جمهوری چک

قاره اروپا جمهوری چک

جمهوری چک کشوری در اروپای مرکزی است که از سال 93 میلادی و با فروپاشی چکسلواکی به وجود آمد. این کشور در خشکی محصور است و با کشورهای آلمان، لهستان، اتریش و اسلواکی مرز مشترک دارد. جمعیت این کشور در حدود 11 میلیون نفر است و زبان رسمی کشور زبان چکی است. 

شهر پراگ پایتخت این کشور بیش از 1 میلیون نفر جمعیت دارد. بعد از پراگ، برنو، پلزن، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورند. به دلیل وجود نیروی کار ماهر، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شد. 

این کشور که در قلب اروپا واقع شده، دارای تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و مرطوب است، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است. کشاورزی در اقتصاد کشور، نقش مهمی به عهده دارد، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند است. دامداری و جنگل داری نیز در این کشور متداول است. کارخانه ماشین‌سازی اشکودا، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانه‌های تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری می‌کند. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می‌کند.

 

تاریخ

این منطقه از اروپا دارای تاریخی طولانی و بسیار پر تلاطم است و به همین دلیل کشور جمهوری چک اتفاقات گوناگونی را در تاریخ خود تجربه کرده است.

 

دوران ماقبل تاریخ

اعتقاد بر این است که قدیمی‌ترین سکونت‌گاه انسانی شناخته شده در کشور چک کنونی به دوران پارینه سنگی، بیش از 500 هزار سال پیش بازمی‌گردد. در طول هزاره ها، در این منطقه قبایل مختلفی از جمله سلت ها، قبایل آلمانی و اسلاوها سکونت داشته اند.

 

پادشاهی بوهمیا

در قرن نهم، منطقه ای که اکنون کشور جمهوری چک نامیده می شود بخشی از امپراتوری موراویا بود که بعداً توسط دوک بوهمیایی بوریووی اول فتح شد. در قرن دهم، دوک ونسلاس اول بوهمیا مسیحی شد و اولین حکومت مسیحی منطقه را تأسیس کرد. منطقه بوهمیا تحت حکومت سلسله Přemyslid به پادشاهی قدرتمند و مرکز فرهنگ و آموزش اروپایی تبدیل شد.

 

جنگ های هوسی (Hussite Wars)

در قرن پانزدهم، یک جنبش اصلاحات مذهبی به رهبری یان هوس در بوهم ظهور کرد که اقتدار کلیسای کاتولیک را به چالش کشید. این جنبش منجر به یک سری جنگ ‌های مذهبی به نام جنگ ‌های هوسی شد که چندین دهه به طول انجامید و منجر به تحولات سیاسی و اجتماعی قابل توجهی در منطقه شد.

 

قانون هابسبورگ

در قرن شانزدهم، هابسبورگ ها، یک سلسله قدرتمند اتریشی، کنترل بوهمیا را به دست آوردند و آن را در امپراتوری بزرگتر هابسبورگ ادغام کردند. تحت حکومت هابسبورگ، سرزمین چک رشد فرهنگی و اقتصادی قابل توجهی را تجربه کرد و شهر پراگ به مرکز اصلی فرهنگ و آموزش اروپا تبدیل شد.

 

قدرت هایسبورگ
قدرت هایسبورگ

 

چکسلواکی

در پایان جنگ جهانی اول، امپراتوری اتریش- مجارستان منحل شد و سرزمین های چک و اسلواکی به هم پیوستند تا کشور مستقل چکسلواکی را تشکیل دهند. این کشور دوره‌ای از ثبات سیاسی و اقتصادی را تجربه کرد، اما با ظهور آلمان نازی در دهه 1930 این وضعیت متوقف شد.

 

جنگ جهانی دوم و حکومت شوروی

در طول جنگ جهانی دوم، چکسلواکی توسط آلمان نازی اشغال شد و متحمل خسارات و جنایات قابل توجهی شد. پس از جنگ، کشور تحت کنترل شوروی قرار گرفت و یک حکومت کمونیستی ایجاد شد. این کشور تا انقلاب مخملی 1989 توسط حزب کمونیست اداره می شد. اما پس از انقلاب مخملی کشور چکسلواکی شاهد سقوط کمونیسم و استقرار یک حکومت دموکراتیک بود.

 

جمهوری چک امروزی

از زمان سقوط کمونیسم، جمهوری چک دستخوش تغییرات سیاسی و اقتصادی قابل توجهی شده است. این کشور در سال 2004 به اتحادیه اروپا ملحق شد و با تمرکز شدید بر فناوری و نوآوری به یک بازیگر اصلی در اقتصاد منطقه تبدیل شد. این کشور همچنین به دلیل میراث فرهنگی غنی خود شناخته شده است و بسیاری از مکان های تاریخی و جاذبه های فرهنگی مهم از جمله شهر تاریخی پراگ، قلعه قرون وسطایی Český Krumlov و شهر آبگرم معروف کارلووی واری در این کشور قرار دارد.

تاریخ جمهوری چک داستانی پیچیده و چند وجهی است که موقعیت منحصر به فرد این کشور را در چهارراه اروپا نشان می دهد. تاریخ جمهوری چک از خاستگاه های ماقبل تاریخ گرفته تا پادشاهی قرون وسطایی، جنگ های مذهبی و مبارزات سیاسی مدرن، گواهی بر انعطاف پذیری و استقامت مردم آن است. جمهوری چک با وجود گذشته پر فراز و نشیب خود، کشوری پرجنب‌وجوش و از نظر فرهنگی غنی است که همچنان با تاریخ، معماری و جاذبه‌های فرهنگی خود، بازدیدکنندگان را از سراسر جهان مجذوب خود می‌کند.

 

فرهنگ

کشور جمهوری چک همواره یکی از کشورهای مهم اروپا از نظر فرهنگی بوده است.

 

هنر و ادبیات

جمهوری چک دارای یک سنت غنی از هنر و ادبیات است. این کشور نویسندگان مشهور بسیاری از جمله فرانتس کافکا، میلان کوندرا و بهومیل هرابال را به دنیا معرفی کرده است که آثارشان به زبان‌های بسیاری ترجمه شده و همچنان در سراسر جهان تجلیل می‌شوند. جمهوری چک همچنین دارای صحنه شکوفایی هنر معاصر است، با گالری‌ها و موزه‌های بسیاری که آثار هنرمندان جدید را به نمایش می‌گذارند.

 

موسیقی و رقص

موسیقی بخش مهمی از فرهنگ چک است و این کشور به خاطر میراث موسیقی کلاسیک خود، به‌ویژه آثار آهنگساز آنتونین دوورژاک، در دنیا شناخته شده است. این کشور همچنین به دلیل موسیقی فولکلور خود با سازهای سنتی مانند آکاردئون مشهور است. رقص‌های محلی چک، مانند پولکا و والس نیز بخشی ضروری از میراث فرهنگی این کشور هستند.

 

غذا

این کشور به خاطر غذاهای دلچسب که نشان دهنده سنت های کشاورزی این کشور است، معروف است. غذاهای محبوب چک عبارتند از گولاش، گوشت خوک کبابی با کوفته و کلم ترش، و پنیر سرخ شده. این کشور به آبجوی خود نیز معروف است و آبجو چک از بهترین آبجوهای جهان به حساب می آید. آبجو چک دارای سابقه‌ای طولانی و مهم است. نخستین آبجوسازی در این کشور از سال ۱۱۱۸ میلادی به‌وجود آمد و این کشور، امروزه دارای بالاترین مصرف سرانه آبجو در جهان است. آبجو از نوع پیلزنر که خاستگاه آن شهر پلزن است و همچنین آبجویی که در شهر چسکه بودیویتسه (بودوایز) تهیه می‌شود از آبجوهای معروف این کشور هستند. نام آبجوی آمریکایی بادوایزر نیز به همین شهر اشاره دارد.

 

گولاش
گولاش

 

جشنواره ها و جشن ها

جمهوری چک میزبان جشنواره ها و جشن های مختلف در طول سال است. معروف ترین آن‌ها جشنواره بین المللی موسیقی بهار پراگ است که هر ساله در ماه می برگزار می شود و برخی از مشهورترین موسیقیدانان کلاسیک جهان در آن اجرا می کنند. از دیگر جشنواره‌های محبوب می‌توان به جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری، جشنواره جاز بوهمیا و جشنواره فرینج پراگ اشاره کرد.

جشنواره فیلم کارلووی واری که از سال ۱۹۴۶ میلادی آغاز به‌کار کرده است مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به شمار می‌ رود. این جشنواره دارای دو بخش رقابتی و غیررقابتی است و جایزه اصلی آن گوی بلورین نام دارد.

 

معماری

جمهوری چک به خاطر معماری خیره‌کننده‌اش که ترکیبی از سبک‌های قرون وسطایی، گوتیک، باروک و مدرن را به نمایش می‌گذارد، مشهور است. پایتخت این کشور، پراگ، به خاطر شهر قدیمی و زیبایش که دارای پل نمادین چارلز، میدان شهر قدیمی و قلعه پراگ است، محبوب گردشگران است. از دیگر نشانه های معماری قابل توجه در این کشور می توان به قلعه قرون وسطایی Karlštejn، کلیسای جامع سنت ویتوس و خانه شهرداری Art Nouveau اشاره کرد.

 

ورزش

ورزش بخش مهمی از فرهنگ چک است و فوتبال محبوب ترین ورزش در این کشور است. جمهوری چک بسیاری از بازیکنان مشهور فوتبال از جمله پاول ندود و پتر چک را به جهان فوتبال معرفی کرده است. این کشور همچنین در هاکی روی یخ از تیم های مطرح جهان است و تیم ملی چک چندین بار قهرمان جهان شده است.

فرهنگ جمهوری چک ترکیبی منحصر به فرد از جذابیت دنیای قدیم و هنر، موسیقی و غذا است. این کشور از قلعه های قرون وسطایی و کلیساهای گوتیک گرفته تا صحنه های پررونق هنر معاصر و جشنواره های موسیقی پر جنب و جوش، تجربه فرهنگی غنی را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد که هم جذاب و هم متنوع است. میراث فرهنگی این کشور با غذاهای خوش طعم، رقص های محلی سنتی و موسیقی کلاسیک در سطح جهانی، مایه مباهات مردم آن و جذب بازدیدکنندگان از سراسر جهان است.

 

جاذبه های گردشگری کشور جمهوری چک

جمهوری چک کشوری غنی از تاریخ، فرهنگ و زیبایی طبیعی است. در اینجا به برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور اشاره می کنیم.

 

قلعه پراگ

قلعه پراگ یکی از نمادین ترین مکان های دیدنی کشور جمهوری چک است و مقصدی است که برای هر بازدید کننده ای باید به عنوان اولین مقصد سری به آن بزند. مجموعه قلعه شامل انواع سبک های معماری از جمله رومی، گوتیک و باروک است و چشم اندازهای خیره کننده ای از شهر ارائه می دهد. البته درون قلعه اکنون محل اقامتگاه ریاست جمهوری است اما بخش های زیادی از قلعه به روی بازدیدکنندگان باز است. 

بنا بر رکوردهای جهانی گینس، قلعه پراگ بزرگ‌ترین قلعه در جهان محسوب می‌شود و محدوده‌ای حدود ۷۰ هزار متر مربع را در بر می‌گیرد و حدود ۵۷۰ متر طول و حدود ۱۳۰ متر عرض دارد.

 

قلعه پراگ
قلعه پراگ

 

بخش های مختلف قلعه عبارتند از:

 

کلیساها

 • کلیسای جورج مقدس
 • کلیسای جامع سنت ویتوس
 • کلیسای سنت جورج
 • کلیسای همه قدیسین
 • نمازخانه صلیب مقدس

 

کاخ‌ها

 • کاخ سلطنتی قدیمی
 • کوشک یا قصر تابستانی سلطنتی
 • کاخ لُبکُویسز
 • کاخ سلطنتی جدید

 

تالارها

 • تالار ستون‌دار
 • تالار اسپانیایی، نگارخانه رودلف و تالار روث‌مایر
 • تالار لادیسلاو

 

دیگر سازه‌ها

 • برج دالیبُر
 • برج میهولکا
 • کوچه طلایی
 • خانه بورگریو
 • تالار توپ‌بازی
 • مدرسه سوارکاری
 • محل اقامت قدیمی شهردار
 • محل اقامت جدید شهردار

 

باغ‌ها

 • باغ سلطنتی
 • باغ تراس مدرسه سوارکاری
 • باغ سنگر و استحکامات
 • باغ جنوبی
 • باغ بهشت
 • باغ روی باروها
 • باغ هارتیگ
 • خندق گوزن

 

پل چارلز

پل چارلز یک پل عابر پیاده زیبا است که از رودخانه ولتاوا در پراگ می گذرد. این پل به خاطر مناظر خیره کننده شهر و مجسمه های متعددش از جمله مجسمه معروف سنت جان نپوموک معروف است. بازدیدکنندگان می توانند روی پل قدم بزنند، مناظر را تماشا کنند و از فضای پر جنب و جوش اطراف آن لذت ببرند.

 

چسکی کروملوف (Cesky Krumlov)

چسکی کروملوف یک شهر جذاب قرون وسطایی است که در قسمت جنوبی جمهوری چک واقع شده است. مرکز تاریخی شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و دارای انواع سبک های معماری از جمله گوتیک، رنسانس و باروک است. بازدیدکنندگان می‌توانند بسیاری از موزه‌ها، گالری‌ها و مکان‌های تاریخی شهر، از جمله قلعه معروف Krumlov را که مناظر خیره‌کننده‌ای از شهر و حومه اطراف را ارائه می‌دهد، را ببینند.

 

کوتنا هورا

Kutna Hora یک شهر تاریخی واقع در شرق پراگ است که به دلیل معماری گوتیک خیره کننده و تاریخ غنی خود شناخته شده است. مرکز تاریخی این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و دارای انواع بناهای مهم از جمله کلیسای معروف سنت باربارا و Sedlec است که با استخوان های انسان تزئین شده است.

 

کارلووی واری

کارلووی واری یک شهر زیبا واقع در غرب جمهوری چک است که به دلیل معماری چشم نواز و چشمه های آب گرم طبیعی اش شهرت دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند در یکی از چشمه‌های آب گرم شهر حمام آرامش بخشی داشته باشند، موزه‌ها و گالری‌های متعدد شهر را تماشا کنند، یا در کنار پارک های زیبا قدم بزنند.

کارلووی واری از قرن نوزدهم تبدیل به مقصد گردشگرانی شد که بیشتر به منظور استفاده از خواص درمانی چشمه‌های آب گرم آن به این شهر سفر می‌کنند.

 

این شهر همچنین به خاطر میزبانی جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری که مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به شمار می‌رود و نیز تولید نوعی مشروب الکلی (لیکور) رایج در چک به نام بِفِروفکا (Becherovka) معروف است. همچنین کارخانه تولید جام‌های تجملی و معروف موزر (Moser Glass) در این شهر قرار دارد.

 

کارلووی واری
کارلووی واری

 

اردوگاه کار اجباری ترزینشتات

اردوگاه کار اجباری ترزینشتات یادآوری دردناک و هشیار کننده از جنایات جنگ جهانی دوم است. این اردوگاه که در شمال پراگ قرار دارد، توسط نازی ها به عنوان اردوگاه ترانزیت یهودیان و سایر اسرا قبل از اعزام به اردوگاه های دیگر استفاده می شد. گفته می شود بیش از ۳۵ هزار نفر در این اردوگاه به قتل رسیدند. بازدیدکنندگان می توانند از اردوگاه بازدید کنند و از تاریخچه و زندگی زندانیان آن مطلع شوند.

 

پارک ملی بوهمی سوئیس

پارک ملی بوهمی سوئیس یک جاذبه طبیعی خیره کننده است که در شمال جمهوری چک قرار دارد. این پارک دارای صخره های ماسه سنگی، دره های عمیق، و انواع شگفتی های طبیعی، از جمله دروازه معروف Pravcicka، بزرگترین طاق ماسه سنگ طبیعی در اروپا است. بازدیدکنندگان می توانند با پای پیاده یا دوچرخه به گشت و گذار در پارک بپردازند و از مناظر خیره کننده و حیات وحش متنوع آن لذت ببرند.

از جمله دیگر دیدنی‌های پارک ملی سوئیس بوهمی می‌توان به برج دیدبانی قله دچینسکی اسنیژنیک، قلعه فالکنشتین و کلیسای راک اشاره کرد.

 

اولوموتس 

اولوموتس شهری تاریخی است که در شرق جمهوری چک واقع شده است. پیش از آنکه سپاهیان سوئدی در جریان جنگ سی ساله اولوموتس را ویران کنند، این شهر پایتخت تاریخی موراویا و مرکز اصلی کلیسایی منطقه بود.

مرکز تاریخی شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و دارای انواع سبک های معماری از جمله باروک، گوتیک و رنسانس است. بازدیدکنندگان می توانند بسیاری از موزه ها، گالری ها و مکان های تاریخی شهر، از جمله ستون معروف تثلیث مقدس را که یکی از زیباترین مجسمه های باروک در اروپا به حساب می آید، از نزدیک ببینند.

 

برنو

برنو دومین شهر بزرگ کشور چک و یک مرکز فرهنگی و اقتصادی پر جنب و جوش است. این شهر دارای انواع موزه ها، گالری ها و جاذبه های فرهنگی است، از جمله جاذبه های معروف شهر ویلا معروف توگندات است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و یکی از مهم ترین نمونه های معماری مدرنیستی در جهان به شمار می رود.

برنو با داشتن ۳۳ دانشکده یکی از مراکز علمی مهم چک است. پربازدیدترین عمارت قرون وسطایی این شهر قلعه اشپیلبرگ و کلیسای جامع سنت پطرس و سنت پل در تپه پترُو هستند، که بر شهر مشرف هستند و اغلب به عنوان نمادهای سنتی شهر به تصویر کشیده می‌شوند.

نمایشگاه بین‌المللی برنو که در سال ۱۹۲۸ تأسیس شده یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های اروپا است که سالانه هزاران بازدید کننده را به این شهر می کشاند. همچنین برنو میزبان مسابقات موتورسواری و اتومبیل‌رانی در پیست ماساریک است و رقابت‌های جایزه بزرگ موتورسواری آن یکی از معتبرترین مسابقات اروپا است.

بزرگ‌ترین فستیوالی که در برنو بسیار برگزار می شود فستیوال آتش بازی بین‌المللی ایگنیس برونسیس (شعله‌های برنو) است که همه ساله در ماه ژوئن برگزار می‌شود. این مراسم در نوع خود یکی از بزرگ‌ترین جشنهای اروپا است که حدود 200 هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.

 

کارست موراویا

موراویا کارست یک جاذبه طبیعی خیره کننده است که در قسمت شرقی جمهوری چک واقع شده است. کارست دارای انواع غارها، دره ها و رودخانه های زیرزمینی است و فرصتی بی نظیر برای کشف شگفتی های طبیعی کشور به بازدیدکنندگان ارائه می دهد. در این منطقه بیش از 1100 غار وجود دارد که پنج تای آن‌هابرای بازدیدکنندگان باز است. به منظور حفظ این پدیده، در سال 1956 قلمرو کارست موراویا به عنوان منطقه چشم انداز حفاظت شده اعلام شد.

 

سخن پایانی

جمهوری چک کشوری با جاذبه های گردشگری فراوان است که برای هر سلیقه ای جاذبه های خاص خود را دارد. از بناهای تاریخی و معماری خیره کننده پراگ گرفته تا شگفتی های طبیعی پارک ملی بوهمی سوئیس و کارست موراویا، جمهوری چک کشوری است که مطمئناً بازدیدکنندگان را با تاریخ غنی، فرهنگ و زیبایی طبیعی خود مجذوب می کند. با وجود مکان های بسیار شگفت انگیز برای بازدید، جای تعجب نیست که این کشور یک مقصد برتر برای گردشگران از سراسر جهان است.

 

اگر از این کشور زیبا بازدید کرده اید خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه در میان بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن خاطرات شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


جمهوری چک روی نقشه

مهمترین مکان های جمهوری چک برای گردش

موضوعات برگزیده درباره جمهوری چک

احتیاجات مسافرت به قاره اروپا

بهترین زمان سفر به جمهوری چک دیدنی های جمهوری چک اقامت در جمهوری چک حمل و نقل عمومی در جمهوری چک سفر ارزان به جمهوری چک تفریحات جمهوری چک

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

1

بهترین کلاب کانادا اینجاست!


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد