کشور گرجستان

قاره آسیا کشور گرجستان 

کشور گرجستان در منطقه قفقاز جنوبی اوراسیا واقع شده است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است. مساحت این کشور ۶۹.۷۰۰ کیلومتر مربع است. جمعیت گرجستان بیش از 4 میلیون نفر است. مردم این کشور به زبان گرجی صحبت می کنند و نوشتار آنها نیز به خط گرجی است. خط گرجی یکی از 14 الفبای موجود در جهان است.

اکثریت مردم این کشور مسیحی و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. نام قدیمی این کشور ایبریاست. گرجی ها خود را «کارتوله ‌بی»، کشورشان «ساکارتولو» و زبانشان را «کارتولی» می‌نامند.

گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و یکی از اهداف مقامات سیاسی این کشور، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است؛ در حال حاضر این کشور عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو است.

این کشور به دلیل دسترسی به آب‌ های آزاد، آب و هوای مناسب، کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره‌برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمندترین جمهوری ‌های شوروی سابق بود؛ با این حال پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، وقوع جنگ ‌های داخلی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی، اقتصاد این کشور با بحرانی شدید مواجه ساخت. اما در سال‌ های اخیر کشور گرجستان نسبت به کشورهای اطراف خود و همچنین کشورهای همتراز خود از اقتصادی پیشرفته و نوین برخوردار شده‌ و رشدی قابل توجه داشته است.

گردشگری از مهمترین دلایل رشد اقتصادی کشور گرجستان است. این کشور در سال های اخیر موفق شد گردشگران زیادی را از کشورهای خاورمیانه، روسیه و به خصوص ایران جذب کند.

 

تاریخ

این کشور دارای تاریخ غنی و پیچیده ای است که هزاران سال را در بر می گیرد. اولین ساکنان شناخته شده گرجستان کولشی ها و ایبری ها بودند که چندین پادشاهی قدرتمند را در این منطقه ایجاد کردند. این پادشاهی ها برای قرن ها رشد کردند و با تمدن های همسایه تجارت کردند و سنت های فرهنگی و هنری قوی را ایجاد کردند.

در قرن چهارم پس از میلاد، زمانی که سنت نینو از کاپادوکیه، پادشاه میریان سوم و اتباعش را به مسیحیت دعوت کرد، گرجستان به یکی از اولین کشورهای مسیحی در جهان تبدیل شد. این رویداد تأثیر عمیقی بر فرهنگ و جامعه گذاشت و هویت این کشور را برای قرن های آینده شکل داد.

در طول قرن ها، گرجستان توسط تعدادی از قدرت های خارجی از جمله ایرانیان، عرب ها، مغول ها و ترک های عثمانی مورد تهاجم قرار گرفت. با وجود این تهاجمات، گرجستان توانست هویت و سنت های فرهنگی منحصر به فرد خود را حفظ کند و میراث غنی ادبی، هنری و موسیقی را توسعه دهد.

 

سنت نینو
سنت نینو

قرن نوزدهم

در قرن نوزدهم، گرجستان بخشی از امپراتوری روسیه شد، که هم مدرنیزاسیون و هم سرکوب را برای کشور به ارمغان آورد. روشنفکران و رهبران سیاسی گرجستان شروع به تلاش برای خودمختاری و استقلال بیشتر کردند که منجر به موجی از اعتراضات و قیام ها در اوایل قرن بیستم شد.

در سال 1918 گرجستان استقلال خود را از روسیه اعلام کرد و جمهوری دموکراتیک گرجستان را تأسیس کرد. این دوره با اولین قانون اساسی دموکراتیک، حق رای عمومی و اصلاحات قابل توجه در آموزش و پرورش و هنر، با پیشرفت اجتماعی و فرهنگی قابل توجهی همراه بود.

با این حال، استقلال گرجی ها کوتاه مدت بود، زیرا در سال 1921 توسط اتحاد جماهیر شوروی مورد تهاجم قرار گرفت. طی چند دهه بعد، رژیم شوروی سرکوب و مشقت قابل توجهی را برای گرجی ها به ارمغان آورد که منجر به موجی از اعتراضات و قیام ها در این کشور شد. 

 

استقلال

در سال 1991میلادی، گرجستان استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد، اما این کشور در ایجاد یک حکومت باثبات و دموکراتیک با چالش های مهمی مواجه شد. دهه 1990 با بی ثباتی سیاسی، مشکلات اقتصادی، و مجموعه ای از درگیری ها با مناطق جدایی طلب از جمله آبخازیا و اوستیای جنوبی همراه شد.

در سال های اخیر، این کشور گام های مهمی در ایجاد یک دولت باثبات و دموکراتیک، از جمله انتخابات آزاد و عادلانه، رسانه های مستقل و جامعه مدنی قوی برداشته است. این کشور همچنین در توسعه اقتصادی، گردشگری و روابط بین‌الملل پیشرفت کرده و به یک بازیگر کلیدی در منطقه و فراتر از آن تبدیل شده است.

 

تاریخ گرجستان یک داستان پیچیده و جذاب است که هزاران سال را در بر می گیرد، از پادشاهی های باستانی تا مبارزات امروزی آن برای استقلال و دموکراسی. این کشور علیرغم چالش ‌های زیادی که در طول قرن ‌ها با آن روبرو بوده است، توانسته هویت و سنت‌های فرهنگی منحصربه‌فرد خود را حفظ کند و آن را به کشوری واقعاً قابل توجه در جهان تبدیل کند.

 

جغرافیا و آب و هوا

این کشور از شمال با روسیه، از شرق با آذربایجان، از جنوب با ارمنستان و از غرب با دریای سیاه همسایه است. این کشور دارای مناظر متنوعی با کوه های مرتفع، دره های حاصلخیز و خط ساحلی نیمه گرمسیری است.

کوه‌های قفقاز که از مرکز گرجستان می‌گذرد، از مرتفع‌ترین و ناهموارترین کوه‌های جهان هستند. کوه شخارا، واقع در منطقه سوانتی، بلندترین قله گرجستان است که ارتفاع آن به 5201 متر (17059 فوت) می رسد. این کوه ها همچنین خانه چندین یخچال طبیعی و دریاچه های مرتفع است.

دره های حاصلخیز گرجستان بین رشته کوه ها واقع شده و اکثریت جمعیت این کشور را در خود جای داده است. بزرگ‌ ترین و مهم ‌ترین دره، دشت کارتلی است که در بخش مرکزی کشور واقع شده و پایتخت تفلیس را در بر می‌گیرد.

 

آب و هوا

آب و هوای گرجستان بسته به منطقه و ارتفاع متفاوت است. مناطق ساحلی دارای آب و هوای نیمه گرمسیری با زمستان های معتدل و تابستان های گرم و مرطوب است. در داخل کشور، آب و هوا بیشتر قاره ای است، با زمستان های سرد و تابستان های گرم. مناطق کوهستانی دارای آب و هوای مناطق مرتفع با زمستان های سرد و تابستان های خنک است.

در ارتفاعات پایین تر، میانگین دما در ژانویه از 2 تا 6 درجه سانتی گراد (36 درجه فارنهایت تا 42 درجه فارنهایت) متغیر است، در حالی که در ماه جولای از 20 درجه سانتی گراد تا 24 درجه سانتی گراد (68 درجه فارنهایت تا 75 درجه فارنهایت) متغیر است. در ارتفاعات بالاتر، دما معمولاً خنک ‌تر است و در ماه ‌های زمستان برف رایج است.

این کشور میزان بارندگی قابل توجهی را دریافت می کند، به ویژه در نواحی ساحلی غربی که جزو مرطوب ترین مناطق جهان هستند. از سوی دیگر، مناطق شرقی کشور بسیار خشک تر است و بارندگی کمتری دارد.

رودخانه ‌های این کشور اهمیت اقتصادی فراوانی دارند. بر طبق برآوردهای منابع برق آبی، این کشور جایگاه مهمی را در بین کشورهای مستقل مشترک ‌المنافع (CIS) دارد و از نظر تولید برق از منابع آبی از بسیاری از کشورهای خارجی از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، یونان، پرتغال، صربستان، مجارستان، آلمان و بلژیک جلوتر است.

به طور کلی، جغرافیا و آب و هوای متنوع گرجستان، آن را به مقصدی منحصر به فرد و جذاب برای مسافران تبدیل کرده است، با طیف گسترده ای از جاذبه های طبیعی و فعالیت های خارج از منزل برای کاوش.

 

آب و هوای کشور گرجستان
آب و هوای کشور گرجستان

فرهنگ

گرجستان کشوری با فرهنگ غنی و متنوع است که بر اساس جغرافیا، تاریخ و مردم آن شکل گرفته است. فرهنگ گرجستان به دلیل موسیقی، رقص، هنر و غذاهای منحصر به فرد خود که نشان دهنده تاریخ طولانی و پیچیده این کشور است، شناخته شده است.

 

موسیقی و رقص

موسیقی و رقص گرجی بخشی جدایی ناپذیر از میراث فرهنگی این کشور است. موسیقی سنتی گرجی با آواز چند صدایی آن همراه می شود که شامل سه یا چند قسمت آوازی است که ملودی های مختلف را به طور همزمان می خوانند. رقص گرجی نیز بخش مهمی از فرهنگ این کشور است، با طیف گسترده ای از سبک ها و سنت ها که نشان دهنده تنوع منطقه ای این کشور است.

 

هنر

هنر گرجستان به دلیل طرح های پیچیده و رنگارنگ خود که اغلب طرح ها و نقش های سنتی را در خود جای داده است، شناخته می شود. هنر گرجی شامل طیف گسترده ای از هنر ها، از جمله نقاشی، مجسمه سازی، سفالگری، و منسوجات است. بسیاری از هنرمندان گرجستانی از زیبایی های طبیعی و میراث فرهنگی این کشور الهام می گیرند.

 

غذا

غذاهای گرجستانی به خاطر غذاهای غنی و خوش طعم خود که اغلب دارای گیاهان تازه، ادویه جات و مواد محلی هستند، مشهور است. معروف ترین غذاهای سنتی این کشور خاچاپوری، نان پر از پنیر و خینکالی، نوعی کوفته پر از گوشت یا سبزیجات است. شراب گرجستان نیز با سابقه طولانی و غنی شراب سازی که قدمت آن به هزاران سال پیش می رسد، بسیار مشهور است. در واقع گرجستان زادگاه شراب در دنیا و گرجی ها مخترع شراب هستند و شراب به اسم آنها در یونسکو به ثبت رسیده است.

از این رو این نوشیدنی جایگاه مهمی در فرهنگ مردم این منطقه دارد.

 

دین

اکثر مردم گرجستان از کلیسای ارتدوکس گرجستان پیروی می کنند که نقش مهمی در فرهنگ و جامعه این کشور ایفا می کند. کلیساها و صومعه های ارتدکس، بناهای مهم فرهنگی و تاریخی هستند که قدمت بسیاری از آنها به قرن ها پیش می رسد.

 

زبان

زبان گرجی یک زبان منحصر به فرد و پیچیده با الفبا و دستور زبان خاص خود است. زبان گرجی زبان رسمی این کشور است و اکثریت مردم به آن صحبت می کنند. زبان گرجی به دلیل ویژگی های شعری و غنایی خود شناخته شده است و دارای سنت ادبی غنی است که قرن های طولانی را در بر می گیرد.

 

جشنواره ها و تعطیلات

گرجستان در طول سال تعداد زیادی فستیوال و تعطیلات را جشن می گیرد که بسیاری از آنها ریشه در سنت های فرهنگی و مذهبی این کشور دارند. برخی از مهم ترین جشنواره ها شامل روز سال نو، عید پاک و روز استقلال است.

به طور کلی، فرهنگ گرجستان ملیله ای غنی و متنوع از سنت ها، آداب و رسوم و اشکال هنری است که تاریخ و جغرافیای منحصر به فرد این کشور را منعکس می کند. فرقی نمی‌کند به موسیقی، رقص، هنر یا آشپزی علاقه‌مند باشید، همه چیزهایی برای کشف و کاوش در این کشور پر جنب و جوش و پویا وجود دارد.

 

نوروز در گرجستان
نوروز در گرجستان

جاذبه های گردشگری کشور گرجستان

گرجستان کشوری با میراث فرهنگی غنی و زیبایی های طبیعی خیره کننده است که آن را به مقصدی ایده آل برای مسافرانی تبدیل می کند که به دنبال تجربه چیزی جدید و منحصر به فرد هستند. از مکان های تاریخی باستانی گرفته تا مناظر دیدنی و شهرهای پر جنب و جوش، جاذبه های گردشگری زیادی در این کشور برای کاوش وجود دارد. در ادامه به برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور اشاره می کنیم:

 

تفلیس

پایتخت گرجستان شهری پر جنب و جوش و متنوع است که معماری مدرن را با بناهای تاریخی ترکیب می کند. بازدیدکنندگان می توانند شهر قدیمی با خیابان های باریک و ساختمان های رنگارنگ آن را کاوش کنند یا از حمام های گوگردی نمادین تفلیس دیدن کنند. این شهر همچنین دارای تعدادی موزه، گالری های هنری و رستوران هایی است که غذاهای سنتی گرجی سرو می کنند.

 

واردزیا

Vardzia یک شهر غاری متعلق به قرن دوازدهم است که در قسمت جنوبی این کشور واقع شده است. این شهر از تعداد زیادی خانه‌های غار مانند و یک صومعه تشکیل شده‌است که در دامنه‌های کوه اروشتی و در سمت چپ ساحل رودخانه متکواری ساخته شده‌است که در ۳۰ کیلومتری آسپیندزا قرار دارد. کاوش های باستانی نشان می‌دهند که واردزیا در عصر برنز مسکونی بوده ‌است.

بازدیدکنندگان می‌توانند تونل‌های زیرزمینی، کلیساها و محله‌ های زندگی شهر را که یکی از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی در گرجستان به‌شمار می‌رود، بگردند.

 

کازبگی (قازبگی)

کازبگی منطقه ای کوهستانی است که در شمال گرجستان واقع شده است و به خاطر مناظر خیره کننده و فعالیت های خارج از منزل معروف است. بازدیدکنندگان می توانند به سمت کلیسای گرگتی ترینیتی، واقع در بالای تپه با منظره ای پانوراما از کوه های اطراف، پیاده روی کنند یا روستاهای مجاور و چشمه های آب گرم طبیعی را کشف کنند.

قله این کوه یکی از قله های معروف برای کوه نوردان حرفه ای است و هر ساله کوهنوردان بسیاری برای فتح این قله اقدام می کنند. درجه سختی قله این کوه با درجه سختی قله ‌های رشته‌کوه هیمالیا برابری می‌کند و به نام اورست کوچک مشهور است.

 

کازبگی (قازبگی)
کازبگی (قازبگی)

سوانتی

Svaneti منطقه ای تاریخی واقع در شمال غربی گرجستان است که به دلیل معماری و میراث فرهنگی منحصر به فرد خود شناخته شده است. این منطقه خانه تعدادی برج و کلیسا قرون وسطایی و همچنین غذاهای سنتی سوانیایی و صنایع دستی است.

 

اوپلیستسیخه

Uplistsikhe یک شهر سنگی باستانی واقع در شرق گرجستان است که قدمت آن به هزاره 1 قبل از میلاد می رسد. این شهر در کنار یک تپه حک شده بود و در دوران پیش از مسیحیت به عنوان مرکز تجارت و مذهب عمل می کرد. بازدیدکنندگان می‌توانند غارها، تونل‌ ها و معابد شهر را که یکی از مهم‌ترین مکان‌ های باستان‌ شناسی در گرجستان محسوب می‌شود، کاوش کنند.

این شهر روی یک صخره بلند و درساحل غربی رودخانه متکواری ساخته شده‌است. اوپلیس تسیخه ساختارهای مختلفی را از اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطا شامل می‌شود. همچنین ترکیب غیرمعمول سبک‌های مختلف از صخره تراشی آناتولی و فلات ایران و نیز همزیستی معماری مسیحی و غیر مسیحی، این شهر را از دیگر شهرهای سنگی دنیا متمایز می‌سازد.

 

باتومی

باتومی یک شهر ساحلی واقع در دریای سیاه است که به دلیل معماری مدرن و زندگی شبانه پر جنب و جوش معروف است. بازدیدکنندگان می توانند بلوار باتومی، تفرجگاهی خوش منظره در امتداد ساحل را کاوش کنند، یا از باغ گیاه شناسی باتومی که بیش از 5000 گونه گیاهی از سراسر جهان را در خود جای داده است، بازدید کنند.

 

بورجومی

بورجومی یک شهر تفریحی واقع در مرکز گرجستان است که به خاطر آب معدنی و مناظر دیدنی اش شناخته شده است. بازدیدکنندگان می توانند پارک ملی Borjomi-Kharagauli را که خانه طیف گسترده ای از حیات وحش و مسیرهای پیاده روی است، کاوش کنند یا از کاخ تاریخی Borjomi که به عنوان اقامتگاه تابستانی خانواده سلطنتی گرجستان عمل می کرد، بازدید کنند.

 

متسختا

متسختا یک شهر تاریخی است که در نزدیکی تفلیس قرار دارد و به خاطر سایت های میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. این شهر دارای دو مکان مذهبی مهم است، کلیسای جامع Svetitskhoveli و صومعه جواری، که قدمت هر دو به دوره اولیه مسیحیت بازمی‌گردد.

 

کلیسای جامع Svetitskhoveli
کلیسای جامع Svetitskhoveli

صومعه دیوید گارجا

صومعه دیوید گارجا یک مجموعه صومعه غاری است که در جنوب شرقی گرجستان واقع شده است. این مجموعه شامل صدها غار و کلیسا و همچنین نقاشی های دیواری و نقاشی های منحصر به فرد از دوره قرون وسطی است.

 

سیگناگی

سیگناگی شهر کوچکی است که در قسمت شرقی گرجستان واقع شده است و به خاطر مناظر زیبای دره آلازانی و رشته کوه های قفقاز شناخته شده است. این شهر خانه تعدادی ساختمان تاریخی از جمله موزه سیگناگی است که مجموعه ای از آثار باستان شناسی و قوم شناسی را در خود جای داده است.

 

قلعه آنانوری

قلعه آنانوری یک قلعه قرون وسطایی است که در بزرگراه نظامی گرجستان، نزدیک مخزن ژینوالی واقع شده است. این قلعه شامل دو کلیسا، یک برج دیده بانی و یک دیوار با نرده‌ است و مناظری خیره‌کننده از کوه ‌ها و دره‌ های اطراف را ارائه می‌دهد.

 

پیست اسکی گوداوری

گوداوری یک پیست اسکی محبوب است که در رشته کوه های قفقاز واقع شده و طیف وسیعی از ورزش ها و فعالیت های زمستانی را ارائه می دهد. این استراحتگاه دارای بیش از 70 کیلومتر پیست اسکی و همچنین تعدادی رستوران، کافه و بار است.

 

پارک ملی توشتی

پارک ملی توشتی یک منطقه حفاظت شده واقع در شمال شرقی گرجستان است که به خاطر مناظر بکر و حیات وحش منحصر به فردش شناخته شده است. این پارک شامل تعدادی مسیر پیاده روی و همچنین دهکده های سنتی و مکان های دیدنی تاریخی است.

 

پارک ملی واشلوانی

پارک ملی واشلوانی منطقه ای حفاظت شده است که در جنوب شرقی گرجستان واقع شده است و به خاطر مناظر بیابانی مانند و گیاهان و جانوران منحصر به فردش شناخته شده است. این پارک شامل تعدادی مسیر پیاده روی و همچنین بناهای تاریخی و چشمه های آب گرم طبیعی است.

به طور کلی، گرجستان جاذبه‌های گردشگری فراوانی را برای بازدیدکنندگان ارائه می‌کند، از بناهای تاریخی و مکان‌های فرهنگی گرفته تا مناظر دیدنی و فعالیت‌های فضای باز. کشور گرجستان با تاریخ غنی، فرهنگ متنوع و زیبایی های طبیعی خیره کننده، مقصدی واقعا منحصر به فرد و فراموش نشدنی برای مسافران است.

 

پارک ملی واشلوانی
پارک ملی واشلوانی

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای سفر به گرجستان به ترجیحات سفر و فعالیت هایی که قصد انجام آن را دارید بستگی دارد. این کشور آب و هوای متنوعی دارد و در برخی مناطق تابستان ‌های گرم و زمستان ‌های سرد و در برخی دیگر دمای معتدل دارد. در اینجا برخی از بهترین زمان های سال برای سفر به کشور گرجستان بر اساس آب و هوا و فعالیت های فصلی آورده شده است:

 

بهار (مارس تا مه): 

بهار زمان بسیار خوبی برای سفر به این کشور است، به خصوص برای فعالیت های خارج از منزل مانند پیاده روی و کاوش در حومه شهر. آب و هوا معتدل است و دمای آن بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت تا 68 درجه فارنهایت) است و حومه شهر پوشیده از گلهای وحشی است.

 

تابستان (ژوئن تا آگوست): 

تابستان فصل اوج گردشگری در این کشور است. در این فصل دمای هوای گرم و آفتاب فراوانی وجود دارد. مناطق ساحلی برای فعالیت ‌های ساحلی محبوب هستند، در حالی که مناطق کوهستانی دمای خنک ‌تری دارند و فعالیت ‌های در فضای باز مانند پیاده ‌روی و کمپینگ در این مناطق رواج دارد.

 

پاییز (سپتامبر تا نوامبر): 

پاییز زمان بسیار خوبی برای بازدید از گرجستان به دلیل شاخ و برگ های زیبای پاییزی و دمای خنک تر آن است. آب و هوا معتدل است و دمای آن از 10 درجه سانتیگراد تا 20 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت تا 68 درجه فارنهایت) متغیر است، که آن را به زمان خوبی برای فعالیت های خارج از منزل مانند پیاده روی و کاوش در حومه شهر تبدیل می کند.

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه): 

زمستان زمان بسیار خوبی برای سفر به این کشور برای ورزش های زمستانی و فعالیت هایی مانند اسکی و اسنوبورد است. مناطق کوهستانی برف فراوانی می‌بارد و چندین پیست اسکی برای انتخاب وجود دارد. شهرها همچنین برای فصل تعطیلات تزئین شده ‌اند و این باعث می‌شود این فصل زیبایی دو چندانی داشته باشد.

به طور کلی، بهترین زمان برای سفر به کشور گرجستان به ترجیحات سفر و فعالیت هایی که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. اگر به دنبال دمای ملایم و فعالیت در فضای باز هستید، فصل بهار و پاییز زمان بسیار خوبی برای بازدید است. اگر به دنبال تفریحات ساحلی و هوای گرم هستید، تابستان بهترین زمان برای بازدید است. و اگر به ورزش های زمستانی و جشن های تعطیلات سال نو علاقه مند هستید، زمستان بهترین زمان برای بازدید است.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور گرجستان  روی نقشه

مهمترین مکان های کشور گرجستان  برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-30

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

ماجرای پیدا کردن طلا در ماداگاسکار


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد