شهر پراگ

جمهوری چک شهر پراگ

شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، یکی از زیباترین و غنی ترین شهرهای اروپاست. این شهر زیبا چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. پراگ در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده‌ که جمعیتی حدود 2 میلیون نفر دارد.

سالیانه حدود ۶ میلیون نفر گردشگر از سراسر جهان راهی این شهر می شوند تا از آثار تاریخی و زیبایی های آن لذت ببرند. 

نام شهر پراگ از یک واژه اسلاوی به معنای محل کم عمق برای گذر از رودخانه گرفته شده است. این نام به خاستگاه این شهر به عنوان گذرگاه رودخانه ولتاوا اشاره دارد.

در سال ۲۰۱۰ پراگ به عنوان بهترین شهر در مرکز و شرق اروپا برای کار کردن اعلام شد. تقریباً یک‌ پنجم از تمام نیروی کار جمهوری چک در پراگ به فعالیت مشغولند. در حدود نیمی از درآمدی که جمهوری چک از محل گردشگری دارد از شهر پراگ تأمین می شود. شهر پراگ به دلیل زیبایی خیره کننده همواره مورد توجه فیلمسازان بوده به همین دلیل فیلم های زیادی در این شهر ساخته شده است. 

 

تاریخ

شهر پراگ تاریخ طولانی و جذابی دارد که بیش از هزار سال را در بر می گیرد. پراگ از روزهای اولیه پیدایش قبایل بوهمیا تا به امروز نقش مهمی در توسعه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اروپای مرکزی داشته است.

 

تاریخ اولیه

نخستین ساکنان دره ولتاوا قبایل سلتی بودند که در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد در این محل سکنی گزیدند. سلتی ها یک گروه از قبایل هندواروپایی جنگ‌جوی چادرنشین بودند که در حدود سال ۷۰۰ قبل از میلاد، در اروپای مرکزی ساکن شدند.

تاریخ شهر پراگ از قرن 9 آغاز می شود، زمانی که اولین قبایل اسلاو در سواحل رودخانه ولتاوا مستقر شدند. قبایل بوهم، که بخشی از گروه بزرگ اسلاو بودند، قلعه ای را بر روی تپه ای مشرف به رودخانه ایجاد کردند که بعداها به قلعه پراگ تبدیل شد.

در قرن دهم، قدرت و کنترل دودمان پادشاهی پْرْژِمیسْل Premyslid بر این منطقه افزایش یافت (پرژمیسل پادشاهی بوهم بود). دودمان پرژمیسل در این دوره، مسیرهای تجاری حیاتی را در سلطه ی خود داشت. در این دوران پراگ به مرکز مهم تجارت و بازرگانی تبدیل شد و بازرگانان را از سراسر اروپا به خود جذب کرد. این شهر همچنین با تأسیس اولین دانشگاه چک در قرن چهاردهم به مرکز فرهنگ و یادگیری تبدیل شد.

 

دودمان پادشاهی پْرْژِمیسْل Premyslid
دودمان پادشاهی پْرْژِمیسْل Premyslid

 

عصر طلایی پراگ

قرن 14 و 15 میلادی عصر طلایی پراگ بود. در این دوران شهر پراگ هم از نظر فرهنگی و هم از نظر اقتصادی شکوفا شد. این شهر با ساخت پل چارلز، کلیسای جامع سنت ویتوس و تالار قدیمی شهر به مرکز معماری گوتیک تبدیل شد.

در این زمان، پراگ همچنین به مرکز مهم جنبش Hussite تبدیل شد، Hussite یک جنبش اصلاحات مذهبی بود که در اوایل قرن پانزدهم ظهور کرد. این جنبش توسط یان هوس، متکلم و فیلسوف چک، رهبری می شد. 

اگرچه هوسی ها توسط کلیسای کاتولیک مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند، با وجود این پراگ از نظر فرهنگی و اقتصادی به پیشرفت خود ادامه داد. این شهر با ساخت رودلفینوم و کاخ تابستانی سلطنتی در قرن شانزدهم به مرکز هنر و معماری رنسانس تبدیل شد. 

 

عصر هابسبورگ

در قرن هفدهم، پراگ تحت حکومت سلسله هابسبورگ قرار گرفت (دودمان هابسبورگ، یکی از مهم‌ ترین دودمانهای پادشاهی در اروپا بوده است). در دوران حکومت هابسبورگ، پراگ با ساخت کلیسای سنت نیکلاس و کلیسای بانوی پیروز، به مرکز مهم هنر و معماری باروک تبدیل شد.

قرن هجدهم دوران رکود سیاسی و فرهنگی در پراگ بود، چرا که در این زمان شهر تحت الشعاع وین، پایتخت امپراتوری هابسبورگ قرار گرفت. با این حال، قرن نوزدهم با تأسیس تئاتر ملی و آکادمی علوم چک، شاهد احیای ناسیونالیسم و فرهنگ چک بود.

 

قرن بیستم

قرن بیستم دوران پرتلاطمی در تاریخ پراگ بود. در سال 1918 چکسلواکی به عنوان یک کشور مستقل با پایتخت پراگ تأسیس شد. این شهر با برپایی جشنواره بهار پراگ در دهه 1960 به مرکز سیاست دموکراتیک و فرهنگ مترقی تبدیل شد.

با این حال، در سال 1968، پراگ توسط نیروهای شوروی مورد تهاجم قرار گرفت، که بهار پراگ را درهم شکست و دوره ای از سرکوب سیاسی را به این سرزمین تحمیل کرد. این شهر با ایجاد جنبش های ناراضی مانند منشور 77 به مرکز مقاومت در برابر حکومت شوروی تبدیل شد.

در سال 1989، انقلاب مخملی به حکومت کمونیستی در چکسلواکی پایان داد و پراگ بار دیگر به مرکز سیاست دموکراتیک و فرهنگ مترقی بدل گشت. به این ترتیب این شهر به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل شد که سالانه میلیون ها بازدید کننده را به خود جذب می کرد.

تاریخ پراگ دربرگیرنده ی داستانی جذاب از توسعه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است. پراگ از آغاز فروتنانه خود به عنوان قلعه ای بر روی تپه تا موقعیت خود به عنوان مرکز فرهنگی اروپا، نقش مهمی در تاریخ اروپای مرکزی ایفا کرده است. میراث غنی معماری، عرصه فرهنگی پر جنب و جوش، و سیاست دموکراتیک آن را به یکی از زیباترین و الهام بخش ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است.

 

شهر پراگ
شهر پراگ

 

جغرافیا و آب و هوا

پراگ، پایتخت جمهوری چک، در قلب اروپا و در بخش شمال غربی این کشور واقع شده است. این شهر در دو طرف رودخانه ولتاوا بنا شده است و مساحت آن تقریباً 496 کیلومتر مربع است. پراگ توسط تپه ها و کوه ها احاطه شده است، از جمله کوه های Krkonoše در شمال و جنگل Bohemian در جنوب غربی.

آب و هوای پراگ به عنوان آب و هوای قاره ای مرطوب با تابستان های گرم و زمستان های سرد طبقه بندی می شود. میانگین دما در ماه جولای، که گرم ترین ماه سال است، حدود 19 درجه سانتی گراد (66 درجه فارنهایت) است؛ در حالی که میانگین دما در ژانویه، که سردترین ماه سال است، حدود -1 درجه سانتی گراد (30 درجه فارنهایت) است. 

پراگ شهری چهار فصل است. آب و هوای آن در بهار و پاییز نسبتاً ملایم و لذت بخش است. بهار با آب و هوای متعادل و مطلوب، محبوب‌ ترین زمان برای بازدید از این شهر است.

در فصل تابستان دمای هوا در طول روز بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد (۶۸ تا ۷۷ درجه فارنهایت) است. شب ها هوا خنک تر است. با این حال، تابستان های پراگ ممکن است گرم و مرطوب باشد.

زمستان های پراگ نسبتاً سرد است و دما اغلب به زیر صفر می رسد. بارش برف در ماه های زمستان رایج است. که می تواند بر جذابیت شهر بیفزاید. فصل کریسمس با بازارهای جشن و تزئینات که به فضای جادویی شهر می افزاید می تواند زمانی محبوب برای بازدید از پراگ باشد.

به طور کلی، موقعیت جغرافیایی و آب و هوای پراگ آن را به شهری زیبا برای بازدید در تمام طول سال تبدیل کرده است و هر فصل جذابیت منحصر به فرد خود را دارد. 

 

فرهنگ

پراگ، پایتخت جمهوری چک، شهری با فرهنگی غنی است این میراث فرهنگی قرن های متمادی را در بر می گیرد. شهر پراگ برای قرن ها مرکز هنر، موسیقی، ادبیات و تئاتر بوده است که عرصه فرهنگی آن امروز نیز همچنان به رونق خود ادامه می دهد.

 

هنر و معماری

هنر و معماری پراگ با تأثیرات مختلفی از جمله سبک های گوتیک، رنسانس، باروک و هنر نو شکل گرفته است. نمادین ترین نقاط دیدنی شهر، مانند پل چارلز، کلیسای جامع سنت ویتوس و میدان شهر قدیمی، گواهی بر این سبک های مختلف معماری در پراگ هستند.

پراگ همچنین خانه بسیاری از موزه ها و گالری ها از جمله گالری ملی است که مجموعه ای گسترده از هنر ملی چک و همچنین هنر بین المللی را در خود جای داده است. موزه هنرهای تزئینی، موزه موچا و موزه ملی از دیگر مؤسسات فرهنگی قابل توجه پراگ هستند.

 

موزه موچا
موزه موچا

 

موسیقی

پراگ دارای پیشینه ی موسیقایی غنی با تاریخچه ی طولانی است. قدمت موسیقی کلاسیک این شهر به قرن هجدهم میلادی باز می گردد. شهر پراگ محل بسیاری از مکان های موسیقی کلاسیک از جمله اپرای دولتی پراگ است.

پراگ همچنین به عرصه پر جنب و جوش جاز، با کلوپ ها و فستیوال های جاز بسیاری که در طول سال برگزار می کند، معروف است. این شهر بسیاری از نوازندگان مشهور جاز از جمله Emil Viklický و Jiří Stivín را در خود پرورش داده است.

 

ادبیات

پراگ دارای تاریخچه ی ادبی غنی است. بسیاری از نویسندگان و شاعران چک در این شهر زیسته اند. فرانتس کافکا، یکی از مهمترین نویسندگان قرن بیستم، در پراگ به دنیا آمد که بیشتر عمر خود را در این شهر گذراند. از دیگر نویسندگان برجسته چک می توان به میلان کوندرا، کارل چاپک و بوهومیل هرابال اشاره کرد.

 

تئاتر

پراگ دارای پیشینه ی طولانی در تئاتر است. سالن‌ های تئاتر و مکان‌ های نمایش بسیاری در سراسر این شهر وجود دارد. 

پراگ علاوه بر نمایش‌ های کلاسیک تئاتر، میزبان انواع هنرهای نمایشی و تئاترهای تعاملی و تجربی است که مرزهای هنر را گسترش داده اند. 

 

جشنواره ها

پراگ میزبان بسیاری از جشنواره های فرهنگی در طول سال است. جشنواره بین المللی موسیقی بهار پراگ که در ماه می برگزار می شود، یکی از مهم ترین جشنواره های موسیقی کلاسیک در اروپا است. همچنین جشنواره بین المللی فیلم پراگ که در ماه جولای برگزار می شود، یکی دیگر از رویدادهای مهم فرهنگی است.

از دیگر جشنواره های قابل توجه می توان به جشنواره نویسندگان پراگ، جشنواره فرینج پراگ و چهارسالانه طراحی و فضا پرفورمنس پراگ اشاره کرد.

میراث فرهنگی غنی و عرصه فعال و پر جنب و جوش پراگ، آن را به یکی از هیجان انگیزترین شهرهای اروپا تبدیل کرده است. از معماری خیره‌کننده اش گرفته تا موزه ها و تئاترهای کلاس جهانی، پراگ همیشه جاذبه و شگفتی برای ارائه به همگان داشته است. فرقی نمی‌کند به موسیقی کلاسیک و هنرهای سنتی علاقه مند باشید یا به تئاتر آوانگارد و هنر معاصر. در هر حال پراگ شهری الهام‌ بخش و شادی آفرین است.

 

جاذبه های گردشگری شهر پراگ

قلعه پراگ

قلعه پراگ یک مجتمع قلعه ای است که ساخت آن به قرن 9 میلادی برمی گردد. این قلعه در طول تاریخ خود خانه و جایگاه پادشاهان چک، امپراتوران روم مقدس و روسای جمهور چک بوده است. بنابر رکوردهای جهانی گینس، قلعه ی پراگ بزرگ ترین قلعه در جهان محسوب می شود که محدوده ای حدود ۷۰٫۰۰۰ متر مربع را در بر می‌گیرد و در حدود ۵۷۰ متر طول و به طور متوسط حدود ۱۳۰ متر عرض دارد.

گردشگران می توانند کاخ ها، کلیساها و باغ های قلعه را بازدید کنند و همچنین از کلیسای جامع معروف سنت ویتوس دیدن کنند که ساخت و تکمیل آن بیش از 600 سال به طول انجامید.

 

قلعه پراگ
قلعه پراگ

 

پل کارل

این پل که ساخت آن در قرن چهاردهم میلادی آغاز شد، یکی از شناخته شده ترین مکان های دیدنی پراگ است که از روی رودخانه ی ولتاوا در پراگ می‌ گذرد. پل کارل تنها برای عبور و گذر عابران پیاده قابل استفاده است که حاشیه ی آن پر از فروشندگانی است که سوغاتی، تنقلات و نوشیدنی می فروشند. این پل همچنین یک مکان محبوب برای هنرمندان خیابانی و نوازندگان است.

 

میدان قدیمی شهر

این میدان بیش از 1000 سال، یک مرکز عمومی در پراگ بوده است و مکان های دیدنی بسیاری از جمله ساعت نجومی که قدمت آن به قرن 15 می رسد، در آن قرار دارد. میدان قدیمی شهر همچنین میزبان چندین جشنواره و رویداد مهم در طول سال است از جمله بازارهای کریسمس و جشنواره بین المللی موسیقی بهار پراگ.

 

محله یهودیان

محله یهودیان یکی از مناطق یهودی نشین در اروپا است که به بهترین شکل حفظ شده است و چندین مکان مهم از جمله گورستان قدیمی یهودیان را در خود جای داده است که قدمت آن به قرن 15 باز می گردد. بازدیدکنندگان همچنین می توانند در این مکان موزه یهودیان را ببینند که مجموعه ای از آثار تاریخی و اسناد مربوط به جامعه یهودی پراگ را در خود جای داده است.

 

میدان ونسلاس Wenceslas

این میدان به نام سنت ونسلاس، قدیس حامی بوهمیا نامگذاری شده است که از قرون وسطا مرکز فرهنگی و تجاری مهمی بوده است. این میدان مملو از مغازه ها، رستوران ها و کافه های زیبا است که مکانی محبوب برای مردم محلی و گردشگران محسوب می شود.

 

تپه پترین Petřín

این تپه در مرکز پراگ قرار دارد و چندین مکان دیدنی مهم را در خود جای داده است، از جمله برج دیدبانی Petřín که نسخه مینیاتوری برج ایفل است این برج، نمایی 360 درجه از پراگ را ارائه می‌ دهد. بنابراین برای رفتن به آن‌جا لازم است که از تپه پترین بالا بروید و یا با استفاده از تله‌ کابین به آن‌ جا برسید.

 

تپه پترین Petřín
تپه پترین Petřín

 

تئاتر ملی

سالن تئاتر ملی پراگ در سال 1881 تأسیس شد و یکی از مهم ترین مؤسسات فرهنگی در جمهوری چک است. این سالن تئاتر میزبان نمایش‌ های تئاتر، اجراهای اپرا و باله است که بازدید از آن برای دوستداران هنر سرشار از لطف خواهد بود.

به طور کلی، این جاذبه های گردشگری تنها نمونه هایی از جاذبه های بسیار و شگفت انگیزی است که در این شهر وجود دارد. پراگ شگفتی و جاذبه ای برای ارائه به هر نوع سلیقه ای در خود دارد.

 

بهترین زمان بازدید

پراگ شهری زیبا برای بازدید در تمام طول سال است و هر فصل جذابیت منحصر به فرد خود را دارد. در اینجا برخی از بهترین زمان های سال برای بازدید از پراگ آورده شده است:

 

بهار (مارس تا می)

بهار زمان بسیار خوبی برای بازدید از پراگ است، زیرا هوا معتدل است و پارک ها و باغ های شهر شکوفا شده اند. بازارهای عید پاک، که در میدان قدیمی شهر برپا می شوند، در این زمان از سال نیز یک جاذبه محبوب هستند.

 

تابستان (ژوئن تا آگوست)

تابستان اوج فصل گردشگری در پراگ است، با روزهای طولانی، هوای گرم، و رویدادها و جشنواره های متعدد در فضای باز. با این حال، شهر می تواند شلوغ باشد و قیمت ها در این زمان از سال بالاتر باشد.

 

پاییز (سپتامبر تا نوامبر)

پاییز زمان بسیار خوبی برای بازدید از پراگ است، زیرا هوا معتدل است و گردشگران آن کمتر از ماه های تابستان است. شاخ و برگ های پاییزی در پارک ها و باغ های شهر نیز منظره زیبایی را برای دیدن خلق می کنند.

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه)

زمستان در پراگ می تواند سرد باشد، اما بازارهای کریسمس و تزئینات تعطیلات در این فصل، آن را به زمان جذاب برای بازدید از پراگ تبدیل می کند. آتش بازی شب سال نو بر فراز پل چارلز نیز یک رویداد محبوب است.

 

به طور کلی، بهترین زمان برای بازدید از پراگ به ترجیحات و علایق شخصی شما بستگی دارد. اگر هوای گرمتر و جشنواره های و ایونت های فضای باز را ترجیح می دهید، تابستان زمان خوبی برای بازدید است. با این حال، اگر جمعیت کمتر و هوای خنک تر را ترجیح می دهید، بهار، پاییز یا زمستان ممکن است انتخاب بهتری باشد.

اگر تجربه سفر به این شهر زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر پراگ روی نقشه

مهمترین مکان های شهر پراگ برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-24

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

ماجرای پیدا کردن طلا در ماداگاسکار


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد