The Lord of the Rings

فیلم The Lord of the Rings 2001

فیلم The Lord of the Rings 2001:  ارباب حلقه‌ها  داستان هابیتی‌ست که پا به دنیایی پر از مخاطره و ماجراجویی می‌گذارد. ماجرایی که می‌تواند قصه‌ی تمام سفرهای دنیا باشد. شکی نیست که ارباب حلقه‌ها یکی از بهترین فیلم ها با موضوع سفر است.

عجیب نیست که نسلی که ارباب‌حلقه‌ها را خواندند، تبدیل به هیچ‌هایکر‌ها و بک‌پکرها و… شدند.

منظره‌ی جادویی نیوزلند که در قاب پیتر جکسون می‌بینیم، با آن رودخانه‌ها، کوهستان‌ها و جنگل‌ها یادآوری تمامی رویاهای سفر یک نسل است. بیخود نیست که بعد از ارباب حلقه‌ها، صنعت گردشگری نیوزلند وارد عصر جدیدی شد.

ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (به انگلیسی: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) یک فیلم ماجراجویی فانتزی حماسی محصول سال ۲۰۰۱ به کارگردانی پیتر جکسون بر اساس فیلمنامه‌ای از فران والش، فیلیپا بوینز و جکسون است که بر اساس کتاب یاران حلقه در سال ۱۹۵۴، جلد اول رمان، ساخته شده است. ارباب حلقه ها اثر جی آر آر تالکین. این فیلم اولین قسمت از سه گانه ارباب حلقه ها است. گروهی از بازیگران شامل الیجا وود، ایان مک‌کلن، لیو تایلر، ویگو مورتنسن، شان آستین، کیت بلانشت، جان ریس دیویس، بیلی بوید، دومینیک موناگان، اورلاندو بلوم، کریستوفر لی، هوگو ویوینگ، شان بین، ایان هولم، و اندی سرکیس

 

داستان در سرزمین میانه می گذرد و داستان ارباب تاریکی سائورون را روایت می کند که به دنبال حلقه یگانه است که بخشی از قدرت او را در بر می گیرد تا به قدرت بازگردد. حلقه راه خود را به هابیت جوان فرودو بگینز پیدا کرده است. سرنوشت سرزمین میانه معلق است زیرا فرودو و هشت همراه (که یاران حلقه را تشکیل می دهند) سفر خود را به سمت کوه عذاب در سرزمین موردور آغاز می کنند، تنها جایی که می توان حلقه را از بین برد. The Fellowship of the Ring توسط استودیوی آمریکایی New Line Cinema تامین مالی و توزیع شد، اما همزمان با دو قسمت دیگر این سه گانه، به طور کامل در زادگاه جکسون، نیوزیلند فیلمبرداری و تدوین شد.

 

در 10 دسامبر 2001 در میدان اودئون لستر لندن به نمایش درآمد و سپس در 19 دسامبر در ایالات متحده و در 20 دسامبر در نیوزیلند منتشر شد. این فیلم مورد تحسین منتقدان و طرفداران قرار گرفت و آن را نقطه عطفی در فیلمسازی و دستاوردی در ژانر فیلم فانتزی دانستند. این فیلم به دلیل جلوه های بصری، اجراها، کارگردانی جکسون، فیلمنامه، موسیقی و وفاداری به منبع اصلی مورد تحسین قرار گرفت. این فیلم در اکران اولیه خود بیش از 880 میلیون دلار در سرتاسر جهان فروخت، که آن را تبدیل به دومین فیلم پرفروش سال 2001 و پنجمین فیلم پرفروش تمام دوران در زمان اکران خود کرد. پس از انتشار مجدد بعدی، تا سال 2021 بیش از 898 میلیون دلار فروش داشت. مانند جانشینان خود، یاران حلقه به طور گسترده به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین فیلم های ساخته شده شناخته می شود. این فیلم تحسین های متعددی دریافت کرد. در هفتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار، نامزد سیزده جایزه از جمله بهترین فیلم، برنده بهترین فیلمبرداری، بهترین گریم، بهترین موسیقی متن و بهترین جلوه های بصری شد.

 

در سال 2007، مؤسسه فیلم آمریکا آن را به عنوان یکی از 100 فیلم برتر تاریخ آمریکا معرفی کرد که هم جدیدترین فیلم و هم تنها فیلمی است که در قرن بیست و یکم منتشر شده است که به این فهرست راه یافته است. در سال 2021، این فیلم برای نگهداری در فهرست ملی فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره انتخاب شد که “از نظر فرهنگی، تاریخی، یا زیبایی شناختی مهم است”. دو دنباله، دو برج و بازگشت پادشاه، به ترتیب در سال‌های 2002 و 2003 دنبال شدند.

خلاصه فیلم The Lord of the Rings 2001

در عصر دوم سرزمین میانه، به اربابان الف ها، کوتوله ها و مردان حلقه های قدرت داده می شود. غافل از اینکه ارباب تاریکی سائورون یک حلقه را در کوه دووم می سازد و بخش بزرگی از قدرت خود را به آن القا می کند تا بر حلقه های دیگر تسلط یابد تا سرزمین میانه را فتح کند. اتحاد نهایی مردان و الف ها با نیروهای سائورون در موردور می جنگند. ایزیلدور گوندور انگشت سائورون و حلقه را با آن قطع می کند و در نتیجه سائورون را شکست می دهد و او را به شکل روح باز می گرداند. با اولین شکست سائورون، سومین عصر سرزمین میانه آغاز می شود. نفوذ حلقه، ایزیلدور را فاسد می کند، که آن را برای خود می گیرد و بعداً توسط اورک ها کشته می شود. حلقه به مدت 2500 سال در رودخانه گم می شود تا اینکه توسط گولوم که بیش از چهار قرن و نیم مالک آن است پیدا می شود. حلقه گولوم را رها می کند و متعاقباً توسط هابیتی به نام بیلبو بگینز که از تاریخچه آن بی خبر است پیدا می شود.


شصت سال بعد، بیلبو تولد 111 سالگی خود را در شایر جشن گرفت و با دوست قدیمی خود جادوگر گاندالف خاکستری متحد شد. بیلبو برای آخرین ماجراجویی شایر را ترک می‌کند و میراث خود از جمله حلقه را به برادرزاده‌اش فرودو می‌سپارد. گندالف در مورد حلقه تحقیق می‌کند، ماهیت واقعی آن را کشف می‌کند و متوجه می‌شود که گولوم توسط ارک‌های سائورون دستگیر و شکنجه شده است. گندالف برمی گردد و به فرودو هشدار می دهد که شایر را ترک کند. همانطور که فرودو به همراه دوستش، باغبان ساموایز گامگی، به سمت ایزنگارد می رود تا با سارومان جادوگر ملاقات کند، اما متوجه خیانت و اتحاد او با سائورون می شود که 9 خدمتکار نازگول مرده خود را برای یافتن فرودو فرستاده است. گندالف در نبرد توسط سارومان شکست می خورد و اسیر می شود.


فرودو و سام به همراهی هابیت های مری و پیپین ملحق می شوند و قبل از رسیدن به بری از نازگول فرار می کنند، جایی که قرار است گندالف را ملاقات کنند. با این حال، گندالف هرگز نمی رسد، زیرا توسط سارومان اسیر شده است. سپس هابیت ها توسط یک تکاور به نام استرایدر، که قول می دهد آنها را تا ریوندل اسکورت کند، کمک می کند. با این حال، آنها توسط نازگول در Weathertop در کمین قرار می گیرند و رهبر آنها، پادشاه جادوگر، فرودو را با یک تیغه مورگول خنجر می کند. آرون، معشوق الف و استرایدر، مکان استرایدر را پیدا می‌کند و فرودو را نجات می‌دهد و سیلابی را که نازگول را می‌برد فرا می‌خواند. او را به ریوندل می برد، جایی که الف ها او را شفا می دهند. فرودو با گندالف ملاقات می کند که با یک عقاب بزرگ از ایزنگارد فرار کرد. در آن شب، استرایدر دوباره با آرون متحد می شود و آنها عشق خود را به یکدیگر تأیید می کنند.


پدر آرون، لرد الروند، با اطلاع از خیانت سارومان از گندالف و متوجه شدن که آنها با تهدیدات سائورون و سارومان روبرو هستند، تصمیم می گیرد که حلقه را در ریوندل نگه ندارد. او شورایی متشکل از الف‌ها، مردان و دورف‌ها را تشکیل می‌دهد که فرودو و گندالف نیز در آن حضور دارند و تصمیم می‌گیرد که حلقه باید در آتش‌سوزی‌های Mount Doom نابود شود. فرودو داوطلب می شود تا حلقه را به همراه گندالف، سام، مری، پیپین، الف لگولاس، کوتوله گیملی، بورومیر گوندور و استرایدر – که در واقع آراگورن، وارث ایزیلدور و پادشاه قانونی گوندور است، بگیرد. بیلبو که اکنون در ریوندل زندگی می کند، شمشیر خود را نیش و یک پیراهن زنجیر از میتریل به فرودو می دهد.


The Fellowship of the Ring شکاف روهان را ایجاد می کند، اما متوجه می شوید که توسط جاسوسان سارومان تحت نظر است. آنها در عوض بر روی گذرگاه کوهستانی کارادراس حرکت می کنند، اما سارومان طوفانی را فرا می خواند که آنها را مجبور می کند از طریق معادن موریا سفر کنند. پس از یافتن مرده دورف های موریا، یاران توسط اورک ها و یک ترول غار مورد حمله قرار می گیرند. آنها آنها را متوقف می کنند اما با دورینز بان مواجه می شوند: بالروگ ساکن در معدن. در حالی که بقیه فرار می کنند، گندالف بالروگ را دفع می کند و آن را به شکاف بزرگی می اندازد، اما بالروگ گندالف را با خود به تاریکی می کشاند. یاران ویران شده به Lothlórien می رسد که توسط ملکه الف گالادریل اداره می شود و به طور خصوصی به فرودو اطلاع می دهد که فقط او می تواند تلاش را انجام دهد و یکی از یاران سعی خواهد کرد حلقه را بگیرد. او همچنین چشم اندازی از آینده به او نشان می دهد که در آن سائورون موفق می شود سرزمین میانه، از جمله شایر را به بردگی بگیرد. در همین حال، سارومان ارتشی از اوروک های را در ایزنگارد ایجاد می کند تا یاران را پیدا کند و بکشد.


یاران از طریق رودخانه به پارت جالینوس می روند. فرودو سرگردان می شود و با بورومیر روبرو می شود که همانطور که لیدی گالادریل هشدار داده بود سعی می کند حلقه را بگیرد. سپس پیشاهنگان اوروک-های در کمین یاران کمین می کنند. رهبر آنها، لورتز، بورومیر را به طور مرگبار زخمی می کند، زیرا او نمی تواند آنها را از گرفتن مری و پیپین به عنوان زندانی باز دارد. آراگورن از راه می رسد و لورتز را می کشد قبل از اینکه بورومیر را در هنگام مرگ تسلی دهد و قول می دهد که به مردم گوندور در درگیری آینده کمک کند. فرودو از ترس اینکه حلقه دوستانش را فاسد کند، تصمیم می‌گیرد به تنهایی به موردور سفر کند، اما به سم اجازه می‌دهد تا به آنجا بیاید و قول خود را به گندالف برای مراقبت از او یادآوری می‌کند. همانطور که آراگورن، لگولاس و گیملی برای نجات مری و پیپین به راه افتادند، فرودو و سام از گردنه کوه Emyn Muil پایین می آیند و به موردور می روند.

اپیزود ۲۱: سفر با ماشین قاره آفریقا سفرنامه پرو الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد