کشور اندونزی

قاره آسیا کشور اندونزی

کشور اندونزی یا به عبارت بهتر مجمع الجزایر اندونزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. هر چند این کشور جزئی از آسیا به شمار می آید اما در واقع کشوری فراقاره ای است که در آسیای جنوب شرقی و شمال اقیانوسیه در مجمع‌الجزایر مالایی بین قاره آسیا و اقیانوسیه قرار دارد.

این کشور از از ۱۷۵۰۸ جزیره و ۳۸ استان تشکیل شده که آن را به پانزدهمین کشور پهناور جهان تبدیل می کند. جمعیت کشور اندونزی بیش از ۲۷۵ میلیون نفر است.

نام اندونزی از دو واژه یونانی ایندوس به معنی هند و نسوس به معنی جزیره آمده ‌است بنابراین اندونزی به معنای «جزیره هند» است.

این کشور نزدیک به 2 میلیون سال پیش انسان جاوه ای یا  پیته‌ کانتروپوس ارکتوس گونه ای از انسان های راست قامت بوده است و از این نظر یکی از قدیمی ترین محل های زندگی گونه انسان های نخستین به شمار می آید.

وسعت آب ‌های این کشور ۳ برابر مساحت خشکی ‌های آن است. شهرهای مهم این کشور عبارتند از: جاکارتا، سورابایا، سمارانگ، باندونگ، مدان، پالمبانگ، یوجونگ پادانگ، بانجارماسین، بندر لامپومگ، مانادو.

بندرهای مهم این کشور نیز عبارتند از: مدان، بندر ساحلی بلاوان، پکانبارو، ریو، جاکارتا سنگارنگ، نوزاتنگارا، بندر ساحلی بیتونگ و بندر آمبون. 

پایتخت کشور اندونزی شهر جاکارتا است. این ابر شهر بزرگ بیش از 9 میلیون نفر را در خود جای داده و قطب اقتصادی کشور به شمار می آید.

جنگل های انبوه اندونزی دومین سطح از تنوع زیستی را در جهان در خود جای داده‌ اند. گردشگری، کشاورزی و معادن اقتصاد این کشور را شکل می دهد. واحد پول این کشور روپیه اندونزی است.

 

تاریخ

این کشور جنوب شرقی آسیا، به دلیل تاریخ غنی و میراث فرهنگی متنوع خود مشهور است. تاریخ اندونزی با ریشه هایی از تمدن های باستانی، داستانی جذاب از تجارت دریایی، استعمار، مبارزه برای استقلال و ملیله پر جنب و جوش فرهنگ هایی است که این ملت قابل توجه را تشکیل می دهند. 

 

ریشه های باستانی

اولین شواهد از سکونت انسان در این جزایر به بیش از 2 میلیون سال قبل باز می گردد. این مجمع الجزایر شاهد ظهور و سقوط پادشاهی های مختلف باستانی از جمله امپراتوری های قدرتمند سریویجایا و ماجاپاهیت بود. این پادشاهی ها تجارت دریایی را گسترش دادند و اندونزی را به منطقه وسیع تر اقیانوس هند وصل کردند.

 

دوران استعمار

تاریخ اندونزی با ورود قدرت های اروپایی در قرن شانزدهم چرخش قابل توجهی پیدا کرد. پرتغالی ها، هلندی ها، بریتانیایی ها و اسپانیایی ها برای کنترل تجارت پرسود ادویه با هم رقابت کردند. شرکت هلندی هند شرقی (VOC) در نهایت بر این جزایر مسلط شد و حکومت استعماری را بر مجمع الجزایر ایجاد کرد که بیش از سه قرن ادامه داشت. نفوذ هلند اثری محو نشدنی بر جامعه، اقتصاد و حکومت اندونزی گذاشت.

 

مبارزه استقلال

قرن بیستم دوره ناسیونالیسم و کنشگری شدید در اندونزی را رقم زد. تأسیس بودی اوتومو، اولین سازمان سیاسی بومی، در سال 1908 میل به استقلال را شعله ور کرد. رهبران ملی گرا مانند سوکارنو و محمد هاتا اندونزیایی ها را به سمت خود مختاری هدایت کردند. پس از اشغال ژاپن در طول جنگ جهانی دوم، اندونزی در 17 اوت 1945 اعلام استقلال کرد. مبارزه بعدی علیه سلطه استعماری هلند با به رسمیت شناختن اندونزی به عنوان یک کشور مستقل در سال 1949 به اوج خود رسید.

 

اندونزی مدرن

این کشور پس از استقلال با چالش های متعددی از جمله بی ثباتی سیاسی، توسعه اقتصادی و تنوع فرهنگی روبرو بود. ریاست سوکارنو با اجرای دموکراسی هدایت شده و ترویج ناسیونالیسم اندونزیایی همراه بود. با این حال، کودتای مورد حمایت ارتش در سال 1965 منجر به ظهور ژنرال سوهارتو شد که بیش از سه دهه حکومت کرد. ریاست جمهوری سوهارتو ثبات و رشد اقتصادی را به ارمغان آورد، اما با اتهامات فساد و نقض حقوق بشر نیز خدشه دار شد.

در قرن بیست و یکم، اندونزی به عنوان یک کشور دموکراتیک در حال رشد با اقتصاد رو به رشد ظاهر شده است. این کشور با عضویت در G20 و ASEAN به یک بازیگر جهانی در اقتصاد جهان تبدیل شده است. زیبایی های طبیعی، از جمله مناظر خیره کننده، شهرهای پر جنب و جوش و سواحل بکر، آن را به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل کرده است.

این کشور با بیش از 300 گروه قومی و بیش از 700 زبان موزاییکی از سنت ‌ها، زبان ‌ها، اشکال هنری و باورها است. تأثیر هندوئیسم، بودیسم، اسلام، و باورهای بومی آنیمیستی، چشم انداز فرهنگی این کشور را شکل داده است. 

 

اندونزی مدرن
اندونزی مدرن

جغرافیا و آب و هوا

اندونزی مجمع الجزایر وسیعی است که در جنوب شرقی آسیا واقع شده و دو طرف خط استوا را در بر می گیرد. این کشور بین اقیانوس هند در غرب و اقیانوس آرام در شرق قرار دارد. پنج جزیره اصلی این کشور عبارتند از سوماترا، جاوه، بورنئو (کالیمانتان)، سولاوسی و پاپوآ، که جاوه پرجمعیت ترین جزیره است.

جزیره جاوه با آنکه فقط ۷ درصد کل خاک این کشور را تشکیل می‌دهد، به تنهایی حدود ۶۰ درصد کل جمعیت کشور را در خود جای داده ‌است.

 

آب و هوا

کشور اندونزی به دلیل وسعت و تنوع جغرافیایی خود دارای طیف وسیعی از آب و هواها در مناطق مختلف خود است. آب و هوای این کشور عمدتاً گرمسیری است که با درجه حرارت و رطوبت بالا در طول سال مشخص می شود. آب و هوای اندونزی را می توان به طور کلی به دو فصل تقسیم کرد: فصل مرطوب (یا فصل باران های موسمی) و فصل خشک.

 

فصل مرطوب (اکتبر تا آوریل):

فصل مرطوب تحت تأثیر بادهای موسمی شمال شرقی است که بارندگی شدیدی را در اکثر نقاط مجمع الجزایر به ارمغان می آورد. در این دوره، باران های استوایی، به ویژه از نوامبر تا مارس رخ می دهد. شدت فصل مرطوب در مناطق مختلف متفاوت است. سوماترا، جاوه و بالی فصل مرطوب تری را تجربه می کنند، در حالی که شرق اندونزی، از جمله پاپوآ، الگوی بارندگی ثابت تری در طول سال دارد.

 

فصل خشک (مه تا سپتامبر)

فصل خشک اندونزی تحت تأثیر بادهای موسمی جنوب شرقی است که آب و هوای خشک تری را برای بسیاری از مناطق این کشور به ارمغان می آورد. این دوره با بارش کمتر و درجه حرارت بالاتر مشخص می شود. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که حتی در طول فصل خشک، برخی از مناطق ممکن است به دلیل الگوهای آب و هوای محلی، گهگاهی باران یا بارندگی های موضعی را تجربه کنند.

 

تغییرات آب و هوایی منطقه ای

از آنجایی که اندونزی از تعداد زیادی جزیره و توپوگرافی متنوع تشکیل شده است، تغییرات آب و هوایی قابل توجهی در مناطق مختلف وجود دارد:

 

سوماترا و اندونزی غربی:

بخش غربی، از جمله سوماترا و نواحی غربی جاوه، فصل مرطوب مشخصی را از اکتبر تا ژانویه تجربه می کند. این مناطق در طول سال بارندگی شدید و رطوبت بالایی دارند. میانگین دما از 24 درجه سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد متغیر است. 

 

مناطق مرکزی و شرقی:

مناطق مرکزی و شرقی، از جمله سولاوسی، بالی، و جزایر سوندا کوچک، الگوی بارندگی ثابت تری در طول سال دارند. این مناطق از نوامبر تا مارس فصل مرطوب کوتاه تری را با رطوبت بالاتر تجربه می کنند. میانگین دما از 26 درجه سانتیگراد تا 30 درجه سانتیگراد متغیر است.

 

پاپوآ و جزایر شرقی:

شرقی ترین قسمت اندونزی، از جمله جزایر پاپوآ و مالوکو، دارای آب و هوای جنگلی استوایی است. این مناطق در طول سال بارندگی قابل توجهی دارند و رطوبت در آنها نسبتاً بالا است. میانگین دما از 22 درجه سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد متغیر است.

به طور کلی، آب و هوای اندونزی را می توان گرمسیری، با دمای بالا، رطوبت بالا و بارندگی فراوان توصیف کرد. توصیه می شود شرایط آب و هوایی خاص منطقه ای را که قصد بازدید از آن را دارید بررسی کنید، زیرا تغییرات آب و هوایی در این کشور بسیار زیاد است.

 

جزایر پاپوآ
جزایر پاپوآ

فرهنگ

این کشور دیگ جوشانی از فرهنگ ها است. اندونزی محل زندگی گروه های قومی متعددی است که هر کدام دارای سنت ها، زبان ها و آداب و رسوم متمایز خود هستند. جاوه ای ‌ها، ساندانی‌ ها، بال ی‌ها، باتاک‌ ها، مینانگکابائو ها و پاپوآ ها تنها تعدادی از گروه ‌های قومی زیادی هستند که موزاییک فرهنگی این کشور را شکل داده اند. این تنوع از طریق جشنواره ها، آیین ها و اشکال هنری مختلف جشن گرفته می شود.

 

مذهب و عقاید

اندونزی باورهای مذهبی زیادی دارد. اکثریت اندونزیایی ها مسلمان هستند که این کشور را به پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان تبدیل کرده است. با این حال، ادیان دیگری مانند مسیحیت، هندوئیسم، بودیسم و باورهای بومی آنیمیستی نیز به ویژه در مناطق مختلف کشور رواج دارد. مدارا و هماهنگی مذهبی جنبه های اساسی فرهنگ اندونزی است.

 

هنرهای سنتی و نمایش:

هنرهای سنتی نقش مهمی در فرهنگ اندونزی ایفا می کنند و به عنوان وسیله ای برای داستان سرایی، بیان مذهبی و پیوند جامعه عمل می کنند. اشکال هنری مانند ویانگ کولیت (نمایش عروسکی در سایه)، باتیک (هنر سنتی نساجی)، گروه‌های موسیقی گاملان، و رقص‌ های سنتی، مانند باله لگونگ بالی و رامایانا جاوه، غنای هنری و میراث فرهنگی کشور را به نمایش می‌گذارند.

 

معماری:

معماری اندونزیایی منعکس کننده تأثیرات دوره های مختلف و تعاملات فرهنگی است. معابد باستانی، مانند بوروبودور و پرامبانان در جاوه مرکزی، عظمت سبک های معماری هندو و بودایی را به نمایش می گذارند. خانه‌ های سنتی گروه‌های قومی مختلف، مانند خانه‌های جوگلو در جاوه و رومه گادانگ در سوماترای غربی، طرح ‌های معماری منحصر به ‌فردی را به نمایش می‌گذارند که مختص همین مناطق است.

 

لذت های آشپزی

غذاهای اندونزیایی به دلیل طعم ‌های غنی و سنت‌ های متنوع آشپزی خود مشهور است. هر منطقه دارای ویژگی های خاص خود است که تحت تأثیر مواد محلی و تأثیرات فرهنگی است. غذاهای اندونزیایی از رندانگ تند (غذای گوشت گاو) سوماترای غربی گرفته تا ناسی گورنگ (برنج سرخ شده) و ساتای (گوشت سیخ کبابی) که در سرتاسر کشور یافت می‌شود، ذائقه ‌ها را به وسوسه می‌اندازد و میراث آشپزی این کشور را منعکس می‌کند.

 

جشنواره ها و جشن ها:

جشنواره ها و جشن ها بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ اندونزیایی را تشکیل می دهند. Idul Fitri (عید فطر)، کریسمس، Nyepi (سال نو بالی) و Waisak (تولد بودا) برخی از جشن‌های مذهبی مهمی هستند که در سراسر کشور جشن گرفته می‌ شوند. جشنواره های محلی، مانند کارناوال مد Jember و مراسم تشییع جنازه Toraja، نیز تجربیات فرهنگی منحصر به فردی را ارائه می دهند که در کمتر جای دیگری می توان مشابه آن را مشاهده کرد.

 

Waisak
Waisak

آداب و رسوم سنتی:

جامعه اندونزی به احترام، اجتماع و هماهنگی اهمیت زیادی می دهد. آداب و رسوم سنتی در مناطق مختلف متفاوت است، اما اغلب بر ادب، فروتنی و ارزش ‌های اجتماعی تأکید دارند. اقداماتی مانند «گوتونگ رویونگ» (همکاری متقابل) و «ادات» (قوانین عرفی) انسجام اجتماعی و وحدت بین جوامع را تقویت می کند.

به طور کلی میراث فرهنگی اندونزی یک ملیله فریبنده است که از نخ های اقوام مختلف، باورهای مذهبی، اشکال هنری و سنت های آشپزی بافته شده است. تعهد این کشور به حفظ تنوع فرهنگی، تقویت هماهنگی مذهبی و ترویج هنرهای سنتی، چشم انداز فرهنگی پویا را ایجاد کرده است. اندونزی چه از طریق اجرای نمایش‌های سنتی، چه شگفتی‌های معماری یا غذاهای لذیذ، یک تجربه فرهنگی غنی را ارائه می‌دهد که بازدیدکنندگان را در سنت‌ ها و ارزش ‌های خود غرق می‌کند. میراث فرهنگی این کشور منبع غرور، اتحاد و الهام برای نسل های آینده است.

 

جاذبه‌های گردشگری کشور اندونزی

اندونزی، کشوری با مناظر خیره کننده و تنوع فرهنگی، انبوهی از جاذبه های گردشگری جذاب است. از سواحل بکر و جنگل های بارانی سرسبز گرفته تا معابد باستانی و شهرهای پر جنب و جوش، این کشور چیزی برای جذب هر مسافری دارد. 

 

بالی: جزیره خدایان

بالی که به «جزیره خدایان» معروف است، بهشتی برای دوستداران طبیعت و جویندگان آرامش معنوی است. سواحل خیره کننده جزیره مانند کوتا، سمینیاک و نوسا دوآ موج سواران، آفتاب جویان و علاقه مندان به ورزش های آبی را به خود جذب می کند. Ubud، قلب فرهنگی بالی، مزارع برنج سرسبز، هنرهای سنتی و صنایع دستی و تجربیات معنوی در معابد باستانی مانند Uluwatu و Tanah Lot را در خود جای داده است.

 

معبد بوروبودور

معبد باشکوه بوروبودور که در جاوه مرکزی قرار دارد، یکی از بزرگترین بناهای بودایی جهان است. این سایت میراث جهانی یونسکو دارای حکاکی‌ های سنگی پیچیده و 9 سکوی روی هم است که با بیش از 2500 تصویر نقش برجسته تزئین شده‌ اند. منظره طلوع خورشید از معبد خیره کننده است و تجربه ای معنوی و الهام بخش را ارائه می دهد.

 

پارک ملی کومودو

پارک ملی کومودو، میراث جهانی یونسکو، محل زندگی اژدهایان افسانه ‌ای کومودو است. این خزندگان باستانی که به عنوان بزرگترین مارمولک های جهان شناخته می شوند را می توان در زیستگاه طبیعی خود در جزایر کومودو، رینکا و پادار مشاهده کرد. این پارک همچنین نقاط بکر غواصی، صخره های مرجانی پر جنب و جوش و مناظر زیبا را نیز در خود جای داده است.

 

جزایر راجا آمپات

جزایر راجا آمپات، واقع در غرب پاپوآ، بهشت واقعی برای غواصان و علاقه مندان به طبیعت است. راجا آمپات با آب‌ های فیروزه‌ ای شفاف، صخره‌ های مرجانی پر جنب و جوش و تنوع زیستی دریایی فراوان، اغلب به عنوان یکی از بهترین مقاصد غواصی در جهان شناخته می‌شود. مناظر خیره کننده و سواحل خلوت جزایر به جذابیت آنها می افزاید.

 

یوگیاکارتا:

یوگیاکارتا که به عنوان پایتخت فرهنگی جاوه شناخته می شود، نگاهی اجمالی به میراث غنی اندونزیایی دارد. این شهر دارای دو مکان ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است: کراتون بزرگ (کاخ سلطان) و مجموعه معبد دلربا پرامبانان، مجموعه ای از معابد باشکوه هندو. یوگیاکارتا همچنین مرکزی برای هنرهای سنتی جاوه، منسوجات باتیک و نمایش عروسکی است.

 

تانا توراجا

تانا توراجا، واقع در سولاوسی جنوبی، به دلیل سنت های فرهنگی منحصر به فرد و مراسم تشییع جنازه خود بسیار مشهور است. بازدیدکنندگان می‌توانند شاهد خانه ‌های سنتی Tongkonan با سقف ‌های قایق ‌شکل متمایزشان باشند، مکان‌های دفن باستانی حک ‌شده در صخره ‌ها را کاوش کنند و جشنواره ‌ها و آیین‌ های پر جنب و جوشی را که چرخه زندگی و مرگ را جشن می‌گیرند، تجربه کنند.

 

کوه برومو

کوه برومو، یک آتشفشان فعال واقع در شرق جاوا، مناظر شگفت انگیزی را ارائه می دهد که ماجراجویان و عکاسان را به یک اندازه جذب می کند. تماشای طلوع خورشید از منظر کوه پنانجاکان و تماشای زیبایی اثیری دهانه برومو که توسط دریایی از شن احاطه شده است، تجربه ای فراموش نشدنی است.

جاذبه های گردشگری متنوع و جذاب اندونزی تجربیات زیادی را برای مسافرانی که به دنبال زیبایی طبیعی، غوطه ور شدن فرهنگی و ماجراجویی هستند، ارائه می دهد. از آرامش معنوی بالی و معبد بوروبودور گرفته تا شگفتی های پارک ملی کومودو و راجا آمپات، جذابیت های این کشور غیرقابل انکار است. چه علاقمند به معابد باستانی، غواصی در میان صخره های مرجانی، یا غوطه ور شدن در سنت های محلی عجیب باشید، اندونزی وعده سفری فراموش نشدنی پر از افسون و کشف را می دهد.

 

کوه برومو
کوه برومو

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای سفر به کشور اندونزی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله منطقه خاصی که قصد بازدید از آن را دارید و فعالیت های ترجیحی شما. آب و هوای متنوع و ویژگی های جغرافیایی اندونزی آن را به مقصدی در تمام طول سال تبدیل کرده است، اما در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد:

 

فصل خشک (از آوریل تا اکتبر):

فصل خشک به طور کلی بهترین زمان برای بازدید از بسیاری از نقاط این کشور در نظر گرفته می شود، زیرا میزان بارندگی کمتر است و هوا به طور کلی آفتابی و دلپذیر است. این دوره برای فعالیت های ساحلی، ماجراجویی در فضای باز و کاوش در مکان های فرهنگی ایده آل است. مناطقی مانند بالی، جاوا، لومبوک و پارک ملی کومودو در این مدت شرایط مطلوبی را تجربه می کنند.

 

فصل مرطوب (نوامبر تا مارس):

فصل مرطوب در اندونزی می تواند بارندگی شدید و افزایش رطوبت را به همراه داشته باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که شدت و مدت فصل مرطوب می تواند در مناطق مختلف متفاوت باشد. شرق اندونزی، از جمله مکان ‌هایی مانند پاپوآ و جزایر مالوکو، بارندگی ثابت ‌تری را در طول سال تجربه می‌کند. اگر قصد دارید در فصول مرطوب از آن بازدید کنید، تمرکز خود را روی فعالیت‌ های داخلی، تجربیات فرهنگی یا کاوش در مناطق جنگلی بارانی را در نظر بگیرید.

 

فصل توریستی:

فصل پر توریست در اندونزی مصادف با فصل خشک و تعطیلات بزرگ است. بالی، به ویژه، شاهد افزایش بازدیدکنندگان در ماه های جولای و آگوست، و همچنین در طول کریسمس و سال نو است. توجه به این نکته مهم است که مقاصد گردشگری پرطرفدار ممکن است شلوغ شوند و ممکن است در این مدت قیمت ‌ها بالاتر از حد معمول باشد. همچنین رزرو اقامتگاه ها و جاذبه ها از قبل توصیه می شود.

 

فصول پر بارش: 

فصول پر بارش که بین فصول اوج توریستی قرار می گیرند، می توانند زمان خوبی برای سفر به اندونزی باشند. این دوره ‌ها، معمولاً از آوریل تا ژوئن و سپتامبر تا اکتبر، تعادلی بین آب و هوای مطلوب، جمعیت کمتر و قیمت‌های بالقوه پایین ‌تر ارائه می‌دهند. در این زمان ها می توانید از آب و هوای مطبوع لذت ببرید و تجربه آرامش بیشتری را در مکان های توریستی محبوب داشته باشید.

 

جشنواره ها و رویدادهای ویژه:

برنامه ریزی بازدید خود را در اطراف جشنواره ها و رویدادهای پر جنب و جوش اندونزی در نظر بگیرید. به عنوان مثال، جشن های Nyepi (سال نو بالی) در بالی یا مراسم تشییع جنازه Toraja در Tana Toraja، سولاوسی جنوبی، تجربیات فرهنگی منحصر به فردی را ارائه می دهند. زمان این رویدادها ممکن است هر سال متفاوت باشد، بنابراین توصیه می شود تاریخ های خاصی را بررسی کرده و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

به یاد داشته باشید که اندازه وسیع و جغرافیای متنوع اندونزی منجر به تغییرات منطقه ای در آب و هوا و الگوهای آب و هوایی می شود. ضروری است در مورد منطقه خاصی که قصد بازدید از آن را دارید تحقیق کنید و هنگام تعیین بهترین زمان برای سفر، فعالیت های ترجیحی خود را در نظر بگیرید.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور اندونزی روی نقشه

مهمترین مکان های کشور اندونزی برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-08-28

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

8

دهکده هایدی در سوئیس


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد