یونان

قاره اروپا یونان

کشور یونان با تاریخ و فرهنگ غنی خود هزاران سال بر جهان تأثیر گذاشته است. از اساطیر باستانی تا سنت های امروزی، یونان میراث منحصر به فردی دارد که هر ساله میلیون ها گردشگر را به خود جذب می کند. در این مقاله، تاریخ و فرهنگ جذاب یونان را مرور خواهیم کرد، ویرانه‌های باستانی، سواحل زیبا و شهرهای پر جنب و جوش را که این کشور را به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل کرده‌اند، بررسی می‌کنیم. همچنین نگاهی دقیق تر به مکان های دیدنی معروف، غذاهای لذیذ و فستیوال های سنتی این کشور خواهیم انداخت. با ما همراه باشید تا در تاریخ، فرهنگ و جاذبه های گردشگری یونان سفر کنیم و جادوی این کشور زیبا را در طول مسیر کشف کنیم.

 

معرفی کشور یونان

نام فارسی کشور یونان از ایونیا منطقه یونانی نشین آسیای صغیر گرفته شده‌ است. در واقع این نامی است که ایرانی ها به مردمان آن منطقه اطلاق می کردند. یونان کشوری در اروپای جنوب شرقی و جنوب شبه‌جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان و دریای کرت محدود است. این کشور در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده‌ است و میراث دار یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار سده سلطه ترکان عثمانی است.

این کشور ۶۰۰۰ جزیره دارد که تنها ۲۲۷ مورد آن دارای سکنه است. مالک بسیاری از این جزایر افراد ثروتمند جهان هستند. صنعت گردشگری یکی از منابع عمده درآمدزایی برای یونان است و ۱۵ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود.

 

تاریخ

یونان، سرزمین اسطوره ها و افسانه ها، نه تنها به خاطر مناظر زیبا و جزایر چشم نواز خود، بلکه به خاطر میراث غنی تاریخی اش نیز در جهان کم نظیر است. از تمدن‌های باستانی مینوی ها و میسینی‌ ها تا امپراتوری قدرتمند هلنیستی، یونان ملیله ای فریبنده است که مسیر تمدن غرب را شکل داده است. 

 

یونان ما قبل تاریخ 

یونان یک دوره ماقبل تاریخ طولانی دارد که قدمت آن به حدود 7000 سال قبل از میلاد می رسد، زمانی که انسان ها برای اولین بار در این منطقه ساکن شدند. شواهد باستان شناسی نشان می دهد که ساکنان اولیه یونان عمدتاً کشاورزان و گله داران بودند که در جوامع ساده زندگی می کردند. با گذشت زمان، این جوامع به جوامع پیچیده تر تبدیل شدند و در حدود 3200 سال قبل از میلاد، اولین تمدن ها ظهور کردند.

 

تمدن های باستانی: مینوسی ها و میسنی ها

ریشه‌های تاریخ یونان را می‌توان به عصر برنز، زمانی که دو تمدن مهم در سواحل دریای اژه شکوفا شد، جست‌وجو کرد: مینوسی ها و میسنی ها. 

 

مینوسی ها

تمدن مینوسی نخستین تمدن بزرگ اژه ای بود که در جزیره کِرِت یونان به شکوفایی رسید. ساکنان اولیه، حدود ۶۳۰۰ پیش از میلاد در آنجا ساکن شدند، این جزیره بین سال‌های ۲۲۰۰ و هزار و ۴۵۰ پیش از میلاد قدرتمند شد. ثروت آن در دوران برنز به خاطر رواج تجارت با دیگر شهرهای یونان، مدیترانه و مصر و سوریه بود.

اوج شکوفایی تمدن مینوسی به حدود دو هزار سال پیش از میلاد، زمانی که کاخ‌های عظیم کنوسوس، فیازتوس و مالیا بنا شدند بر می‌گردد.

در سال ۱۶۲۶ پیش از میلاد زلزله‌ای بزرگ ناشی از فوران آتشفشان ثرا، شهرهای تمدن مینوسی را ویران کرد. بعد از ویرانی، اقوام مینوسی به بازسازی کاخها پرداختند. در سال ۱۴۵۰ پیش از میلاد با زلزله‌ای دیگر، قدرت این تمدن رو به زوال رفت و پس از حمله میسنی ها، بدون مقاومت اجازه ورودشان به منطقه کرت را دادند. صدها سال بعد افلاطون در نوشته‌ های خود از وجود پادشاهی قدرتمند به نام آتلانتیس نام برده است. بر اساس نوشته‌های افلاطون، آتلانتیس جزیره ای بوده‌ است که در زیر آب فرورفته. برخی معتقدند که ساکنان آتلانتیس همان قوم مینوسی هستند.

 

بنای به یادگار مانده از دوران مینوسی ها
بنای به یادگار مانده از دوران مینوسی ها

 

میسنی ها

احتمال می‌رود میسنی‌ ها از اقوام مهاجر یونانی در اوایل هزاره دوم قبل از میلاد در جزایر اژه و مدیترانه و هم‌زمان با شکل‌گیری تمدن جزیره کرت باشند.. پس از نابودی تمدن مینوسی ها، میسنی‌ ها برتری یافتند اما این برتری زیاد دوام نداشت. 

در سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد تمدن میسنی به دست دوری ها (دوریسی‌ها) که دارای سلاح‌ های آهنی بودند، سقوط کرد. دوری ها در جنگ با میسنی‌ ها از سلاح فلزی استفاده کردند و نسبت به تجهیزات میسنی که بیشتر از مفرغ و فلزات نرم بود، بسیار پیشرفته تر بودند. بعد از سقوط میسنی‌ها عصر ظلمت چند صد ساله‌ای در منطقه حاکم شد. گرچه مدارک چندانی از آن برجای نمانده است،

 

دوران کلاسیک: تولد دموکراسی و عصر طلایی

دوران کلاسیک یونان، از قرن پنجم تا چهارم پیش از میلاد، شاهد دستاوردهای بی نظیری در عرصه سیاست، فلسفه، هنر و ادبیات بود. در همین دوران بود که مفهوم دموکراسی تحت هدایت دولت‌مردان بزرگی مانند پریکلس در آتن ریشه گرفت. دولت شهر به چراغ روشنگری فکری و فرهنگی تبدیل شد و متفکران افسانه ای مانند سقراط، افلاطون و ارسطو را پدید آورد. آثار نمایشنامه نویسانی مانند آیسخلوس، سوفوکلس و اوریپید، تئاترها را به وجود آورد و میراثی ماندگار در دنیای نمایش به جا گذاشت.

 

اسکندر مقدونی و امپراتوری هلنیستی

در قرن چهارم پیش از میلاد، پادشاه مقدونی جوانی به نام اسکندر برای فتح جهان به راه افتاد. نبوغ نظامی و جاه طلبی او که به اسکندر مقدونی معروف است، او را به تأسیس یکی از گسترده ترین امپراتوری های تاریخ سوق داد. از یونان تا مصر، ایران تا هند، فتوحات او در سه قاره گسترده شد. آمیختگی فرهنگ یونان با آداب و رسوم و سنت های سرزمین هایی که او فتح کرد، تمدن هلنیستی را به وجود آورد. این دوره شاهد شکوفایی هنر، علم و فلسفه بود که مراکز آموزشی مشهوری مانند اسکندریه در مصر داشت.

 

فتح روم و دوران بیزانس

یونان سرانجام در قرن دوم قبل از میلاد تحت سلطه امپراتوری قدرتمند روم قرار گرفت. گرچه یونان استقلال سیاسی خود را از دست داد، نفوذ فرهنگی و فکری آن همچنان به رشد خود ادامه داد. در دوران بیزانس، مسیحیت فراگیر شد و کلیسا ها و صومعه های باشکوهی ساخته شد که با موزاییک ها و نقاشی های دیواری نفیس تزئین شده بودند. امپراتوری بیزانس با پایتخت آن قسطنطنیه (استانبول کنونی) دانش یونانی را حفظ کرد و به عنوان پلی بین دنیای کلاسیک و قرون وسطا عمل کرد.

 

مبارزه برای استقلال و یونان مدرن

یونان بیش از 400 سال در اشغال امپراتوری عثمانی بود. در این مدت یونانی ها برای استقلال مبارزه کردند و با وجود رژیم ستمگر عثمانی به دستاوردهای فرهنگی چشمگیری دست یافتند.

جنگ استقلال یونان که بین سالهای 1821 و 1832 میلادی درگرفت، نقطه عطفی در تاریخ این کشور بود. یونان با حمایت دیگر قدرت های اروپایی سرانجام استقلال خود را به دست آورد و مسیر مدرنیزه شدن را در پیش گرفت. قرن 19 و 20 شاهد تولد دولت مدرن یونان بود که بر چالش ها غلبه کرد و توانست یک کشور مستقل را به وجود بیاورد. کشوری که با وجود چالش های اقتصادی و اجتماعی فراوان همچنان یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان است.

 

مبارزه برای استقلال و یونان مدرن
جنگ عثمانی ها

 

فرهنگ

فرهنگ یونانی دارای تاریخ غنی و متنوعی است که به هزاران سال قبل بازمی گردد. از اساطیر باستان تا سنت های امروزی، فرهنگ یونانی بر هنر، ادبیات، فلسفه و زبان در سراسر جهان تأثیر گذاشته است. برخی از جنبه های کلیدی فرهنگ یونانی عبارتند از:

 

 • اساطیر

اساطیر یونان بخش مرکزی فرهنگ این کشور است. یونانیان باستان به خدایان و الهه هایی اعتقاد داشتند که همه چیز از آب و هوا گرفته تا رفتار انسان را کنترل می کردند. داستان‌های زئوس، آپولون، آتنا و دیگر خدایان و الهه‌ها برای قرن ها الهام‌ بخش هنر، ادبیات و فلسفه بوده‌اند.

 

 • هنر و معماری

هنر و معماری یونان به دلیل زیبایی و ظرافت خود شهرت جهانی دارند. یونانیان باستان برخی از نمادین ترین آثار هنری از جمله پارتنون و مجسمه زئوس را در المپیا خلق کردند. هنر یونان با دلیل به جزئیات و واقع گرایی بینظیرش در جهان شنلخته می شود، در حالی که معماری یونانی به دلیل هماهنگی و تناسب آن مشهور است.

معماران یونانی به ندرت بیشتر از تکنیک‌ های ساده ساختمان‌ سازی پیشرفت کردند و نتوانستند با تکنیک‌ های مهندسی (طاق، قوس) توسعه یافته در معماری رومی مطابقت داشته باشند اما موفق شدند زیباترین بناهای تاریخی جهان باستان را ایجاد کنند. فرمول های آن‌ها که در سال 550 قبل از میلاد ابداع شد، راه را برای معماری رنسانس و نئوکلاسیک هموار کرد و بیشترین تأثیر ممکن را بر تناسبات، سبک و زیبایی‌شناسی قرن 18 و 19 گذاشت.

 

 • فلسفه

فلسفه یونان یکی از مهم ترین کمک ها به تفکر غربی است. فیلسوفان معروف سقراط، افلاطون و ارسطو همگی در یونان باستان زندگی می کردند و سهم قابل توجهی در این زمینه داشتند. مشخصه فلسفه یونان تأکید بر عقل، منطق و جست‌وجوی دانش است.

 

 • زبان

زبان یونانی تاریخچه طولانی و پیچیده ای دارد. این یکی از قدیمی ترین زبان های ثبت شده در جهان است و تأثیر قابل توجهی در توسعه زبان های غربی از جمله انگلیسی داشته است. الفبای یونانی که دارای 24 حرف است، امروزه نیز در یونان استفاده می شود.

 

 • غذا

غذاهای یونانی به دلیل استفاده از مواد اولیه تازه و ساده و طعم های جسورانه معروف هستند. غذاهای محبوب عبارتند از moussaka، souvlaki، و tzatziki. غذاهای یونانی همچنین به دلیل استفاده از روغن زیتون، پنیر فتا و گیاهانی مانند پونه کوهی و آویشن تأثیر زیادی بر آشپزی داشتند.

 

 • موسیقی و رقص

موسیقی و رقص یونانی بخش مهمی از فرهنگ این کشور است رقص‌های محلی یونانی مانند سیرتوس و کالاماتیانوس همچنان در عروسی‌ ها، جشن‌ ها و مراسم های دیگر اجرا می‌شوند.

 

رقص‌های محلی یونانی
رقص یونانی

 

جشنواره ها و جشن ها

یونان به خاطر جشنواره ها و جشن های پر جنب و جوشش مشهور است. معروف ترین آن‌ها کارناوال است که در ماه فوریه یا مارس برگزار می شود و دارای رژه، لباس و رقص است. جشنواره های دیگر عبارتند از جشنواره آتن، که تئاتر و موسیقی را جشن می گیرد، و جشن روز اوچی، که یادآور مقاومت یونان در برابر اشغال ایتالیا در طول جنگ جهانی دوم است.

 

در نتیجه، فرهنگ یونانی آمیزه ای غنی و متنوع است که بر هنر، ادبیات و فلسفه در سراسر جهان تأثیر گذاشته است. از اساطیر باستان تا سنت های امروزی، یونان میراث فرهنگی منحصر به فردی دارد که امروزه نیز مهم شمرده می شود. چه از طریق غذا، موسیقی یا جشنواره ها، روح فرهنگ یونان در یونان و فراتر از آن زنده است.

 

جاذبه های گردشگری کشور یونان

یونان دارای مجموعه وسیعی از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است که سالانه میلیون ها بازدید کننده را به خود جذب می کند. از خرابه های باستانی گرفته تا سواحل شنی زیبا و آفتابی، این کشور یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان است. بعضی از مشهورترین جاذبه های گردشگری این کشور زیبا عبارتند از:

 

 • آکروپولیس آتن

آکروپولیس آتن یکی از معروف ترین بناهای تاریخی یونان است. این ارگ بالای تپه ساخته شده است که شامل چندین ویرانه باستانی از جمله پارتنون است که معبدی است که به الهه آتنا تقدیم شده است. 

آکروپولیس بر روی یک تپه سنگی صاف که ۱۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد ساخته شده است. این بنا در داخل شهر آتن بنا شده ‌است. قبلاً این بنا به نام «سکروپیا» مشتق از نام افسانه‌ای مرد ماری، به نام ککروپس یا سکروپس اولین پادشاه آتن نامیده می‌شد. بخش اعظم این بنا در سال‌های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد، در زمان فرمانروایی پریکلس و هم‌زمان با روزهای شکوفایی فکری و هنری آتن، ساخته شد. پس از آن و در دوره‌های مختلف بعضی از بناهای آکروپولیس به شکل قصرهای فلورانسی، مسجدهای اسلامی و حرم های ترکی تغییر شکل دادند. این مکان طعم تلخ جنگ را نیز چشیده است: هنگامی که سربازهای بریتانیایی در سال ۱۹۴۴ سلاح‌های خود را در میان ستون‌های پارتنون مستقر کردند. امروزه معبد ارختنوم با تلاش‌های فراوان بخش حفاظت منابع طبیعی به شکل کامل بازسازی شده است و بازسازی پارتنون و پیش دروازه در آخرین مراحل خود به سر می‌برد.

آکروپولیس در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری یونان است.

 

 • سانتورینی

سانتورینی یا آنگونه که یونانی ها می گویند ثِرا جزیره ای زیبا در دریای اژه است. این شهر به خاطر غروب های خیره کننده و دهکده های زیبا مانند اویا و فیرا شناخته شده است. یکی از مشخصه های این جزیره خانه های سفید رنگ آن است که به محلی محبوب برای عکاسان و توریست ها تبدیل شده است. 

سانتورینی در حدود ۳۶۰۰ سال پیش یک فوران عظیم آتشفشانی را شاهد بوده است و بدین ترتیب بیشتر قسمتهای امروزی جزیره حاصل این فوران است. در طول سالیان و قرن های بعدی، یونانیان بر لبه تیز این جزیره، روستاهایی را بنا نهادند که زیباییش چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند.

سانتورینی همچنین دارای چندین سواحل از جمله کاماری و پریسا است. بازدیدکنندگان این جزیره همچنین می توانند شهر باستانی آکروتیری را که در قرن هفدهم قبل از میلاد در خاکستر آتشفشانی مدفون شده بود، از نزدیک ببینند.

 

 • دلفی

دلفی یک محوطه باستانی است که در دامنه کوه پارناسوس واقع شده است. این یک مرکز مذهبی مهم در یونان باستان بود و اعتقاد بر این بود که مرکز جهان است. دلفی در یونان باستان اهمیت بسیاری داشته و مقر معبد آپولون بوده است. همچنین دلفی جایی بوده که یکی از چهار مسابقه سراسری یونانیان در آن برگزار می‌شده است. دلفی در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. نام دلفی به معنای الهه جادو و جادوگری است‌ همچنین به معنای تک دختر زیبای قدرتمند هم به کار می رود.

بازدیدکنندگان می توانند خرابه های معبد آپولو، تئاتر و استادیوم این شهر باستانی را از نزدیک ببینند.

 

 • متئورا Meteora

متئورا یا متورا مجموعه ای از صومعه هایی است که بر روی صخره ها ساخته شده اند. این صومعه ها در قرن چهاردهم ساخته شده اند و جزو میراث جهانی یونسکو هستند. این مجموعه یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مجموعه‌ های کلیسای ارتدکس یونان است که دومیش فقط در کوه آثوس است. این ۶ صومعه روی ماسه سنگ طبیعی ستون‌ هایی سنگی در شمال غربی لبه دشت تسالی در نزدیکی رودخانه پاینس و کوه‌های پینداس ساخته شده اند.

بازدیدکنندگان می توانند از پله های صومعه ها بالا رفته و از مناظر خیره کننده اطراف لذت ببرند.

 

متئورا Meteora
متئورا Meteora

 

 • کورفو

کورفو جزیره ای است که در دریای ایونی قرار دارد. این شهر به خاطر سواحل زیبا، آب های آبی شفاف و معماری تاریخی اش شناخته شده است. مساحت این جزیره بیش از 163 هزار کیلومتر مربع است و جمعیت ساکنان آن در سال ۲۰۲۱ در حدود 100 هزار نفر است.

در سال ۲۰۰۷، شهر قدیمی کورفو به دنبال توصیه ایکوموس به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

بازدیدکنندگان می توانند شهر قدیمی کورفو را کاوش کنند و از کاخ آشیلیون که در قرن نوزدهم برای امپراتور الیزابت اتریش ساخته شده، دیدن کنند.

 

 • میکونوس

میکونوس جزیره ای است که در گروه جزایر Cyclades قرار دارد. این شهر به خاطر زندگی شبانه پر جنب و جوش، سواحل زیبا و آسیاب های بادی نمادین خود شناخته شده است. این جزیره سالانه پذیرای هزاران جهانگرد است که به ویژه تابستان راهی آن می‌شوند. نام این جزیره طبق افسانه های یونانی برگرفته از اولین حاکم آن، «میکونوس» گرفته شده است.

بازدیدکنندگان می توانند خیابان های باریک شهر میکونوس را کاوش کنند یا از تفریحات شبانه در منطقه معروف به ونیز کوچک لذت ببرند.

 

 • رودس

رودس جزیره ای است که در شرق دریای اژه واقع شده است. این شهر به خاطر معماری قرون وسطایی، سواحل و ویرانه های باستانی اش شناخته شده است. بازدیدکنندگان می توانند شهر قدیمی رودس را که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، کاوش کنند یا از کاخ استاد بزرگ شوالیه های رودز دیدن کنند.

 

 • کرت

کرت بزرگترین جزیره یونان است و به خاطر سواحل زیبا، مناظر خیره کننده و تاریخ غنی اش شناخته شده است.

این جزیره تاریخ خون‌باری دارد و از دوران باستان تا زمان جنگ جهانی دوم بارها صحنه جنگ و نبردهای خونین بوده است. آخرین بار در در ماه مه ۱۹۴۱ این جزیره صحنه نبرد میان چتربازان آلمانی و نیروهای انگلیسی بود.

 بازدیدکنندگان می‌توانند خرابه‌های باستانی Knossos، کاخ Phaistos یا دره ساماریا را که یک مقصد محبوب برای پیاده‌روی است، ببینند و با تاریخ غنی این جزیره آشنا شوند.

 

 • المپیا

المپیا یک مکان باستانی است که در غرب پلوپونز واقع شده است. این مکان محل بازی های المپیک باستانی بود که هر چهار سال یک بار از 776 قبل از میلاد تا 393 پس از میلاد برگزار می شد. 

نخستین بازی‌های المپیک به افتخار زئوس برگزار شد که به ۷۷۶ قبل از میلاد برمی‌گردد. این مسابقات مهمترین مسابقات اروپای باستان به شمار می رفت.

بازدید کنندگان این مکان می توانند خرابه های باستانی این بخش را ببینند و با تاریخ و ریشه مسابقات المپیک آشنا شوند.

 

 • تسالونیکی

تسالونیکی دومین شهر بزرگ یونان است و به خاطر فرهنگ پر جنب و جوش، بناهای تاریخی و سواحل زیبای خود معروف است است. جمعیت این شهر بیش از 300 هزار نفر است. این شهر حاوی بناهای بسیاری است که بازتابی از تاریخ بیزانس، عثمانی و همچنین تاریخ غنی یهود است. نام این شهر به تسالونیکی خواهر ناتنی اسکندر مقدونی بازمی‌گردد. نام تسالونیکی تلفظ رایج در زبان یونانی رسمی است، که در محاوره سالونیکی خوانده می‌شود.

بازدیدکنندگان می توانند برج سفید را که نمادی از شهر است از نزدیک ببینند و یا از سایت باستانی Vergina که محل دفن پادشاهان مقدونی بوده است دیدن کنند.

 

 • کوه المپ

کوه المپ بلندترین کوه یونان است و به خاطر اساطیر خود شناخته شده است. المپ اقامتگاه خدای خدایان یعنی زئوس بود. همچنین بهترین خدایان یونان معابد و کاخ‌هایی در قله آن داشتند. در آنجا بود که خدایان گرد هم می‌آمدند تا شراب لذیذ ایزدان یونان، نکتار، و خوراکشان یعنی آمبروزیا را که به آنان زندگی جاودانه می‌داد بخورند.

بازدیدکنندگان می توانند به قله بروند یا جنگل ها و آبشارهای اطراف این کوه زیبا را کشف کنند.

 

 • شهر موکنای

موکنای یک مکان باستانی است که در شمال شرقی پلوپونز واقع شده است. این شهر مرکز تمدن میسنی بود که یکی از قدرتمندترین تمدن های یونان باستان بود. قدمت قطعه‌های تاریخی و سفال‌های یافت شده از آوارهای این منطقه به بیش از ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.

بازدیدکنندگان این مکان می توانند کاخ باستانی، دروازه شیر و خزانه آترئوس را از نزدیک ببینند.

 

شهر موکنای
شهر موکنای

 

 • دلوس

دلوس جزیره کوچکی است که در نزدیکی میکونوس قرار دارد. بنا به اساطیر یونان باستان، این جزیره با یک ضربه نیزه سه شاخ پوزئیدون از دریا سر برآورد.

 این جزیره یک مرکز مذهبی مهم در یونان باستان بود و اعتقاد بر این بود که زادگاه خدایان آپولو و آرتمیس است. همچنین دلوس و معبد آن، پایگاه اتحادیه دلوس، به رهبری آتن بر ضد اسپارت و شاهنشاهی ایران و جایگاه گنجینه‌های آن بود. هرچند در زمان پریکلس، آتنی‌ ها به بهانه خطر از دست رفتن گنجینه، آن را به آتن بردند.

بازدیدکنندگان می توانند خرابه های شهر باستانی از جمله معبد آپولو را در این جزیره زیبا ببینند.

 

اینها تنها چند نمونه از بسیاری از جاذبه های گردشگری معروف کشور یونان هستند. یونان یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان است و یکی از بهترین کشورها برای مسافرت پاییزی و همواره در بین معروفترین مکان هایی که تا قبل از مرگ باید آن‌هارا دید قرار داشته است.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه در میان بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خاطرات زیبای شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


یونان روی نقشه

مهمترین مکان های یونان برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

8

دهکده بچه های کوه آلپ در سوئیس


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد