کشور قطر

قاره آسیا کشور قطر

کشور قطر که در سواحل شمال شرقی شبه جزیره عربستان واقع شده است، کشوری پر از تاریخ و میراث غنی است.

تاریخ قطر از ریشه های باستانی خود به عنوان یک مرکز تجاری تا شهرت جهانی امروزی آن، هزاران سال را در بر می گیرد که فرهنگ، سنت و مدرنیته آن را شکل می دهد.

اکنون در سفری جذاب در طول زمان به ما بپیوندید تا فصل ‌های متنوعی که تاریخ شگفت ‌انگیز قطر را تشکیل می ‌دهند، بررسی کنیم.

 

تاریخ 

ریشه های باستانی:

    تاریخ ابتدایی قطر را می توان در دوران باستانی که قبایل مختلف کوچ نشین در آن زندگی می کردند، جستجو کرد.

موقعیت استراتژیک این منطقه در امتداد مسیرهای تجاری مهم، آن را به مرکزی برای تجارت و بازرگانی تبدیل کرده است که شبه جزیره عربستان را به تمدن های همسایه متصل می کند.

اکتشافات باستان ‌شناسی نشان می‌ دهد که قدمت انسان در قطر به عصر حجر باز می ‌گردد و شواهد موجود از ارتباط تجاری این سرزمین با بین ‌النهرین و تمدن دره سند حکایت دارد.

 

تأثیر تمدن اسلامی:

ظهور اسلام در قرن هفتم تغییرات قابل توجهی را در این منطقه به وجود آورد.

قطر اسلام را پذیرفت و این دین نقشی محوری در شکل دادن به بافت فرهنگی و اجتماعی این کشور اعمال کرد.

تأثیر تمدن اسلامی را می ‌توان در معماری، زبان عربی و شیوه ‌های سنتی مشاهده کرد که در قطر امروزی نیز همچنان به رشد خود ادامه می ‌دهند.

 

سلسله های اولیه:

در طول تاریخ، قطر توسط چندین خانواده حکومتی اداره می شد.

در قرن هجدهم، خانواده آل خلیفه از کشور همسایه بحرین به این سرزمین مهاجرت کردند و حکومت خود را بر شبه جزیره قطر برقرار کردند.

خاندان آل خلیفه اقتدار خود را تا اواسط قرن 19 حفظ کردند، یعنی زمانی که قطر دوره بی ثباتی سیاسی و درگیری های قبیله ای را تجربه می کرد.

 

نفوذ و استقلال بریتانیا:

در اوایل قرن بیستم، قطر تحت الحمایه بریتانیا شد که امنیت و ثبات آن را تضمین می کرد.

کشف نفت در دهه 1940 ثروت کشور را متحول کرد و زمینه را برای توسعه مدرن آن فراهم کرد.

قطر در 3 سپتامبر 1971 به رهبری شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی از بریتانیا استقلال یافت.

 

مدرنیزاسیون و تأثیر جهانی:

قطر در نیمه دوم قرن بیستم شاهد مدرنیزاسیون و توسعه سریع بود.

کشور قطر تحت رهبری شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی و پس از آن پسرش شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به عنوان یک کشور تاثیرگذار در بخش های مختلف جهانی ظاهر شد.

ذخایر عظیم نفت و گاز این کشور باعث رشد اقتصادی آن شد که منجر به توسعه زیرساخت ها، اصلاحات آموزشی و پیشرفت در مراقبت های بهداشتی و فناوری گردید.

کشوری در حال توسعه
کشوری در حال توسعه

میزبانی رویدادهای مهم و نقش دیپلماتیک:

جایگاه بین المللی و رو به رشد قطر با پیشنهادهای موفق این کشور برای میزبانی رویدادهای مهم همراه است.

این کشور میزبان بازی ‌های آسیایی 2006، جام ملت‌ های آسیا 2011 و مهم‌ تر از همه، جام جهانی فوتبال 2022 بوده است این اولین باری بود که این مسابقات در خاورمیانه برگزار شد.

قطر همچنین نقش دیپلماتیک مهمی را ایفا کرده این کشور با میانجیگری در مناقشات به صلح در منطقه کمک کرده است.

به طور خلاصه باید گفت که تاریخ قطر با تمدن ‌های باستانی، میراث اسلامی و دگرگونی های چشمگیر در هم تنیده است.

قطر از ابتدای تاریخ به عنوان یک مرکز تجاری تا به امروز به عنوان یک بازیگر مهم در عرصه های جهانی، قرن ها تغییر  و تحویل را پشت سر گذاشته  است.

این کشور علاوه بر اینکه هویت فرهنگی خود را حفظ کرده و در عین حال مدرنیته را نیز پذیرفته است.

قطر کشوری است که گام‌ هایی بلند در زمینه‌ های مختلف برداشته است و آغوش خود را نیز به سوی جهان گشوده است.

این کشور در کنار اینکه عمیقاً با ریشه ‌های تاریخی خود پیوند دارد؛ ترکیبی منحصر به ‌فرد از سنت و پیشرفت را ایجاد کرده است که سبب متمایز شدن آن در شبه جزیره عربستان می شود.

 

جغرافیا و آب و هوا

قطر کشوری کوچک و شبه جزیره ای است که در ساحل شمال شرقی شبه جزیره عربستان در جنوب غربی آسیا واقع شده است.

این کشور از جنوب با عربستان سعودی مرز مشترک دارد و از سه طرف دیگر توسط خلیج فارس احاطه شده است.

موقعیت استراتژیک قطر آن را به قطبی حیاتی برای تجارت و بازرگانی تبدیل کرده است. پایتخت قطر، دوحه، در ساحل شرقی واقع شده است که به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور عمل می کند.

 

اقلیم:

قطر آب و هوای بیابانی را تجربه می کند که با تابستان های گرم و زمستان های معتدل مشخص می شود.

آب و هوای این کشور تا حد زیادی تحت تأثیر نزدیکی آن به صحرای عربستان و خلیج فارس قرار دارد.

در اینجا فصول متمایز و ویژگی های آب و هوایی قطر را همراه با شما بررسی می کنیم:

 

تابستان (ژوئن تا سپتامبر):

تابستان ‌های قطر بسیار گرم است که معمولاً از ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد. در این زمان دما اغلب به بالای 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) افزایش پیدا می کند، همراه با سطح بالایی از رطوبت در امتداد مناطق ساحلی آن. در این مدت، این کشور حداقل بارندگی و بادهای شدید را تجربه می کند.

 

پاییز (اکتبر تا نوامبر):

پاییز فصل گذر از گرمای تابستان به سمت فصل زمستان است و دمای هوا در این زمان به تدریج ملایم تر می شود.

آب و هوا در طول روز گرم باقی می ماند که از 25 درجه سانتی گراد تا 35 درجه سانتی گراد (77 درجه فارنهایت تا 95 درجه فارنهایت) متغیر است، در این فصل عصرها و شب ها با دمای دلپذیری برای فعالیت های خارج از منزل روبرو خواهیم بود.

فصل پاییز همچنین با طوفان های گرد و غبار گاه به گاه نیز همراه است که به نام haboobs شناخته می شود. شدت این طوفان ها در اندازه ای است که می تواند دید را کاهش دهد.

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه):

زمستان‌ های قطر نسبتاً ملایم و راحت است که آن را به فصل اوج گردشگری در این کشور تبدیل می ‌کند.

میانگین دمای روز در حدود 20 تا 25 درجه سانتی گراد (68 درجه فارنهایت تا 77 درجه فارنهایت) است در حالی که عصرها هوا خنک تر است.

ماه های زمستان ممکن است بارندگی های گاه به گاه را به همراه داشته باشد. بهتر است در این فصل یک ژاکت سبک به همراه داشته باشید.

اب و هوای قطر
اب و هوای قطر

بهار (مارس تا مه):

در فصل بهار دمای هوا به تدریج افزایش می یابد. روزها گرم تر می شوند و دمای هوا از 25 درجه سانتی گراد تا 35 درجه سانتی گراد (77 درجه فارنهایت تا 95 درجه فارنهایت) در نوسان خواهد بود.

عصرها  دما همچنان دلپذیر است.  بهار در کشور قطر با طوفان های شن گاه به گاه ناشی از بادهای شدید همراه با ذرات ریز گرد و غبار همرا است.

مناطق ساحلی قطر از نفوذ خنک کننده خلیج فارس بهره می برند، در حالی که نواحی داخلی به دلیل نزدیکی به صحرا دمای گرم تری را تجربه می کنند.

این کشور به طور کلی حداقل بارندگی را دریافت می کند که بیشترین میزان بارندگی آن در ماه های زمستان رخ می دهد.

قطر در طول سال آفتاب فراوانی را تجربه می ‌کند که این کشور را به مقصدی ایده‌آل برای مسافران آفتاب‌ دوست تبدیل می‌کند.

با توجه به گرمای شدید در طول ماه ‌های تابستان، مهم است که اقدامات احتیاطی مانند هیدراته ماندن، پوشیدن لباس ‌های سبک و گشاد و پرهیز از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید را به خصوص در گرم‌ ترین ساعت ‌های روز انجام دهید.

به طور کلی باید گفت که موقعیت جغرافیایی قطر در شبه جزیره عربستان به آن آب و هوای بیابانی می دهد که با تابستان های گرم، زمستان های معتدل و حداقل بارندگی مشخص می شود.

درک تغییرات فصلی می تواند به بازدیدکنندگان کمک کند تا فعالیت های خود را در هنگام سفر به قطر برنامه ریزی کنند و از زمان حضور خود در این کشور جذاب بهترین استفاده را ببرند.

 

فرهنگ

قطر، کشوری است، با میراث فرهنگی غنی که عمیقاً ریشه در سنت ‌های بادیه ‌نشین، ارزش ‌های اسلامی و تکریم هنر دارد.

از آنجایی که قطر مدرنیته را می پذیرد و در کنار آن همچنان هویت خود را حفظ می کند، فرهنگ پر تکاپوی آن به عنوان شاهدی بر تعهد این کشور به میراث و پیشرفت توامان است.

در سفری جذاب به ما بپیوندید تا جنبه های چند وجهی را که فرهنگ درخشان قطر را تشکیل می دهد، کشف کنید.

 

میراث بادیه نشین:

هویت فرهنگی قطر به شدت تحت تأثیر میراث بادیه نشین آن است.

ارزش‌ های سنتی مانند مهمان ‌نوازی، سخاوت و احترام به بزرگ‌ ترها جزء لاینفک جامعه قطر هستند.

سبک زندگی بادیه نشینان که با شترداری، غواصی مروارید و زندگی در صحرا مشخص می شود، همچنان الهام بخش آداب و رسوم، لباس و غذاهای محلی است.

 

روایات اسلامی:

اسلام در فرهنگ قطر، شکل دادن به زندگی روزمره، هنجارهای اجتماعی و جشن ها، نقش محوری دارد.

مساجد با معماری خیره‌ کننده‌ شان، کانون ‌های اجتماع در این کشور هستند، صدای اذان در سراسر کشور طنین‌ انداز است، اعیاد اسلامی مانند عید فطر و عید قربان با شور و حرارت جشن گرفته می شوند و خانواده ها و جوامع را برای نماز، اعیاد و اعمال خیریه گرد هم می آورند.

 

لباس:

لباس های سنتی بخش مهمی از فرهنگ قطر را تشکیل می دهند.

مردان غالباً «توبه» می ‌پوشند، لباسی که تا مچ پا از پارچه سفید ساخته شده است، در حالی که زنان «آبای» ظریف، یک شنل مشکی گشاد، اغلب به همراه «شیلا» یا روسری می ‌پوشند.

این لباس ها نشان دهنده هویت قطری، غرور فرهنگی و پایبندی به آداب و رسوم محلی است.

 

لذت های آشپزی:

غذاهای قطری ترکیبی لذیذ از طعم ‌های عربی، ایرانی و هندی است.

غذاهایی مانند «ماخبوس» (برنج ادویه ‌دار با گوشت یا ماهی)، فرنی گندم و گوشت، و «مچبوس» (برنج ادویه‌ دار با لیمو ترش خشک) با ادویه ‌های معطر و طعم‌ های غنی، که آدمی را به چشیدن این غذاها ترغیب می ‌کنند.

قهوه سنتی قطری، معروف به “گاهوا” و خوراکی های شیرین مانند “لوقایمت” (توپ های خمیر سرخ شده) نیز از دیگر لذت های غذایی در قطر هستند.

هنر و فرهنگ رنسانس:

قطر به عنوان یکی از مراکز جهانی برای هنر و فرهنگ در نظر گرفته می شود.

این کشور دارای موزه ‌هایی در سطح جهانی، از جمله موزه مشهور هنر اسلامی و موزه ملی قطر است که میراث غنی این کشور را به نمایش می ‌گذارد.

کتابخانه ملی قطر یادگیری و اشتراک دانش را ترویج می کند، از سویی دیگر سوق واقف (یکی از بازارهای مهم شهر دوحه) که از پر جنب و جوش ترین بازارهای قطر است، نگاهی اجمالی به فرهنگ سنتی بازار را به گردشگران ارائه می دهد.

 

ورزش و تفریح:

ورزش نقش حیاتی در فرهنگ قطر ایفا می کند و این کشور شاهد افزایش میزبانی رویدادهای مهم بین المللی بوده است.

پیشنهادهای موفقیت آمیز قطر برای میزبانی جام جهانی فوتبال 2022 و مسابقات قهرمانی دو و میدانی جهانی IAAF در سال 2019 نشان دهنده تعهد این کشور به اخلاق ورزشی و مشارکت جهانی است.

ورزش ‌های سنتی مانند شتر دوانی و شاهین‌ بازی همچنان از فعالیت‌ های فرهنگی مورد احترام در قطر هستند.

 

حفظ فرهنگ:

همانطور که قطر به سوی آینده پیش می رود، حفظ فرهنگ آن نیز همچنان در اولویت است.

موسساتی مانند اداره موزه ‌های قطر و مرکز میراث و هویت قطر به طور خستگی ‌ناپذیری برای حفاظت و ترویج میراث قطر از طریق تحقیق، مرمت و ابتکارات آموزشی تلاش می‌ کنند.

 

به طور خلاصه باید گفت که فرهنگ قطر ترکیبی هماهنگ از سنت و مدرنیته است، جایی که آداب و رسوم ریشه ‌دار با پیگیری پیشرفت همزیستی دارند.

بافت فرهنگی این کشور از گرمای مهمان نوازی قطری گرفته تا ظرافت لباس سنتی آن، ارزش ‌های اسلامی، هنر و ورزش را گرامی می‌ دارد.

همانطور که قطر به تکامل خود ادامه می دهد و نشان خود را در صحنه جهانی به جای می گذارد، تعهد این کشور به حفظ و ارتقای میراث فرهنگی غنی خود، چشم انداز فرهنگی پر تکاپو و همیشه در حال تحول را برای نسل های آینده تضمین می کند. 

 

جاذبه های گردشگری کشور قطر

قطر، ترکیبی فریبنده از مدرنیته و سنت است که جاذبه های گردشگری بسیاری را به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهد که تاریخ غنی، شگفتی های معماری، شگفتی های طبیعی و گنجینه های فرهنگی آن را به نمایش می گذارد.

از آسمان ‌خراش ‌های خیره‌ کننده گرفته تا قلعه ‌های باستانی و سواحل بکر موجود در قطر، این کشور سرزمینی برای تجربه ‌های بی‌ شماری است که بازدیدکنندگان را مسحور می‌ کند.

با ما در سفری همراه باشید تا برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری را که قطر را به مقصدی جذاب تبدیل کرده اند، مرور کنیم.

 

سوق واقف: 

سوق واقف که اغلب به عنوان قلب دوحه شناخته می شود، بازار شلوغی است که سبک معماری سنتی خود را حفظ کرده است.

بازدیدکنندگان می توانند در کوچه های پرپیچ و خم آن بچرخند و انواع کالاها از ادویه های معطر گرفته تا صنایع دستی پیچیده را دیدن و خریداری کنند.

این مکان همچنین خانه چندین گالری هنری، فروشگاه های آلات موسیقی و بازارهای سنتی شاهین است.

در شب، فضای این بازار مملو از عطر غذاهای سنتی قطری است که در بسیاری از رستوران ها و کافه ها آماده می شود.

سوق واقف الدوحه
سوق واقف الدوحه

موزه هنر اسلامی: 

این موزه که در در نزدیکی کورنیش دوحه قرار دارد، گواهی بر هنر اسلامی جهان است.

معماری منحصر به فرد آن که توسط I.M. Pei طراحی شده است، تلفیقی از طراحی باستانی اسلامی و ساخت و ساز مدرن است. در این موزه، بازدیدکنندگان می توانند 14 قرن از بهترین هنرها و مصنوعات جهان اسلام، از جمله سرامیک، منسوجات، و نسخه های خطی را دیدن کنند.

 

موزه ملی قطر: 

طراحی این موزه از گل صحرا (کریستال) بیابانی که در قطر یافت می ‌شود، الهام گرفته شده است.

این موزه شما را به سفری در گذشته خواهد برد که تاریخ غنی، سنت ها و توسعه سریع کشور قطر را شرح می دهد. 

 

Corniche: 

این تفرجگاه وسیع مناظر خیره کننده ای از خط افق دوحه و خلیج عربی را به نمایش می گذارد.

Corniche که هم برای پیاده‌ روی ‌های آهسته، و هم دویدن یا دوچرخه ‌سواری مکانی ایده‌آل است، پر از تاسیسات هنری، فضاهای سبز، و قایق ‌های سنتی است که به بازدیدکنندگان لذت دو چندانی را ارائه می دهد.

 

مرکز خرید Villaggio: 

این مرکز تجربه ای فراتر از یک خرید صرف را به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهد.

میان مرکز ویلاجیو کانال آبی وجود دارد که مسافران با قایق‌ های تعبیه شده در آن هم به تفریح می‌پردازند و هم از خرید لذت می ‌برند.

در واقع این مرکز با الهام از ونیز، بازدیدکنندگان را به خیابان ‌های ایتالیا می ‌برد.

ویلاجیو دارای طیف وسیعی از برندهای مطرح، رستوران ‌هایی با غذاهای لذیذ، و پیست اسکیت سرپوشیده است.

 

موزه توهم: 

اینجا تجربه ای شگفت انگیز در انتظار بازدیدکنندگان است.

از تونل ‌های گرداب گرفته تا هولوگرام‌ ها و تاسیسات تعاملی.

موزه توهمات درک فرد از واقعیت را به چالش می‌ کشد. بازدید از این موزه یک تجربه بازیگوشانه و آموزشی است که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مناسب است.

 

جزیره مروارید: 

این جزیره ی ساخته دست بشر که اقامتگاه های مجلل، فروشگاه های بوتیک، و غذاهای لذیذ را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد، گواهی بر تجمل در قطر است.

اسکله ‌های تفریحی با ردیفی از قایق ‌های تفریحی و ساختمان ‌های مدیترانه ‌ای به آن حال و هوایی شبیه به ریویرا (ناحیه ساحلی فرانسه و ایتالیا در کناره های دریای مدیترانه که به دلیل زیبایی و شکوه، از شهرت والایی در دنیا برخوردار است.) می‌ دهند.

جزیره مروارید
جزیره مروارید

دهکده فرهنگی کاتارا: 

کاتارا یک دهکده ی فرهنگی در دوحه، قطر است. این دهکده در سواحل شرقی خلیج غربی و مروارید قطر واقع شده ‌است.

کاتارا مرکزی برای هنرمندان، مجریان و دانشمندان است. این شهر میزبان جشنواره های بین المللی فیلم، نمایشگاه های هنری و کنسرت های موسیقی سنتی است.

آمفی تئاتر مشهور در این مکان با الهام از معماری یونان باستان، ساخته شده است.

 

مسجد جامع ایالتی: 

این مسجد با نماهای سفید، مناره های سر به فلک کشیده و خط های پیچیده، یک شگفتی معماری و یک فانوس معنوی است.

این مسجد می تواند هزاران نمازگزار را در خود جای دهد و فضایی آرام برای تأمل است.

 

Aspire Park: 

این واحه ی سرسبز با چمنزارهای وسیع سبز، دریاچه زیبا، و زمین های بازی، مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است.

برج مشعل، مشرف به پارک، آسمان شب را در اینجا روشن می کند.

 

کتابخانه ملی قطر: 

این کتابخانه، بهشتی برای محققان و دوستداران کتاب است.

طراحی آینده ‌نگر آن، نسخ خطی باستانی، رمان ‌های مدرن و منابع دیجیتال را در خود جای داده است.

کارگاه های منظم، سخنرانی ها و نمایشگاه های موجود در این کتابخانه، آن را به مرکزی برای دانش تبدیل کرده است.

 

Desert Falls Water & Adventure Park: 

اینجا مقصدی نهایی برای دوستداران هیجان است.

پارک سواری های مهییج و پر از آدرنالین، استخرهای موج، و رودخانه را در این پارک می توانید پیدا کنید.

منطقه ماجراجویی، با زیپ لاین ها و دیوارهای کوهنوردی، بر هیجان این مکان می افزاید.

 

محوطه باستانی الزباره:

در اینجا می توانید به عقب سفر کنید و میراث جهانی یونسکو الزباره را بازدید کنید.

این قلعه باستانی و سایت باستان شناسی نگاهی اجمالی به تاریخ غنی قطر به عنوان بندر تجارت مروارید و ماهیگیری دارد.

از دیدن ویرانه هایی که به خوبی حفظ شده اند، از جمله دیوارهای قلعه، مساجد، خانه ها، و یک مجلس سنتی قطری (محل نشیمن) شگفت زده خواهید شد. 

 

Sealine Beach Resort:

برای یک تجربه ی لذت بخش به Sealine Beach Resort، واقع در قسمت جنوبی قطر بروید. این مقصد ساحلی خیره کننده سواحل شنی بکر، آب های فیروزه ای و طیف وسیعی از سرگرمی های تفریحی را ارائه می دهد.

به تپه های شنی در بیابان بروید، سندبرد سواری را امتحان کنید یا از شتر سواری آرامش بخش لذت ببرید.

این اقامتگاه همچنین دارای اقامتگاه های مجلل و گزینه های غذاخوری لذت بخش است.

اقامتگاه تفریحی قطر
اقامتگاه تفریحی قطر

موزه شیخ فیصل بن قاسم آل ثانی:

در موزه شیخ فیصل بن قاسم آل ثانی می توانید به بررسی میراث قطر بپردازید. این موزه خصوصی منحصر به فرد مجموعه وسیعی از مصنوعات از جمله اتومبیل های قدیمی، جواهرات سنتی قطری، مبلمان عتیقه و هنر اسلامی را در خود جای داده است.

این موزه تجربه ای شگفت انگیز از مشاهده ی مجموعه شخصی شیخ فیصل بن قاسم آل ثانی ابه بازدیدکنندگان رائه می دهد و میراث فرهنگی غنی کشور را به نمایش می گذارد.

در پایان این مبحث به طور خلاصه باید گفت جاذبه های توریستی قطر طیف متنوعی از شگفتی هایی را ارائه می دهد که هر علاقه و کنجکاوی را برآورده می کند.

چه شیفته تاریخ باستان باشید، چه شیفته معماری معاصر باشید و چه به دنبال آرامش در کنار آب های فیروزه ای باشید، قطر در هر صورت جاذبه ای برای ارائه به شما دارد.

از بازارهای شلوغ سوق واقف گرفته تا آرامش موزه هنر اسلامی و زیبایی طبیعی ساحل دریا، هر جاذبه بازدیدکنندگان را به سفری اکتشافی دعوت می کند.

همانطور که قطر به تکامل خود ادامه می دهد و از مسافران سراسر جهان استقبال می کند، تجربه ای فراموش نشدنی را به گردشگران خود هدیه می کند که ماهیت منحصر به فرد این منطقه را منعکس می کند.

در سال 2023، جاذبه ‌های متنوع قطر، از بناهای تاریخی گرفته تا شگفتی ‌های مدرن، باعث گردیده تا ترکیبی منحصر به فرد از گردشگری را به بازدیدکنندگان قطر ارائه دهد و آن را به مقصدی در خاورمیانه تبدیل کرده است که باید از آن بازدید کرد!

 

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای سفر به قطر در ماه های زمستان از نوامبر تا مارس است که هوا معتدل و ملایم است.

در اینجا به بررسی نکاتی می پردازیم که باید هنگام برنامه ریزی بازدید خود آن ها را در نظر بگیرید:

 

فصل زمستان (نوامبر تا مارس):

قطر آب و هوای مطبوعی را در طول زمستان تجربه می کند، دمای هوا از 20 درجه سانتی گراد تا 25 درجه سانتی گراد (68 درجه فارنهایت تا 77 درجه فارنهایت) در طول روز متغییر است.

در این زمان عصرها دمای هوا خنک تر است.

این فصل اوج گردشگری است و شرایط ایده آلی را برای فعالیت در فضای باز و بازدید مراکز گردشگری فراهم می کند.

توصیه می ‌شود از قبل مکان ‌های اقامتی را رزرو کنید، زیرا این زمان محبوبی و پر طرفداری برای بازدیدکنندگان است. 

 

فصل بهار (مارس تا مه):

بهار در قطر هنوز هم می تواند لذت بخش باشد، اگرچه دما به تدریج شروع به افزایش می کند.

در طول این مدت، دما از 25 درجه سانتیگراد تا 35 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت تا 95 درجه فارنهایت) متغیر است.

اگر جمعیت کمتری از گردشگران را ترجیح می دهید، بهار زمان خوبی برای بازدید از قطر است، زیرا خارج از فصل اوج گردشگری است.

با این حال در این زمان، برای طوفان های شن گاه به گاه ناشی از بادهای شدید آماده باشید.

 

فصل پاییز (سپتامبر تا اکتبر):

پس از ماه ‌های گرم تابستان، در پاییز دمای هوا شروع به کاهش می ‌کند.

دمای روز بین 25 تا 35 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت تا 95 درجه فارنهایت) متغیر است.

پاییز زمان خوبی برای بازدید از جاذبه های فضای باز و لذت بردن از فعالیت های بیرون از خانه قبل از شروع فصل زمستان است.

با این حال، توجه داشته باشید که طوفان های گرد و غبار گاه به گاه (هابوس) ممکن است در این دوره رخ دهد.

 

فصل تابستان (ژوئن تا آگوست):

تابستان‌ های قطر بسیار گرم است و دمای آن بیش از 40 درجه سانتی‌گراد (104 درجه فارنهایت) است همچنین رطوبت هوا در این فصل بالاست. بنابراین تابستان زمان ایده آلی برای فعالیت در فضای باز نیست زیرا گرما می تواند شدید و آزار دهنده باشد.

با این حال، اگر قصد دارید در این دوره از قطر بازدید کنید، هیدراته بمانید و به دنبال محیط های دارای تهویه مطبوع باشید.

توجه به این نکته ضروری است که قطر آب و هوای بیابانی دارد و دما می تواند بین روز و شب به طور قابل توجهی متفاوت باشد. توصیه می شود پیش بینی آب و هوا را بررسی کنید و فعالیت های خارج از منزل را بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

علاوه بر این، از تعطیلات مذهبی و رویدادهایی که ممکن است بر در دسترس بودن جاذبه‌ ها یا خدمات خاص تأثیر بگذارد، آگاه باشید.

در نهایت، بهترین زمان برای سفر به قطر به ترجیحات شخصی و میزان تحمل گرما بستگی دارد.

فصل زمستان دلپذیرترین آب و هوا را ارائه می دهد که در بین گردشگران محبوب است، در حالی که فصل های بهار و پاییز با دمای ملایم تر، همچنین جمعیت کمتری از بازدیدکنندگان را به سوی خود فرا می خواند.

در سفرنامه قطر می توانید تجربه های بیشتری را یاد بگیرید و بیشتر با این کشور آشنا شوید.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور قطر روی نقشه

مهمترین مکان های کشور قطر برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-20

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

با ۱۰ دلار در کانادا چه کار کنیم؟


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد