شهر استکهلم

کشور سوئد شهر استکهلم

شهر استکهلم پایتخت سوئد و یکی از زیباترین شهرهای جهان است. استکهلم پرجمعیت‌ ترین شهر در سرزمین‌ های نوردیک است.

سرزمین‌ های نوردیک که به آن کشورهای نوردیک هم گفته می شود به منطقه ای فرهنگی و جغرافیایی در اروپای شمالی و اقیانوس اطلس شمالی گفته می‌ شود که کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد و همچنین قلمروهای خودمختار الند، گرینلند، سوالبار و فاروئه را شامل می‌ شود.

جمعیت استکهلم به همراه حومه ی آن بیش از یک میلیون نفر است. که بر اساس آمار ۲۲٪ جمعیت کلی کشور سوئد را شامل می شود.

بیشترین زبان مورد تکلم در این شهر سوئدی، فنلاندی، عربی، کردی، ترکی، فارسی و بوسنیایی است.

 

تاریخ

این شهر تاریخ طولانی و جذابی دارد که به دوران وایکینگ ها باز می گردد. پس از عصر یخبندان، یعنی در حدود 8000 سال قبل از میلاد، مردم زیادی در منطقه امروزی استکهلم زندگی می کردند.

آن ها با کاهش دما، به سمت جنوب حرکت کردند. اما هزاران سال بعد، با آب شدن یخ ها، گرمتر شدن آب و هوا و حاصلخیز شدن زمین ها، مردم شروع به مهاجرت به سمت شمال کردند.

در تقاطع دریای بالتیک و دریاچه مالارن یک مجمع الجزایر قرار دارد که در آن شهر قدیمی استکهلم برای اولین بار از حدود سال 1000 میلادی توسط وایکینگ ها ساخته شد.

آن‌ها به دلیل مسیرهای تجاری که ایجاد کردند، تأثیر مثبتی بر تجارت این منطقه داشتند.

استکهلم با داشتن سه جاذبه ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، یکی از جذاب ترین مقاصد برای عاشقان تاریخ و بناهای قدیمی است.

 

ریشه ها

اولین سکونتگاه شناخته شده در منطقه ای که اکنون به نام استکهلم شناخته می شود، دهکده کوچک وایکینگ ها به نام بیرکا بود که در قرن هشتم تأسیس شد.

این روستا یک مرکز تجاری مهم بود که موقعیت استراتژیک آن در سواحل دریاچه مالارن، آن را به مکانی کلیدی برای تجارت بین دریای بالتیک و منطقه اسکاندیناوی تبدیل کرده بود. 

هسته اصلی استکهلم، شهر قدیمی گاملا استان (به سوئدی: Gamla stan) است که در قرن سیزدهم در جزیره مرکزی در کنار Helgeandsholmen ساخته شد.

 

شهر قدیمی گاملا استان
شهر قدیمی گاملا استان

 

استکهلم قرون وسطایی

در طول دوره قرون وسطا، استکهلم به سرعت رشد کرد و به یک مرکز مهم تجارت و بازرگانی تبدیل شد. در قرن چهاردهم، پادشاه سوئد به این شهر منشوری اعطا کرد که موجب افزایش اهمیت شهر شد.

در این زمان، بسیاری از مهم ترین بناهای دیدنی شهر از جمله کلیسای جامع Storkyrkan و کاخ سلطنتی در استکهلم ساخته شدند.

 

اصلاحات و گسترش

در قرن شانزدهم، اصلاحات پروتستانی سوئد را فرا گرفت که منجر به تغییرات قابل توجهی در چشم انداز سیاسی و مذهبی این کشور شد.

استکهلم مرکز کلیسای جدید لوتری شد. (لوتری شکلی از مسیحیت پروتستان است که برگرفته از زندگی و تعالیم مارتین لوتر است).

شهر استکهلم در این دوره شاهد گسترش و توسعه قابل توجهی بود. جمعیت شهر به سرعت افزایش یافت و محله های جدیدی در جزایر اطراف ساخته شدند.

 

صنعتی شدن و نوسازی

در قرن نوزدهم، استکهلم به مرکز صنعتی شدن و نوسازی تبدیل شد و تأسیس کارخانه های جدید باعث رشد اقتصادی شهر شد.

جمعیت استکهلم همچنان رو به افزایش بود و محله های جدیدی برای سکونت این جمعیت روبه رشد ساخته شد.

در طول این مدت، بسیاری از بناهای معروف و نمادین این شهر از جمله تالار شهر استکهلم و موزه واسا ساخته شدند.

 

استکهلم مدرن

امروزه استکهلم شهری پرجنب‌ و جوش و مدرن است که به‌ خاطر معماری زیبا، جاذبه های فرهنگی و کیفیت بالای زندگی‌ در آن شناخته می شود.

این شهر دارای موزه ها، گالری ها و تئاترهای متعدد و بسیاری از رستوران ها و کافه های عالی است. استکهلم همچنین مرکز نوآوری و فناوری است که بسیاری از شرکت ها و استارت‌ آپ‌ های پیشرفته در آن مستقر هستند.

تاریخ استکهلم تاریخی طولانی و جذاب است که به بیش از هزار سال پیش می رسد.

استکهلم از زمان پیدایش آن به عنوان یک سکونتگاه کوچک وایکینگ ها تا وضعیت فعلی آن به عنوان یک شهر پر جنب و جوش و مدرن، نقش مهمی در تاریخ سوئد و جهان داشته است.

امروزه، استکهلم شهری است که تاریخ غنی خود را در آغوش می‌گیرد و در عین حال به آینده نیز نگاه می ‌کند و به این ترتیب خود را به مکانی جذاب و پویا برای بازدید تبدیل ساخته است.

 

جغرافیا و آب و هوا

شهر استکهلم، در سواحل شرقی کشور سوئد واقع شده است. این شهر بر روی چهارده جزیره که با بیش از 50 پل به هم متصل شده و توسط مجمع الجزایر دریای بالتیک احاطه شده است؛ بنا شده ‌است

منطقه مرکزی شهر، معروف به گاملا استان، در جزیره Stadsholmen واقع شده است، در حالی که سایر جزایر، مناطق مختلف مسکونی، تجاری و تفریحی را در خود جای داده اند.

از نظر جغرافیایی، استکهلم در عرض جغرافیایی 59 درجه شمالی قرار دارد که به این معنی است که ساکنین این سرزمین در تابستان روزهای طولانی و در زمستان روزهای کوتاه را تجربه می کنند.

این شهر دارای آب و هوای قاره ای مرطوب است و دمای آن از -10 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت) در زمستان تا 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) در تابستان متغیر است. 

آب و هوای استکهلم به شدت تحت تأثیر دریای بالتیک است این امر به تعدیل دما در طول سال کمک می کند. جفرافیای شهر استکهلم با آب و هوای متغیر، تغییرات مکرر دما، باد و بارندگی شناخته می شود.

تابستان‌ های استکهلم معمولاً ملایم و دلپذیر است که روزهای طولانی و آفتابی بسیاری دارد. زمستان های آن سرد و تاریک است. در طی ماه های این فصل اغلب زمین برفی و یخی است 

استکهلم همچنین به خاطر محیط طبیعی زیبایش از جمله آبراه ها و جزایر مجمع الجزایر معروف است.

این شهر دارای پارک ها و فضاهای سبز بسیاری است، از جمله پارک ملی شهر رویال، که اولین پارک ملی شهری جهان است و بیش از 6000 هکتار زمین را در بر می گیرد.

به طور کلی، موقعیت جغرافیایی و آب و هوای استکهلم به ویژگی و جذابیت منحصر به فرد شهر کمک می کند.

از روزهای طولانی تابستان گرفته تا زمستان های برفی، می توان در استکهلم طیف وسیعی از شگفتی های طبیعی را مشاهده و تجربه کرد. این وضعیت توسط محیط طبیعی و الگوهای آب و هوایی این شهر پدید آمده است.

 

استکهلم
استکهلم

 

فرهنگ

استکهلم مرکز فرهنگی سوئد است. این شهر دارای فرهنگی غنی و متنوع است که تاریخ طولانی و جذاب شهر استکهلم را منعکس می کند.

از موزه‌ ها و گالری‌ هایش گرفته تا موسیقی و تئاتر، استکهلم شهری است که فرهنگ را در تمام اشکال آن نمایش می دهد. در این مقاله، فرهنگ استکهلم و آنچه آن را بسیار منحصر به فرد می کند را بررسی خواهیم کرد.

 

هنر و موزه ها

استکهلم خانه بسیاری از موزه‌ها و گالری‌ های مشهور جهان، از جمله موزه ملی، موزه مدرنا و موزه عکاسی است. این مراکز طیف گسترده ای از هنر (از آثار کلاسیک استادان سوئدی گرفته تا آثار معاصر هنرمندان بین المللی) را به نمایش می گذارند.

استکهلم همچنین دارای یک مرکز هنری خیابانی پر رونق است، با نقاشی های دیواری و اینستالیشن های زیادی که در سراسر شهر یافت می شود.

 

موسیقی و هنرهای نمایشی

استکهلم یکی از عرصه های موسیقی و هنرهای نمایشی پر جنب و جوش است، با مکان ها و جشنواره های بسیاری که استعدادهای محلی و بین المللی را به نمایش می گذارد.

اپرای سلطنتی سوئد و تالار کنسرت استکهلم از معتبرترین سالن های شهر هستند که میزبان انواع موسیقی از کنسرت های کلاسیک گرفته تا نمایش‌ های پاپ و راک هستند.

استکهلم همچنین خانه چندین تئاتر از جمله رویال دراماتیک و تئاتر شهر استکهلم است که مجموعه ای از اجراها، به زبان سوئدی و سایر زبان ها، را ارائه می دهند.

 

غذا و نوشیدنی

استکهلم با رستوران ها، کافه ها و بارهای عالی که طیف وسیعی از غذاهای محلی و بین المللی را سرو می کنند، بهشت غذاخوری ها است.

این شهر به ویژه به خاطر غذاهای دریایی اش که در بسیاری از رستوران های آن یافت می شود، شناخته شده است.

غذاهای سنتی سوئدی مانند کوفته، شاه ماهی و نان دارچینی نیز در بین بسیاری از گردشگران خارجی محبوبیت بسیاری دارند.

 

جشنواره ها و جشن ها

استکهلم شهری است که عاشق جشن گرفتن است در این شهر جشنواره ها و رویدادهای زیادی در طول سال برگزار می شود.

برخی از محبوب ترین جشنواره‌ های استکهلم عبارتند از: جشنواره غرور استکهلم، که جامعه LGBTQ+ را جشن می‌ گیرد، و جشنواره جاز استکهلم، که موسیقی‌ دانان مشهور جاز در آن حضور دارند.

برخی دیگر از جشنواره های این شهر عبارتند از: جشنواره فرهنگ استکهلم، که میراث فرهنگی متنوع شهر را جشن می گیرد، و جشنواره نیمه تابستان، که آغاز تابستان را با جشن های سنتی سوئدی نشان می دهد.

فرهنگ استکهلم فرهنگی غنی و متنوع است که بر اساس تاریخ طولانی و جذاب این شهر شکل گرفته است.

از موزه ها و گالری‌ ها گرفته تا موسیقی و تئاتر، می توان در استکهلم طیف وسیعی از رویدادهای فرهنگی را تجربه کرد که منحصر به فرد و هیجان انگیز هستند. 

 

جشنواره غرور استکهلم
جشنواره غرور استکهلم

 

جاذبه های گردشگری شهر استکهلم

شهر استکهلم، شهری زیبا و پر جنب و جوش است که طیف وسیعی از جاذبه ها را برای گردشگران ارائه می دهد.

از بناهای تاریخی گرفته تا موزه‌ ها و گالری‌ های هنری و همچنین جشنواره ها و غذاهای لذیذ. استکهلم، این شهر پر جنب و جوش و پویا همیشه چیزی برای ارائه به همگان دارد. 

 

گاملا استن

Gamla Stan یا شهر قدیمی، قلب تاریخی استکهلم و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این شهر است.

این منطقه جذاب خانه بسیاری از ساختمان‌ های قدیمی زیبا، خیابان‌ های باریک، و کافه ها و مغازه های دنج است.

بازدیدکنندگان می‌ توانند از کوچه های باریک آن دیدن کنند، یا از کاخ سلطنتی که در قلب گاملا استان قرار دارد، بازدید داشته باشند.

 

موزه واسا 

موزه واسا یکی از محبوب ترین موزه‌ های استکهلم است که علاقه مندان به تاریخ یا فرهنگ دریایی از بازدید آن لذت خواهند برد.

این موزه، یک کشتی جنگی باقی مانده از قرن هفدهمی میلادی است که در اولین سفر خود در سال 1628 غرق شد و بعدها یعنی در دهه 1960 کشف و به خشکی منتقل شد.

بازدیدکنندگان این موزه می توانند کشتی را از نزدیک ببینند، تاریخ آن را کنکاش کنند و در مورد زندگی در کشتی جنگی قرن هفدهمی اطلاعات کسب کنند.

 

اسکانسن

اسکانسن یک موزه در فضای باز واقع در یورگوردن استکهلم است که فرهنگ و تاریخ سنتی سوئد را به نمایش می گذارد.

این موزه دارای بیش از 150 ساختمان تاریخی، از جمله خانه های مزرعه، آسیاب های بادی، کلیسا، و همچنین صنایع دستی و نمایش های سنتی است.

اسکانسن قدیمی ترین موزه‌ی روباز و باغ‌ وحش سوئد است که بازدیدکنندگان آن همچنین می توانند انواع حیوانات از جمله گوزن، خرس و گرگ را در آن مشاهده کنند. 

 

کاخ سلطنتی

کاخ سلطنتی یکی از بزرگترین کاخ های اروپا و اقامتگاه رسمی خانواده سلطنتی سوئد است. این کاخ دارای ۱۴۳۰ اتاق است که از این بین ۶۶۰ اتاق آن دارای پنجره هستند.

این کاخ یکی از بزرگ‌ ترین کاخ‌ های سلطنتی دنیا است که همچنان کاربری اصلی خود را حفظ کرده است.

 

کاخ سلطنتی استکهلم
کاخ سلطنتی استکهلم

 

مجمع الجزایر استکهلم

مجمع الجزایر استکهلم یک جاذبه زیبا و منحصر به فرد است که از بیش از 30000 جزیره در دریای بالتیک تشکیل شده است.

بازدیدکنندگان می توانند برای تماشای مناظر خیره‌ کننده و زیبای آن، بازدید از شهرهای جذاب جزیره و لذت بردن از فعالیت های فضای باز مانند کایاک سواری و ماهیگیری، از قایق استفاده کنند.

 

موزه ABBA

بازدید از موزه ABBA برای طرفداران گروه معروف پاپ سوئدی ضروری است. این موزه دارای نمایشگاه های تعاملی، مصنوعات، و یادگاری‌ هایی است که به شهرت این گروه و تأثیر آن بر فرهنگ عامه اشاره می ‌کند.

 

برخی دیگر از جاذبه های توریستی و ارزشمند استکهلم عبارتند از:

 

تالار شهرداری

تالار شهرداری یکی از نمادین ترین مکان های دیدنی استکهلم و مقصدی محبوب برای بازدیدکنندگان است. این ساختمان به دلیل معماری چشمگیر خود مشهور است همچنین این تالار میزبان ضیافت سالانه جایزه نوبل است. 

بازدیدکنندگان می‌ توانند از تورهای راهنما در ساختمان استفاده کنند، به بالای برج بروند و مناظر پانوراما از شهر را مشاهده کنند. همچنین گردشگران می توانند در رویدادهای متعددی که در این مکان برگزار می شود، شرکت کنند.

 

موزه مدرنا

موزه مدرنا یک موزه هنر معاصر است که آثار برخی از مشهورترین هنرمندان جهان از جمله پابلو پیکاسو، سالوادور دالی و اندی وارهول را در خود جای داده است.

مجموعه موزه شامل نقاشی ها، مجسمه ها و اینستالیشن ها و همچنین عکاسی و ویدئو آرت می شود. بازدیدکنندگان از این موزه همچنین می توانند مناظر زیبای شهر را از تراس پشت بام موزه مشاهده کنند.

 

پارک Djurgården

پارک Djurgården یک فضای سبز بزرگ است که در جزیره ای زیبا در مرکز استکهلم واقع شده است. این پارک دارای چندین جاذبه ی گردشگری از جمله موزه فضای باز اسکانسن، پارک تفریحی Gröna Lund و موزه ABBA است.

بازدیدکنندگان همچنین می توانند از پیاده روی، دوچرخه سواری یا پیک نیک در محیط زیبای پارک لذت ببرند.

 

کاخ استکهلم

کاخ استکهلم یکی دیگر از نقاط دیدنی مهم این شهر و یک جاذبه گردشگری محبوب است. این کاخ در قرن 18 ساخته شده است و دارای معماری زیبای باروک و فضای داخلی خیره کننده است. 

 

موزه عکاسی

موزه Fotografiska یک موزه عکاسی معاصر است که نمایشگاه هایی از برخی از مشهورترین عکاسان جهان را به نمایش می گذارد.

این موزه همچنین میزبان کارگاه‌ ها، سخنرانی ها و رویدادهای مرتبط با عکاسی و هنرهای تجسمی است. بازدیدکنندگان همچنین می توانند از مناظر طبیعی زیبا، رستوران و بار موزه نیز لذت ببرند.

استکهلم شهری با تاریخ غنی و منظره فرهنگی پر جنب و جوش، با جاذبه های متعدد است که طیف وسیعی از علایق و انتظارات گردشگران را برآورده می سازد.

از نقاط دیدنی تاریخی گرفته تا موزه ها و گالری‌ های هنری، این شهر برای هر نوع سلیقه ای (چه به تاریخ یا فرهنگ علاقه مند باشید چه به زیبایی های طبیعی و شرکت در فستیوال ها) چیزی برای ارائه دارد.

استکهلم شهری است که مطمئناً تأثیری ماندگار بر بازدیدکنندگان خود خواهد گذاشت.

 

موزه Fotografiska
موزه Fotografiska

 

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای بازدید از استکهلم به ترجیحات شما و هدف شما از سفر بستگی دارد. لازم است که هنگام برنامه ریزی سفر خود شرایط آب و هوایی را در فصول مختلف در نظر بگیرید:

 

تابستان (ژوئن تا آگوست): 

ماه های تابستان محبوب ترین زمان برای بازدید از استکهلم است. زیرا هوا گرم است، روزها طولانی هستند و فعالیت ها و فستیوال های زیادی در فضای باز وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید.

میانگین دما در استکهلم در این زمان حدود 20 درجه سانتیگراد (68 درجه فارنهایت) است و روزها می تواند به 18 ساعت برسد.

رویدادهای محبوب در این زمان شامل جشنواره نیمه تابستان، جشنواره غرور استکهلم و جشنواره جاز استکهلم است.

 

بهار (آوریل-مه) و پاییز (سپتامبر-اکتبر): 

بهار و پاییز نیز زمان مناسبی برای بازدید از استکهلم است، زیرا جمعیت گردشگران کمتر، قیمت ها پایین تر است و آب و هوا می تواند معتدل و دلپذیر باشد.

در طول این فصول، بازدیدکنندگان می توانند از تغییر رنگ برگ ها، شکوفه دادن گل ها و شرکت در بسیاری از فعالیت های فرهنگی مانند کنسرت ها و نمایشگاه ها لذت ببرند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که آب و هوا در این ماه ها می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

بنابراین اگر در این فصول به استکهلم سفر می کنید بهتر است لباس های مناسب برای شرایط مختلف آب و هوایی به همراه داشته باشید.

 

زمستان (نوامبر-مارس): 

اگرچه در این فصل روزها در استکهلم کوتاه هستند و دما می تواند بسیار سرد باشد (با میانگین دمای حدود -3 درجه سانتی گراد یا 27 درجه فارنهایت در ژانویه)، اما زمستان با خیابان های پوشیده از برف، کافه های دنج و بازارهای زیبای کریسمس، زیبایی های خاص خود را برای بازدید از استکهلم دارد.

گردشگران می توانند از ورزش های زمستانی مانند اسکیت روی یخ و اسکی و همچنین بازدید از جاذبه های سرپوشیده مانند موزه ها و گالری ها لذت ببرند.

فصل زمستان زمان جشن کریسمس است و رویدادها و فعالیت های زیادی در سراسر شهر برگزار می شود.

 

به طور کلی، استکهلم شهری است که در هر زمانی از سال، بسته به علایق و ترجیحات شما، می توانید از آن لذت ببرید.

چه روزهای گرم تابستان را ترجیح دهید و چه شب های دنج زمستانی، در این شهر پر جنب و جوش و زیبا چیزی برای لذت بردن وجود دارد.

اگر تجربه سفر به این شهر زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر استکهلم روی نقشه

مهمترین مکان های شهر استکهلم برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-22

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

1

قبیله ماسایی در کنیا


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد