ترکیه

قاره اروپا کشور ترکیه

تاریخ کشور ترکیه تاریخی طولانی و جذاب است که به هزاران سال پیش باز می گردد. از تمدن های باستانی آناتولی تا جمهوری امروزی ترکیه، این کشور قرن ها در مرکز رویدادهای جهان بوده است. این کشور یک کشور فرا قاره‌ای است که بخش عمده آن در آناتولی در غرب آسیا قرار دارد و بخش کوچکی از آن در بالکان در اروپای جنوب شرقی قرار دارد. 

این کشور از شرق با ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ایران، از شمال با دریای سیاه، از شمال شرقی با گرجستان، از جنوب شرقی با عراق، از جنوب با سوریه و دریای مدیترانه، از غرب با دریای اژه، و از شمال غربی با یونان و بلغارستان مرز مشترک دارد.

جزیره قبرس در سواحل جنوبی این کشور واقع شده ‌است. ترک‌ها اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و کردها اقلیت قابل توجهی در این کشور هستند. آنکارا پایتخت سیاسی کشور ترکیه است، در حالی که استانبول بزرگ ترین شهر و مرکز مالی و توریستی این کشور محسوب می شود.

زبان بیشتر مردم در ترکیه ترکی استانبولی است ولی در کنار آن زبان‌های کردی، ارمنی، ترکی آذربایجانی در میان گروه‌های قومی استفاده می‌شود.

گردشگری در ترکیه بخش مهمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد. وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور در حال برندسازی ترکیه در جهان، از طریق تبلیغات و کار روی فرهنگ ملی کشور است. ترکیه علاوه بر کشورهای همسایه، از کشورهای سراسر جهان گردشگر جذب می کند.

ترکیه نیز یکی از بهترین کشورها برای مسافرت پاییزی است که می تواند بسیار سرگرم کننده باشد.

تاریخ اولیه

شبه جزیره آناتولی همواره یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی دنیا بوده که قدمت آن به دوران نوسنگی باز می گردد.

اما اولین تمدن شناخته شده در ترکیه کنونی امپراتوری هیتی بود که از حدود 1600 قبل از میلاد تا 1200 قبل از میلاد شکوفا شد. هیتی ها مردمی قدرتمند و از نظر تکنولوژی پیشرفته بودند که به فلزکاری و مهارت نظامی معروف بودند. پس از آن‌ها مجموعه ای از تمدن های دیگر، از جمله فریگی ها، لیدی ها و پارس ها در این منطقه زندگی کردند.

 

دوره کلاسیک

در قرن چهارم قبل از میلاد، امپراتوری یونان به ترکیه فعلی گسترش یافت و مجموعه ای از دولت شهرها را در امتداد ساحل ایجاد کرد. یکی از مشهورترین آن‌ها تروی بود که محل جنگ تروا بود که در شعر حماسی هومر، ایلیاد جاودانه شد. یونانیان سرانجام در قرن اول پیش از میلاد توسط رومیان شکست خوردند و این سرزمین به استان مهم امپراتوری روم تبدیل شد.

 

تروی
تروی

 

امپراتوری بیزانس

هنگامی که امپراتوری روم در سال 395 پس از میلاد به دو قسمت تقسیم شد، ترکیه بخشی از امپراتوری روم شرقی شد که به امپراتوری بیزانس نیز معروف است. بیزانسی ها بیش از هزار سال بر ترکیه حکومت کردند و در این مدت، این منطقه مرکز مهم مسیحیت بود. بیزانسی ها کلیساها و صومعه های چشمگیر بسیاری از جمله ایاصوفیه در استانبول ساختند که یکی از باشکوه ترین بناهای جهان باقی مانده است.

 

امپراطوری عثمانی

در سال میلادی 1453، امپراتوری عثمانی به رهبری سلطان محمد دوم، قسطنطنیه (استانبول کنونی) را فتح کرد و به امپراتوری بیزانس پایان داد. عثمانی ها بیشتر اروپا، آسیا و آفریقا را فتح کردند و در اوج دوران خود یکی از بزرگترین و قدرتمندترین امپراتوری های جهان بودند. عثمانی ها به دلیل مهارت نظامی، فرهنگ پیچیده درباری و تحمل ادیان و فرهنگ های مختلف معروف بودند. 

اوج قدرت عثمانی در زمان سلطان سلیمان یکم پسر سلطان سلیم رخ داد. او مناطق بیشتری را به تصرف درآورد و حتی به محاصره وین پرداخت. او در یکی از جنگ‌هایش با شاه تهماسب صفوی، تا سلطانیه نیز پیش‌آمد. پس از او امپراتوری عثمانی رو به انحطاط گذاشت.

 

ترکیه مدرن

پس از جنگ جهانی اول، امپراتوری عثمانی منحل شد و ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاتورک به جمهوری تبدیل شد. آتاتورک مجموعه ای از اصلاحات گسترده از جمله اتخاذ یک نظام حقوقی جدید، معرفی آموزش سکولار و ایجاد الفبای جدید بر اساس خط لاتین را به راه انداخت. آتاتورک همچنین به دنبال مدرنیزه کردن جامعه و فرهنگ ترکیه بود و امروزه نیز به عنوان یک قهرمان ملی در ترکیه مورد احترام است.

از زمان آتاتورک، ترکیه دستخوش تغییرات زیادی، هم سیاسی و هم اجتماعی شده است. این کشور دوره های بی ثباتی از جمله کودتاهای نظامی و خشونت سیاسی را تجربه کرده است، اما از نظر توسعه اقتصادی و اصلاحات دموکراتیک نیز گام های بلندی برداشته است. امروزه، ترکیه کشوری پویا و متنوع است، با میراث فرهنگی غنی که از تاریخ طولانی این کشور سرچشمه می گیرد.

تاریخ کشور ترکیه تاریخی طولانی و پیچیده است که با ظهور و سقوط امپراتوری ها، برخورد فرهنگ ها و آرزوهای مردم آن شکل گرفته است. از هیتی ها تا عثمانی ها، از یونانی ها تا بیزانسی ها، ترکیه برای هزاران سال محل تلاقی تمدن ها بوده است. 

 

ترکیه مدرن
ترکیه مدرن

 

فرهنگ و هنر

فرهنگ ترکیه ترکیبی غنی از فرهنگ ها، آداب و رسوم آسیایی و غربی است که هویت این کشور را به عنوان چهارراه تمدن ها منعکس می کند. ترکیه از ریشه های باستانی خود تا تجسم امروزی یک جامعه پویا و فعال است که هویت فرهنگی منحصر به فردی ایجاد کرده است. 

 

هنر و معماری

هنر و معماری ترکیه از غنی ترین و متنوع ترین هنرها در جهان است. از موزاییک های بیزانسی و نقاشی های دیواری ایاصوفیه گرفته تا کاشی کاری های پیچیده مسجد آبی، ترکیه دارای انبوهی از ساختمان ها و آثار هنری خیره کننده است. اشکال هنر سنتی ترکیه شامل خوشنویسی، نقاشی مینیاتوری و سرامیک است که همگی به دلیل طرح های پیچیده و رنگ های پر جنب و جوش خود مورد تحسین قرار می گیرند.

 

موسیقی و رقص

موسیقی و رقص بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ترکیه است. از ملودی‌های هیجان‌انگیز موسیقی کلاسیک ترکی گرفته تا ریتم‌های پرانرژی رقص‌های محلی مانند هورون و هاله، صحنه موسیقی و رقص ترکیه صحنه‌ای پر جنب و جوش و سرزنده است. موسیقی پاپ ترکیه نیز بسیار محبوب است و بسیاری از نوازندگان ترکیه از جمله تارکان و سزن آکسو به شهرت بین المللی دست یافته اند.

در دهه های اخیر سبک های موسیقی غربی اروپایی و آمریکایی در ترکیه محبوبیت بسیاری پیدا کرده اند و امروزه بسیاری از خواننده های این کشور به سبک‌ موسیقی پاپ غربی اجرا می‌کنند. همچنین بیشتر شهرهای کشور دارای تالارهای کنسرت و صحنه برای اجرا هستند و سالانه خواننده‌های سرشناس بسیاری از سراسر جهان، برای اجرای کنسرت موسیقی به کشور ترکیه سفر می‌کنند.

 

غذا

غذاهای ترکی یکی از جاذبه های بسیار محبوب این کشور است. غذاهای ترکی تلفیقی از طعم‌های مدیترانه‌ای، خاورمیانه و آسیای مرکزی است و طیف گسترده‌ای از مواد، از گوشت بره و گاو گرفته تا سبزیجات، گیاهان و ادویه را در خود جای داده است. برخی از محبوب ترین غذاهای ترکی عبارتند از: 

 • اسکندر کباب
 • شیش کباب
 • کارنی یاریک
 • لاهماجون
 • پیده
 • چی کوفته
 • دونر کباب
 • بورک
 • کوکورچ
 • سوتلاچ

قهوه و چای ترکی نیز بخشی ضروری از زندگی روزمره است که مورد دوم یعنی چای به عنوان نشانه ای از مهمان نوازی ارائه می شود.

جالب است بدانید غذاهای سنتی در این کشور فقط در رستوران‌ها به فروش نمی‌رسند! شما می‌توانید با گذر از خیابان‌های شهرهای مختلف، خصوصاً شهر استانبول، انواع غذاها را روی چرخ دستی‌ ها و دکه‌ های غذا فروشی هم ببینید.

 

غذاهای ترکیه
کباب ترکیه ای

 

سنت ها و جشنواره ها

کشور ترکیه دارای مجموعه ای غنی و متنوع از سنت ها و جشنواره ها است که بسیاری از آن‌ها ریشه در آداب و رسوم و باورهای باستانی دارند. یکی از مهمترین سنت های آن‌ها ماه رمضان است، ماهی که مسلمانان در سراسر جهان آن را روزه می گیرند. از دیگر اعیاد مهم این کشور می توان به عید فطر و عید قربان اشاره کرد. 

تعطیلات ملی روز جمهوری نیز یک روز مهم برای جشن است که نشان دهنده تأسیس جمهوری مدرن ترکیه در سال 1923 میلادی است.

اما بدون شک معروف ترین فستیوال‌ ترکیه هر سال در شهر ساحلی ازمیر برگزار می‌شود، این شهر بزرگ ترکیه سال‌های طولانی میزبان نمایشگاه جهانی گردشگری بوده و هر سال در ماه دسامبر فستیوال‌ بزرگی برای معرفی آداب و رسوم ترکیه در این شهر ساحلی برپا می‌گردد.

این فستیوال که “ایزفاش” (İZFAŞ) نام دارد، در واقع یک جشنواره محلی است که در حاشیه نمایشگاه جهانی در ازمیر با حضور نمایندگانی از شهر های مختلف این کشور برگزار می‌شود.

به دلیل شهرت جهانی گل‌های لاله استانبول هر سال در فصل بهار و همزمان با رویش گل‌ها، فستیوال لاله های استانبول هم با شور و هیجان بسیار زیادی در این شهر برپا می‌شود، برگزاری این رویداد زیبا و تماشایی از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است.

پارک امیرگان و میدان سلطان احمد از جمله معروف ترین مکان‌هایی هستند که شما می‌توانید در زمان سفر به استانبول در فصل‌ بهار برای تماشا گل‌های لاله به آنجا بروید.

یکی دیگر از معروف ترین فستیوال های کشور ترکیه که همزمان با عید فطر برگزار می‌شود، شکر بایرامی (Şeker Bayramı) است.

همزمان با شکر بایرامی جشنواره‌های موسیقی بسیاری هم در ترکیه برپا می‌شود تا مردم این کشور پس از یک ماه روزه داری بتوانند در کنار خانواده و عزیزان خود لحظات شاد و مفرحی را داشته باشند.

تعطیلات شکر بایرامی فرصت مناسبی برای خرید در کشور ترکیه محسوب می‌شود، زیرا اغلب مراکز خرید و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ در این ایام تخفیف‌های ویژه‌ای را به مناسبت شکر بایرامی به مشتریان خود ارائه می‌کنند.

 

ورزش ها

ورزش بخش مهمی از فرهنگ ترکیه است و فوتبال (فوتبال) محبوب ترین است. باشگاه های فوتبال ترکیه مانند گالاتاسرای و فنرباغچه هواداران پرشوری دارند و به رقابت های شدیدشان معروف هستند.

از دیگر ورزش های محبوب می توان به بسکتبال، والیبال و کشتی اشاره کرد. ترکیه همچنین میزبان چندین رویداد مهم ورزشی از جمله مسابقات قهرمانی جهانی والیبال در سال 2010 و فینال لیگ قهرمانان اروپا بوده است.

 

جاذبه های گردشگری کشور ترکیه

ترکیه کشوری غنی از تاریخ، فرهنگ و زیبایی های طبیعی است و دارای طیف وسیعی از جاذبه هاست که مسافران از سراسر جهان را به خود جذب می کند.

از سواحل خیره کننده مدیترانه گرفته تا خرابه های باستانی دیدنی ها در این کشور جذاب کم نیست. در این مقاله به بررسی برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ترکیه می پردازیم.

 

استانبول

استانبول یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در ترکیه است و دلیل خوبی هم دارد. این شهر باستانی که زمانی پایتخت امپراتوری های بیزانس و عثمانی بوده است، دارای انبوهی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی خیره کننده است. 

در این شهر هزاران هتل و صنایع گردشگری‌گرا برای پذیرایی از گردشگرها وجود دارد.

علاوه بر این مراکز خرید سنتی، مراکز خرید بزرگ و مدرنی نیز در استانبول ساخته شده‌اند، به عنوان مثال مرکز خرید جواهر که در سال ۲۰۰۵ و در منطقه شیشلی افتتاح شده ‌است و یا مرکز خرید ایستینیه پارک که در سال ۲۰۰۷ افتتاح شده اشاره کرد که در آن بزرگترین برندهای لاکچری دنیا شعبه دارند.

در خیابان‌ها و کوچه پس کوچه‌های استانبول نیز انواع رستوران‌ها و کافه‌ها برای هر سلیقه ای وجود دارد. اما اکثر رستورانهایی که در آن‌ها غذاهای بین‌المللی سرو می‌کنند در مناطق بی اغلو، بشیکتاش، شیشلی و کادیکوی قرار دارند.

 

استانبول
استانبول

 

بعضی از معروفترین جاذبه های این شهر تاریخی عبارتند از:

 • مسجد ایاصوفیه
 • کاخ دلمه باغچه
 • مسجد سلطان احمد
 • برج دختر
 • مینیاترک
 • تنگه بسفر
 • روملی حصار
 • یدی کوله (هفت برج)
 • برج گالاتا
 • کاخ توپکاپی
 • کاخ بیلر بی
 • کاخ چراغان
 • تپه‌های چاملیجا (بام استانبول)
 • برج چاملیجا
 • جزیره بیوک آدا (یا پرنسس)
 • موزه هنرهای اسلامی ترکیه
 • موزه باستان‌شناسی استانبول
 • موزه فرش ترکیه
 • بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)
 • میسیر چارشیسی (بازار ادویه)
 • موزه موزاییک واقع در بازار پشت ایاصوفیه
 • پارک آبی آکوا دلفین استانبول

 

کاپادوکیه

کاپادوکیه منطقه‌ای در مرکز ترکیه است که به خاطر چشم انداز منحصر به فرد طبیعی و شهرهای زیرزمینی شهرت دارد.

نام کاپادوکیه پس از روزگار باستان در زمان چیرگی مسیحیت بر این بخش پایدار ماند و امروزه هم در زمینه گردش‌گری بدین بخش تاریخی کاپادوکیه گفته می‌شود. در این شهر بسیاری از ساختمان ها در دل صخره ها به صورت دستی تراشیده شده اند. 

علاوه بر آن در کاپادوکیه تعداد ۳۶ شهر زیرزمینی شناخته شده وجود دارد که بزرگترین آن کایمالکی نام دارد شما می‌توانید با بازدید از آن‌ها به زمان باستان سفر کنید.

این ۳۶ شهر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در تابستان و زمستان دمای مناسبی برای افراد فراهم کنند و شامل تعدادی کلیسای زیر زمینی نیز می‌شوند این کلیساها برای اعمال و عبادات روزانه افراد این شهر ساخته شده‌اند و برخی از آن‌ها به صورت مجللی رنگ آمیزی و سنگ‌تراشی شده‌اند.

کاپادوکیا می‌توانند با بالون سواری بر فراز مناظر خیره‌کننده داشته باشند، کلیساها و صومعه‌های غارهای باستانی را کاوش کنند و حتی در یک هتل غار اقامت کنند.

 

افسوس (Ephesus)

افسوس شهری باستانی است که در سواحل دریای اژه ترکیه واقع شده است و یکی از بهترین شهرهای باستانی حفظ شده در جهان است. ویرانه‌های افسوس یکی از بزرگ ترین مجموعه های بر جای مانده از تمدن یونانیان در مدیترانه شرقی است.

«افسوس» میزبان یکی از هفت کلیسای آسیا در کتاب «مکاشفه یوحنا» در «عهد جدید» بوده است و شاید انجیل یوحنا در این محل به رشته تحریر درآمده باشد.

همچنین بسیاری بر این باورند که «هفت خفتگان افسوس» (أصحاب الکهف)، که مسلمانان آن ها را مقدس می‌دانند، در این شهر زندگی می‌کردند و در غاری نزدیک به آن، سال‌های بسیار به خواب رفته‌اند.

کشف بسیاری از اسناد مربوط به مسیحیت و مذاهب پیشین، این شهر را در زمره مهم‌ترین بقایای تاریخی قرار داده است.

تخمین زده می‌شود که شهر افسوس در زمان رومیان بین 33 تا 57 هزار نفر جمعیت داشته است.

 

پاموکاله

Pamukkale که در زبان ترکی به معنای “قلعه پنبه ای” است، یک شگفتی طبیعی است که به خاطر تراس های سفید چشمه های آب گرم و استخرهای تراورتن معروف است.

بازدیدکنندگان پامو کاله می‌توانند در آب‌های گرم و غنی از مواد معدنی که گفته می‌شود خواص درمانی دارند، غوطه‌ور شوند و خرابه‌های باستانی شهر هیراپولیس را از نزدیک ببینند. 

پاموک‌کاله در منطقه دریای اژه و دره رودخانه مندرس واقع شده‌است که در بیشتر فصول سال آب و هوایی معتدل دارد.

 

آنتالیا

آنتالیا یک شهر تفریحی محبوب در سواحل مدیترانه ترکیه است که به خاطر سواحل زیبا، آب‌های شفاف و ویرانه‌های باستانی شهرت دارد.

بازدیدکنندگان آنتالیا می‌توانند شهر قدیمی را که خانه مجموعه‌ای از ساختمان‌ها و موزه‌های تاریخی است، کاوش کنند و برای تماشای آبشارهای خیره‌کننده و خلیج‌های مخفی، در امتداد ساحل سوار بر قایق شوند. 

در استان آنتالیا حدود ۱۱۱ رود در جریان است که همگی این رودها یا مستقیماً یا پس از پیوستن به رودهای دیگر به دریای مدیترانه می‌ریزند. این شهر سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر دنیا است.

آنتالیا در سال ۲۰۰۵ میزبان اجلاس سران G20 (بیست کشور صنعتی جهان) و در سال ۲۰۱۶ میزبان نمایشگاه اکسپو بوده است.

 

کوه نمرود

کوه نمرود یکی از میراث جهانی یونسکو در شرق ترکیه است که ویرانه های یک مقبره سلطنتی باستانی را در خود جای داده است.

بازدیدکنندگان از کوه نمرود می توانند برای دیدن مجسمه های خیره کننده خدایان و پادشاهان که بیش از 2000 سال پیش در آنجا ساخته شده اند، راهی قلعه باستانی شوند.

بناهای تاریخی این مکان از بزرگترین ساختمان های دوران هلنی است. وزن بعضی از بلوک‌ های سنگی به‌کار رفته در آن، به ۹ تن می رسد. آرامگاه آنتیوخوس یکم تئوس کوماژن، از شاهان کوماژن، در اینجا قرار دارد.

 

کوه نمرود
کوه نمرود

 

پرگامون

پرگامون شهری باستانی و میراث جهانی یونسکو است که در غرب ترکیه واقع شده است.

این شهر زمانی یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی و سیاسی جهان باستان بوده است و بازدیدکنندگان می توانند خرابه های شهر از جمله آکروپولیس، محراب زئوس و کتابخانه پرگامون را بازدید کنند. شهر پرگامون پس از اسکندریه دومین کتابخانه بزرگ جهان یونان باستان را دارا بود.

 

تروآ

تروی یا تروآ شهری باستانی است که به دلیل محل جنگ تروآ معروف است، همانطور که در شعر حماسی هومر به نام ایلیاد توضیح داده شده است. بازدیدکنندگان تروا می توانند خرابه های شهر از جمله دیوارهای شهر، آمفی تئاتر و معبد آتنا را ببینید.

 

آنکارا

آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و مجموعه ای از جاذبه های فرهنگی و تاریخی را در خود جای داده است. برخی از مناظر دیدنی آنکارا شامل آنیت کبیر، مقبره مصطفی کمال آتاتورک، موزه تمدن های آناتولی و قلعه آنکارا است. 

این شهر در گذشته پایتخت سرزمین باستانی گالاتیا و بعد ها پایتخت استانی به همین نام در امپراتوری روم بوده و آثار باستان‌شناسی مختلفی از حتیان، هیتی‌ها، لیدیه، فریگیه، گالاتیا، یونانیان عصر هلنیستی، هخامنشیان، رومیان، امپراتوری بیزانس و عثمانیان در این شهر به جا مانده‌ است.

 

بدروم

بدروم یک شهر تفریحی محبوب در سواحل دریای اژه ترکیه است که به خاطر سواحل زیبا، زندگی شبانه پر جنب و جوش و قلعه تاریخی شهر معروف است.

بازدیدکنندگان بدروم می‌توانند مغازه ها، رستوران‌ ها و بارهای متعدد شهر را کاوش کنند و برای تماشای خط ساحلی خیره‌کننده و جزایر مجاور از تور قایق استفاده کنند.

بدروم دارای یک فرودگاه بین المللی بسیار مجهز است و همچنین با شهر ازمیر که سومین شهر بزرگ ترکیه است ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد. بعضی از معروفترین جاذبه های گردشگری این شهر عبارتند از: 

 • آرامگاه هالیکارناسوس از عجایب هفتگانه دنیای باستان
 • دروازه میندوس از دوره هخامنشی
 • قلعه بدروم و موزه باستان‌ شناسی زیر آب
 • آمفی تئاتر هالیکارناسوس

 

گوبکلی تپه

گوبکلی تپه یک مکان باستانی در جنوب شرقی ترکیه است که یکی از مهم ترین اکتشافات باستان شناسی قرن بیست و یکم محسوب می شود.

قدمت این مکان به حدود 12000 سال قبل از میلاد برمی گردد و گمان می رود قدیمی ترین معبد شناخته شده در جهان باشد.

بازدیدکنندگان از گوبکلی تپه می‌توانند ستون‌ها و حکاکی‌های سنگی چشمگیر را ببینند که بیش از 12000 سال پیش توسط مردمان باستانی ایجاد شده‌اند.

یووال هرری در کتاب انسان خردمند توضیح داده است که مرکز فرهنگی گوبکلی تپه احتمالاً به نحوی با نخستین اهلی سازی گندم در ارتباط است.

برای تغذیه انسان‌ هایی که این سازه‌ های عظیم را می‌ساختند و از آن ها استفاده می‌کردند به غذای بسیار زیادی نیاز بود.

خوراک جویان برای ساخت چنین معبد عظیمی و تأمین مواد غذایی برای نیروهای آن شروع به اهلی کردن گندم کردند.

 

صومعه سوملا

صومعه سوملا یک صومعه ارتدوکس یونانی خیره کننده است که در دره زیبای آلتیندره در شمال شرقی ترکیه واقع شده است.

این صومعه در قرن چهارم در کنار یک صخره ساخته شد و به خاطر نقاشی های دیواری زیبا و مناظر خیره کننده از مناظر اطراف شهرت دارد.

 

ازمیر

ازمیر از شهرهای باستانی یونانیان بوده و بیش از ۳۰۰۰ سال سابقه شهری ثبت شده دارد. و ۸۵۰۰ سال سابقه، به عنوان سکونتگاه انسانی از دوره نوسنگی دارد.

در دوران باستان کلاسیک یونان، این شهر با نام اسمیرنا شناخته می‌شد.

امروزه ازمیر شهری پرجنب‌ و جوش در سواحل دریای اژه است و به‌خاطر بازارهای شلوغ، سواحل زیبا و میراث فرهنگی غنی شهرت دارد.

برخی از مناظر دیدنی ازمیر شامل بازار کمرالتی، میدان کوناک و شهر روم باستان افسوس است.

ازمیر دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است که مشخصه آن، تابستان‌های طولانی، گرم و خشک و زمستان های معتدل تا خنک و بارانی است. 

 

بورسا

بورسا شهری واقع در شمال غربی کشور ترکیه است که به خاطر معماری زیبا، تاریخ غنی و چشمه های آب گرم طبیعی شهرت دارد.

برخی از مناظر دیدنی بورسا شامل مسجد سبز، قلعه بورسا و چشمه های آب گرم چکیرگه است.

 

بورسا
بورسا

 

قونیه

قونیه شهری در مرکز ترکیه است که به خاطر میراث اسلامی و دراویش چرخان، یک فرقه عرفانی که در این شهر سرچشمه گرفته است، شناخته شده است. 

نام قونیه یادآور مولانا است. این شاعر بزرگ پارسی بر فرهنگ این شهر تأثیر عمیقی گذاشته است. مراسم بزرگداشت مولانا در ماه دسامبر در قونیه برگزار می‌شود، مراسمی که خالق یکی از زیباترین و مسحور کننده‌ترین نمایش رقص‌های چرخشی است.

هر سال در ماه دسامبر در روز سالگرد مرگ مولانا مشهود به شب عروسی، هزاران نفر به شهر قونیه سرازیر می‌شوند تا شاهد رقص چرخشی دراویش صوفی در مقبره او باشند.

غذاهای محلی قونیه یکی دیگر از جذابیت های این شهر است که اغلب از بلغور گندم و گوشت بره تهیه می‌شوند.

از معروف‌ترین غذاهای این شهر می‌توان به اتلی اِکمک (etli ekmek) نام برد، یک غذای بومی ترکیه که از نظر ظاهری شبیه پیتزاست، اتلی اکمک در ترکی استانبولی به معنای نان با گوشت است.

محتویات اتلی اکمک شامل نان تخت پخته شده، گوشت، فلفل، پیاز و گوجه فرنگی است.

از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به این مکان ها اشاره کرد:

 • دریاچه دهانه آتشفشان مکه
 • دریاچه بی شهیر
 • آبشار یرکوپرو
 • دریاچه نمک قونیه
 • دریاچه گودال‌ها (ابروک)
 • پارک ژاپنی کیوتو

 

ترابزون 

ترابزون یا طرابزون شهری واقع در ساحل دریای سیاه ترکیه است که به خاطر زیبایی های طبیعی خیره کننده، تاریخ غنی و فرهنگ منحصر به فردش شناخته شده استتین شهر که در در جاده تاریخی ابریشم واقع شده، قرنها به عنوان تقاطع ادیان، زبان‌ها و فرهنگ بوده و یک دروازه تجارت به ایران در جنوب شرقی و قفقاز در شمال شرقی بود.

بازدیدکنندگان ترابزون می توانند موزه ایاصوفیه را که زمانی یک کلیسای بیزانسی بود، کاوش کنند و صومعه زیبای سوملا را ببینند.

 

ماردین

ماردین شهری واقع در جنوب شرقی ترکیه است که به دلیل معماری خیره کننده، مناظر زیبا و میراث فرهنگی غنی خود شناخته شده است.

نیمی از مردم این شهر به زبان کردی کرمانجی و نیمه دیگر آن به بقیه زبان ها حرف می‌زنند. ماردین از شهرهای باستانی سُریانی نشین بوده است.

در شهر ماردین منسوبان دین های مختلف از جمله مسلمان، ایزدی، سُریانی، ارمنی، کلدانی، یهودی و نسطوری وجود دارد که سُریانی، ارمنی، کلدانی و نسطوری شاخه های دین مسیحیت هستند.

بازدیدکنندگان ماردین می توانند ساختمان های تاریخی متعدد شهر از جمله مسجد بزرگ ماردین را کاوش کنند و مناظر خیره کننده دشت های بین النهرین را از موقعیت بالای تپه شهر مشاهده کنند.

 

کوه آرارات

کوه آرارات یک آتشفشان خاموش واقع در شرق ترکیه است که گفته می شود مکانی است که کشتی نوح پس از سیل کتاب مقدس در آن قرار گرفته است.

این کوه همچنین توسط بسیاری از ارامنه به عنوان یک مکان مقدس شناخته می شود و مقصد محبوب کوهنوردان و صخره نوردان است.

اینها تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری ترکیه هستند.

خواه به تاریخ، فرهنگ، طبیعت علاقه مند باشید یا صرفاً در یک ساحل زیبا استراحت کنید، ترکیه مکان مناسبی برای سفر است. مناظر متنوع و خیره کننده، میراث فرهنگی غنی و مهمان نوازی گرم آن را به مقصدی تبدیل کرده است که نباید از دست داد.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور ترکیه روی نقشه

مهمترین مکان های کشور ترکیه برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1401-12-20

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

فستیوال رقص در پاریس


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد