید شد. همچنین این امکان برای بازدیدکنندگان فراهم گشته که در کارگاه های این موزه، شکلاتی را با طعم محبوبشان بسازند و نوش جان کنند. 

خانه تاریخی جنینش، نمایش زندگی طبقه مرفه

این خانه در یکی از زیباترین فضاهای سبز هامبورگ واقع شده است. این بنا یک خانه قدیمی با سبک معماری قرن نوزدهم یا نئوکلاسیک است و نشان دهنده سبک زندگی قشر مرفه در آن دوران است. همچنین در این خانه وسایل شخصی لوئیس پنجم که زمانی در آن زندگی می کرد، نگهداری می‌شود. سبک معماری مبلمان، ابزارها و وسایل تزئینی خانه نیز به سبک هنر نو است. 

این خانه یک بالکن بزرگ با معماری هانزی دارد که نماد ارتباط طبیعت و معماری است. این بالکن در سال ۲۰۰۸ میزبان موزه هنر و فرهنگ البه بوده است. در حال حاضر نیز محل مراسم ها، نمایشگاه ها، رویدادهای مختلف و حتی مراسم عروسی است. در نزدیکی این مکان، خانه باراش و خانه رنست را نیز می توان مشاهده کرد که در آن ها مجموعه نفیسی از مجسمه، نقاشی و هنرهای گرافیکی به نمایش عموم در آمده است.

خانه تاریخی جنینش

موزه آلتونا، بر کرانه رود البه

در منطقه آلتونا که بر کرانه رود البه واقع شده، شاهد خانه های قدیمی با سبک نئوکلاسیک، برج ها، فروشگاه های قدیمی و آثار تاریخی حفاظت شده متعددی خواهید بود. در این منطقه علاوه بر نمایشگاه های فصلی، موقتی و فستیوال های متنوع، یک بازارچه ماهی نیز وجود دارد که می‌توان در آن به ماهیگیری و تماشای چشم انداز رودخانه پرداخت. 

موزه معروف آلتونا که در سال 1863 ساخته شده در این منطقه واقع شده است. این موزه گنجینه آثار مرتبط با تکنولوژی، اقتصاد و طبیعت است. در این موزه صنایع دستی مربوط به دوره های مختلف تاریخ، آثار کهن مرتبط با دریا و دریانوردی، مدل های قدیمی کشتی و ابزار دریانوردی نگه داری می شود. علاوه بر این، بزرگترین کلکسیون کارت پستال جهان متعلق به سال 1875 نیز در این مجموعه نگه داری می شود که شامل بیش از 5/1 میلیون کارت پستال از سراسر اروپا است. 

هافنسیتی، بزرگترین پروژه ساخت و ساز درون شهری

 کشور آلمان در کنار سابقه تاریخی و فرهنگی اش، با مدرنیته و پیشرفت علمی و صنعتی نیز شناخته شده است. شهر جدید هافنسیتی که در قلب هامبورگ قرار دارد، بزرگترین پروژه ساخت و ساز درون شهری قرن ۲۱ اروپا محسوب می شود. ساخت این پروژه در سال ۲۰۲۵ به پایان خواهد رسید. 

بازار ماهی فروشان، یک بازار 300 ساله 

یکی از جاذبه های گردشگری هامبورگ بازار ماهی فروشان است. جالب است بدانید که این مکان تنها محلی برای فروش غذاهای دریایی نیست؛ بلکه در آن طیف وسیعی از میوه و سبزیجات، گل، داروی گیاهی، لباس و محصولات خانگی به فروش می رسد. قدمت این مکان به ۳۰۰ سال پیش باز می گردد. روزانه بیش از ۷۰ هزار خریدار و بازدیدکننده از ساعت ۵ صبح به این مکان می آیند و در کنار شنیدن موسیقی زنده به خرید می پردازند.

روستاهای ویرلند و مارشلند

 این منطقه گردشگری در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی هامبورگ واقع شده و در واقع یکی از نواحی حاصلخیز و کم ارتفاع منطقه است. این منطقه در بردارنده شهر و روستاهای کوچک و دیدنی است. در آن کلیساهای متعدد قدیمی نیز مشاهده می شوند. خانه های قدیمی، آسیاب های آبی و ابزارآلات کشاورزی سنتی این منطقه تبدیل به موزه های کوچک و بزرگ بومی شده اند.

ساحل ماسه ای البه

رودخانه البه، یک ساحل ماسه ای دارد که محل استراحت، آفتاب گرفتن و تجربه تفریحات آبی است. برخلاف سایر رودخانه های شهرهای بزرگ، آب این رودخانه تمیز و شفاف است. از همین رو در تابستان ها محل گردهمایی ها، بازی های آبی، فوتبال ساحلی و والیبال است. همچنین می توان در این ساحل با کشتی ها و قایق های تفریحی سفر کرد و در بارها و رستوران های منطقه خوش گذرانی داشت. 

جاذبه های گردشگری، کلیسای سنت نیکولاس هامبورگ

یکی از جاذبه های گردشگری هامبورگ، کلیسای سنت نیکولاس است که در کمال تعجب در جریان جنگ جهانی دوم آسیب ندیده است. این کلیسا که مشرف به بندر دریاچه آلستر و مرکز شهر است، یکی از بلندترین سازه های شهر محسوب می شود. در سال ۲۰۰۵ برای بالا رفتن از برج 75 متری آن، یک آسانسور شیشه ای ساخته شده است. در محوطه این کلیسا نیز یک بنای یادبود برای جنگ جهانی دوم ساخته شده که در آن آثار مربوط به جنایات جنگ به نمایش گذاشته شده است. 

کلیسای سنت نیکولاس

سرزمین مینیاتوری وندرلند 

این مجموعه شامل بزرگترین مدل راه آهن جهان است که در 4500 متر مربع بنا شده است. این مجموعه در واقع ماکت عظیم الجثه ای است که از ۴۰۰۰ ساختمان، ۹۰۰۰ ماشین، ۲۰۰ هزار مجسمه کوچک، 260 هواپیما، بیش از 3000 درخت و 389000 لامپ روشن و یک شبکه ریلی بزرگ ساخته شده است. همچنین در این ماکت عظیم 15400 متر پل و 1040 قطار کوچک وجود دارد. در این مجموعه شبکه های ریلی کشورهایی مانند اتریش، سوئیس، آمریکا، اسکاندیناوی، آلمان و برخی کشورهای دیگر شبیه سازی شده اند.

کلیسای سنت جاکوب یا سنت جیمز

این کلیسای قرون وسطایی که در قرن 16 ساخته شده بود، طی جنگ جهانی دوم خسارت های بسیاری دید. این بنا در سال ۱۹۶۳ بازسازی شد و به همین دلیل معماری ساختمان یک دست نبوده و بخش هایی از آن طراحی مدرن دارد. 

این کلیسا که در مرکز شهر واقع شده 3 محراب قرون وسطایی شاخص نیز دارد که به لحاظ هنری و تاریخی اهمیت بسیاری دارند. این محراب ها با نام های محراب تثلیث مقدس، محراب سنت لوک و محراب سنت پیتر شناخته می شوند.

نگارخانه کونستهاله هامبورگ

این مجموعه در واقع موزه هنر اصلی هامبورگ است که در قرن 19 بنا شد و در ابتدا تنها یک سالن هنری بود. در حال حاضر این موزه از سه ساختمان مجزا شکیل شده است که هر یک از این ساختمان ها در سال‌های مختلف ساخته شده اند. ساختمان شماره یک در سال 1869، ساختمان دوم در سال 1921 و ساختمان آخر در سال ۱۹۹۷ با معماری فریتز اسکناشه بنا شده اند. در این موزه برجسته ترین آثار قرن ۱۶ و ۱۷ وجود دارد.

موزه هنر و صنعت هامبورگ یا MKG

این موزه در سال ۱۸۷۷ با الهام از موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن ساخته شده است. ۵۰۰۰۰۰ قطعه مختلف در این موزه وجود دارد که از سراسر اروپا، آسیا و آفریقا جمع آوری شده اند. در این مجموعه آثاری از جنس نقره، ظروف چینی، صنایع دستی، آلات موسیقی قدیمی و مبلمان مربوط به قرن ۱۷ و ۱۸ نیز وجود دارد.

موزه هنر و صنعت هامبورگ

مجموعه ساختمان های قرن بیستمی چیلهاوس

 چیلهاوس مجموعه ای از 10 ساختمان است که در یکی از محله های لوکس آلمان واقع شده است. معمار این بنا نیز فریتز اسکناشه است که آن را بین سال های ۱۹۲۰ و ۱۹۲۴ طراحی کرد و ساخت. طرح عجیب پشت بام و نمای بیرونی مدرن این بنا که شبیه یک کشتی عظیم است، باعث شهرت آن شده است. این مجموعه در سال ۲۰۱۵ به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

موزه دریانوردی، سرزمین کشتی های به گل نشسته

این موزه که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد، شامل چند کشتی مختلف است که در آن ها آثار مربوط به دریا نوردی، قایق رانی، ناوگان های نظامی، یونیفرم ها، ابزارهای مربوط به دریانوردی به نمایش در آمده است. همچنین این موزه ها در بردارنده عکس هایی از دوره های مختلف تاریخ هامبورگ هستند. یکی از این کشتی ها کشتری ریکمه ریکمرز است که در سال ۱۸۹۶ ساخته شده و دیگری کشتی باری ام اس کاپ سان دیگو نام دارد. 

باغ گیاه شناسی هامبورگ، ریه سبز هامبورگ

این پارک شهری که به عنوان ریه سبز هامبورگ شناخته می‌شود، در بردارنده بزرگترین باغ ژاپنی اروپاست. همچنین در این باغ یک چای خانه ژاپنی، محوطه مربوط به گیاهان گرمسیری و یک دریاچه نیز وجود دارد که با چمنزار گسترده ای احاطه شده است. دریاچه این باغ که در تابستان محل جمع شدن مردم، کنسرت های خیابانی و جشن های مختلف است، در زمستان ها به یکی از مهم ترین مکان های اسکی روی یخ تبدیل می شود. 

موزه گفتگو در تاریکی، تجربه زندگی همچون یک روشندل

یکی از خاص ترین و جالب ترین موزه های انسانی آلمان، موزه گفت و گو در تاریکی است. هدف از ساخت این موزه تجربه زندگی یک فرد نابینا بوده است. پس از ورود به این موزه که هیچ نوری به آن راه ندارد، تنها با استفاده از عصای روشندلان به کاوش در این فضا می پردازید.

پس از پا گذاشتن در این مکان این حواس دیگر شما هستند که فعال تر شده و در می یابید که بدون بینایی زندگی چه شکلی است. این موزه باعث شده که افراد بیش از پیش نسبت به مشکلات روزمره پیش روی نابینایان آگاه شوند و حس همدردی بیشتری از خود نشان دهند.

موزه گفتگو در تاریکی

هامبرگر دوم، محل نمایشگاه های دائمی هامبورگ

بزرگترین محل نمایشگاهی هامبورگ که سالانه ۱۰ میلیون نفر بازدیدکننده دارد، مجموعه عظیم هامبرگر دوم است. هر سال سه نمایشگاه بین المللی مهم در این مکان برگزار می‌شود که هر کدام ۳۰ روز طول می کشد. این مجموعه بهترین محل برای برگزاری کارناوال ها، قایق سواری، پیاده روی، بازی، سرگرمی، آتش‌بازی و تجربه غذای سنتی آلمانی است.

جاذبه های گردشگری هامبورگ، موزه تاریخ

این موزه به شرح تاریخ این شهر می پردازد و در آن تورهای مختلفی در رابطه با تاریخچه شهر، حکومت ها، جنگ ها، تغییر و تحولات و توسعه آن برگزار می شود. همچنین در این موزه اطلاعاتی در خصوص حمله دزدان دریایی در قرن چهاردهم، زندگی یهودیان و آتش سوزی بزرگ ۱۸۴۲ ارائه می شود.

موزه پنوپتیکوم، مجموعه پیکرهای مومی

این موزه که محل به نمایش در آمدن مجسمه های مومی شخصیت های معروف جهان است، شباهت بسیاری به موزه مادام توسو در فرانسه دارد. این موزه قدیمی ترین موزه مومی آلمان است که در آن مجسمه شخصیت های تاریخی، ادبی، هنری، فرهنگی و علمی مشهوری وجود دارند. 

موزه مردم شناسی هامبورگ 

این موزه که در سال ۱۸۷۹ افتتاح شده، در واقع بزرگ ‌ترین موزه‌ مردم ‌شناسی در تمام اروپا به شمار می‌ رود. در این موزه اطلاعات مهمی در خصوص اولین مواجهه اروپاییان با سایر مناطق جهان، ابزارهای جمع آوری اطلاعات، فرهنگ عامه مردم منطقه و ریشه های تاریخی رویدادهای مختلف ارائه شده است. این مکان سالانه بیش از ۱۸۰ هزار بازدید کننده دارد. در حال حاضر بیش از ۳۵۰ هزار اثر از صنایع دستی، عکس ها، دست نوشته ها، مدارک و اسناد مردم شناسی در رابطه با فرهنگ و مذهب در آسیا و آفریقا در این نمایشگاه وجود دارد.

تالار اپرای الفینل هارمونی یا خانه الفی

این مجموعه که یک فرهنگسرا و تالار کنسرت دارد، در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط شرکت معماری هرتزوگ و دمویران روی یک انبار قدیمی شکلات و چای ساخته شد. طراحی مدرن این بنا، آن را به یکی از زیباترین ساختمان های جهان تبدیل کرده است. در ساخت این بنا از ۱۱۰۰ قطعه شیشه استفاده شده که هر کدام از آن ها ۴ تا ۵ متر پهنا و ۳ متر ارتفاع دارند.

تالار اوپرای این مجموعه شبیه یک گودال زیباست که گروه ارکستر نوازندگان در مرکز آن به اجرای برنامه خود می پردازند و تماشاگران در دور تا دور آن ها به صورت حلقه ای قرار می گیرند. 

موزه باشگاه فوتبال هامبورگ 

فوتبال یکی از بخش های جدا نشدنی زندگی مردم آلمان است. به دلیل اهمیت این ورزش در شهر هامبورگ و به افتخار تیم فوتبال قدرتمند آن این موزه در سال ۲۰۰۴ میلادی افتتاح شد. مساحت موزه فوتبال هامبورگ ۷۰۰ مترمربع است که آن را در ردیف بزرگترین موزه های فوتبال در آلمان قرار داده است و امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری مهم هامبورگ تبدیل شده است. این مکان سالانه بیش از ۶۰ هزار بازدیدکننده دارد. پس از ورود گردشگران در تالار اجتماع آن یک فیلم ۱۲ دقیقه ای از تاریخچه این تیم به نمایش در می آید 

موزه باشگاه فوتبال هامبورگ 

افلاک نمای هامبورگ، یکی از قدیمی ترین افلاک نماهای جهان 

این بنای بزرگ و خاص که در سال ۱۹۳۰ ساخته شد یکی از قدیمی ترین افلاک نماهای جهان محسوب می شود. این بنا یک برج آبی مزین به هنر های دستی منطقه دارد که در آن برنامه های مختلفی برای آموزش کودکان، خانواده ها و بزرگسالان در خصوص کیهان، منظومه ها و حرکت سیارات به اجرا در می آید.

جاذبه های گردشگری هامبورگ، موزه ماشین

این موزه در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد و موضوع تخصصی آن ماشین های مسابقه و ورزشی است که بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شده اند. در این موزه ۴۵ ماشین مسابقه به نمایش گذاشته شده است. در این مجموعه با تاریخ زندگی و بیوگرافی رانندگان افسانه ای آشنا خواهید شد. بخشی از این موزه نیز به معرفی سازندگان نابغه این ماشین ها اختصاص داده شده است. موزه ماشین هامبورگ همچون دیگر مکان های دیدنی این شهر امکاناتی همچون سینما، کافه و سوغاتی فروشی دارد. یک تجربه جالب در این موزه رانندگی با شبیه ساز پورشه ۳۵۶ است که به خصوص برای نوجوانان می تواند بسیار جذاب باشد.

کلیسای سنت جان کرونشتات، کلیسای روسی هامبورگ

این کلیسا که متعلق به مسیحیان ارتدوکس روسی است، در سال ۱۹۰۷ با سبک معماری گوتیک و رومانسک ساخته شده است. این کلیسا نیز مانند دیگر مناطق شهر طی جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید اما خوشبختانه در سال ۱۹۴۷ بازسازی شد. در این کلیسا تندیس ها و شمایلی از اعضای مقدس کلیسای ارتدوکس روسی وجود دارد. یکی از این افراد قدیس، شاهزاده الیزابت است که در سال ۱۹۱۸ توسط بلشویک ها کشته شد.

مناطق خرید هامبورگ

برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری هامبورگ مناطق گردشگری، پاساژها و خیابان های مدرن و لوکس آن است که در ادامه به معرفی تعدادی از مهم ترین آن ها می پردازیم. 

 • منطقه ویلکوم هافت: این محله یک منطقه گردشگری در فاصله چند کیلومتری هامبورگ است. روزانه ۵۰ کشتی تجاری از این منطقه عبور می کنند و در حال حاضر به یکی از مهم ترین مناطق خرید هامبورگ تبدیل شده است.
 • مرکز خرید فونیکس سنتر: این مرکز خرید سه طبقه، در بردارنده محصولات و کالاهای متنوع مورد نیاز روزمره مردم است. همچنین این پاساژ مدرن، محل فروش پوشاک مارک، وسایل دیجیتال و زیورآلات است. 
 • مرکز خرید یورو پاپسج: این مرکز خرید لوکس در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد که ۱۶ طبقه و ۱۲۵ فروشگاه دارد. این بنا شبیه به یک کشتی کروز طراحی شده است و محصولات مهمترین و مشهورترین برندهای دنیا در آن به فروش می رسند. 
 • مرکز خرید گالریا: این مرکز در یکی از خیابان های شلوغ شهر واقع شده که معماری جالب و مدرنی دارد. این ساختمان بزرگ با سالن های سینما و تئاتر و نیز رستوران های متعدد یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری آلمان محسوب می شود.
 • خیابان Mo یا مونکبرگ استراسه: این خیابان هم یکی از مکان های تجاری مهم آلمان محسوب می شود و در اصل محل نمایندگی برندهای معتبر دنیا همچون زارا و اچ اند ام است.
 • خیابان اسپیتاله استریب: این خیابان در ناحیه آلشتات هامبورگ واقع شده که بازار اصلی شهر نیز محسوب می شود. این بازار در دو سوی یک مسیر پیاده روی سنگ فرش شده بنا گشته و روزانه چندین هزار نفر را به خود جذب می کند. 
 • آلستر اردکان: این بازارچه که قدیمی ترین بازارچه سرپوشیده هامبورگ است، یک گذرگاه طاق دار دارد که معماری رنسانسی آن روزانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. همچنین این بازارچه محل فروش اجناس لوکس، وسایل کمیاب، کتاب، عتیقه و آثار هنری کلکسیونی است. نقاشی های سقفی تاریخی و شیشه های رنگی این ساختمان در کنار ستون آبنمای زیبای آن این مکان را به یک محل منحصر به فرد تبدیل کرده است.
 • پاساژ ملین: این پاساژ که در سال 1900 میلادی ساخته شده قدیمی ترین مرکز خرید هامبورگ و زیباترین پاساژ شهر است. سقف نقاشی شده این پاساژ شهرتی جهانی دارد و در آن محصولات سرامیکی، آثار دستی و صنایع دست ساز هنری به فروش می رسد. 

سخن پایانی

موقعیت بندری شهر هامبورگ موجب شده که این شهر به یکی از مهم ترین شهرهای آلمان تبدیل شود. این شهر طبیعت زیبا، خانه های قدیمی، کانال ها، کلیساها و موزه های بی شمارشی دارد و در عین حال نقش مهمی در اقتصاد آلمان دارد. جاذبه های گردشگری هامبورگ به اندازه ای شهرت یافته اند که امروزه این شهر را به یکی از بهترین مقاصد توریستی جهان تبدیل کرده اند.

با هامبورگ بیشتر آشنا شوید

اپیزود ۱۲-۱: اروپا گردی کشور لائوس کمپ سلانسر گیلان الماسهای آفریقایی

2 دیدگاه از کاربران

 1. سلام خدمت شما مه شبانه یک هنر مند جان مه در خطر است د ویزه عاجل ضرورت دارم

  1. سلام و درود بر شما. متاسفانه پیام شما شفاف نیست. لطفا درخواست خود را شفاف تر بنویسید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد