ارز دولتی

ارز دولتی برای مسافرت ترکیه

پس از این که تصمیم گرفتید به خارج از کشور سفر کنید، یکی از اقدامات اساسی که باید انجام دهید، تهیه ارز کشور مقصد است. به عبارت دیگر، شما باید واحد پول کشور خودمان را به دلار، یورو یا ارز کشور مورد نظر تبدیل کنید. البته در اغلب مواقع توصیه می شود ارز خود را از نوع دلار یا یورو تهیه و سپس در کشور مورد نظر مثل ترکیه، تبدیل به لیر کنید. برای خرید ارز، شما دو راه پیش رو دارید: می توانید این کار را در صرافی ها به صورت آزاد انجام دهید یا این که ارز مسافرتی بخرید. ارز مسافرتی را می توان با هزینه ای کمتر نسبت به ارز آزاد خریداری کرد. در ادامه هر آنچه در مورد خرید ارز دولتی برای مسافرت ترکیه نیاز است بدانید را توضیح خواهیم داد.

ارز مسافرتی چیست؟

ارز مسافرتی نوعی یارانه برای مسافران ایرانی است که قصد سفر به خارج از کشور را دارند. البته باید به این نکته اشاره کرد که هر شخص تنها یک بار در سال می تواند از این یارانه خود استفاده کند. معمولاً بانک مرکزی، نرخ این ارز را کمتر از میزان بازار به صرافی ها اعلام می کند و مسافران پس از تهیه بلیت مقصد می توانند همراه با مدارک خود جهت دریافت آن اقدام کنند.

همان طور که به آن اشاره کردیم، ارز مسافرتی هزینه کمتری نسبت به قیمت آزاد آن دارد. این مزیت باعث می شود هزینه های مربوط به سفر تا حدی کاهش یابد و به دلیل به صرفه بودن قیمت ارز، بسیاری از افراد تمایل دارند از این نوع ارز استفاده کنند.

قیمت ارز دولتی نیز مانند نوع آزاد آن ثابت نیست و با توجه به نرخ روز دولتی، اعلام می شود. از این رو، دائماً در حال تغییر است و قیمت از پیش تعیین شده ای ندارد. از طرفی، نحوه دریافت این نوع ارز و مدارک مربوط به آن نیز دائماً در حال تغییر است و هر ساله مصوبه های جدیدی از سوی بانک مرکزی اعلام می شود. بنابراین، برای اطلاع از جدیدترین مصوبه های ارز دولتی برای مسافرت ترکیه پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ارز دولتی

ارز دولتی برای مسافرت ترکیه چقدر است؟

در سال های اخیر، ارز دولتی تغییرات بسیاری داشته است و مبلغ آن به شرایط بازار ایران بستگی دارد. تا قبل از سال 1397، هر شخص برای ارز دولتی خود می توانست 1000 دلار آمریکا دریافت کند، اما از سال 1397 به بعد، این مبلغ به 500 دلار کاهش یافت. البته برای کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند، 300 دلار به مسافران تعلق می گیرد.

بر اساس آخرین مصوبه بانک مرکزی، مقدار ارز دولتی که به مسافران تعلق می گیرد به شرح زیر است:

 • ارز دولتی در سفرهای هوایی به کشورهایی که نیاز به ویزا دارند: 500 یورو یا معادل آن به تمام ارزها
 • ارز دولتی در سفرهای هوایی به کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا ندارند: 300 یورو یا معادل آن به تمامی ارزها
 • ارز دولتی در سفرهای زمینی یا دریایی: 300 یورو یا معادل آن به تمامی ارزها 

به یاد داشته باشید که شما تنها یک بار در سال می توانید از سهمیه این ارز استفاده کنید. پس اگر تصمیم دارید در طول یک سال هم به کشورهای نیازمند اخذ ویزا و هم بدون نیاز به ویزا سفر کنید، تنها یک بار می توانید ارز دولتی بگیرید. به همین دلیل و با توجه به بالاتر بودن میزان این پول برای سفرهای نیازمند به اخذ ویزا، توصیه می شود سهمیه خود را در این نوع سفر استفاده کنید.

همچنین قابل ذکر است که مسافران خارج از کشور می توانند از صرافی های مجاز تا 2000 یورو با نرخ بازار ارز توافقی، خرید خود را انجام دهند.

با این تفاصیل، مقدار ارز دولتی برای مسافرت ترکیه شما 300 یورو یا معادل آن به سایر ارزها مثل دلار یا لیر خواهد بود. البته به یاد داشته باشید که اگر بیش از 3 ماه قصد ماندن در ترکیه را دارید، باید ویزا دریافت کنید. به همین دلیل، تنها در این مورد است که می توانید از ارز دولتی 500 یورویی استفاده کنید.

مدارک لازم جهت دریافت ارز دولتی برای مسافرت ترکیه

 • اصل و کپی گذرنامه ایرانی مسافر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • اصل و کپی کارت ملی هوشمند (در صورتی که کارت ملی قدیمی خود را تعویض کرده اید و هنوز کارت هوشمند خود را دریافت نکرده اید، ارائه برگه ثبت احوال همراه با کارت ملی قدیمی یا شناسنامه و کپی برگه های آن الزامی است.)
 • اصل بلیت هواپیما همراه با مهر آژانس هواپیمایی و کپی آن (اگر بلیت خود را به صورت آنلاین خریداری کرده اید، داشتن کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادر کننده بلیت، تاریخ و زمان خرید الزامی است.)
 • ارائه مستندات پرداخت عوارض خروج از کشور
 • اصل و کپی ویزا در صورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند اخذ ویزا را دارید.
 • ارائه شماره موبایل به نام شخص دریافت کننده ارز دولتی
 • ارائه کارت بانکی معتبر به نام شخص دریافت کننده ارز دولتی
 • ارائه رسید پرداخت کارمزد فروش ارز
 • تکمیل فرم درخواست ارز مسافرتی

چه افرادی نمی توانند از ارز دولتی بهره مند شوند؟

 • مسافران دارای گذرنامه سیاسی یا خدمات
 • افراد دو تابعیتی (ایرانیان مقیم کشورهای دیگر)
 • اشخاص زیر 18 سال
ارز دولتی

ارز مسافرتی را از کجا می توان تهیه کرد؟

ارز دولتی را می توان از صرافی های دولتی، صرافی های خصوصی دارای مجوز بانک مرکزی، صرافی بانک ها و سامانه اینترنتی بانک مرکزی – بازار متشکل ارزی (سامانه ارز مسافرتی) تهیه کرد.

برای آگاهی از شرایط بانک ها باید به شعب ارزی آنها مراجعه کنید. لیست بانک هایی که خدمات ارز مسافرتی ارائه می دهند شامل موارد زیر است:

 • بانک ملی: بانک ملی دارای شعبه های ارزی بسیاری است و یکی از پر متقاضی ترین بانک ها برای دریافت ارز دولتی محسوب می شود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از اقدام با یکی از شعب آن تماس بگیرید و از وضعیت تقاضای ارز آگاهی کسب کنید.
 • بانک ملت: برای دریافت ارز دولتی از بانک ملت می توانید از قبل در سایت صرافی آن ثبت نام کنید و نوبت بگیرید.
 • بانک پارسیان: برای دریافت ارز مسافرتی از این بانک می توانید به صورت حضوری مراجعه و قیمت ارز را پرس و جو کنید.
 • بانک سامان: برای دریافت حواله ارزی از این بانک می توانید از یک هفته قبل اقدام کنید.
 • بانک تجارت: معمولاً ارائه حواله ارزی بانک تجارت در همان روز مراجعه انجام می شود.

برای تهیه ارز مسافرتی از بانک ها نیز باید مراحل زیر را طی کنید:

 • مدارک خود را نزد یکی از بانک های اعلام شده ببرید
 • رسید و سند حسابداری مهر و امضا شده از سوی بانک به مشتری که شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، شماره تماس، شماره گذرنامه و نشانی متقاضی است را تحویل بگیرید
 • رسید ارز درخواستی خود را که از سوی بانک مورد نظر صادر شده بود به مبادی خروجی پس از کنترل گذرنامه تحویل دهید و معادل آن ارز دریافت کنید.

چه زمانی جهت دریافت ارز دولتی برای مسافرت ترکیه اقدام کنیم؟

توجه داشته باشید که برای دریافت پول بین المللی خود باید قبل از سفر اقدام کنید. اگر به هر دلیلی قبل از سفر موفق به دریافت سهمیه خود نشدید، تحت هیچ شرایطی نمی توانید بعد از سفر این کار را انجام دهید. توصیه ما به شما این است که حداکثر یک هفته قبل از سفر برای دریافت ارز دولتی خود به بانک یا صرافی ها مراجعه کنید.

معمولاً بانک مرکزی نرخ ارز دولتی را حدود ساعت 9:30 اعلام می کند. به همین دلیل، بهترین زمان برای مراجعه جهت اخذ ارز دولتی، 10 تا 13 است. از آنجایی که نرخ ارز با نوسانات بسیاری همراه است، توصیه می شود خرید ارز دولتی را به روزهای پایانی موکول نکنید. پیشنهاد می کنیم چند روز قبل از سفرتان، از اوضاع بازار باخبر باشید تا پول بین المللی خود را با قیمت مناسب تری خریداری کنید.

نکاتی که باید درباره دریافت ارز دولتی برای مسافرت ترکیه بدانید

 • بهتر است برای خرید ارز دولتی حداکثر 7 روز رودتر اقدام کنید.
 • فرد متقاضی ارز دولتی باید در فرودگاه حاضر شود و پس از ارائه رسید بانکی، سهمیه خود را دریافت کند.
 • اگر در این فاصله گذرنامه خود را تعویض کردید، لازم است که گذرنامه قبلی خود را نیز به همراه داشته باشید.
 • در صورتی که ارز مسافرتی را برای سفر زیارتی بخواهید، باید نام شما در سامانه سازمان حج و زیارت درج شده باشد.
 • اگر می خواهید خانوادگی به سفر خارج از کشور بروید، هر یک از اعضای بالای 18 سال نیاز به درخواست جداگانه برای دریافت ارز دولتی خود دارد.
 • توجه داشته باشید که ارز دولتی فقط به فرودگاه های خاصی تعلق می گیرد. به همین دلیل حائز اهمیت است که از چه شهر و فرودگاهی راهی سفر خارجی می شوید.

شما می توانید از طریق مطلب مرتبط قیمت انواع ویزا و نحوه دریافت آن را مطالعه کنید.

اپیزود ۱۶: آسیای شرقی قسمت ۲ کشور مالزی سفرنامه جذاب شرق آفریقا(کنیا، سرزمین ماسایی مارا) قسمت دوم الماسهای آفریقایی

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد