شهر سارایوو

کشور بوسنی و هرزگوین شهر سارایوو

امتیاز این مطلب : 5

شهر سارایوو پایتخت کشور بوسنی و هرزگوین است. این شهر که به عنوان اورشلیم اروپا یا اورشلیم بالکان شناخته می شود، دیگ ذوب فرهنگ ها و ادیان مختلف است. این سرزمین جایی است که شرق با غرب ملاقات می کند و قرن ها نفوذ عثمانی با میراث امپراتوری اتریش-مجارستان در هم آمیخته است. این ترکیب منحصربفرد در معماری، غذا و مهمان نوازی گرم مردم شهر منعکس شده است. نام این شهر از ریشه ترکی سارای اواسی به معنای سرای دشت ها گرفته شده است. واژه سارای نیز خود از واژه سرای فارسی به معنای کاخ گرفته شده است. 

در واقع نام این شهر را می توان دشت کاخ ها معنی کرد که اشاره به تاریخ و تمدن غنی و کهن سارایوو دارد. 

 

جمعیت این شهر در حدود 300 هزار نفر است. شهر سارایوو یکی از معدود شهرهای اروپایی است که مسجد، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس و کنیسه را در کنار هم جای داده است و پیروان ادیان مختلف همزیستی مسالمت آمیزی باهم دارند. 

این شهر زیبا علیرغم تاریخ غمبار خود امروزه یکی از پربازدیدترین شهرهای اروپاست. این شهر در سال 2014 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد و در سال ۲۰۱۹، میزبان جشنواره المپیک جوانان اروپا بود.

 

تاریخ شهر سارایوو

تاریخ سارایوو به اندازه چشم انداز آن متنوع است. این شهر شاید بیشتر به خاطر نقشش در تاریخ مدرن به عنوان محل ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند در سال 1914 شناخته می شود، رویدادی که جرقه جنگ جهانی اول را به همراه داشت. با این حال، تاریخ سارایوو بسیار قدیمی تر است.

 

ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند
ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند

 

تاریخ اولیه

قدیمی ترین سکونتگاه شناخته شده در منطقه سارایوو به دوره نوسنگی، حدود 4000 سال قبل از میلاد برمی گردد. با این حال، خود شهر در اواخر قرن چهاردهم و در زمان حکومت پادشاهی بوسنی تأسیس شد. در آن زمان، سارایوو یک شهر تجاری کوچک بود که در تقاطع چندین مسیر تجاری مهم قرار داشت.

 

دوران عثمانی

در قرن پانزدهم، این شهر توسط امپراتوری عثمانی فتح شد که بیش از چهار قرن به طول انجامید. تحت حکومت عثمانی، سارایوو به شهری پر رونق با میراث فرهنگی و معماری غنی تبدیل شد. بسیاری از بناهای نمادین شهر، از جمله فواره سبیلی، مسجد قاضی هوسروف بی و کاروانسرای موریچا هان یا ماریچ خان در این دوره ساخته شدند.

در طول قرن نوزدهم، سارایوو به مرکز مهم جنبش ناسیونالیستی بوسنیایی تبدیل شد که هدف آن ایجاد یک کشور مستقل بوسنیایی بود. اما این جنبش توسط مقامات عثمانی سرکوب شد و سارایوو تا اواخر قرن نوزدهم تحت سلطه عثمانی باقی ماند.

در سال 1878، سارایوو بخشی از امپراتوری اتریش-مجارستان شد، که تا پایان جنگ جهانی اول بر شهر حکمرانی کرد. در این دوره، سارایوو با ساخت زیرساخت‌های جدید مانند راه‌آهن، جاده‌ ها و ساختمان های عمومی نوسازی و توسعه شهری قابل توجهی را تجربه کرد. 

 

جنگ جهانی اول

در سال 1914، سارایوو به محل یکی از مهمترین رویدادهای قرن بیستم تبدیل شد: ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند وارث تاج و تخت اتریش-مجارستان. این ترور که توسط گاوریلو پرنسیپ ملی گرا صرب بوسنی انجام شد، زنجیره ای از وقایع را آغاز کرد که منجر به شروع جنگ جهانی اول شد.

در طول جنگ، این شهر به شدت توسط آتش توپخانه امپراتوری اتریش-مجارستان آسیب دید و تلفات غیرنظامی قابل توجهی متحمل شد. پس از جنگ، این شهر بخشی از پادشاهی یوگسلاوی شد، یک کشور جدید که از قلمروهای سابق اتریش-مجارستان در بالکان ایجاد شد.

 

جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، این شهر توسط آلمان نازی و متحدانش اشغال شد. در این دوران هزاران نفر کشته یا به اردوگاه های کار اجباری فرستاده شدند و بسیاری از میراث فرهنگی شهر ویران شد.

پس از جنگ، سارایوو بخشی از جمهوری سوسیالیستی فدرال یوگسلاوی، یک کشور کمونیستی به رهبری یوسیپ بروز تیتو شد. در طول جنگ سرد، این شهر مرکز مهم فرهنگی و فکری در یوگسلاوی بود و توانست میزبان بازی‌های المپیک زمستانی 1984 شود.

 

جنگ بوسنی

در دهه 1990، تجزیه یوگسلاوی منجر به یک سری درگیری های خونین در منطقه، از جمله جنگ بوسنی (1992-1995) شد. سارایوو به محل یکی از طولانی‌ترین و وحشیانه ترین محاصره‌ ها در تاریخ جنگ مدرن تبدیل شد، زیرا نیروهای صرب بوسنی شهر را محاصره کردند و آن را در معرض حملات گلوله باران و تیراندازی قرار دادند.

در جریان محاصره، هزاران غیرنظامی کشته یا زخمی شدند و بسیاری از زیرساخت های شهر ویران شد. با این حال، مردم این شهر مقاومت و شجاعت مثال زدنی ای را از خود نشان دادند و در نهایت در سال 1995 محاصره برداشته شد و جنگ به پایان رسید.

شهر سارایووی مدرن

از زمان پایان جنگ بوسنی، سارایوو تحت بازسازی و احیای قابل توجهی قرار گرفته است و به عنوان شهری پر جنب و جوش و جهان وطن ظاهر شده است. امروزه این شهر میزبان جمعیت متنوعی از بوسنیایی ها، صرب ها، کروات‌ ها و سایر گروه‌ های قومی است و به خاطر میراث فرهنگی غنی، صحنه‌های هنری پر جنب و جوش، و فضای دوستانه شهرت دارد.

با وجود چالش های سخت گذشته، این شهر همچنان نمادی از انعطاف‌ پذیری و امید و گواهی بر روحیه پایدار مردمش است.

 

شهر سارایووی
شهر سارایووی

جغرافیا و آب و هوا شهر سارایوو

این شهر در دره ای محصور شده توسط کوه ها و در ارتفاع حدود 500 متری از سطح دریا واقع شده است. رودخانه Miljacka از میان شهر می گذرد و آن را به دو قسمت تقسیم می کند.

آب و هوای سارایوو دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد و تغییرات قابل توجه دما در طول سال است. زمستان‌ ها می‌تواند سخت باشد، دمای هوا اغلب به زیر صفر می‌ رسد و بارش برف اغلب اتفاق می‌افتد. تابستان‌ ها گرم و مرطوب است و میانگین دمای آن حدود 25 درجه سانتیگراد است.

جغرافیای این شهر نقش مهمی در شکل گیری تاریخ و فرهنگ این شهر داشته است. کوه‌ هایی که شهر را احاطه کرده‌اند، دفاع طبیعی در برابر مهاجمان ایجاد کرده بودند. اکنون این کوه ها محلی را برای پیاده روی، اسکی و سایر فعالیت های خارج از خانه فراهم می‌کنند. رودخانه Miljacka منبع مهم آب و حمل و نقل برای شهر بوده و همچنین محل بسیاری از رویدادهای مهم فرهنگی است.

به طور کلی، موقعیت و آب و هوای سارایوو به ویژگی و جذابیت منحصر به فرد آن کمک می کند و آن را به مقصدی محبوب برای بازدیدکنندگان از سراسر جهان تبدیل می کند.

فرهنگ شهر سارایوو

در طول قرن‌ها، این شهر تحت تأثیر فرهنگ های عثمانی، امپراتوری اتریش-مجارستان و یوگسلاوی و همچنین هویت منحصر به فرد بوسنیایی خود قرار گرفته است. امروزه سارایوو شهری پر جنب و جوش و بین‌المللی است که به‌ خاطر صحنه‌های هنری سرزنده، فضای دوستانه و سنت‌های فرهنگی غنی اش شناخته می‌شود.

 

غذا

یکی از متمایزترین جنبه های فرهنگ شهر سارایوو، غذاهای آن است که ترکیبی از تأثیرات عثمانی و اتریش-مجارستان و همچنین سنت های بوسنیایی محلی است. برخی از محبوب ترین غذاهای این شهر عبارتند از cevapi (گوشت کبابی که با نان و پیاز سرو می شود)، بورک (یک شیرینی خوش طعم پر از گوشت، پنیر یا سبزیجات) و bosanski lonac (خورش گوشت). این شهر همچنین به خاطر فرهنگ قهوه اش معروف است و کافه های زیادی در آن قهوه سنتی به سبک بوسنیایی سرو می کنند.

 

معماری شهر سارایوو

شهر سارایوو دارای میراث معماری غنی است. برخی از بناهای نمادین در این شهر عبارتند از فواره Sebilj، نمادی از میراث عثمانی این شهر. مسجد هوسروف بی ، یکی از مهم ترین مساجد در بالکان و موزه ملی بوسنی و هرزگوین که مجموعه ای از آثار باستانی منطقه را در خود جای داده است.

 

موسیقی و رقص

موسیقی و رقص بخشی جدایی ناپذیر از هویت فرهنگی شهر است. برخی از محبوب ترین ژانرهای موسیقی در این شهر عبارتند از sevdah، سبک سنتی بوسنیایی که با ملودی های مالیخولیایی و اشعار شاعرانه مشخص می شود و توربوفولک، ژانری که موسیقی محلی سنتی را با تأثیرات پاپ و راک معاصر ترکیب می کند. سارایوو همچنین به خاطر صحنه رقص محلی معروفش که در عروسی‌ ها، جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی دیگر اجرا می‌شود، شهرت دارد.

 

ادبیات و فیلم

این شهر دارای سنت ادبی غنی است و نویسندگان و شاعران زیادی از این شهر در میراث فرهنگی بوسنی و هرزگوین نقش داشته اند. برخی از برجسته ترین نویسندگان بوسنیایی عبارتند از: ایوو آندریچ، برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1961، و مسا سلیموویچ، که رمان “مرگ و درویش” او را شاهکار ادبیات بوسنیایی می دانند. شهر سارایوو همچنین با چندین جشنواره فیلم سالانه که بهترین‌ های سینمای محلی و بین‌المللی را به نمایش می‌گذارند، صحنه فیلم پررونقی را در خود جای داده است.

 

ایوو آندریچ
ایوو آندریچ

جشنواره ها و فستیوال ها

سارایوو شهری است که عاشق جشن گرفتن است و جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی متنوعی در طول سال برگزار می شود. برخی از محبوب ترین جشنواره های سارایوو عبارتند از جشنواره فیلم سارایوو، یکی از بزرگترین و معتبرترین جشنواره های فیلم در جنوب شرقی اروپا، جشنواره زمستانی سارایوو، که میراث فرهنگی غنی شهر را با موسیقی، رقص و اجراهای تئاتر جشن می گیرد و جشنواره شب های باشچارشیجا، جشن یک ماهه فرهنگ و سنت های بوسنیایی.

به طور کلی، فرهنگ این شهر ترکیبی منحصر به فرد از سنت ها و تأثیرات دوره های تاریخی مختلف است که منعکس کننده هویت پیچیده آن است. از آشپزی و معماری گرفته تا موسیقی، ادبیات و فیلم، سارایوو انبوهی از تجربیات فرهنگی را ارائه می‌کند که مطمئناً بازدیدکنندگان را از سراسر جهان را مجذوب خود می‌کند.

جاذبه های گردشگری شهر سارایوو

این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که مطمئناً برای اکثر گردشگران با هر سلیقه و هر سنی جذاب است. بعضی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر عبارتند از:

شهر قدیمی

شهر قدیمی یا استاری گراد، محله‌ای تاریخی است که به‌ خاطر خیابان های پر پیچ‌وخم، خانه های رنگارنگ، و مکان‌های دیدنی تاریخی شهرت دارد. این منطقه در قرن پانزدهم توسط امپراتوری عثمانی تأسیس شد و دارای تاریخ غنی است که نشان دهنده میراث فرهنگی متنوع شهر است.

شهر قدیمی یک موزه زنده است، جایی که تاریخ با معماری، خیابان های سنگفرش و بازارهای شلوغ زنده می شود. برخی از مکان‌های دیدنی در شهر قدیمی عبارتند از: مسجد Gazi Husrev-beg، یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مساجد در بوسنی و هرزگوین، و فواره Sebilj، محل تجمع مردم محلی و گردشگران.

 

رودخانه Miljacka

رودخانه Miljacka، که اغلب به عنوان “رود سارایوو” نیز شناخته می شود، یک مکان محبوب برای قدم زدن است. رودخانه از قلب شهر می گذرد و یک شکاف طبیعی بین بخش های قدیمی و جدید ایجاد می کند. در امتداد رودخانه، می توانید تعدادی پارک، رستوران و کافه و همچنین تعدادی مکان دیدنی تاریخی پیدا کنید.

تالار شهر (Vijecnica)، یکی از نمادین ترین ساختمان های شهر، در کنار رودخانه قرار دارد. تالار شهر که در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد، گواهی بر گذشته اتریش-مجارستانی شهر است. تئاتر ملی، که در اوایل قرن بیستم ساخته شد، یکی دیگر از مکان های دیدنی محبوب در کنار رودخانه است. این بناها با معماری متمایز خود یادآور میراث فرهنگی غنی شهر هستند.

 

تونل جنگ سارایوو

این تونل در طول محاصره سارایوو در دهه 1990 یک راه نجات حیاتی برای شهر بود. این تونل که توسط سربازان بوسنیایی و غیرنظامیان در طول جنگ ساخته شده بود، برای قاچاق تجهیزات به شهر که توسط نیروهای صرب محاصره شده بود، استفاده می شد.

امروزه این تونل به عنوان یک موزه به روی عموم باز است و به بازدیدکنندگان نگاهی اجمالی به مبارزه شهر برای بقا در طول جنگ می دهد. بازدیدکنندگان می توانند در بخشی از تونل قدم بزنند و نمایشگاه هایی را ببینند که داستان انعطاف پذیری شهر در برابر ناملایمات را روایت می کند.

 

تونل جنگ سارایوو
تونل جنگ سارایوو

 

کوه های المپیک

کوه‌های المپیک که درست خارج از سارایوو قرار دارد، گواهی بر تاریخ ورزشی این شهر است. این کوه ها محل برگزاری بازی های المپیک زمستانی 1984 بودند، رویدادی که این شهر را در صحنه جهانی قرار داد. امروزه، کوه ها مقصدی محبوب برای علاقه مندان طبیعت گردی هستند و فرصت هایی برای اسکی، پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان فراهم می کند.

کوه های المپیک فقط مکانی برای ورزش نیستند. آن‌ها همچنین مناظر خیره کننده ای از شهر و مناطق اطراف را ارائه می دهند که آن را به مکانی محبوب برای گشت و گذار و عکاسی تبدیل می کند.

 

کلیسای جامع شهر سارایوو

کلیسای جامع سارایوو که به عنوان کلیسای جامع قلب مقدس نیز شناخته می شود، یک کلیسای کاتولیک زیبا است که در قلب شهر واقع شده است. این بنا در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد و به خاطر فضای داخلی پرآذین و پنجره های شیشه‌ ای رنگارنگ زیبایش معروف است. کلیسای جامع مکانی محبوب برای بازدید گردشگران است و همچنین مکان مهمی برای جامعه کاتولیک شهر محسوب است.

 

Bascarsija

Bascarsija میدان اصلی و بازار پر جنب و جوش شهر است. این منطقه شلوغ خانه انواع مغازه ها، رستوران ها و کافه‌ ها است که آن را به مکانی عالی برای یافتن سوغاتی، امتحان کردن غذاهای محلی یا صرفاً لذت بردن از فضا تبدیل می‌کند. Bascarsija در قرن پانزدهم و برای مدت طولانی مرکز تجارت و زندگی فرهنگی در این شهر بوده است.

 

Bascarsija
Bascarsija

 

قلعه زرد

قلعه زرد یک استحکامات تاریخی است که بر روی تپه ای مشرف به شهر قرار دارد. این ساختمان در اواخر قرن هفدهم ساخته شده است و مناظری پانوراما از شهر و منطقه اطراف را ارائه می دهد. این قلعه یک مکان محبوب برای گردشگران است و نگاهی اجمالی به گذشته شهر دارد.

 

شعله ابدی

شعله ابدی که در مرکز سارایوو قرار دارد، بنای یادبودی است که از سال 1946 به طور مداوم می سوزد. این محل که نماد مقاومت شهر در طول جنگ جهانی دوم است و مکانی محبوب برای گردشگران و مردم محلی است.

 

پل لاتین

پل لاتین یک نقطه عطف تاریخی است که نقش مهمی در تاریخ اروپا و جهان داشته است. در این پل بود که آرشیدوک فرانتس فردیناند در سال 1914 ترور شد، رویدادی که جرقه جنگ جهانی اول را برانگیخت. امروز، بازدیدکنندگان می توانند از روی پل عبور کنند و موزه مجاور را که بینش هایی از تاریخچه ترور و عواقب آن ارائه می دهد، را ببینند.

 

Vrelo Bosne

Vrelo Bosne یک پارک زیبا است که در حومه سارایوو قرار دارد. این شهر سرچشمه رودخانه بوسنا را در خود جای داده است و به‌ خاطر مسیرهای پیاده روی خوش منظره، پل های چوبی، و آبشارهای شفافش معروف است. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند از پیک نیک یا دوچرخه سواری در پارک لذت ببرند یا در میان فضای سبز آن سوار بر کالسکه‌ شوند.

موزه ملی بوسنی و هرزگوین

موزه ملی بوسنی و هرزگوین یکی از جاذبه های دیدنی برای دوستداران تاریخ و علاقه مندان به فرهنگ است. این موزه مجموعه‌ای را در خود جای داده است که میراث فرهنگی غنی منطقه، از جمله یافته های باستان‌ شناسی، نمایش های قوم نگاری، و آثار هنری را به نمایش می‌گذارد.

 

موزه ملی بوسنی و هرزگوین
موزه ملی بوسنی و هرزگوین

 

مسجد قاضی خسرو بیگ (قاضی هسروف بی)

مسجد قاضی خسرو بیگ یکی از مهم ترین مساجد بالکان و نماد میراث عثمانی شهر است. این بنا در قرن شانزدهم ساخته شد و دارای خط های پیچیده، کاشی های رنگارنگ و حیاطی بسیار زیبا است.

 

تله کابین شهر سارایوو

تله کابین سارایوو یک جاذبه محبوب است که مناظر خیره کننده ای از شهر و کوه های اطراف را ارائه می دهد. تله کابین بازدیدکنندگان را از شهر قدیمی سارایوو به بالای کوه تربیویک می برد، جایی که می توانند از مناظر پانوراما شهر، مسیرهای پیاده روی و یک کافه دنج و زیبا لذت ببرند.

 

خانه سروزو

خانه Svrzo یک خانه تاریخی قرن 18 است که به عنوان یک موزه حفظ شده است. لباس‌ های سنتی، مبلمان، و اقلام خانگی موجود در این موزه کوچک سبک زندگی سنتی و آداب و رسوم ساکنان دوره عثمانی شهر را به نمایش می گذارد.

 

آبشار اسکاکاواچ

آبشار Skakavac یک آبشار خیره کننده به ارتفاع 98 متر است که در خارج از سارایوو قرار دارد. اطراف این آبشار را جنگل های سرسبز و مسیرهای پیاده روی احاطه کرده‌اند که آن را به مقصدی محبوب برای دوستداران طبیعت و علاقه‌مندان به عکاسی از طبیعت تبدیل کرده است.

 

موزه یهودیان بوسنی و هرزگوین

موزه یهودیان بوسنی و هرزگوین در کنیسه تاریخی اشکنازی واقع شده است. این موزه تاریخ و فرهنگ جامعه یهودی در بوسنی و هرزگوین را با نمایشگاه هایی با تمرکز بر سنت ها، آداب و رسوم و هنر یهودیان به نمایش می گذارد.

 

استادیوم المپیک شهر سارایوو

استادیوم المپیک در سارایوو برای بازی های المپیک زمستانی 1984 ساخته شد و یک جاذبه محبوب برای علاقه مندان به ورزش و علاقه مندان به تاریخ ورزشی است. بازدیدکنندگان از این مکان می توانند استادیوم را کاوش کنند و با تاریخچه و اهمیت آن آشنا شوند و همچنین از انواع فعالیت های ورزشی و تفریحی لذت ببرند.

 

ساختمان Vijecnica

Vijecnica یک ساختمان تاریخی است که در اواخر قرن نوزدهم به عنوان تالار شهر ساخته شد. این ساختمان یک نمونه زیبا از معماری دوران اتریش-مجارستان است. این ساختمان در طول محاصره سارایوو به شدت آسیب دید، اما از آن زمان بازسازی شده است. 

این ساختمان زیبا در سال 1891 توسط معمار چک کارل پارزیک طراحی شد. این ساختمان در 9 مه 2014 بعد از سال ها تعطیلی بار دیگر بازگشایی شد. این مکان اکنون محل فعلی و مقر شهردار و همچنین شورای شهر سارایوو است.

 

ساختمان Vijecnica
ساختمان Vijecnica

 

خیابان فرهادیجه شهر سارایوو

خیابان Ferhadija یکی از خیابان های اصلی خرید در سارایوو و مقصدی محبوب برای علاقه مندان به مد است. این خیابان مملو از بوتیک‌ ها، کافه ها، رستوران‌ ها، شیرینی‌ فروشی ها و همچنین بناهای تاریخی مانند مسجد فرهادیجا و کلیسای جامع قلب مقدس است.

به طور کلی، سارایوو دارای جاذبه ها و تجربیات فراوانی است که بازدیدکنندگان از آن لذت می برند. خواه به تاریخ، فرهنگ یا طبیعت علاقه مند باشید، در این شهر جذاب چیزهای زیادی برای لذت بردن وجود دارد.

 

بهترین زمان بازدید شهر سارایوو

سارایوو شهری زیبا برای بازدید در تمام طول سال است و هر فصل جذابیت ها و جاذبه های منحصر به فرد خود را دارد. با این حال، بهترین زمان برای بازدید از این شهر تا حد زیادی به ترجیحات شما بستگی دارد، زیرا هر فصل مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 

بهار (مارس تا می)

بهار زمان خوبی برای بازدید از این شهر است، زیرا هوا معتدل است و همه جا در حال سبز شدن است. این فصل زمانی عالی برای گشت و گذار در پارک ها و باغ های متعدد شهر مانند Vrelo Bosne و باغ گیاه شناسی است که مملو از گل های رنگارنگ است. بهار همچنین زمان خوبی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و رفتینگ است، زیرا هوا خنک است و گردشگران کمتری در شهر حضور دارند.

 

تابستان (ژوئن تا آگوست)

تابستان زمان محبوبی برای بازدید از شهر سارایوو است، زیرا هوا گرم و آفتابی است و جشنواره ها و رویداد های زیادی برای لذت بردن وجود دارد. جشنواره فیلم سارایوو، یکی از بزرگترین و معتبرترین جشنواره های فیلم در جنوب شرقی اروپا، در ماه اوت برگزار می شود و هزاران بازدید کننده از سراسر جهان را به خود جذب می کند. تابستان همچنین زمان خوبی برای گردش در موزه ها و گالری های متعدد شهر مانند موزه ملی بوسنی و هرزگوین و گالری شهر است. 

البته در این فصل تعداد مسافران زیاد است و احتمالاً قیمت ها بالاتر از حد نرمال خواهد بود.

 

پاییز (سپتامبر تا نوامبر)

پاییز زمان زیبایی برای بازدید از این شهر رنگارنگ است، زیرا رنگ برگ های درختان تغییر می کند و شهر در نور طلایی گرم غرق می شود. این فصل زمان بسیار خوبی برای کاوش در محله‌های تاریخی شهر، مانند Baščaršija و Čaršija است که مملو از کافه‌های دنج و مغازه‌ های سنتی هستند که صنایع دستی و منسوجات می‌فروشند. پاییز همچنین زمان خوبی برای تجربه‌های آشپزی است، زیرا رستوران‌ ها و کافه‌ های این شهر انواع غذاهای فصلی را که با مواد اولیه محلی تازه درست شده‌اند، ارائه می‌کنند.

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه)

زمستان زمان جادویی برای بازدید از این شهر است، زیرا شهر پوشیده از برف است و رویدادها و جشن های زیادی برای لذت بردن وجود دارد. فستیوال زمستانی سارایوو که در فوریه برگزار می‌شود، با اجرای موسیقی، رقص، و تئاتر و همچنین اسکیت روی یخ، سورتمه سواری و سایر ورزش‌ های زمستانی، یکی از نقاط برجسته فصل زمستان است. زمستان همچنین زمان خوبی برای لذت بردن از غذاهای سنتی بوسنیایی مانند cevapi، بورک و سوپ داغ است.

به طور کلی، بهترین زمان برای بازدید از شهر سارایوو به علایق و ترجیحات شما بستگی دارد. چه به دنبال فعالیت در فضای باز، تجربیات فرهنگی یا صرفاً یک تعطیلات آرام باشید، این شهر در تمام طول سال چیزی برای ارائه دارد.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر سارایوو روی نقشه

مهمترین مکان های شهر سارایوو برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-23

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

قبیله مونداری در سودان


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

3 دیدگاه از کاربران

 1. بسیار عالی ، بنده که از سفرنامه ها و اخلاق شما بسیار لذت میبرم ☘️🙏به امید موفقیتهای روز افزون و سفرهای بیشتر و پر بارتر 🙏👍

 2. خیلی علاقمند شدم به کشورهای حوزه بالکان. فکر میکنم آب و هوای خیلی مطلوبی داره. در کنارش به فرهنگ خودمون نزدیک تر هستن. گذشته از همه چیز، زندگی در این کشورها به سختی کشورهای اروپای غربی نیست. زندگی رو خیلی راحتتر میگیرن. شاید درآمد کنتری داشته باشن، ولی آرامش بیشتری و استرس کمتری رو تجربه میکنن. درست فکر کردم آیا؟

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد