شهر کاتماندو

قاره آسیا شهر کاتماندو

شهر کاتماندو بزرگترین شهر و پایتخت سیاسی نپال است که می تواند مقصدی جذاب برای سفر و گردشگری باشد.

سفر به جاهای مختلف دنیا، فرصتی برای شما ایجاد می کند تا با آداب و رسوم، فرهنگ، تاریخ و سبک های زندگی مردمان دیگر آشنا شوید. سفر برای همه‌ ما یک نیاز است. در سایه ی سفر ذهن ما باز و روح‌ مان جلا داده می شود. سفر می تواند باعث بهبود روحیه، آشنا شدن با مردمان جدید شود. دیدن جاذبه های گردشگری، استراحت و تفریح، آشنایی با مردمان دیگر نقاط جهان، ایجاد انرژی مثبت و حال خوب، آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی انسان های دیگر، یادگیری چیزهای جدید از مهمترین مزایای سفر کردن به شمار می آیند. کشور نپال یکی از مقاصد خاص و جذاب است که کمتر گردشگری به سراغ آن می رود. در این مطلب به معرفی شهر زیبای کاتماندو می پردازیم.

 

تاریخچه شهر کاتماندو

تاریخچه شهر کاتماندو به دوران قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این شهر توسط پادشاهی با نام مانده وا در سال 723 پیش از میلاد ایجاد شد. 

شهر کاتماندو با قدمت 2300 سال یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است. این شهر زیبا همانند شهرهای بسیار دیگری، در اثر جنگ های زیاد آسیب های جدی به خود دیده است اما با تلاش مردمانش دوباره به یک شهر با شکوه تبدیل شده است. 

کاتماندو یکی از شهرهای پر جمعیت و مهم نپال است. بعد از آن که نپال به سلسله ی پادشاهی وارد شد یعنی در سال 1768، این شهر به عنوان پایتخت کشور نپال برگزیده شد.

کاتماندو در واقع یک شهر صنعتی و تجاری است. این شهر زیبا با توجه به جاذبه های گردشگری زیاد و جذابش هر ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می کند.

برای آشنایی بیشتر با این شهر تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

موقعیت و جمعیت

شهر کاتماندو در قسمت شمالی کشور نپال واقع شده است. این شهر پایتخت کشور نپال و بزرگ ترین شهر این کشور است. کاتماندو در نزدیکی کوه های هیمالیا قرار دارد و به همین دلیل دارای آب و هوای خنک و خشک در زمستان و آب و هوای گرم و خشک در تابستان است. اگر به شکل دقیق تر بخواهیم موقعیت شهر را بررسی کنیم باید گفت: این شهر از سمت شمال به منطقه لنتانگ، از سمت شرق به منطقه بوذال، از سمت جنوب به مکوانپور و از سمت غرب به منطقه ناگرکوت محدود می شود.

گفتنی است که این شهر در فاصله 1400 متری از سطح دریا قرار دارد و با جمعیت 1.5 میلیون نفر یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کشور نپال است. 

 

کاتماندو
کاتماندو

 

غذاهای معروف

غذاهای شهر کاتماندو لذیذ و متنوع است. اساس بیشتر این غذاها بر پایه ی غذاهای سنتی کشور نپال است. 

غذاهای برتر شهر عبارتند از:

 • مومو: این غذا یکی از پرطرفدارترین غذاها در نپال است. مومو در واقع کوفته‌ای به سبک نپالی است که مواد اصلی تشکیل دهنده ی آن سبزیجات و گوشت است. 
 • دال بات: دال بات یک غذای بسیار سبک و محبوب در بین مردمان این شهر است که در سراسر نپال نیز خورده می‌شود. دال یک سوپ تهیه شده از عدس و ادویه جات ترشی، برنج، کاری و سبزی است. 
 • خیرا: نوعی غذای سنتی نپال است که با برنج، سبزیجات و لوبیا سرو می شود.
 • چو مین: این غذا بر پایه رشته فرنگی تفت داده شده ‌است که امروزه از غذای مورد علاقه نپالی ها و یکی از محبوب ترین ناهارهای روزمره در خانواده‌ های نپالی است.

 

رستوران های معروف 

 • رستوران سنا: محبوب ترین رستوران شهر کاتماندو است که در آن غذاهای محلی و بین المللی سرو می شود.
 • رستوران ویلاگ: این رستوران با غذاهای بین المللی و نپالی در منطقه پتان قرار گرفته است.
 • رستوران اورلی: در منطقه تأمّل قرار دارد و دارای تنوع غذایی نپالی گسترده ای است.
 • رستوران کرافت: این رستوران در منطقه تأمّل قرار گرفته است و دارای غذاهای بین المللی و مناسب برای رژیم وگان است.
 • رستوران بابر محمود: این رستوران زیبا یکی از قدیمی ترین رستوران های شهر است و دارای غذاهای پاکستانی و هندی است.

 

زبان مردم

اگرچه نپالی زبان رسمی کشور نپال و زبان مادری حدود نیمی از اهالی این کشور است. اما در این کشور حدود ۶۰ زبان و گویش مختلف وجود دارد. 

در شهر کاتماندو علاوه بر زبان نپالی به زبان های دیگری هم مانند زبان نیواری و زبان تبتی صحبت می شود. زبان نیواری یک زبان محلی و مختص اقلیت نیوار است. زبان تبتی نیز توسط تبتی تبارها صحبت می شود. 

 

برخی از معروف ترین جاذبه های گردشگری شهر کاتماندو

معبد ساوایامبو

این معبد یکی از مهم ترین معابد شهر و همچنین یکی از بزرگترین معبدهای بودایی کشور نپال برشمرده می شود.

معبد ساوایامبو معروف به معبد سبز است این نام گذاری به دلیل فضای سرسبز و زیبایی است که این معبد در آن قرار گرفته است.

معبد زیبای ساوایامبو دارای مجسمه های زیاد از هندوئی و بودایی است که منجر به شهرت آن در جهان شده است. در کنار این مجسمه ها شما شاهد نقاشی های زیبایی در زمینه ی بودایی و هندوئی در معبد ساوایامبو خواهید بود. قدمت این مجسمه ها و نقاشی ها به 300 سال قبل از میلاد باز می گردد که مرتبط با سلسله گوپتا است.

در معبد ساوایامبو بخش هایی مختص به بودایی وجود دارد که تعدادی از آن ها با نام های وجریا، لامیچانه و کانی شناخته می شود. برای تمام گردشگران معبد ساوایامبو یک مکان توریستی مهم جهت بازدید به شمار می آید.

 

معبد ساوایامبو
معبد ساوایامبو

 

منطقه پاتان

منطقه پاتان، یکی از قدیمی ترین بخش های کاتماندو است. این منطقه چون در مسیر جاده های تاریخی و فرهنگی نپال قرار گرفته است برای بازدید کنندگانی که به دنبال جاذبه های تاریخی و فرهنگی نپال هستند، قابل توجه است.

در منطقه پاتان شاهد بازارچه های سنتی، معبد های هندوئی و بودایی و موزه ها خواهید بود. معابدی که در این منطقه قرار دارد شامل: گلیاندکا، تلوتا، کریشنا، رام مندیر می شوند.

بازارهای معروف منطقه پاتان عبارتند از بازار مهندسان، بازار بیشوکو، بازار سنتی پولچوک و بازار کرجاپاتن. 

در این منطقه موزه های بزرگ و زیبا وجود دارد که در آن ها آثار هنری و فرهنگی ارزشمندی به نمایش گذاشته شده است. از جمله این آثار می توان به سکه ها، مجسمه های بودایی، نقاشی از هنرمندان بزرگ جهانی و شی های قدیمی اشاره کرد. 

 

موزه ملی نپال

موزه ملی نپال یکی از بزرگ ترین موزه های آسیا است. این موزه دارای تعداد بی شماری قطعات هنری، تاریخی و فرهنگی است. گفتنی است که این آثار از تمدن های مختلف مانند هندو و بودایی جمع آوری شده اند.

این موزع در سال 1824 توسط نخست وزیر وقت ساخته شد و در سال 1938 توسط کلیان شومشر به موزه ملی نپال تغییر نام داد، در این موزه شاهد اسلحه های سنگی، لباس های محلی، نقاشی های مینا کاری، مجسمه های بودایی و برگزاری نمایشگاه های هنری خواهید بود.

برخی قسمت های اصلی موزه عبارت است از:

 • سالن آرایشی: در این بخش بازدیدکنندگان شاهد لباس های محلی مردمان نپال خواهند بود.
 • سالن باستان شناسی: این سالن شامل مجسمه ها و اشیاء قیمتی است.
 • سالن فرهنگی: نمونه هایی از آداب و رسوم مردمان نپال در این سالن به چشم می خورد.
 • سالن پژوهشی: در این سالن تحقیقاتی در مورد فرهنگ و تاریخ زندگی مردمان نپال انجام می شود.
 • سالن هنر: در این سالن نقاشی های میناکاری، مجسمه ها و بخش هایی از کتاب های مقدس وجود دارد.

 

دره کاتماندو

یکی از مناطق زیبای گردشگری در کشور نپال دره کاتماندو است. این دره در نزدیک شهر و در جنوب غرب کشور ناپل قرار دارد که هر ساله به علت طبیعت زیبایش بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند. در این دره شاهد تاریخچه و فرهنگ مردمان قبایل تامانگ و گورونگ خواهید بود چرا که این دره محل زندگی این قبایل بوده است.

رودخانه ی بسیار زیبای کاتماندو در این دره جریان دارد که ورزش های آبی جذابی در آن انجام می شود. همچنین مسیرهایی برای پیاده روی و کوهنوردی در این دره ایجاد شده است. 

این دره زیبا یک چشم انداز بی نظیر و زیبا به گردشگران ارائه می دهد که برای عکاسی عالی است. گفتنی است که این دره زیبا دارای آب و هوای مرطوب و نسبتاً گرم است.

 

هانومان دوکا

یکی از شهرک های معروف در کاتماندو، شهرک هانومان دوکا است. در این شهرک معابد هندوی از جمله معبد شری پشوپاتی و معبد هانومان وجود دارد. در کنار این معابد، بازارها و غرفه های محلی وجود دارد که به جذابیت این منطقه افزوده است.

هانومان دوکا دارای کوه، طبیعتی بکر و بسیار زیبا و معابر خاص برای پیاده روی است که هر ساله بسیاری از گردشگران را به خود جذب می کند.

 

کاخ نارایانهیتی

کاخ نارایانهیتی یا کاخ سلطنتی نپال در گذشته محلی برای استراحت پادشاهان نپالی بوده است. این کاخ دارای طراحی بسیار زیبا و خاص است. این بنای باشکوه شامل استخرها، باغات، اتاق های بزرگ و شکیل و سفره خانه های قابل توجه است.

 در کاخ نارایانهیتی مجسمه هایی از خدایان هندوی و نقاشی های شگفت انگیز مشاهده می شود که می توان با کمک آن ها بیشتر به فرهنگ و تاریخ مردمان نپال پی برد. 

بیشتر بخش های کاخ نارایانهیتی به موزه اختصاص یافته است که در این موزه ها اشیای تاریخی، فرهنگی و مذهبی دیده می شود. این موزه ها کمک شایانی به بالا بردن اطلاعات شما درباره مردمان این کشور می کند.

 

کاخ نارایانهیتی
کاخ نارایانهیتی

 

بودا استوپا

یکی از جاذبه های گردشگری مهم در این شهر، بودا استوپا است که به خاطر طراحی زیبا و باستانی خود شهرت جهانی پیدا کرده است. این معبد بودایی در سال 1971 ساخته شد. طراحی بودا استوپا به شکل یک کوه مصنوعی بلند به همراه مجسمه بزرگ بودا است که چهار مجموعه کوچکتر اطراف آن را در برمی گیرد. 

بودا استوپا یک مکان مذهبی مهم برای بوداییان محسوب می شود همچنین محلی جهت ایجاد آرامش است. با پیمودن پله های طولانی تعبیه شده، می توانید به بالاترین قسمت این معبد راه پیدا کنید. بازدید از این معبد باشکوه به تمام گردشگران توصیه می شود. 

 

تله کابین چاندراگیری

تله کابین چاندراگیری یکی دیگر از جاذبه های گردشگری پایتخت نپال و یکی از بلندترین تله کابین ها در جهان است. این تله کابین شما را به ارتفاع 2200 متر از سطح دریا بالا می برد. 

سوار شدن بر تله کابین چاندراگیری می تواند شما را با مناظر بسیار زیبای کوهستانی در اطراف مواجه کند و بدین ترتیب می توانید از مشاهده ی مناظر زیبای آن لذت ببرید. این مناطق کوهستانی شامل کوه های آناپورنا، اورست و لانتانگ می شود.

در اطراف تله کابین چاندراگیری بازارهای محلی و رستوران هایی با غذاهای لذیذ و محلی وجود دارد. در مجموع بازدید از تله کابین چاندراگیری می تواند یک تجربه عالی و طبیعی برای شما به ارمغان آورد.

 

معبد تالجو

معبد تالجو یکی دیگر از مقاصد گردشگری در شهر است. این معبد یکی از شاهکارهای معماری هندوی است. معبد تالجو در سال 1627 میلادی ساخته شده است که دارای پایه های بلند، دروازه های چوبی همراه با نقاشی های زیبا است.

در بخش داخلی معبد تالجو مجسمه هایی از خدایان هندو قرار دارد. در این معبد مراسم های مذهبی برگزار می شود. این مراسم ها برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب است. 

 

معبد داکشینکالی

معبد داکشینکالی یا معبد گودهای داکشینکالی از مراکز مهم و مذهبی شهر است. این معبد یکی از مقدس ترین مکان های مذهبی هندویی است. 

معبد داکشینکالی دارای ستون های بلند، در های چوبی با نقش و نگارهای زیبا، کتیبه های مذهبی و مجسمه های ارزشمند است.

 در این معبد مراسم های مذهبی و جشن های مختلف برگزار می شود. بازدید از این مکان زیبا و مذهبی به شما این امکان را می دهد تا با تاریخ و فرهنگ نپال بیشتر آشنا شوید.

 

 سوغاتی 

این شهر به عنوان پایتخت میزبان هنرمندان و صنایع دستی فراوانی است. بعضی از جذابترین آن‌ها عبارتند از:

 • تزئینات بلوری: که شامل شمعدان ها، شیشه های بلوری و آباژورها می شود. 
 • لباس های سنتی نپال: دستمال های سر، کت و شلوار محلی از جمله لباس های سنتی نپال است.
 • جواهرات: این جواهرات شامل انگشترها، گردنبندها و گوشواره ها است.
 • صنایع دستی: قالیچه ها، اشیای چوبی و پارچه های دست بافت از جمله صنایع دستی این شهر است.
 • مجسمه های بودایی: این مجسمه ها شامل دیواره های آرامش و مجسمه هایی از خدایان بودا می شود.
 • چای نپالی: این چای دارای طعم و بوی خاصی است که در بسیاری از رستوران های شهر وجود دارد.
 • قهوه: این قهوه ها دارای بو و طعم خوشایندی است که برای قهوه دوستان می تواند جذاب باشد.

 

شهر کاتماندو از شهرهای کشور نپال است که به علت تاریخ و فرهنگ نپال، معماری باشکوه معابد و موزه ها، کوه های هیمالیا که در اطراف این شهر وجود دارد، بازارهای محلی، غذاهای لذیذ و محلی، خوش رو بودن مردمان مورد توجه بسیاری از گردشگران است که سفر به آن می تواند خاطره ای به یادماندنی را برای شما رقم بزند.

اگر به این شهر زیبا سفر کرده اید خاطرات خود را در بخش سفرنامه برای ما بنویسید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.

 


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


شهر کاتماندو روی نقشه

مهمترین مکان های شهر کاتماندو برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-03-27

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

ماجرای پیدا کردن طلا در ماداگاسکار


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد