شهر برن

کشور سوئیس شهر برن 

شهر برن پایتخت سوئیس، شهری غرق در تاریخ و فرهنگ است. این شهر در قرن دوازدهم تأسیس شد و از آن زمان تاکنون نقش مهمی در توسعه سوئیس و اروپا به طور کلی ایفا کرده است. این شهر بیش از 133 هزار نفر جمعیت دارد. این شهر پنجمین شهر پرجمعیت سوئیس، پس از زوریخ، ژنو، بازل و لوزان است.

شهر برن در سال ۲۰۱۰، جزو ۱۰ شهر برتر جهان از نظر کیفیت زندگی معرفی شد. رودخانه آر که دومین رودخانه پرآب سوئیس بعد از رودخانه معروف راین است، از وسط این شهر می‌گذرد.

شورای شهرداری دولت اجرایی شهر را تشکیل می دهد. این شورا از پنج عضو تشکیل شده است، که هر کدام ریاست یک اداره شامل چندین بخش و دفتر را بر عهده دارند.

از جمعیت شاغل این شهر، حدود 50 درصد از وسایل نقلیه عمومی، حدود 20 درصد از خودروی شخصی و بقیه پیاده و یا با دوچرخه برای رسیدن به محل کار استفاده می کنند.

دانشگاه برن، دانشگاه علوم کاربردی (Fachhochschule) و چندین مدرسه حرفه‌ای دراین شهر واقع شده‌اند.

آلبرت انیشتین نظریه نسبیت خود را در زمانی که در برن زندگی می کرد، مطرح کرد. او مدتی به عنوان بازرس ثبت اختراع در اداره ثبت اختراع این شهر استخدام شد.

برن شهری زیبا و دارای مراکز مهم سیاسی، علمی و اقتصادی است که در عین حال گردشگران فراوانی را نیز جذب خود می کند.

 

تاریخ

هیچ مدرک باستان شناسی که حاکی از سکونت در مرکز شهر امروزی قبل از قرن دوازدهم باشد، تاکنون یافت نشده است

 

تأسیس و تاریخ اولیه

بر اساس مدارک موجود این شهر در سال 1191 توسط دوک برتولد پنجم زاهرینگن تأسیس شد که نام این شهر را به نام خرسی که در آن منطقه کشته بود، نامگذاری کرد. خرس از آن زمان به نماد شهر تبدیل شده است و می توان آن را به اشکال مختلف در سراسر برن دید. این شهر به سرعت به یک مرکز مهم تجارت و بازرگانی تبدیل شد و در قرن چهاردهم، به یکی از بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای اروپا تبدیل شد.

 

پرچم برن
پرچم برن

 

اصلاحات و تعارضات مذهبی

در قرن شانزدهم، این شهر نیز مانند بسیاری دیگر از شهرهای سوئیس به یک مرکز اصلاحات پروتستان تبدیل شد و رهبران این شهر نقش مهمی در گسترش پروتستانتیسم در سراسر سوئیس داشتند. این رخداد منجر به درگیری با کانتون های کاتولیک شد و در سال 1531، برن و متحدانش نیروهای کاتولیک را در نبرد کپل شکست دادند. با این حال، تنش های مذهبی همچنان ادامه داشت و در قرن هفدهم، این شهر درگیر یک رشته جنگ و درگیری با کشورهای همسایه شد.

 

جنگ های ناپلئونی و مدرنیزاسیون

در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19، این شهر درگیر حوادث پر فراز و نشیب جنگ های ناپلئونی بود. این شهر در سال 1798 توسط نیروهای فرانسوی اشغال شد و در سال 1803، پایتخت کانتون تازه ایجاد شده برن شد. این شهر در قرن نوزدهم با ساختن ساختمان ها، جاده‌ ها و پل‌ های جدید، دوره مدرن‌ سازی و گسترش را پشت سر گذاشت.

 

قرن بیستم و پس از آن

در سال 1983، شهر قدیمی برن به دلیل تاریخ غنی و اهمیت فرهنگی آن، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

در قرن بیستم، شهر برن به عنوان یک مرکز فرهنگی و سیاسی به رشد و توسعه ادامه داد. این شهر مقر بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله صلیب سرخ و سازمان ملل است و نقش مهمی در توسعه سیاست و جامعه مدرن سوئیس دارد. 

امروزه برن شهری پر رونق است که به خاطر معماری زیبا، فرهنگ غنی و صحنه سیاسی و اجتماعی پر جنب و جوشش شناخته شده است. بازدیدکنندگان این شهر می‌توانند بسیاری از بناهای تاریخی آن، مانند برج ساعت Zytglogge و برن مینستر، و همچنین بسیاری از موزه‌ ها، گالری ها و رویداد های فرهنگی آن را ببنند و لذت ببرند. چه به تاریخ، هنرف فرهنگ علاقه داشته باشید یا صرفاً علاقه دارید از زیبایی یکی از جذاب ترین شهرهای اروپا لذت ببرید، برن مقصدی است که ارزش کاوش را دارد.

 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر در فلاتی واقع شده است که توسط کوه های آلپ سوئیس احاطه شده است و رودخانه Aare از مرکز شهر می گذرد. 

 

رودخانه Aare
رودخانه Aare

 

جغرافیا

برن در کانتون برن واقع شده است که یکی از بزرگترین و متنوع ترین کانتون های سوئیس است. این شهر بر روی فلاتی واقع شده است که در حدود 550 متر (1800 فوت) بالاتر از سطح دریا قرار دارد. در شمال و غرب شهر، زمین ها بیشتر جنگلی است، در حالی که در جنوب و شرق، مناظر بیشتر کوهستانی و آلپی است.

 

اقلیم

برن دارای آب و هوای معتدل با چهار فصل متمایز است. تابستان ها گرم و آفتابی است و دمای آن به طور متوسط از 18 درجه سانتی گراد تا 25 درجه سانتی گراد است. زمستان ها سرد و برفی است و دمای آن به طور متوسط از -3 تا 5 درجه سانتی گراد است. فصل‌ های بهار و پاییز ملایم و دلپذیر است و دمای آن به طور متوسط از 5 تا 15 درجه سانتی‌گراد است.

این شهر در طول سال بارندگی متوسطی دارد و مرطوب ترین ماه های آن می، ژوئن و جولای است. بارش برف در ماه های زمستان رایج است و این شهر به خاطر مناظر زیبای زمستانی اش مشهور است.

به طور کلی، برن دارای آب و هوای مطبوع است که با درجه حرارت ملایم و بارش معتدل مشخص می شود. بازدیدکنندگان این شهر می توانند از فعالیت های متنوع در فضای باز در طول سال لذت ببرند، از پیاده روی و شنا در تابستان تا اسکی و اسکیت روی یخ در زمستان.

 

فرهنگ

این شهر دارای یک صحنه فرهنگی منحصر به فرد و پر جنب و جوش است که تحت تأثیر تاریخ غنی، جمعیت متنوع و محیط طبیعی خیره کننده آن است. در اینجا مروری کوتاه بر فرهنگ برن داریم.

 

هنر و ادبیات

این شهر صحنه هنری پر رونقی دارد و گالری‌ ها، موزه‌ ها و مؤسسات فرهنگی بسیاری آثار هنرمندان محلی و بین‌المللی را به نمایش می‌گذارند. Zentrum Paul Klee یکی از مشهورترین موزه های شهر است که مجموعه بزرگی از آثار هنرمند مشهور سوئیسی را در خود جای داده است. دیگر مؤسسات فرهنگی برجسته در برن عبارتند از Kunstmuseum Bern، موزه هنرهای زیبا و کتابخانه ملی سوئیس.

علاوه بر هنرهای تجسمی، برن صحنه ادبی پر جنب و جوشی نیز دارد. این شهر دارای سنت دیرینه ای در معرفی نویسندگان و متفکران بزرگ است و شخصیت های ادبی مشهوری مانند یوهان ولفگانگ فون گوته، فردریش دورنمات و آلبرت انیشتین همگی در این شهر سکونت داشته اند.

 

Zentrum Paul Klee
Zentrum Paul Klee

 

موسیقی و تئاتر

این شهر همچنین به خاطر موسیقی و تئاتر شهرت دارد. این شهر میزبان چندین فستیوال موسیقی، از جمله جشنواره جاز و جشنواره موسیقی خیابانی Buskers Bern است که نوازندگان و خوانندگان محلی و بین المللی در آن شرکت می کنند. این شهر همچنین دارای چندین تئاتر از جمله تئاتر برن و تئاتر Stadttheater است که در طول سال میزبان طیف گسترده ای از نمایش ها، اپراها و اجراهای متنوع است.

 

غذا

غذاهای برن به خاطر طعم دلچسب و سنتی که شامل فوندو پنیر، روستی (یک غذای سیب زمینی) و برنر پلاته (یک غذای گوشتی) می شود، معروف است. این شهر همچنین به دلیل آبجوی خود مشهور است و چندین کارخانه آبجوسازی محلی آبجوهای باکیفیت تولید می کنند که در سراسر سوئیس عرضه می شود.

 

جشنواره ها و فستیوال ها

این شهر به خاطر فستیوال ها و جشن های متعددش که نشان دهنده میراث فرهنگی غنی و جمعیت متنوع شهر است، شهرت دارد. بازار پیاز Zibelemärit که در ماه نوامبر برگزار می‌شود، یکی از معروف ترین فستیوال‌های شهر است که بازاری رنگارنگ برای فروش پیاز و سایر محصولات و همچنین موسیقی زنده و سرگرمی است. از دیگر فستیوال های قابل توجه در شهر می توان به کارناوال Berner Fasnacht، جشنواره موسیقی Gurtenfestival و جشنواره شراب Berner Weinmesse اشاره کرد.

 

معماری

شهر قدیمی برن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و بناهای بسیاری در آن به دوره قرون وسطا باز می گردد. برن مینستر، کلیسای جامع گوتیک که قدمت آن به قرن پانزدهم بازمی‌گردد، یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی شهر است و مناظر خیره‌کننده‌ای از شهر را از برج آن به نمایش می‌گذارد. دیگر ساختمان های قابل توجه در برن عبارتند از: برج ساعت Zytglogge، کاخ فدرال سوئیس، و Kornhaus، انبار غله قرن 18 که اکنون به عنوان یک مرکز فرهنگی عمل می کند.

 

ورزش ها

این شهر چندین تیم ورزشی و رویدادهای محبوب ورزشی دارد. تیم هاکی روی یخ این شهر، اس سی برن، یکی از موفق ترین تیم های سوئیس است و به طور مرتب جمعیت زیادی را به بازی های خود می کشاند. این شهر همچنین میزبان گرندپری فون برن، رویداد محبوب دوی جاده ای است که هر ساله هزاران شرکت کننده را به خود جذب می کند، همچنین چندین رویداد و مسابقات ورزشی مختلف هر ساله در این شهر زیبا برگزار می شود.

 

زبان و هویت

برن شهری چند زبانه است و ساکنان آن به زبان های مختلفی از جمله آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی صحبت می کنند. این شهر همچنین میزبان جمعیت مهاجر زیادی است که به تنوع فرهنگی غنی آن کمک کرده است. علیرغم این تفاوت ها، ساکنان شهر احساس هویت و غرور خاصی دارند و به خاطر مهمان نوازی و طبیعت خوشایند خود شناخته می شوند.

 

تفریح

برن توسط مناظر طبیعی زیبا احاطه شده است، از جمله کوه های آلپ سوئیس و رودخانه Aare که از مرکز شهر می گذرد. این شهر با طیف گسترده ای از فعالیت های تفریحی در طول سال، از جمله پیاده روی، اسکی، اسنوبورد، دوچرخه سواری، و شنا مقصدی محبوب برای علاقه مندان طبیعت تبدیل است.

 

آموزش و پژوهش

این شهر خانه چندین دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی مشهور جهان از جمله دانشگاه برن است. این مؤسسات کمک کرده اند تا این شهر به مرکز تحقیقات علمی و دانشگاهی سوئیس و اروپا تبدیل شود که دانشجویان و دانش پژوهان زیادی را به این قسمت از سوئیس کشانده است.

 

شهر زیبای برن
شهر زیبای برن

 

دین و معنویت

شهر برن دارای تاریخ مذهبی غنی است و این شهر دارای چندین کلیسا و مکان مذهبی مهم است، از جمله Bern Minster که یکی از مشهورترین نقاط دیدنی شهر است. این شهر همچنین خانه چندین جامعه مذهبی دیگر از جمله جوامع یهودی، مسلمان و بودایی است.

به طور خلاصه، برن شهری غنی از فرهنگ، تاریخ و تنوع است. از معماری زیبا و صحنه هنری پر جنب و جوش گرفته تا فرهنگ ورزشی پرشور و فضای دلپذیر، باین شهر چیزی برای همه سلیقه ها ارائه می دهد. چه به کاوش در موزه ها و گالری های متعدد شهر، شرکت در یک اجرا یا جشنواره یا صرفاً لذت بردن از زیبایی‌ های این شهر جذاب سوئیس علاقه‌مند باشید، برن مقصدی است که مطمئناً تأثیری ماندگار از خود به جا می‌گذارد.

 

جاذبه های گردشگری شهر برن

این شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیار متنوعی است، از معماری و موزه های زیبا گرفته تا مناظر طبیعی و تفریحات جذاب. در اینجا به برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر اشاره می کنیم.

 

شهر قدیمی

شهر قدیمی برن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این شهر است. شهر قدیمی با معماری قرون وسطایی، خیابان‌های سنگ فرش و فواره های زیبا مشخص می‌شود و ساختمان‌های تاریخی و مکان‌های دیدنی بسیاری از جمله برن مینستر، برج ساعت Zytglogge و Kramgasse، یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های شهر را در خود جای داده است.

 

موزه ها و گالری ها

برن دارای طیف گسترده ای از موزه ها و گالری ها است که همه چیز را از هنر و طراحی گرفته تا تاریخ طبیعی و علم به نمایش می گذارد. برخی از محبوب ترین موزه های این شهر عبارتند از Zentrum Paul Klee که مجموعه بزرگی از آثار هنرمند مشهور سوئیسی را در خود جای داده است و موزه هنرهای زیبا که مجموعه‌ای از نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و دیگر آثار هنری را از قرون وسطا تا به امروز در خود جای داده است.

موزه تاریخی برن یکی دیگر از جاذبه های محبوب است که نمایشگاه هایی در مورد تاریخ و فرهنگ شهر و منطقه اطراف آن به نمایش می گذارد. از دیگر موزه ها و گالری های قابل توجه می توان به موزه آلپاین، موزه تاریخ طبیعی و موزه Kunstmuseum اشاره کرد.

 

پارک خرس

خرس از دیرباز نماد شهر بوده است و این شهر مکان جاذبه ای منحصر به فرد به نام پارک خرس است. پارک خرس محوطه بزرگی است که در امتداد رودخانه Aare واقع شده است، جایی که بازدیدکنندگان می توانند خرس های قهوه ای ساکن شهر را در زیستگاه طبیعی خود مشاهده کنند. پارک خرس همچنین دارای یک مرکز بازدید کنندگان است که مهمانان می توانند در مورد تاریخ و فرهنگ شهر و رابطه آن با خرس اطلاعات بیشتری کسب کنند.

 

فعالیت در فضای باز

این شهر توسط مناظر طبیعی زیبا احاطه شده است. گورتن، تپه ای مشرف به شهر، مناظر خیره کننده ای از مناظر اطراف و همچنین انواع فعالیت های تفریحی از جمله پیاده روی، دوچرخه سواری و پیک نیک را ارائه می دهد. رودخانه Aare یک مقصد محبوب برای شنا، کایاک سواری و رفتینگ در رودخانه است.

 

کاخ فدرال سوئیس

کاخ فدرال سوئیس یکی دیگر از جاذبه های محبوب شهر است. این ساختمان چشمگیر مقر دولت سوئیس است و دفاتر رئیس جمهور و شورای فدرال را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان می توانند یک تور با راهنما از ساختمان داشته باشند که شامل بازدید از سالن گنبدی چشمگیر و اتاق شورا می شود.

 

کاخ فدرال سوئیس
کاخ فدرال سوئیس

 

باغ رز

باغ رز یک پارک زیبا است که بر روی تپه ای مشرف به شهر قرار دارد و یکی دیگر از جاذبه های محبوب این شهر است. این پارک خانه هزاران گل رز و همچنین انواع گل ها و گیاهان دیگر است و مناظر خیره کننده ای از شهر قدیمی را به نمایش می گذارد. این پارک همچنین دارای یک رستوران و یک زمین بازی کوچک برای کودکان است.

 

انیشتین هاوس

انیشتین هاوس موزه ای است که در محل اقامت سابق فیزیکدان معروف آلبرت انیشتین واقع شده است. این موزه زندگی و کار انیشتین و نمایشگاه هایی را در مورد نظریه های نسبیت و سایر دستاوردهای علمی او به نمایش می گذارد. بازدیدکنندگان همچنین می توانند برخی از وسایل شخصی انیشتین را ببینند و از زندگی او در برن مطلع شوند. این خانه با مبلمان و وسایل خانگی ای که برای سال ۱۹۰۵ مناسب بوده اند، مبله شده است و در آن می توانید اطلاعاتی از تاریخ انیشتین و ارتباط او با برن و کشور سوئیس پیدا کرد. بازدید از خانه ی این دانشمند بزرگ، فرصتی می دهد تا با چند سال از محیط زندگی فیزیکدانی که درک ما از زمان و مکان را تغییر داد، آشنا شد.

 

کلیسای برن Bern Minster

کلیسای جامع بزرگترین کلیسا در میان تمام شهرهای سوئیس و یکی از شاهکارهای معماری جهان است. هرچند آغاز ساخت این کلیسا به قرن پانزدهم باز می گردد، اما کلیسا در سال ۱۸۹۳ تکمیل شد. این بنا بلندترین کلیسای شهر و حتی کل سوئیس است. برن منیستر با معماری گوتیک خود بر تمام شهر اشراف دارد. می توان اینگونه ادعا کرد که زیباترین ویژگی کلیسا مدخل آن است که صحنه ای از روز رستاخیز را به نمایش می گذارد.

 

باغ وحش برن

باغ وحش برن یک جاذبه محبوب برای خانواده ها و دوستداران حیوانات است. در این باغ وحش حیوانات مختلف از جمله خرس، ببر، شیر و فیل و همچنین بسیاری از گونه های دیگر پستانداران، پرندگان و خزندگان زندگی می کنند. این باغ وحش همچنین دارای یک باغ وحش مخصوص کودکان است، جایی که بچه ها می توانند با حیوانات مزرعه ارتباط برقرار کنند و در مورد آن‌هااطلاعات کسب کنند.

 

مرکز پائول کله Paul Klee

مرکز فرهنگی پل کله یک نماد بین المللی است که به منظور تقدیر از پل کله ،نقاش ،موسیقی دان ،معلم و شاعر بزرگ قرن بیستم توسط رنزو پیانو ساخته شده است.

پاول کلِه نقاش سوئیسی با ملیت آلمانی بود؛ او در کارش از سبک های مختلف هنری، از جمله؛ اکسپرسیونیسم، کوبیسم و سورئالیسم تأثیر گرفت. او و دوست روسی نقاش‌ اش، واسیلی کاندینسکی شهرت فراوانی را همچنین به خاطر تدریس در مدرسه هنر و معماری باوهاوس کسب کردند.

این مرکز در سال 2005 افتتاح شد. بیش از 4000 تابلوی کله در این موزه وجود دارد که تقریباً 40 درصد از نقاشی‌هایش را تشکیل می‌دهند. یکی از دلایل شهرت این مرکز، معماری منحصر به فرد بنای آن است که توسط رنزو پیانو معمار ایتالیایی طراحی شده است. به غیر از نمایشگاه‌ های هنری، این مرکز محلی برای اجرای موسیقی، تئاتر، رقص و سمینارهای ادبی است.

 

پائول کله
پائول کله

 

فونیکولار گورتنبان

فونیکولار گورتنبان یکی دیگر از جاذبه های محبوب در برن است. این راه‌آهن بازدیدکنندگان را به بالای گورتن، تپه‌ای مشرف به شهر می‌برد و مناظر خیره‌کننده‌ای از مناظر اطراف ارائه می‌دهد. در بالای تپه، بازدیدکنندگان می توانند از انواع فعالیت های تفریحی از جمله پیاده روی، دوچرخه سواری و پیک نیک لذت ببرند.

به طور کلی، برن شهری است که برای هر نوع مسافری، از علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ گرفته تا علاقه مندان به طبیعت، جذاب و دل پذیر است. چه به کاوش در موزه‌ ها و گالری ها، دیدن معماری زیبا و نشانه‌ های قرون وسطا یا لذت بردن از زیبایی های طبیعی علاقمند باشید، این شهر مقصدی است که ارزش کاوش را دارد.

 

بهترین زمان بازدید

برن شهری است که می توان در تمام طول سال از آن لذت برد و هر فصل جذابیت ها و جاذبه های منحصر به فرد خود را دارد. در اینجا برخی از بهترین زمان های سال برای بازدید از این شهر آورده شده است:

 

بهار (مارس تا می)

بهار زمان زیبایی برای بازدید از کشور سوئیس و پایتخت آن است، زیرا این شهر پس از ماه های زمستان شروع به زنده شدن می کند. هوا معتدل است و پارک ها و باغ های شهر با گل ها و شکوفه های رنگارنگ شروع به شکوفایی می کنند. بهار همچنین زمان بسیار خوبی برای بازدید از موزه ها و گالری های شهر است، زیرا معمولاً شلوغی کمتری نسبت به ماه های تابستان دارند.

 

تابستان (ژوئن تا آگوست)

تابستان زمان محبوبی برای بازدید است، زیرا هوا گرم و آفتابی است و فعالیت ها و رویدادهای بیرونی زیادی برای لذت بردن وجود دارد. پارک ها و باغ های شهر در حال شکوفایی کامل هستند و رودخانه Aare مقصد محبوبی برای شنا، کایاک سواری و رفتینگ در رودخانه است. تابستان همچنین فصل بسیاری از جشنواره ها و رویدادهای شهر است، از جمله جشنواره جاز، جشنواره موسیقی خیابان Buskers Bern و جشنواره موسیقی گورتن فستیوال.

 

پاییز (سپتامبر تا نوامبر)

پاییز زمان زیبایی برای عکاسی است، زیرا برگ ها شروع به تغییر رنگ می کنند و پارک ها و باغ های شهر مملو از رنگ های پاییزی است. آب و هوا معتدل است و رویدادهای فرهنگی و جشنواره های زیادی برای لذت بردن وجود دارد، از جمله جشنواره بازار پیاز Zibelemärit و جشنواره شراب Berner Weinmesse.

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه)

زمستان زمان جادویی برای بازدید از این شهر است، زیرا شهر به یک سرزمین عجایب زمستانی با خیابان های پوشیده از برف و بازارهای دنج کریسمس تبدیل شده است. موزه ها و گالری های شهر نیز مکانی عالی برای فرار از سرما هستند و ورزش ها و فعالیت های زمستانی زیادی در کوه های آلپ وجود دارد که می توانید از آن لذت ببرید.

 

به طور کلی، برن شهری است که می توان در تمام طول سال از آن لذت برد و هر فصل جاذبه ها و فعالیت های منحصر به فرد خود را ارائه می دهد. چه به ورزش ها و فعالیت های فضای باز، رویدادهای فرهنگی و فستیوال ها علاقه‌مند باشید یا علاقه دارید به سادگی از زیبایی و جذابیت این شهر جذاب سوئیس لذت ببرید، در شهر برن چیزی برای لذت بردن همه وجود دارد.

اگر تجربه سفر به این شهر زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر برن  روی نقشه

مهمترین مکان های شهر برن  برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-09

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

8

دهکده بچه های کوه آلپ در سوئیس


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد