شهر کلن

آلمان شهر کلن

شهر کلن یکی از شهرهای غربی کشور آلمان است. این شهر چهارمین شهر بزرگ کشور است و بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد. شهرت این شهر به خاطر کلیسای جامع چشمگیرش و نقشش در توسعه صنعت عطرسازی آلمان است. این شهر در ایالت نوردراین-وستفالن واقع شده است. شهر کلن در کنار رودخانه راین که یکی از مهم ترین آبراه های اروپا است، قرار دارد. این شهر در یک منطقه نسبتاً مسطح واقع شده است و خوش آب و هوا واقع شده است. 

این شهر عمدتاً یک شهر فرهنگی است و فعالیت‌های فرهنگی و هنری زیادی در آن انجام می‌شود. کلن با بیش از شصت هزار دانشجو که در هفت دانشگاه و چندین انستیتو عالی تحصیل می‌کنند یکی از مهمترین شهرهای دانشجویی کشور آلمان محسوب می شود.

بیش از 31 درصد جمعیت این شهر را خارجی ها تشکیل می دهند. شهر کلن توسط رود راین به دو قسمت راست و چپ و یا همان شرقی و غربی تقسیم شده است. 

این شهر زیبا سیستم حمل و نقل بسیار گسترده و معروفی دارد. می توانید با تراموا، مترو، اتوبوس و خطوط راه آهن به همه جای شهر کلن سفر کنید. متروی این شهر که Stadtbahn یا همان S-Bahn نام دارد، از سال ۱۹۶۸ فعالیت خود را در این شهر آغاز کرده است. این سیستم حمل و نقل کارآمد که طول آن به ۱۹۴.۸ کیلومتر می‌رسد، دارای ۱۲ خط و ۲۳۳ ایستگاه است. طبق آخرین سرشماری که در سال ۲۰۱۸ به عمل آمده، این مترو سالانه بیش از ۲۱۴ میلیون مسافر را جابجا می‌کند. شرکت حمل و نقل محلی که در شهر کلن به Kölner Verkehrs-Betriebe یا همان KVB معروف است، روزانه حدود ۸۰۰ هزار نفر را با حدود ۶۰ خط، ۳۸۰ تراموا و ۳۲۰ اتوبوس جابجا می‌کند.

 

تاریخ اولیه شهر کلن

قدیمی ترین سکونتگاه های شناخته شده در منطقه ای که اکنون کلن است، به دوره نوسنگی، حدود 5000 سال قبل از میلاد برمی گردد. این ساکنان اولیه عمدتاً شکارچیانی بودند که در امتداد سواحل رودخانه راین زندگی می کردند. بعدها، در عصر مفرغ، این منطقه به مرکزی مهم برای تجارت و بازرگانی تبدیل شد و کالاها به بالا و پایین رودخانه حمل می شدند.

سلت ها که در قرن چهارم قبل از میلاد به این منطقه آمدند، اولین کسانی بودند که در این منطقه یک سکونت دائمی ایجاد کردند. آنها این شهرک را “Oppidum Ubiorum” نامیدند و به مرکزی مهم برای تجارت و بازرگانی تبدیل شد. در سال 50 قبل از میلاد، رومیان منطقه را فتح کردند و شهر Colonia Claudia Ara Agrippinensium (CCAA) را در محل شهر فعلی تأسیس کردند. این شهر از نام همسر امپراتور کلودیوس که در این منطقه به دنیا آمده بود نامگذاری شده است.

در دوره روم، شهر به مرکز مهم تجارت و بازرگانی تبدیل شد. همچنین این شهر در آن زمان یک پایگاه نظامی مهم بود و نقش کلیدی در دفاع از امپراتوری روم داشت. این شهر به سرعت رشد کرد و در قرن دوم پس از میلاد، جمعیت آن به حدود 40000 نفر رسید.

 

Colonia Claudia Ara Agrippinensium (CCAA)
Colonia Claudia Ara Agrippinensium (CCAA)

 

قرون وسطا

پس از سقوط امپراتوری روم، کلن توسط قبایل مختلف آلمانی از جمله فرانک ها و ساکسون ها اشغال شد. در قرن هشتم، این شهر بخشی از امپراتوری فرانک شد و توسط جانشینان شارلمانی اداره می شد. در این دوره، این شهر به مرکز مهم مسیحیت تبدیل شد و چندین صومعه و کلیسا را در خود جای داد.

در قرن دهم، کلن به یک شهر امپراتوری آزاد تبدیل شد، به این معنی که تحت کنترل هیچ فئودال یا شاهزاده خاصی نبود. این به شهر استقلال زیادی داد و به آن اجازه داد فرهنگ و اقتصاد منحصر به فرد خود را توسعه دهد. در طول قرون وسطا، این شهر به رشد خوب خود ادامه داد و به مرکزی مهم برای تجارت تبدیل شد.

 

دوره مدرن اولیه

در قرن شانزدهم، کلن به مرکز اصلاحات پروتستان تبدیل شد. این شهر توسط یک اسقف اعظم کاتولیک اداره می شد، اما بسیاری از شهروندان به مذهب پروتستان گرویدند. این امر منجر به یک رشته درگیری بین مقامات کاتولیک و جمعیت پروتستان شد. در سال 1583، اسقف اعظم جمعیت پروتستان شهر را اخراج کرد، که منجر به یک دوره افول اقتصادی شد.

در طول جنگ سی ساله (1618-1648)، کلن توسط نیروهای فرانسوی و سوئدی اشغال شد. این شهر در این دوره بسیار آسیب دید و بسیاری از ساختمان ها و زیرساخت های آن ویران شد. پس از جنگ، این شهر بازسازی شد و به یک مرکز مهم برای هنر و علوم تبدیل شد.

 

دوره مدرن

در قرن نوزدهم، کلن دوره صنعتی شدن سریع را تجربه کرد. قرار گرفتن این شهر بر روی رودخانه راین، آن را به مرکزی مهم برای حمل و نقل کالا تبدیل کرد و شهر به خانه چندین کارخانه و مجتمع صنعتی بزرگ تبدیل شد. در این دوره، این شهر به مرکز مهمی برای صنعت عطرسازی تبدیل شد و بسیاری از کارخانه های عطرسازی معروف در این شهر مستقر شدند.

در طول جنگ جهانی دوم، کلن به شدت توسط نیروهای متفقین بمباران شد. این شهر آسیب زیادی دید و بسیاری از ساختمان ها و بناهای تاریخی آن تخریب شد. پس از جنگ، این شهر بازسازی شد و امروزه به یک مرکز فرهنگی و اقتصادی پر رونق تبدیل شده است.

به طور کلی شهر کلن تاریخ غنی و جذابی دارد که هزاران سال را در بر می گیرد. این شهر از آغاز خود به ‌عنوان یک سکونتگاه کوچک نو سنگی تا وضعیت کنونی آن به ‌عنوان یک مرکز عمده فرهنگی و اقتصادی، نقش کلیدی در توسعه آلمان و اروپا داشته است. امروزه، کلن خانه جمعیتی پرجنب‌وجوش و متنوع، صحنه‌های هنری و فرهنگی پر رونق و برخی از چشمگیرترین بناهای تاریخی کشور آلمان است.

 

آب و هوا

کلن دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی است با زمستان های معتدل و تابستان های خنک. این شهر در طول سال بارندگی متوسطی را تجربه می کند و بارندگی به طور مساوی در تمام فصول توزیع می شود. میانگین دما در کلن از حدود 2 درجه سانتیگراد در ژانویه تا 20 درجه سانتیگراد در جولای متغیر است.

یکی از ویژگی های بارز آب و هوا در کلن، وقوع مکرر مه به خصوص در ماه های پاییز و زمستان است. این رویداد به دلیل قرار گرفتن شهر در امتداد رودخانه راین است که یک میکروکلیم مرطوب ایجاد می کند که می تواند منجر به تشکیل مه غلیظ شود.

با وجود آب و هوای نسبتاً معتدل، کلن می تواند رویدادهای شدید آب و هوایی مانند موج گرما و بارندگی شدید را تجربه کند. در سال های اخیر، این شهر تحت تاثیر سیل ناشی از بارندگی شدید و افزایش سطح آب در رودخانه راین قرار داشته است.

 

شهر کلن
شهر کلن

 

فرهنگ

این شهر تاریخی طولانی دارد که به دوران رومیان باز می گردد که از جهات مختلف بر فرهنگ آن تأثیر گذاشته است. امروزه، کلن به خاطر صحنه هنری پر جنب و جوش، موزه های در سطح جهانی، و جشنواره ها و سنت های منحصر به فردش در کشور آلمان مشهور است.

 

هنر و موسیقی

کلن صحنه هنری پر رونقی دارد که شامل گالری ‌ها، موزه‌ ها و مؤسسات فرهنگی است. موزه لودویگ، واقع در مرکز شهر، یکی از برجسته‌ ترین موزه‌ های هنری آلمان است که مجموعه ‌ای وسیع از هنرهای مدرن و معاصر را در خود جای داده است. موزه والراف-ریچارتز، واقع در همین نزدیکی، به ‌خاطر مجموعه ‌ای از هنرهای قرون وسطایی و رنسانس خود معروف است.

این شهر خانه چندین ارکستر و شرکت اپرا از جمله ارکستر گورزنیچ و اپرای کلن است. 

 

غذا

کلن به خاطر غذاهای بی نظیرش که ترکیبی از غذاهای سنتی آلمانی با تاثیرات بین المللی است، شناخته شده است. یکی از معروف ترین غذاهای این منطقه Himmel un Ääd است، غذایی که از پوره سیب زمینی و سس سیب تهیه می شود و با پودینگ سیاه و پیاز سرخ شده سرو می شود. این شهر همچنین به دلیل آبجوی محلی خود به نام Kölsch شناخته می شود که نوعی آبجو سبک و خوش طعم است که در لیوان های کوچک سرو می شود.

 

جشنواره ها و سنت ها

یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی شهر نیز کارناوال معروف آن است. این کارناوال همه ساله ساعت ۱۱:۱۱ یازدهمین روز از یازدهمین ماه سال (نوامبر) با صدای طبل و شیپور در میدان مرکزی شهر آغاز می‌گردد. البته مراسم اصلی، ۴۷ روز قبل از عید پاک (عید معراج مسیح) و به مدت هفت روز اجرا می‌گردد. از آنجایی که عید پاک در تقویم میلادی روز ثابتی ندارد و در فاصله ۲۲ مارس تا ۲۵ آوریل برگزار می‌شود، زمان اجرای کارناوال نیز متغیر است. این مراسم پیشوازی است برای ایام روزه داری کاتولیک‌ ها، زمانی که معتقدان مسیحی از خوردن گوشت خودداری می‌کنند.

اگر چه کارناوال کلن در گذشته ریشه دینی داشته و تا امروز هم بعضی از مردم به آن اعتقاد دارند، اما در دهه‌های اخیر این مراسم بیشتر به نوعی شادمانی دسته جمعی تبدیل شده ‌است که مردم شهر کلن و مهمانانشان با رقص و موسیقی و آواز اجرا می‌کنند.

یکی دیگر از سنت های مهم در کلن، بازارهای کریسمس است که در فصل زمستان در سراسر شهر برگزار می شود. این بازارها صنایع دستی سنتی، غذاها و نوشیدنی های شهر را به نمایش می گذارند.

 

کارناوالی در کلن
کارناوالی در کلن

 

دین

شهر کلن دارای میراث مذهبی قوی است و چندین کلیسا و کلیسای جامع مهم در سراسر شهر واقع شده اند. معروف ترین آنها کلیسای جامع کلن است که یکی از بزرگترین و چشمگیرترین کلیساهای گوتیک در اروپا است. این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و سالانه میلیون ها بازدیدکننده را به خود جذب می کند.

علاوه بر کلیسای جامع، این شهر چندین کلیسای مهم دیگر از جمله کلیسای سنت مارتین که در قرن دوازدهم ساخته شده است را در خود جای داده است.

فرهنگ کلن ترکیبی منحصر به فرد از آداب و رسوم سنتی آلمان و تأثیرات بین المللی است. تاریخ غنی، صحنه های هنری متنوع و سنت های منحصر به فرد شهر، آن را به مکانی جذاب برای کاوش تبدیل کرده است. 

 

جاذبه های گردشگری شهر کلن

کلن دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که سالانه میلیون ها بازدیدکننده را به خود جذب می کند. از بناهای تاریخی گرفته تا موزه‌های درجه یک، در این شهر پر جنب و جوش چیزی برای همه وجود دارد. 

 

کلیسای جامع کلن

کلیسای جامع کلن بی شک معروف ترین بناهای دیدنی آلمان است و یکی از بهترین نمونه های معماری گوتیک در جهان به حساب می آید. این کلیسای جامع در طول بیش از 600 سال ساخته شده است و ساخت آن در قرن سیزدهم آغاز شد. این کلیسا دارای سنگ کاری های پیچیده، پنجره های شیشه ای رنگارنگ و گلدسته های بلندی است که از سراسر شهر قابل مشاهده هستند. این کلیسای جامع همچنین محل زیارتگاه سه پادشاه (یا سه مغ فرزانه) است که گفته می‌شود پس از تولد عیسی مسیح را ملاقات کرده‌اند.

 

موزه لودویگ

موزه لودویگ یکی از مهم ترین موزه های هنر مدرن و معاصر در اروپا است. مجموعه گسترده ای از آثار برخی از مشهورترین هنرمندان قرن بیستم، از جمله پابلو پیکاسو، اندی وارهول، و روی لیختنشتاین را در خود دارد. این موزه همچنین میزبان نمایشگاه های موقتی است که آثار هنرمندان جدید را به نمایش می گذارد.

 

شهر قدیمی کلن

شهر قدیمی کلن منطقه ای زیبا از شهر است که خانه های بسیاری از بناهای تاریخی و بناهای دیدنی است. این منطقه با خیابان‌ های باریک، ساختمان‌ های رنگارنگ، و میخانه‌ ها و رستوران‌های سنتی مشخص می‌شود. برخی از مهم ترین مکان های دیدنی شهر قدیمی شامل کلیسای بزرگ سنت مارتین، تالار شهر، و هاننتوربورگ، دروازه قرون وسطایی است که زمانی بخشی از دیوارهای دفاعی شهر بوده است.

 

سفرهای دریایی رودخانه راین

رودخانه راین یکی از مهم‌ترین آبراه‌های اروپاست و مقصدی محبوب برای سفرهای دریایی است. بازدیدکنندگان می توانند در امتداد رودخانه سوار بر قایق شوند و از منظره افق کلن و حومه اطراف لذت ببرند. برخی از محبوب ‌ترین سفرهای دریایی رودخانه شامل کروز پانوراما راین است که منظره‌ای پانوراما از شهر را ارائه می‌دهد و البته گذرگاه KD Rhine که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد در ایستگاه‌ های مختلف در امتداد رودخانه از قایق سوار و پیاده شوند.

 

موزه شکلات

موزه شکلات که در ساحل رود راین قرار دارد، مقصدی محبوب برای دوستداران شکلات است. این موزه داستان شکلات را از منشاء آن در آمریکای مرکزی تا تولید امروزی آن روایت می کند. بازدیدکنندگان می توانند با تاریخچه شکلات آشنا شوند، طرز تهیه آن را ببینند و حتی برخی از غذاهای خوشمزه با شکلات را امتحان کنند.

 

موزه شکلات
موزه شکلات

 

باغ وحش کلن

باغ وحش کلن یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین باغ وحش های آلمان است. این مکان بیش از 10000 حیوان از سراسر جهان از جمله فیل، زرافه و شیر را در خود جای داده است. این باغ وحش همچنین به خاطر مجموعه گسترده ای از نخستی ها که شامل شامپانزه ها، گوریل ها و اورانگوتان ها می شود، شهرت دارد.

 

فلور و باغ گیاه شناسی

فلورا و باغ گیاه شناسی پارکی زیبا در قلب شهر کلن است. این باغ دارای طیف گسترده ای از گیاهان و گل ها از سراسر جهان و همچنین یک گلخانه بزرگ است که محل زندگی گیاهان و پرندگان استوایی است. این پارک همچنین در طول سال میزبان رویدادهای فرهنگی مختلفی از جمله کنسرت، نمایشگاه و جشنواره است.

 

تله کابین کلن

تله کابین کلن راهی منحصر به فرد برای دیدن شهر از منظری متفاوت است. این تله کابین بازدیدکنندگان را به سفری 20 دقیقه ای از رودخانه راین می برد و مناظر خیره کننده ای از شهر و حومه اطراف را ارائه می دهد.

 

Rheinauhafen

Rheinauhafen یک منطقه بندری مدرن است که در سال های اخیر به یک مقصد محبوب برای گردشگران تبدیل شده است. مشخصه این منطقه معماری مدرن آن است، از جمله Kranhäuser، سه ساختمان بلند که شبیه جرثقیل هستند. این منطقه همچنین میزبان انواع رستوران ها، کافه ها و مغازه ها است که آن را به مکانی عالی برای گذراندن یک بعد از ظهر دلنشین تبدیل می کند.

 

سنت ماریا

سنت ماریا ایم کاپیتول یکی از قدیمی ترین کلیساهای کلن است و به خاطر معماری رومی و چشمگیرش شناخته شده است. این کلیسا دارای نقاشی های دیواری زیبا، سنگ کاری های پیچیده و محراب طلایی خیره کننده است. همچنین دخمه‌ای در آن قرار دارد که بقایای چندین قدیسه را در خود جای داده است.

اینها تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری فراوان کلن هستند که ارزش دیدن را دارند. در واقع در این شهر برای هر سلیقه ای جاذبه گردشگری وجود دارد.

 

بهترین زمان بازدید 

کلن شهری است که می توان در تمام طول سال از آن بازدید کرد، زیرا بدون توجه به فصل، طیف گسترده ای از فعالیت ها و جاذبه ها را در خود جای داده است. با این حال، این شهر دارای چند زمان خاص از سال است که به ویژه در بین گردشگران محبوب است.

 

شهر کلن
شهر کلن

 

تابستان

تابستان محبوب‌ترین زمان سال برای بازدید از این شهر است، زیرا هوا گرم و دلپذیر است و رویدادها و فعالیت‌ های بیرونی زیادی برای لذت بردن وجود دارد. پارک ها و باغ های متعدد شهر در حال شکوفایی کامل هستند و رودخانه راین مقصدی محبوب برای تورهای قایق و سفرهای آبی در رودخانه است. تابستان همچنین زمان بسیار خوبی برای لذت بردن از کافه‌ ها و رستوران ‌های روباز این شهر و همچنین زندگی شبانه پر جنب و جوش آن است.

 

فصل پاييز

پاییز نیز زمان بسیار خوبی برای بازدید از شهر کلن است، زیرا هوا معتدل است و شلوغی شهر نسبت به ماه های تابستان کمتر است. شاخ و برگ های پاییزی در پارک ها و باغ های شهر دیدنی است و بسیاری از موسسات فرهنگی شهر اغلب در این فصل از سال میزبان نمایشگاه ها و رویدادها فرهنگی و هنری هستند. یکی از نکات برجسته فصل پاییز در کلن، نمایشگاه هنرهای زیبا و عتیقه است که در ماه نوامبر برگزار می شود.

 

زمستان

زمستان یک زمان جادویی از سال در کلن است و بازارهای کریسمس زیادی در این شهر بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند. این بازارها صنایع دستی سنتی، غذاها و نوشیدنی ها را به نمایش می گذارند و به خاطر جشن های خود معروف هستند. این شهر همچنین در طول فصل تعطیلات به زیبایی با چراغ ها و تزئینات تزئین شده است و آن را به مکانی عالی برای ورود به روح تعطیلات کریسمسی تبدیل می کند.

 

بهار

بهار یکی دیگر از فصل های محبوب سال برای بازدید از این شهر است، زیرا هوا شروع به گرم شدن می کند و شهر با اولین نشانه های بهار زنده می شود. پارک ها و باغ های شهر شکوفا شده اند و بسیاری از رویدادها و جشنواره های فضای باز در این زمان از سال برگزار می شود. یکی از نکات برجسته فصل بهار در کلن، کارناوال کلن است که در ماه فوریه یا مارس برگزار می شود و دارای رژه، مهمانی ها و جشن های خیابانی است.

 

در پایان، کلن شهری است که در تمام طول سال می توان از آن بازدید کرد. چه به رویدادهای فضای باز، نمایشگاه های فرهنگی یا بازارها علاقه مند باشید، صرف نظر از زمان سال، چیزی برای همه در این شهر زیبا و جادویی وجود دارد.

اگر تجربه سفر به این شهر زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر کلن روی نقشه

مهمترین مکان های شهر کلن برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-21

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

قبیله مونداری در سودان


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد