8 کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری

حتی اگر به اخبار تکنولوژی هم علاقه نداشته باشید اما بدون شک در طی یک‌سال اخیر بارها نام هوش مصنوعی را شنیده اید. نرم افزارهایی مانند ChatGPT در حال جا‌به‌جا کردن مرزهای دانش بشری هستند. 

کاربردهای هوش مصنوعی به طرزی شگفت انگیز در حال گسترش است و بسیاری از کارشناسان عقیده دارند جهان آینده ما بدون اتکا به نرم افزارهایی از این دست امکان پذیر نیست.

مانند همیشه بیش از هر بخش دیگری صنعت در حال استفاده از تکنولوژی های نوین است. گردشگری نیز به عنوان یک صنعت پول ساز این قاعده مستثنا نیست. 

بر همین اساس در این مطلب قصد داریم 8 کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری را بررسی کنیم. اگر به طور حرفه ای در گردشگری مشغول به فعالیت هستید و یا این که از سفر کردن لذت می برید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

هوش مصنوعی (AI) چیست و چگونه کار می کند؟

قبل از پرداختن به موضوع اصلی بهتر است مختصری درباره هوش مصنوعی و چگونگی عملکرد آن بدانیم. 

 خیلی از افراد هنوز هم با شنیدن واژه هوش مصنوعی به ربات ها فکر می کنند و تصور می کنند که منظور از هوش مصنوعی همان ربات های بی احساسی هستند که برای انجام راحت تر کارها طراحی شده‌اند و قرار است در آینده جای انسان ها را بگیرند. مسئول این نوع تفکر به احتمال زیاد فیلم های علمی و تخیلی است اما واقعیت با آنچه که تصور می شود تفاوت دارد.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به انگلیسی Artificial intelligence که به طور مخفف آن را AI نیز می‌نامند، در واقع تکنولوژی است که به نحوی قابلیت تفکر دارد. البته این قابلیت تفکر با چیزی که ما به عنوان تفکر انسانی می‌شناسیم تا حد زیادی تفاوت دارد اما در حقیقت سعی دارد تا از آن تقلید کند.

هوش مصنوعی یا artificial intelligence شاخه ای از علوم رایانه است که هدف اصلی آن تولید ماشین‌های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد. هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد. این تعریف می تواند به تمامی ماشین هایی اطلاق شود که به گونه‌ای همانند ذهن انسان عمل می‌کنند و می‌توانند کارهایی مانند حل مسأله و یادگیری داشته باشند.

ما همین امروز هم در حال استفاده از هوش مصنوعی هستیم. مانند هنگام سرچ کردن در اینترنت و یا گشت و گذار در شبکه های اجتماعی همه و همه به کمک هوش مصنوعی امکان پذیر شده است. البته حضور این نرم افزارها به قدری نا محسوس است که ما وجود آن‌هارا حس نمی کنیم.

8 کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری

به موضوع اصلی خودمان باز می گردیم. کاربرد هوش مصنوعی در گردشگری چیست؟

هوش مصنوعی در گردشگری
  • برنامه ریزی هوشمند

بسیاری از کاربران برای برنامه ریزی دقیق سفر دچار مشکل هستند. این در حالی است که نرم افزارهای هوشمند می توانند در عرض چند ثانیه بر اساس خواست شما بهترین برنامه سفر را ارائه کنند. هوش مصنوعی آژانس‌های مسافرتی را قادر می‌سازد تا خدمات بهتری ارائه دهند و در نتیجه مشتریان بیشتری را جذب کنند. همچنین مشتریان در سفر خود می‌توانند از فناوری‌های هوش مصنوعی برای یافتن مکان‌های جدید برای بازدید، انجام تجربه‌ های جدید و غیره استفاده کنند.

  • بهینه سازی خدمات با کمک چت بات ها

چت بات یا ربات پرسش و پاسخ نحوه تعامل کسب و کارها با مشتریان خود را تغییر داده اند. چت بات ها به دلیل توانایی آن‌ها در ارائه پشتیبانی فوری و شخصی به مسافران، به طور فزاینده ای در بین گردشگران محبوب شده اند. 

  • شخصی سازی تجربه مشتری 

هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که اطلاعات و داده‌های مشتریان را تجزیه و تحلیل کنند تا توصیه‌های شخصی‌سازی شده را بر اساس سلیقه فرد، سابقه سفر قبلی، بودجه و سایر عوامل ارائه دهد.

اطلاعات منحصر به فرد که تنها بر اساس سلیقه شما آماده شده امکانی است که حتی بهترین شرکت های گردشگری امکان ارائه تمام و کمال آن را ندارند در حالی که نرم افزارهای هوشمند می توانند در عرض چند ثانیه تمامی اطلاعات شما را پردازش کنند و بهترین و مفیدترین اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند.

  • قیمت گذاری هوشمند

مشتریان هر صنعتی از جمله صنعت توریسم به دنبال بهترین کیفیت با کمترین قیمت هستند. هیچ گردشگری دوست ندارد بابت خدمات قیمتی بیش از قیمت منصفانه پرداخت کند. بنابراین در این بازار برد با شرکتی است که همیشه بهترین قیمت ها را ارائه کند. اما پیدا کردن رقبا و مقایسه هر روزه قیمت ها کاری طاقت فرساست.

اینجاست که هوش مصنوعی می تواند راهگشا باشد. نرم افزارهای هوشمند می توانند در عرض چند ثانیه اطلاعات رقبا را پردازش کنند و بهترین قیمت را به شما پیشنهاد دهند.

  • واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

فناوری واقعیت مجازی (VR) برای ایجاد یک محیط شبیه‌سازی شده استفاده می شود. این محیط شبیه‌سازی شده می‌تواند تجربه‌ای از واقعیت را رقم بزند. 

این فناوری توسط شرکت‌های مسافرتی, هتلداری و گردشگری هم استفاده می‌شود. این شرکت‌ها می‌توانند مناطق توریستی و گردشگری و بخش‌های مختلف هتل را با استفاده از ویدئوهای سه‌بعدی به گردشگران نشان دهند.

گردشگرانی که در فاصله دوری از محل هتل یا مقصد هستند، نمی‌توانند تصور درستی از حضور خودشان در آن منطقه گردشگری یا در یک اتاق هتل داشته باشند.

نرم افزارهای هوشمند با استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تصویر کاملی از مقصد را به گردشگران نشان می‌دهد؛ بنابراین آن‌ها قادر به ارزیابی مقصد، کیفیت هتل و امکانات موجود خواهند بود.

  • خدمات ترجمه

بزرگترین چالش گردشگران ارتباط با مردمانی است که زبانی متفاوت از آن‌ها دارند. ترجمه ماشینی به گردشگران کمک می‌کند تا راحت‌تر ارتباط برقرار کنند و نگران اشتباهات ترجمه نباشند.

این موضوع می تواند حتی نیاز به راهنما برای گشت و گذار در کشور مقصد را برطرف کند و تجربه ملموس تری را در اختیار گردشگران قرار دهد.

هوش مصنوعی در گردشگری
  • مسیریابی

یکی از چالش های گردشگران که امروزه به کمک همین نرم افزارهای هوشمند حل و فصل شده مسیریابی است. شما چه به صورت آنلاین و چه آفلاین می توانید از این نرم افزارها برای مسیریابی استفاده کنید و نگران گم شدن هم نباشید.

  • تجزیه و تحلیل اطلاعات

برای شرکت های گردشگری اطلاعات دقیق حکم معدن طلا را دارد. اما تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط نیروی انسانی کار ساده ای نیست و احتمال اشتباه در آن فراوان است. نرم افزارهای هوشمند می توانند حکم نامحدودی از اطلاعات در مدت زمانی بسیار اندک بدون اشتباه پردازش کنند و این اطلاعات را در اختیار شرکت قرار دهند.

آینده هوش مصنوعی در گردشگری چیست؟

با وجود همه مخالفان هوش مصنوعی واقعیت این است که همین حالا هم زندگی ما با نرم افزارهای هوشمند گره خورده است. زندگی آینده انسان بدون این تکنولوژی ممکن نیست. بنابراین غیرقابل باور نیست اگر بگوییم آینده گردشگری نیز به نرم افزارهای هوشمند گره خورده است.

هوش مصنوعی با به‌کارگیری فناوری‌های نوین، ابزارها و امکانات مدرن، رزرو سفر، تجربه سفر، حمل‌ونقل، اقامت و… را راحت‌تر از قبل کرده و بدون شک به کار خود ادامه خواهد داد زیرا حد مرزی برای آسایش و آرامش بشر وجود ندارد.

اپیزود ۱۶: آسیای شرقی قسمت ۲ شهر روتردام کمپ سلانسر گیلان الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد