لهستان

قاره اروپا کشور لهستان

کشور لهستان در مرکز اروپا قرار دارد. پایتخت این کشور شهر ورشو است. این کشور حدود 38 میلیون نفر جمعیت دارد. لهستان سی و چهارمین کشور پرجمعیت در جهان، هشتمین در قاره اروپا و ششمین در اتحادیه اروپایی است.

این کشور با ۶ کشور از جمله: روسیه، اوکراین، آلمان، جمهوری چک، اسلواکی و بلاروس هم مرز است.

نام این کشور در بیشتر زبان‌ های اروپایی صورتی از پُل (Poland) تلفظ می شود. در برخی زبان های اروپای شرقی به آن صورتی از «لِخ» یا «لِه» می‌ گویند.

لِخ یا لِه از نام قوم له می آید که حدود بیش از یک هزار سال پیش در سرزمین کنونی لهستان زندگی می کرده اند و به لخ (lęch) معروف بودند.

نام این کشور در زبان های لیتوانیایی، مجاری و ارمنی هم تقریباً شبیه به فارسی تلفظ می شود. 

واحد پول کشور لهستان زلوتی جدید است که از اوایل ژانویه ۱۹۹۵ در این کشور رایج شده است. هر زلوتی جدید شامل ۱۰۰ گروش می شود.

مهم ترین صادرات کشور لهستان را ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار، حیوانات زنده و فراورده های کشاورزی تشکیل می‌ دهند. این کشور تولید کننده سیب‌ زمینی، چاودار و نیز یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان چغندر قند در اتحادیه اروپا است.

۹۶ درصد نژاد مردم لهستان را، لهستانی‌ ها، ۱ درصد آلمانی، ۱ درصد بلاروس ها و ۱ درصد را اوکراینی‌ ها تشکیل می‌ دهند.

تعداد گردشگران لهستان پس از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴، به‌ شدت افزایش یافت. گردشگری به طور کلی به اقتصاد این کشور کمک می‌ کند و بخش نسبتاً زیادی از بازار اقتصادی خدماتی کشور را تشکیل می دهد.

لهستان ششمین کشور پر بازدید جهان توسط گردشگران خارجی است که توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) رتبه بندی شده ‌است.

کشور لهستان
کشور لهستان

تاریخ

تاریخ طولانی و پیچیده ی لهستان به قرن دهم بازمی گردد. یعنی زمانی که سلسله پیاست اولین دولت این کشور را تأسیس کرد.

پیاست دودمانی تاریخی در لهستان بود. تاریخچه این خاندان با فرمانروایان نیمه اسطوره ای آغاز می‌ شود. در طول قرن ها، این کشور دوره های شکوفایی، قدرت و همچنین دوره هایی از آشفتگی سیاسی و اشغال را تجربه کرده است. 

 

تاریخ اولیه

تاریخ اولیه این کشور ارتباط تنگاتنگی با سلسله پیاست دارد که از قرن 10 تا اواخر قرن 14 بر این کشور حکومت می کردند.

در این دوران لهستان تبدیل به یک کشور مسیحی شد که حاکمان آن از طریق فتوحات و دیپلماسی قلمرو خود را گسترش دادند.

دوران سلطنت پادشاه کازیمیر سوم کبیر در قرن چهاردهم، به عنوان دوره ای از شکوفایی و توسعه فرهنگی در لهستان تلقی می شود.

 

تقسیم 

در اواخر قرن هجدهم، لهستان توسط ابرقدرت های آن زمان مثل روسیه، پروس و اتریش تجزیه و تقسیم شد و عملاً به موجودیت خود به عنوان یک کشور مستقل پایان داد.

از آن پس دوران زوال لهستان آغاز شد. این کشور برای بیش از یک قرن تحت اشغال باقی ماند اما مردم آن برای استقلال و هویت ملی خود مبارزه کردند.

 

جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، لهستان توسط آلمان نازی مورد تهاجم و اشغال قرار گرفت، که منجر به کشته شدن میلیون ها شهروند لهستانی از جمله یهودیانی شد که در هولوکاست هدف نابودی قرار گرفتند.

اما لهستانی ها به شدت با اشغالگران آلمانی جنگیدند و این کشور در سال 1945 توسط اتحاد جماهیر شوروی آزاد شد.

 

دوران کمونیست

پس از جنگ جهانی دوم، کشور لهستان به یک کشور کمونیستی تحت نفوذ شوروی تبدیل شد. حزب کمونیست حاکم، مخالفان سیاسی را سرکوب کرد.

با این حال، در دهه 1980، یک جنبش مردمی به رهبری اتحادیه کارگری همبستگی، اقتدار حزب کمونیست را به چالش کشید که منجر به اصلاحات دموکراتیک و در نهایت سقوط کمونیسم در لهستان و سایر کشورهای منطقه شد.

 

لهستان مدرن

از زمان سقوط کمونیسم، لهستان به یک کشور دموکراتیک و عضو اتحادیه اروپا تبدیل شده است. این کشور رشد و توسعه اقتصادی سریعی را تجربه کرده و به یک بازیگر مهم در صحنه بین المللی تبدیل شده است.

تاریخ لهستان، تاریخی غنی و پیچیده است که توسط قرن ها تغییرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شکل گرفته است.

از اوایل سلسله پیاست تا مبارزات دوران مدرن، لهستان با چالش ها و پیروزی های زیادی رو‌به‌رو بوده است. امروزه لهستان کشوری پر جنب و جوش و پویا، با تاریخ پر افتخار و آینده ای روشن است.

لهستان امروزی
لهستان امروزی

جغرافیا و آب و هوا

لهستان کشوری واقع در اروپای مرکزی است که از غرب با آلمان، از جنوب با جمهوری چک و اسلواکی، از شرق با اوکراین و بلاروس و از شمال با دریای بالتیک، لیتوانی و روسیه همسایه است.

قرار گرفتن لهستان در تقاطع اروپای شرقی و غربی نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ آن ایفا کرده است.

از نظر جغرافیایی، لهستان کشوری متنوع است، با چشم اندازهای گوناگون که شامل کوه ها، جنگل ها، دریاچه ها، رودخانه ها و دشت ها می شود.

بخش شمالی لهستان به طور کلی مسطح است و دارای خط ساحلی طولانی در امتداد دریای بالتیک است. در امتداد مرز جنوبی لهستان کوه های کارپات قرار دارند.

تاترا بلندترین رشته‌کوه از کوه های کارپات است که در جنوب این کشور واقع شده ‌است. قله شمال غربی ریسی (۲،۴۹۹ متر) نیز بلندترین نقطه تاترا در لهستان است.

لهستان آب و هوای معتدل دارد و چهار فصل متفاوت در طول سال.

تابستان‌ ها عموماً گرم و آفتابی است که میانگین دمای آن در ماه های جولای و آگوست بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

زمستان‌ ها در لهستان سرد و برفی است و میانگین دمای آن در ماه های ژانویه و فوریه بین صفر تا منفی 5 درجه سانتیگراد است. فصول بهار و پاییز لهستان معتدل هستند و میانگین دمای آن بین 10 تا 15 درجه سانتیگراد است.

آب و هوای لهستان تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله موقعیت آن در مرکز اروپا، نزدیکی آن به دریای بالتیک و توپوگرافی آن قرار دارد.

آب و هوا بسته به منطقه ی جغرافیایی در این کشور می تواند بسیار متفاوت باشد، کوه ها دمای خنک تر و بارندگی بیشتری نسبت به دشت ها دارند.

به طور کلی، موقعیت و آب و هوای لهستان، آن را به کشوری متنوع و جذاب برای کنکاش و تجربه های جذاب تبدیل کرده است. از اسکی در کوهستان گرفته تا شنا در دریای بالتیک را گردشگران می توانند در طول سال در لهستان تجربه کنند.

زیبایی طبیعی و مناظر متنوع لهستان یکی از جذابیت های اصلی این سرزمین برای گردشگران است.

 

فرهنگ

لهستان دارای یک فرهنگ غنی با پیشینه ی طولانی از دستاوردهای هنری، ادبی و موسیقی است. کشور لهستان سرزمین خلق آثار معروفی از آهنگسازان مشهوری مانند شوپن و پندرسکی گرفته تا شعر ویسلاوا شیمبورسکا، برنده جایزه نوبل است که سهم قابل توجهی در جهان فرهنگ دارد. در اینجا مروری کوتاه بر فرهنگ لهستان می کنیم:

 

هنر و معماری

لهستان دارای پیشینه ی غنی هنر و معماری است که قدمت آن به قرون وسطا باز می گردد. کلیساها و قلعه های گوتیک، کاخ‌ ها و کلیساهای دوره رنسانس، ساختمان‌ های باروک و روکوکو در سراسر این کشور یافت می‌ شوند.

برخی از معروف ترین مکان های دیدنی لهستان عبارتند از قلعه واول در کراکوف، کلیسای سنت مریم در گدانسک و قلعه سلطنتی در ورشو.

Veit Stoss
Veit Stoss

ادبیات

ادبیات لهستان دارای تاریخ طولانی و درخشانی است، با نویسندگان برجسته ای از جمله آدام میکیویچ، هنریک سینکیویچ و چسلاو میلوش.

آثار این نویسندگان و دیگران نویسندگان لهستانی به توسعه فرهنگ و هویت این کشورکمک شایانی کرده است که امروزه نیز مورد تجلیل و مطالعه قرار می گیرد.

 

موسیقی

لهستان پیشینه ی موسیقی غنی دارد و سرزمین آهنگسازان مشهوری از جمله فردریک شوپن، ویتولد لوتوسلاوسکی و کریستوف پندرسکی است.

همچنین این کشور میزبان چندین جشنواره موسیقی معروف از جمله جشنواره شوپن در ورشو و جاز جامبوری در کراکوف است.

 

غذا و نوشیدنی

غذاهای لهستانی دلچسب و خوش طعم اند. برخی از معروف ترین غذاهای سنتی لهستان عبارتند از: پیروگی (کوفته های پر از گوشت، پنیر یا سبزیجات)، کیلباسا (سوسیس) و بیگوس (خورشی که با کلم ترش و گوشت درست می شود).

ودکای لهستانی نیز در سرتاسر جهان معروف است، با چندین برند معروف از جمله Belvedere و Żubrówka.

 

جشنواره ها و جشن ها

لهستان دارای تاریخچه ای پربار از جشنواره ها و جشن ها است که رویدادهای بسیاری در طول سال در آن برگزار می شود.

برخی از مشهورترین جشنواره های این کشور عبارتند از جشنواره فیلم کراکوف، جشنواره بین المللی موسیقی معاصر پاییز ورشو و جشنواره ویانکی در کراکوف. 

فرهنگ لهستان غنی و متنوع است، با قدمتی طولانی از دستاوردهای هنری، ادبی و موسیقی.

این کشور دارای فرهنگ منحصر به فرد و جذابی است از آثار آهنگسازان و نویسندگان مشهور گرفته تا غذاهای سنتی و جشنواره هایی که در سراسر جهان شناخته شده اند.

لهستان برای دوستداران هنر، موسیقی، ادبیات و حتی آشپزی نیز جذابیت و شگفتنی های خاص خود را دارد.

 

جاذبه های گردشگری کشور لهستان

لهستان کشوری زیبا با تاریخ و فرهنگ غنی است و جاذبه های گردشگری زیادی در آن وجود دارد که بازدیدکنندگان نباید از آن‌ها غافل شوند.

از شهرها و قلعه های تاریخی گرفته تا شگفتی های طبیعی و رویدادهای فرهنگی، در اینجا برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری لهستان آورده شده است:

جاذبه های لهستان
از جاذبه های دیدنی لهستان

شهر قدیمی کراکوف

کراکوف یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای لهستان است که در جنوب کشور قرار گرفته و تا سال ۱۶۰۹ پایتخت این کشور بود.

این شهر قدیمی یکی از مهم ترین شهرهای فرهنگی اروپای مرکزی به شمار می آید که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بازدیدکنندگان می‌ توانند در آنجا خیابان‌ ها و معماری قرون وسطایی، از جمله تالار پارچه ای یا سالن پارچه کراکوف (ساخت سالن پارچه کراکوف به دوران رنسانس برمی گردد این سالن همیشه قلب تجارت بین‌ المللی در لهستان بوده است.)

کلیسای سنت مری یا همان بازیلیکا سنت ماری و کلیسای جامع واول (این کلیسا که پیشینه‌ اش به ۹۰۰ سال پیش بر می‌گردد، جایگاه مقدس ملی این کشور است و به‌ طور سنتی تاج‌ گذاری فرمانروایان لهستان را میزبانی می کند) را بازدید کنند.

 

یادبود و موزه آشویتس-بیرکناو

بنای یادبود و موزه آشویتس-بیرکناو که در نزدیکی کراکوف قرار دارد، یادآور جنایاتی است که در طول جنگ جهانی دوم انجام شد.

بازدیدکنندگان می توانند از اردوگاه کار اجباری سابق در این مکان بازدید کنند و در مورد تاریخچه و تأثیر هولوکاست به اطلاعات خود بیفزایند.

 

معدن نمک Wieliczka

معدن نمک Wieliczka یکی دیگر از میراث جهانی یونسکو در نزدیکی کراکوف است که یکی از قدیمی ترین معادن نمک در جهان به شمار می آید.

بازدیدکنندگان می توانند از اتاق های زیرزمینی معدن بازدید کنند و با تاریخ و فرهنگ استخراج نمک در لهستان آشنا شوند.

 

کوه های تاترا

کوه های تاترا در جنوب لهستان و در نزدیکی مرز اسلواکی قرار دارند و مناظر خیره کننده و فرصت های تفریحی بسیاری را در فضای باز را خلق و ایجاد می کنند.

گردشگران می توانند در این منطقه از زیبایی های طبیعی کوه ها و جنگل های اطراف لذت ببرند، پیاده روی کنند، اسکی کنند و لذت ببرند.

 

قلعه مالبورک

قلعه مالبورک بزرگترین قلعه جهان از نظر مساحت است که در شمال لهستان واقع شده است.

این قلعه توسط شوالیه های توتونی در قرن سیزدهم ساخته شد و اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

 

شهر قدیمی ورشو

شهر قدیمی ورشو پس از ویرانی جنگ جهانی دوم بازسازی شد و اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

گردشگران می‌توانند از بازدید خیابان‌ های تاریخی و معماری زیبای این شهر، از جمله قلعه سلطنتی و کلیسای جامع سنت جان لذت ببرند.

 

جنگل بیاوویسکا Białowieża

این جنگل که از جمله مکان های طبیعی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است؛ یکی از آخرین جنگل های باستانی باقی مانده در اروپا است.

بازدیدکنندگان می توانند گونه های کمیاب و در خطر انقراض از جمله گاومیش کوهان دار اروپایی را در این جنگل ببینند و در مورد اهمیت تلاش های حفاظتی نیز اطلاعات کسب کنند.

Białowieża
Białowieża

شهر قدیمی پوزنان 

پوزنان شهری تاریخی در غرب لهستان است. این شهر قدیمی یکی از شهرهای بزرگ و مهم این کشور و از جاذبه های توریستی محبوب در آن است.

گردشگران می توانند از معماری زیبا و بناهای رنگارنگ آن از جمله تالار شهر و کلیسای جامع سنت پیتر و سنت پل در این شهر دیدن کنند و از غذاهای محلی آن لذت ببرند.

 

شهر قدیمی گدانسک

گدانسک یک شهر بندری تاریخی در شمال لهستان است که یک مقصد گردشگری زیبا و محبوب به شمار می آید.

بازدیدکنندگان می توانند از معماری های زیبا و رنگارنگ، از جمله فواره معروف نپتون و کلیسای گوتیک سنت مری در این شهر بازدید کنند و از چشیدن غذاهای محلی و سنتی آن لذت ببرند.

 

کوه های بیزچادی

کوه های Bieszczady در جنوب شرقی لهستان واقع شده اند. حیات وحش خیره کننده و مناظر زیبای این کوه ها باعث جذابیت این جاذبه ی گردشگری شده است.

در این منطقه می توان به تماشای مناظر زیبا و یا انجام فعالیت های مختص فضای باز از جمله پیاده روی و اسکی پرداخت. این منطقه همچنین محل زندگی جوامع سنتی و فرهنگی از جمله هوتسول ها، گروهی از اوکراینی ها است.

 

زاکوپان

Zakopane یک شهر تفریحی کوهستانی محبوب است که در کوه های تاترا قرار دارد. بازدیدکنندگان می توانند در این شهر کوهستانی از انجام فعالیت هایی مانند اسکی، پیاده روی و سایر فعالیت های فضای باز لذت ببرند و همچنین با فرهنگ و غذاهای محلی آن آشنا شوند.

 

صومعه جاسنا گورا

صومعه جاسنا گورا یک مکان زیارتی معروف است که در Częstochowa در جنوب لهستان واقع شده است.

این صومعه خانه مدونای سیاه، نمادی از مریم مقدس است و همچنین سمبلی از هویت ملی و مذهبی لهستان محسوب می شود.

 

شهر قدیمی وروتسواف Wroclaw

Wroclaw شهری جذاب در جنوب غرب لهستان و بزرگ‌ ترین شهر در منطقه تاریخی سیلزی است.

این شهر قدیمی یک مقصد گردشگری محبوب با معماری و بناهای رنگارنگ، از جمله تالار شهر گوتیک و کلیسای باروک سنت الیزابت است که بازدید از آن کمک می کند تا گردشگران بیشتر با فرهنگ این سرزمین تاریخی و غنی آشنا شوند.

Wroclaw
Wroclaw

منطقه دریاچه ماسوریان

دریاچه ماسوریان منطقه ای زیبا در شمال شرقی لهستان است که به خاطر دریاچه های زیبا، جنگل ها و حیات وحش آن معروف است.

بازدیدکنندگان می توانند از قایق سواری، ماهیگیری و سایر فعالیت های فضای باز در این منطقه لذت ببرند و همچنین درباره تاریخ و فرهنگ محلی آن اطلاعاتی کسب کنند.

 

اینها تنها چند نمونه از جاذبه های گردشگری فراوانی است که در لهستان وجو دارد.

فرقی نمی‌کند چه به تاریخ، هنر و یا فرهنگ علاقه مند باشید و چه به زیبایی طبیعی و تفریح و گردشگری در فضاهای باز و عمومی، در هر حال لهستان چیزی برای ارائه به شما دارد.

لهستان از خیابان های قرون وسطایی کراکوف گرفته تا جنگل های ابتدایی Białowieża، کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی و متنوع است که بازید از آن شگفت انگیز خواهد بود.

 

بهترین زمان بازدید

لهستان در تمام طول سال چیزی برای ارائه به بازدیدکنندگان خود دارد، اما بهترین زمان برای بازدید به علایق شما و آنچه می خواهید تجربه کنید بستگی دارد. در اینجا چند فاکتور برای تصمیم گیری در مورد زمان سفر به لهستان بیان می شود:

 

آب و هوا: 

آب و هوا در لهستان در طول سال بسیار متفاوت است، زمستان های آن سرد و تابستان هایش گرم است.

اگر به فعالیت های خارج از منزل مانند پیاده روی یا اسکی علاقه دارید، بهترین زمان برای بازدید در ماه های بهار یا تابستان است که هوا معتدل و روزها طولانی و بلند است.

اگر به ورزش های زمستانی مانند اسکی و اسنوبورد علاقه دارید، بهترین زمان برای بازدید در ماه های زمستان (از دسامبر تا مارس) است.

 

جشنواره ها و رویدادها: 

در لهستان جشنواره ها و رویدادهای بسیاری در طول سال برگزار می شود، از جمله جشنواره های موسیقی، رویدادهای فرهنگی و جشن های تعطیلات.

اگر علاقه مند به شرکت در یک جشنواره یا رویداد خاص هستید، حتماً تاریخ ها را بررسی کرده و بر اساس آن سفر خود را برنامه ریزی کنید.

 

ازدحام جمعیت: 

ماه های تابستان (ژوئن تا آگوست) شلوغ ترین زمان برای گردشگری در این کشور است و بازدیدکنندگان زیادی برای لذت بردن از آب و هوای گرم و فعالیت های بیرون از خانه به این کشور می آیند.

اگر ترجیح می دهید از شلوغی دوری کنید، در فصل های بهار و پاییز (آوریل تا می یا سپتامبر تا اکتبر) که هوا هنوز دلپذیر است اما ازدحام جمعیت کمتر است، به لهستان سفر کنید.

ازدهام جمعیت
ازدهام جمعیت

هزینه و بودجه لازم برای سفر به لهستان: 

هزینه سفر و اقامت بسته به زمان سال می تواند متفاوت باشد.

سفر به لهستان در فصل پر طرفدار و پر رونق گردشگری (ژوئن تا آگوست) گران تر است، در حالی که در فصل کم رونق گردشگری لهستان (نوامبر تا مارس) می توان تخفیف های بهتری دریافت کرد و طبیعتاً هزینه های کمتری برای سفر پرداخت کرد.

یکی از بهترین کشورها برای مسافرت پاییزی لهستان است. به طور کلی، بهترین زمان برای سفر به این کشور به علایق و ترجیحات گردشگران بستگی دارد.

در این کشور زیبایی برای بازدید در تمام طول سال است که هر فصل آن جذابیت منحصر به فرد خود را دارد. 

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-09-23

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

1

داستان زندگی ژاکلین در تانزانیا


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد