شهر لاهه

هلند شهر لاهه

شهر لاهه یا آنطور که هلندی های می گویند دن هاخ پایتخت اداری کشور هلند است. این شهر مرکز استان هلند جنوبی است. این شهر کوچک به عنوان پایتخت حقوقی جهان نیز شناخته می شود. یکی از مقر های سازمان ملل، دادگاه بین‌المللی دادگستری، اصلی‌ترین بازوی قضایی سازمان ملل متحد، دادگاه کیفری بین‌المللی، دادگاه داوری، یوروپول و تقریباً ۲۰۰ سازمان دولتی بین‌المللی دیگر در این شهر واقع شده ‌است.

این شهر پس از آمستردام و روتردام، سومین شهر بزرگ کشور هلند به‌ شمار می‌ رود. 

 

دن هاخ یا لاهه

واقعیت این است که نام لاهه نامی اشتباه است که در زبان فارسی رایج شده. این نام از کلمه فرانسوی (La Haye) گرفته شده است. کلمه ای فرانسویان پس از اشغال شهر دن هاخ به کار بردند. در زبان انگلیسی نیز این شهر Hague نامیده می شود. با این حال در زبان فارسی این شهر همچنان با نام لاهه شناخته می شود و تغییر این نام دشوار به نظر می رسد.

اگرچه آمستردام به عنوان پایتخت هلند شناخته می شود اما امروزه شهر لاهه مقر دولت و کابینه هلند، مجلس هلند و دیوان عالی این کشور است. همچنین خاندان سلطنتی هلند نیز در این شهر زندگی می کنند.

اکثر سفارتخانه های کشورهای جهان در هلند نیز در همین شهر قرار دارد. بنابراین از نظر اهمیت بین المللی این شهر مهمترین شهر کشور هلند به شمار می آید.

 

تاریخ

لاهه نه تنها در چشم انداز هلند بلکه در عرصه جهانی اهمیت تاریخی و سیاسی عمیقی دارد. بیایید در گذشته این شهر سفر کنیم تا تأثیر غیرقابل انکار آن را درک کنیم.

 

آغاز 

در قرن سیزدهم، لاهه توسط فلوریس چهارم، کنت هلند تأسیس شد. برخلاف بسیاری از شهرهای دیگر هلند، این شهر حول یک دژ، مرکز تجاری یا بندر تکامل نیافته است.

نام آن دن هاخ از “Des Graven hage” گرفته شده است که به “پرچین کنت” ترجمه می شود. این نام به اقامتگاه شکار کنت های هلند اشاره داشت که شهر در اطراف آن رشد کرد.

 

رنسانس و عصر طلایی

در قرن شانزدهم، دن هاخ به مرکز مهمی برای دربار و اداره هلند تبدیل شد. هنگامی که جمهوری هلند استقلال خود را در جنگ هشتاد ساله اعلام کرد، شهر اهمیت بیشتری پیدا کرد.

 

شکوفایی هنری

قرن هفدهم دوران شکوفایی بزرگ برای جمهوری هلند بود. لاهه به عنوان یک مرکز سیاسی، تعداد زیادی از هنرمندان را به خود جذب کرد. افرادی مانند یوهانس ورمیر و یان استین در اینجا رشد کردند و به بافت فرهنگی شهر افزودند.

 

اثر معروف یوهانس ورمیر
اثر معروف یوهانس ورمیر

 

قرن 18 و 19

پایان قرن هجدهم شاهد اشغال شهر توسط فرانسوی ها به رهبری ناپلئون بناپارت بود که منجر به سکون کوتاهی در اهمیت سیاسی آن شد.

 

تجدید حیات

با این حال، با تأسیس پادشاهی هلند در سال 1815، لاهه مجدداً موضع خود را تقویت کرد و به مقر دولت تبدیل شد.

 

قرن بیستم تا کنون

در طول جنگ جهانی دوم، این شهر تحت اشغال آلمان آسیب دید. دوران پس از جنگ برای شهر بسیار مهم بود، زیرا این شهر نه تنها بازسازی شد بلکه شاهد تغییر موقعیت خود در چشم انداز سیاسی جهانی بود.

 

شهر بین المللی صلح و عدالت

امروزه لاهه به عنوان “شهر بین المللی صلح و عدالت” شناخته می شود. این کشور میزبان دادگاه بین المللی دادگستری در کاخ صلح است و محل استقرار سازمان های بین المللی مختلف مانند دادگاه بین المللی کیفری (ICC) و سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) است.

دادگاه لاهه یا دیوان کیفری بین المللی نخستین دادگاهی است که برای رسیدگی به جرایمی همچون نسل کشی، تجاوز، جنایت علیه بشریت و جرائم جنگی به صورت دائمی آغاز به کار کرده است. 

لاهه، با محیط آرام و بلوارهای پر درخت، ممکن است شهری آرام به نظر برسد. اما تاریخ آن چیزی جز این است. این شهری است که شاهد بازی های قدرت، شکوفایی هنرها بوده و نقش خود را در حقوق بین المللی تثبیت کرده است. از شکارگاه های قرون وسطایی گرفته تا سالن‌ های عدالت بین‌المللی، سفر این شهر گواهی بر انعطاف‌ پذیری، سازگاری و اهمیت غیرقابل انکار آن است.

 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر تقریباً در 60 کیلومتری جنوب غربی آمستردام و حدود 25 کیلومتری شمال روتردام قرار دارد. علیرغم این که این شهر در بیشتر نقاط محصور در خشکی است، از طریق ناحیه ساحلی خود دارای ارتباط مستقیم با دریا است. لاهه توسط مناظر مختلفی از جمله سواحل شنی، تپه های سر سبز، جنگل ها و مناطق شهری احاطه شده است.

 

آب و هوا

لاهه از آب و هوای اقیانوسی (Cfb) برخوردار است که با درجه حرارت ملایم و بارندگی متوسط در طول سال مشخص می شود. این شهر داری چهار فصل متمایز است که عبارتند از:

 

بهار: 

فصل بهار در شهر لاهه نسبتاً معتدل است، اما هوا هنوز می تواند خنک باشد، به خصوص در ماه های مارس و آوریل. همچنین در این ماه ها است که گل ها شروع به شکوفایی می‌کنند و منظره ای زیبا را به وجود می آورند.

 

تابستان: 

تابستان‌ ها عموماً معتدل است و حداکثر دما معمولاً بین 17 درجه سانتیگراد تا 25 درجه سانتیگراد است. با این حال، امواج گرمایی با دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد نیز گهگاه رخ می دهد. از آنجایی که دن هاخ در نزدیکی ساحل قرار دارد، در تابستان ها نسبت به شهرهایی که در داخل کشور قرار دارند، خنک تر است.

 

پاییز: 

فصل پاییز شاهد کاهش تدریجی دما و افزایش بارندگی است. رنگ‌ های پاییزی شهر را در بر می گیرند، به خصوص در پارک ها و مناطق جنگلی این رنگ های پاییزی بیشتر نمایان می شود.

 

زمستان:

زمستان‌ های این شهر چندان سرد نیست و دمای هوا در حدود 2 درجه سانتی گراد تا 6 درجه سانتی گراد متغیر است. بارش برف گهگاه اتفاق می افتد، اما خیلی مکرر یا سنگین نیست. همچنین با توجه به آب‌ های نسبتاً گرم دریای شمال، به ندرت یخ زدن دریا روی می‌دهد.

با توجه به نفوذ دریای شمال، آب و هوای این شهر می تواند کاملاً متغیر باشد و امکان بارش باران در طول سال وجود دارد. نزدیکی شهر به دریا نیز به این معنی است که گاهی اوقات نسیم به‌ویژه در نواحی ساحلی می وزد که می تواند بسیار دلپذیر باشد.

 

زمستان شهر لاهه
زمستان شهر لاهه

به طور کلی موقعیت جغرافیایی این شهر شامل نزدیکی به ساحل در زمین هموار دشت های هلند، نقش مهمی در آب و هوای معتدل و اقیانوسی آن ایفا می کند. این شرایط آب و هوایی باعث می شود که بازدید از شهر در هر زمان از سال دلپذیر باشد.

 

فرهنگ

نقش این شهر به عنوان مقر دولت هلند و به عنوان یک شهر بین المللی صلح و عدالت تاثیر قابل توجهی بر بافت فرهنگی آن داشته است.

 

تاثیر اهمیت تاریخی

فرهنگ شهر لاهه عمیقاً در اهمیت تاریخی آن ریشه دارد. این شهر همیشه مقر قدرت بوده است. این امر در ساختمان های باشکوه آن، مانند Binnenhof، قدیمی ترین مجلس پارلمان جهان که هنوز در حال استفاده است، مشهود است.

 

میراث هنری

این شهر در طول قرن ها مکانی برای هنرمندان بوده است. این شهر شاهد شکوفایی هنرمندانی مانند یوهانس ورمیر و یان استین در دوران طلایی هلند بود. امروزه، تعهد آن به هنر در مکان هایی مانند: موزه Mauritshuis و Gemeentemuseum مشهود است.

 

صحنه ادبی و موسیقی

این شهر برای بسیاری از نویسندگان و شاعران هلندی، مانند لوئیس کوپروسدالهام بخش بوده است.

علاوه بر این، لاهه دارای صحنه موسیقی تپنده ای است، به خصوص وقتی صحبت از موسیقی راک می شود. در دهه‌های 1960 و 1970، این شهر به دلیل کمک هایش به موسیقی بیت هلند، عنوان “لیورپول هلند” را به خود اختصاص داد.

 

نفوذ بین المللی

این شهر با داشتن نهادهای بین‌المللی متعددی مانند دیوان بین‌المللی دادگستری و دیوان کیفری بین‌المللی، جامعه مهاجران قابل توجهی دارد. این امر فرهنگ‌ های جهانی زیادی را به شهر آورده است که منجر به صحنه‌ های آشپزی متنوع، جشنواره های بین المللی مختلف و فرهنگی جهان وطنی شده است.

 

سنت ها و جشنواره های محلی

علیرغم ظاهر بین المللی، لاهه در هسته خود عمیقاً هلندی باقی مانده است. رویدادهایی مانند روز پادشاه، تولد پادشاه هلند در این شهر با شکوه تمام جشن گرفته می شود. فستیوال بین المللی آتش بازی Scheveningen یکی دیگر از جشن هایی است که مردم محلی و گردشگران را به ساحل معروف شهر می کشاند.

 

ابتکارات مدنی و زیست محیطی

از نظر فرهنگی، این شهر تأکید بسیاری بر پایداری زیست محیطی دارد. ابتکارات سبز شهر، مانند ترویج دوچرخه سواری و حفظ فضاهای سبز وسیع مانند Haagse Bos، گواهی بر تعهد آن به آینده ای پایدار است.

به طور کلی شهر لاهه، با ترکیبی از جاذبه های تاریخی، تلاش های هنری، فراگیری بین المللی و سنت های محلی، یک تجربه فرهنگی منحصر به فرد را ارائه می دهد.

 

جاذبه های گردشگری شهر لاهه

دن هاخ که بین شهرهای مشهور آمستردام و روتردام واقع شده است، اغلب بازدیدکنندگان را با ترکیبی منحصر به فرد از تاریخ سلطنتی، سواحل شنی و موزه های در سطح جهانی شگفت زده می کند. این شهر به عنوان قلب سیاسی هلند و مرکز حقوق بین المللی، مجموعه‌ ای از جاذبه‌ های دیدنی را به مسافران ارائه می دهد که در کمتر نقطه ای از جهان می توان آن را پیدا کرد. 

 

بینهوف و ریدرزال (تالار شوالیه)

بینهوف Binnenhof یکی از قدیمی ترین ساختمان های پارلمان در جهان است که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. بینهوف مجموعه ای از ساختمان ها در مرکز شهر لاهه، در کنار دریاچه Hofvijver است. این مکان محل هر دو مجلس ایالت های کل هلند و همچنین وزارت امور عمومی و دفتر نخست وزیر هلند است. این قلعه قلعه گوتیک که عمدتاً در قرن سیزدهم ساخته شد، در ابتدا به عنوان محل اقامت کنت های هلند ساخته شد و در سال 1584 به مرکز سیاسی جمهوری هلند تبدیل شد.

 Ridderzaal یا تالار شوالیه نقطه مرکزی مجموعه بینهوف است، جایی که پادشاه هلند سخنرانی سالانه خود را ایراد می کند. همچنین این مکان برای پذیرایی های رسمی سلطنتی و کنفرانس های بین پارلمانی استفاده می شود.

 

بینهوف و ریدرزال (تالار شوالیه)
بینهوف و ریدرزال (تالار شوالیه)

 

موزه مائریتشویس

موزه مشهور Mauritshuis خانه برخی از تحسین شده ترین نقاشی های هلندی عصر طلایی است. “دختری با گوشواره مروارید” اثر یوهانس ورمیر و آثار رامبراند و یان استین را می توان در این عمارت قرن هفدهمی یافت. این موزه محل اقامت کنت یوهان ماریوت بوده است. 

پس از مرگ ماریوت، خانواده مائس مالکیت آن را بر عهده گرفتند اما در سال ۱۸۲۰ دولت هلند به منظور ایجاد انجمن نقاشی برای کابینه سلطنتی آن را خریداری کرد. در سال ۱۸۷۵ مائریتشویس به مکانی که در آن صرفاً تابلوهای نقاشی نگهداری می‌شد، تبدیل گردید. در طول قرون ۱۹ و ۲۰ این موزه رشد فراوانی کرد و توانست بازدیدکننده های فراوانی را از سراسر جهان جذب خود کند.

 

کاخ صلح (Vredespaleis)

کاخ صلح محل استقرار دیوان بین‌المللی دادگستری (که نهاد اصلی قضایی سازمان ملل است)، دیوان دائمی داوری (PCA)، آکادمی حقوق بین‌الملل لاهه و کتابخانه کاخ صلح است.

کاخ صلح در ۲۸ اوت ۱۹۱۳ رسماً افتتاح شد. این کاخ در اصل برای تأمین مقر دیوان دائمی داوری PCA ساخته شده‌ بود؛ دادگاهی که برای پایان دادن به جنگ بنا بر کنوانسیون لاهه ۱۸۹۹، ایجاد شد. اندرو دیکسون وایت، که تلاش‌های او در ایجاد دادگاه بسیار مؤثر بود، برای ساخت کاخ صلح ۱٫۵ میلیون دلار آمریکا از اندرو کارنگی سرمایه‌دار و نیکوکار اسکاتلندی تبار آمریکایی دریافت کرد.

 

مادیرودام 

مادیرودام Madurodam نام یک پارک مینیاتوری در محله اسخیفنینگن است. این پارک جاذبه های توریستی هلند را با نسبت ۱:۲۵ در خود جای داده است. این پارک جالب هر ساله از هزاران گردشگر پذیرایی می کند.

 

ساحل شونینگن

در فاصله‌ای دورتر از مرکز شهر، شوونینگن، معروف‌ترین منطقه ساحلی لاهه قرار دارد. خواه به استراحت در سواحل شنی، صرف غذا در کافه های کنار ساحل، یا قدم زدن آرام در اسکله علاقه داشته باشید، این استراحتگاه ساحلی تمام نیازهای شما را برآورده می کند.

 

پانوراما مسداگ

در پانوراما مسداگ وارد یک نقاشی 360 درجه شوید. این شاهکار استوانه‌ای ساخته هندریک ویلم مسداگ، منظره‌ای پانوراما از ساحل دریای شونینگن را که در سال 1881 به نمایش می گذارد. این پانوراما تلفیقی از نقاشی با تکه‌ های چوب، شن و مجسمه ها آنقدر جذاب است که شما از دیدن این نمای 360 درجه از تپه‌ها و روستاها خسته نخواهید شد. این مجموعه بیش از 14 متر ارتفاع و 120 متر عرض دارد.

 

موزه Kunstmuseum

برای کسانی که از هنر و مد مدرن قدردانی می کنند، Kunstmuseum یک گنجینه است. این مجموعه دارای بزرگترین مجموعه از آثار انتزاعی پیت موندریان است و ترکیبی التقاطی از هنرهای معاصر، مد، و هنرهای تزئینی را ارائه می دهد.

در این موزه بیش از 165 هزار اثر هنری وجود دارد. KM21 (موزه هنر معاصر) و Fotomuseum Den Haag (موزه عکاسی لاهه) بخشی از Kunstmuseum هستند، البته هر کدام از این موزه ها ورودی جداگانه ای دارند.

 

موزه Kunstmuseum
موزه Kunstmuseum

 

موزه دروازه زندان (Gevangenpoort)

این زندان و اتاق شکنجه سابق، که قدمت آن به قرن پانزدهم بازمی‌گردد، نگاهی فریبنده به جرم، مجازات و عدالت در طول تاریخ هلند ارائه می‌کند. از سال 1420 تا 1828، از این زندان برای اسکان افرادی استفاده می شد که در زمان محکومیت مرتکب جنایات جدی شده بودند.

معروف‌ترین زندانی آن کورنلیس دو ویت بود که به اتهام طراحی قتل صاحب مدرسه بازداشت شد. در سال 1882، Gevangenpoort به موزه زندان تبدیل شد.

 

کلیسای سنت جاکوبشرک

این کلیسا در قرن چهارده میلادی ساخته شده است. این کلیسا به همراه ساختمان بینهوف از قدیمی ترین ساختمان های شهر محسوب می شوند. این کلیسای پروتستان محل غسل تعمید و ازدواج خاندان سلطنتی هلند است. 

این کلیسا به دلیل فرم شش ضلعی خود بی همتاست. از بالای برج کلیسا می توانید چشم اندازهای ویژه ای از شهر را تماشا کنید. فضای داخلی این کلیسا به زیبایی تزئین شده و می‌توان مقبره چهره‌ های سرشناسی را در آنجا پیدا کرد. یک سکوی خطابه منبت کاری شده از سال ۱۵۵۰، نشان های رسمی شوالیه‌ های پشم زرین، ارگ بزرگ قرن نوزدهمی و شیشه‌ های رنگی در قسمت گروه هم‌ سرایان و جناح شمالی کلیسا از قسمت‌ های شاخص آن هستند.

 

مرکز شهر تاریخی 

فراتر از جاذبه های معروف، قلب شهر لاهه سرشار از زیبایی است. برای درک بهتر این زیبایی ها در خیابان‌ های تاریخی آن بگردید، مغازه‌های بوتیک، کافه‌های دنج را کشف کنید و از ترکیب معماری مدرن و کلاسیک هلندی شگفت زده شوید.

از هنر برجسته و بناهای تاریخی تا سواحل شنی و جاذبه های مدرن، این شهر به طور یکپارچه جذابیت دنیای قدیم را با ذوق معاصر در هم می آمیزد. این شهری است که مسافران را به کاوش، یادگیری و لذت بردن از پیشنهادات چندوجهی خود دعوت می کند. فرقی نمی‌کند عاشق تاریخ، عاشق هنر یا علاقه‌مند به ساحل باشید، لاهه نوید تجربه‌ ای فراموش نشدنی را می‌ دهد.

 

بهترین زمان بازدید

بازدید از دن هاخ بدون توجه به فصل یک تجربه منحصر به فرد را ارائه می دهد، اما زمان های خاصی از سال ممکن است با ترجیحات، فعالیت ها و رویدادهای مختلف هماهنگی بیشتری داشته باشد. برخی از بهترین زمان ها برای بازدید از لاهه بر اساس معیارهای مختلف عبارتند از:

 

بهار (آوریل تا ژوئن)

 • زیبایی شکوفا: بهار با گل های زیبا و درختان سر سبز یکی از زیباترین فصل های این شهر است.
 • آب و هوای معتدل: دمای هوا در این فصل معتدل است و آن را برای گشت و گذار در فضای باز دلپذیر می کند.
 • روز پادشاه: روز پادشاه که در 27 آوریل جشن گرفته می‌شود، یک جشن ملی است که مملو از جشنواره های شاد، جمعیت نارنجی‌ پوش و بازارهای خیابانی پرجنب‌ و جوش است.

 

بهار شهر لاهه
بهار شهر لاهه

 

تابستان (ژوئیه تا سپتامبر)

 • فصل ساحل: این فصل بهترین زمان برای دوستداران ساحل برای بازدید از ساحل Scheveningen است. آب و هوای آفتابی این فصل را را برای حمام آفتاب، شنا و فعالیت های ساحلی عالی می کند.
 • جشنواره ها و رویدادها: تابستان میزبان رویداد های بی شماری است، از جمله جشنواره بین المللی آتش بازی Scheveningen و رویدادهای مختلف موسیقی.
 • اوج گردشگری: از آنجایی که تابستان فصل تعطیلات است، انتظار جمعیت بیشتر و قیمت اقامت بالاتر را داشته باشید.

 

پاییز (اکتبر تا نوامبر)

 • جذابیت پاییزی: پارک‌های شهر، مانند Haagse Bos، رنگی گرم و طلایی دارند. هوای صاف و شاخ و برگ های پاییزی پس زمینه ای زیبا برای پیاده روی و دوچرخه سواری فراهم می کند.
 • فصل فرهنگی: بسیاری از تئاترها، سالن‌ های کنسرت و مؤسسات فرهنگی فصل خود را در پاییز آغاز می‌کنند و آن را به زمان خوبی برای علاقه‌ مندان به هنر و فرهنگ تبدیل می‌کنند.
 • جمعیت کمتر: با کم شدن فصل اوج گردشگری، بازدیدکنندگان می‌توانند از فضایی آرام‌تر و ساکت تر لذت ببرند.

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه)

 • کریسمس: در فصل کریسمس، لاهه با چراغ ها، بازارهای رنگارنگ و پیست های اسکیت روی یخ تزئین شده است. همچنین شب سال نو با آتش بازی و جشن همراه است.
 • دماهای خنک تر: اگرچه لاهه به ندرت سرمای شدید را تجربه می کند، اما بارش برف گاه به گاه سردتر جذابیت زمستانی را به شهر می بخشد.
 • جاذبه های سرپوشیده: این فصل زمان ایده آلی برای کشف موزه ها، گالری ها و دیگر جاذبه های سرپوشیده است. است.

 

رویدادها و جشنواره های ویژه

اگر برنامه های سفر شما انعطاف پذیر است، زمان بازدید خود را با برخی از رویدادهای ویژه لاهه در نظر بگیرید:

 • جشنواره فیلم های مهم (مارس/آوریل): جشنواره فیلم و نقد فیلم با محوریت حقوق بشر.
 • جشنواره سفارت (سپتامبر): جشن روح بین المللی شهر با نمایش های فرهنگی، موسیقی و غذا.
 • فستیوال TodaysArt (سپتامبر): گردهمایی هنرمندان و نوازندگان معاصر بین المللی.

زمان ایدئال برای بازدید از این شهر تا حد زیادی به ترجیحات شما بستگی دارد. فرقی نمی‌کند شکوفه‌ های درختان، حال‌ و هوای ساحلی، رویدادهای فرهنگی یا جشن های کریسمسی را دوست داشته باشید، شهر لاهه در هر فصل چیز خاصی برای ارائه دارد. 

فراموش نکنید همیشه قبل از نهایی کردن برنامه های سفر خود، تقویم رویدادها و پیش بینی های آب و هوا را بررسی کنید.

 

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.

 


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر لاهه روی نقشه

مهمترین مکان های شهر لاهه برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-07-02

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

1

قبیله ماسایی در کنیا


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد