کشور آلبانی

قاره اروپا کشور آلبانی

کشور آلبانی در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور کوچک تاریخی غنی و پر تلاطم دارد که بیش از 4000 سال را در بر می گیرد. این کشور تحت تأثیر تمدن ها و امپراتوری های مختلف از جمله ایلیاتی ها، رومی ها، بیزانسی ها و عثمانی ها بوده است و به همین دلیل نیز تاریخ و فرهنگ این کشور سرشار از شگفتی است. 

این کشور از شمال با مونته نگرو و صربستان و از شرق با مقدونیه شمالی و یونان مرز مشترک دارد. آلبانی جزو کشورهای ناحیه مدیترانه نیز هست و در شمال دریای یونان و غرب دریای اژه قرار دارد.

جمعیت این کشور در حدود 3 میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور آلبانیایی است. مردم آلبانی از ریشه قوم ایلیری از اقوام هندو اروپایی هستند.

واحد پول این کشور لِک نام دارد و اقتصاد آن در حالت گذار به بازار آزاد است. ۲۵ مکان نگهداری محیط زیست در جهان در کشور آلبانی قرار دارد و از این نظر این کشور یکی از مناطق مهم محیط زیستی در جهان است.

 

آلبانی باستان

شواهد به دست آمده در این منطقه نشان می دهد که گونه های انسان در حدود 100 هزار سال پیش در این مناطق زندگی می کرده اند.

اولین تاریخ ثبت شده آلبانی به تمدن باستانی ایلیری باز می گردد که از هزاره سوم قبل از میلاد تا زمان فتح رومیان در قرن دوم پیش از میلاد در این منطقه ساکن بوده است. ایلیریایی ها قومی بودند که در جوامع کوچک زندگی می کردند و به فرهنگ جنگجویانه شهرت داشتند. آن‌ها همچنین آهنگران ماهری بودند و سلاح ها و ابزار آهنی تولید می کردند که در دنیای باستان از ارزش بالایی برخوردار بود.

در طول دوره تسلط رومیان، آلبانی بخشی از استان ایلیریکوم شد که بخش عمده ای از غرب بالکان را در بر می گرفت. رومی ها در این منطقه جاده ها، قنات ها و زیرساخت های دیگر ساختند و مسیحیت را به مردم معرفی کردند.

 

آلبانی قرون وسطا

پس از سقوط امپراتوری روم، آلبانی تحت کنترل قبایل مختلف بربر از جمله گوت ها، هون ها و اسلاوها قرار گرفت. در قرن هفتم، بلغارها یک دولت قدرتمند در منطقه ایجاد کردند، که تا زمانی که امپراتوری بیزانس آلبانی را در قرن دهم فتح کرد، ادامه داشت.

در قرون وسطا، آلبانی بخشی از امپراتوری بیزانس و بعداً امپراتوری بلغارستان، تا زمان ورود نورمن ها در قرن یازدهم بود. نورمن ها پادشاهی سیسیل را تأسیس کردند که بخش بزرگی از جنوب ایتالیا و بالکان از جمله آلبانی را در بر می گرفت.

در قرن سیزدهم، آلبانی توسط امپراتوری صربستان فتح شد، که منجر به حمله ترکان عثمانی در قرن پانزدهم شد. امپراتوری عثمانی تا زمان فروپاشی آن پس از جنگ جهانی اول، بیش از چهار قرن بر آلبانی حکومت کرد.

 

نورمن ها
نورمن ها

 

آلبانی عثمانی

تحت حکومت عثمانی، آلبانی به چندین منطقه اداری تقسیم می شد که هر یک توسط یک پاشا یا فرماندار محلی اداره می شد. علیرغم سرکوب فرهنگ و زبان آلبانیایی توسط عثمانی ها، مقاومت آلبانیایی ها در برابر حکومت عثمانی همچنان قوی بود و در قرن نوزدهم با یک سری قیام ها به اوج خود رسید.

معروف ترین این قیام ها اتحادیه پریزرن بود که در سال 1878 میلادی برای متحد کردن آلبانیایی ها علیه حکومت عثمانی و حفاظت از زبان، فرهنگ و قلمرو آن‌هاتشکیل شد. اگرچه قیام در نهایت در دستیابی به اهداف خود ناموفق بود، اما زمینه ساز ملی گرایی و استقلال آلبانیایی شد.

 

آلبانی مدرن

در طول جنگ جهانی اول، آلبانی توسط قدرت های خارجی مختلف از جمله ایتالیا، اتریش-مجارستان و یونان اشغال شد. در سال 1912، پس از جنگ های بالکان، آلبانی با حمایت قدرت های بزرگ استقلال خود را از امپراتوری عثمانی اعلام کرد.

در دوره بین دو جنگ، آلبانی توسط پادشاه زوگ اول اداره می شد که تلاش کرد کشور را مدرن کند و روابط نزدیکتری با غرب برقرار کند. با این حال، رژیم او بی ثبات بود و در نهایت در سال 1939 به دست نیروهای مهاجم ایتالیایی افتاد. در طول جنگ جهانی دوم، آلبانی توسط ایتالیا و سپس آلمان اشغال شد و جنبش مقاومت کمونیستی به رهبری انور خوجه ظهور کرد. پس از جنگ، خوجه یک دولت کمونیستی در آلبانی تأسیس کرد که یکی از منزوی ترین و سرکوبگرترین رژیم های اروپا بود.

پس از فروپاشی کمونیسم در اروپای شرقی در سال 1989، آلبانی یک دوره گذار سیاسی و اقتصادی را پشت سر گذاشت. این کشور اولین انتخابات چند حزبی خود را در سال 1991 برگزار کرد و روند اصلاحات دموکراتیک و آزادسازی اقتصادی را آغاز کرد.

امروزه آلبانی یک دموکراسی پارلمانی و یکی از اعضای ناتو و اتحادیه اروپا است. این کشور پیشرفت چشمگیری در نوسازی اقتصاد و زیرساخت های خود داشته است، اما همچنان با چالش هایی مانند فساد، جنایت سازمان یافته و بی ثباتی سیاسی مواجه است.

تاریخ آلبانی، ملیله‌ای غنی و پیچیده از تمدن‌های باستانی، امپراتوری‌های قرون وسطایی و ملت‌سازی مدرن است. با وجود قرن ها سلطه خارجی و آشفتگی سیاسی، مردم آلبانی فرهنگ و هویت منحصر به فرد خود را حفظ کرده اند و همچنان به ساختن آینده‌ای روشن تر برای کشور خود ادامه می‌دهند.

 

فرهنگ

فرهنگ کشور آلبانی تحت تأثیر تمدن های مختلفی از جمله ایلیری ها، رومی ها، بیزانسی ها، عثمانی ها و ایتالیایی ها شکل گرفته است. 

 

غذا

غذاهای آلبانیایی ترکیبی از طعم های مدیترانه ای و بالکان است که نشان دهنده موقعیت جغرافیایی و میراث فرهنگی این کشور است. برخی از محبوب ترین غذاهای این کشور عبارتند از:

 • تاوه کوسی: یک کاسه گوشت بره که در ماست پخته شده
 • Byrek: یک شیرینی خوش طعم پر از پنیر، اسفناج یا گوشت
 • Fërgesë: غذایی که با فلفل، گوجه فرنگی و پنیر فتا درست می شود
 • باقلوا: شیرینی که با لایه‌هایی از خمیر فیلو، عسل و آجیل درست می‌شود

غذاهای آلبانیایی همچنین دارای انواع گوشت کبابی، غذاهای دریایی و سبزیجات تازه است. این کشور به خاطر روغن زیتون و شراب باکیفیت خود که بخش مهمی از غذاهای آلبانیایی است، مشهور است.

 

Fërgesë
Fërgesë

 

موسیقی

موسیقی آلبانیایی متنوع است و منعکس کننده مناطق مختلف و تأثیرات فرهنگی این کشور است. موسیقی آلبانیایی به خاطر آوازهای قدرتمند، ملودی های پیچیده و اشعار احساسی اش در بین کشورهای اروپایی معروف است.

یکی از معروف‌ترین سنت‌های موسیقی آلبانی، ایزو پلی‌فونی است، نوعی آواز چند بخشی که توسط یونسکو به عنوان شاهکار میراث شفاهی و ناملموس بشریت به ثبت رسیده است. Iso-polyphony دارای دو یا چند بخش صوتی است که در هم تنیده شده و یک بافت هارمونیک پیچیده و زیبا ایجاد می کند.

 

هنر

هنر آلبانی دارای تاریخ طولانی و غنی است که منعکس کننده تأثیرات فرهنگی متفاوت این کشور است. یکی از متمایزترین اشکال هنر آلبانیایی، فرش آلبانیایی است که دارای نقوش و طرح های زیبایی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

هنر عامیانه آلبانیایی شامل انواع صنایع دستی مانند منبت کاری، گلدوزی و سفالگری است. هنرمندان مدرن آلبانیایی همچنین به خاطر آثار معاصر خود که مضامینی مانند هویت، سنت و مدرنیته را ترکیب می کنند شهرت جهانی دارند.

 

رسم و رسوم

فرهنگ آلبانیایی سرشار از سنت ها و آداب و رسومی است که تاریخ طولانی و پر اتفاق این کشور را منعکس می کند. برخی از مهم ترین سنت های آلبانی عبارتند از:

 

 • کانون: یک آیین رفتار سنتی که بر رفتار و روابط اجتماعی حاکم است. واژه «کانون» از کلمه ای عربی به معنای «قانون» یا «قاعده» گرفته شده است. کانون در جوامعی رایج است که نظام های حقوقی رسمی به خوبی تثبیت نشده اند یا ظرفیت رسیدگی به همه مسائلی را که در زندگی روزمره به وجود می آیند را ندارند. در عوض، کانون چارچوبی برای حل اختلافات، تنظیم تعاملات اجتماعی و حفظ نظم اجتماعی فراهم می کند. کانون طیف وسیعی از موضوعات، از جمله روابط خانوادگی، حقوق مالکیت، ارث، ازدواج و طلاق، معاملات تجاری، و جرائم جنایی را پوشش می دهد.
 • راسته بکتاشی: یک سلسله صوفیانه عرفانی که عناصری از اسلام و مسیحیت را در هم می آمیزد
 • عروسی های آلبانیایی: جشنی مفصل که شامل موسیقی، رقص و لباس های سنتی است
 • فولکلور آلبانیایی: سنت غنی داستان سرایی و افسانه ها که در طول نسل ها منتقل شده است.

 

اینگونه باید گفت که با وجود قرن ها سلطه خارجی و آشفتگی سیاسی، مردم آلبانی هویت فرهنگی و میراث فرهنگی خود را حفظ کرده‌اند و همچنان سنت‌ها و آداب و رسوم غنی خود را جشن می‌گیرند.

 

جاذبه های گردشگری کشور آلبانی

آلبانی کشوری زیبا است که در سال های اخیر به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل شده است. این کشور دارای زیبایی طبیعی خیره کننده و فرهنگی پر جنب و جوش است که بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می کند. 

 

ریویرا آلبانی

ریویرا آلبانی یک خط ساحلی در امتداد دریای ایونی است که به دلیل آب‌های خوب، سواحل آرام و صخره‌های چشمگیر و زیبا معروف است. ریویرا خانه تعدادی از دهکده های ماهیگیری جذاب و شهرهای کوچک مانند ساراندا، کسامیل و هیمارا است که نگاهی بی نظیر به زندگی سنتی آلبانیایی ارائه می دهند. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند پارک ملی بوترینت، یک سایت میراث جهانی یونسکو را که دارای ویرانه‌ های باستانی و چشم‌انداز طبیعی خیره‌کننده است، را در این بخش از آلبانی از نزدیک ببینند.

 

ریویرا آلبانی
ریویرا آلبانی

 

برات

برات شهری تاریخی است که در مرکز آلبانی واقع شده است که معماری دوران عثمانی آن به خوبی حفظ شده است. این شهر بر روی تپه ای مشرف به رودخانه اسوم واقع شده است و به دلیل خانه ها و ساختمان های سنتی متعدد، اغلب به عنوان “شهر هزار پنجره” شناخته می شود. بازدیدکنندگان می توانند قلعه شهر را که قدمت آن به قرن سیزدهم برمی گردد، از نزدیک ببینند و از موزه ملی قوم نگاری که فرهنگ و میراث سنتی آلبانیایی را به نمایش می گذارد، بازدید کنند.

 

تیرانا

تیرانا پایتخت و بزرگترین شهر آلبانی است و تعدادی از جاذبه های مهم فرهنگی و تاریخی را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان می توانند بازار مرکزی شلوغ شهر را کاوش کنند و از موزه تاریخ ملی که نمایشگاه هایی از تاریخ و فرهنگ غنی این کشور را به نمایش می گذارد، بازدید کنند. تیرانا همچنین به دلیل معماری رنگارنگ و التقاطی خود، از جمله هرم معروف تیرانا، موزه سابق که اکنون به عنوان یک مرکز فرهنگی استفاده می شود، مشهور است.

 

دریاچه اوهرید

دریاچه اوهرید یک دریاچه بزرگ و آب شیرین است که در مرز بین آلبانی و مقدونیه شمالی قرار دارد. این دریاچه به خاطر آب های آبی شفافش معروف است که کوه ها و جنگل های زیبا آن را احاطه کرده اند. بازدیدکنندگان می‌توانند با قایق از دریاچه بازدید کنند، از شهر نزدیک آن یعنی پوگرادک دیدن کنند، یا کلیساها و صومعه های باستانی متعددی را که در خط ساحلی پراکنده‌اند، از نزدیک ببینند.

 

شودر

شودر شهری تاریخی واقع در شمال آلبانی است که به خاطر قلعه باستانی و شهر قدیمی زیبایش شناخته شده است. این شهر در سواحل دریاچه شودر، بزرگترین دریاچه در بالکان واقع شده است و تعدادی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی مهم را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان می‌توانند خرابه‌های قلعه روضافه را از نزدیک ببینند، از موزه ملی عکاسی Marubi دیدن کنند، یا در یک تور قایق بر روی دریاچه شرکت کنند.

 

پارک ملی بوترینت

پارک ملی بوترینت یک میراث جهانی یونسکو است که در جنوب آلبانی واقع شده است و خانه تعدادی از خرابه های مهم باستانی و مکان های تاریخی است. این پارک دارای ویرانه های یک شهر یونانی و رومی باستان و همچنین تعدادی از سازه های قرون وسطایی و چشم انداز طبیعی زیبا است. بازدیدکنندگان می توانند مسیرهای پیاده روی متعدد پارک را کاوش کنند، از تئاتر باستانی و آکروپولیس دیدن کنند، یا یک تور با راهنما در این مکان داشته باشند.

 

کروجا

Kruja یک شهر تاریخی واقع در مرکز آلبانی است که به خاطر قلعه قرون وسطایی و بازار سنتی خود شناخته شده است. این شهر همچنین به دلیل زادگاه قهرمان ملی آلبانی، اسکندربیگ، که در قرن پانزدهم علیه امپراتوری عثمانی جنگید، مشهور است. بازدیدکنندگان می‌توانند موزه اسکندربیگ را که نمایشگاه‌ هایی درباره زندگی و میراث این شخصیت مهم در تاریخ آلبانی نشان می‌دهد، کاوش کنند و از بازاری که مملو از مغازه‌ هایی است که صنایع دستی و سوغاتی‌های سنتی می‌فروشند، بازدید کنند.

 

جیروکاستر

جیروکاسترا یک میراث جهانی یونسکو است که در جنوب آلبانی واقع شده است و به دلیل معماری دوران عثمانی معروف است. این شهر بر روی تپه ای مشرف به رودخانه درینو قرار دارد و تعدادی از جاذبه های مهم فرهنگی و تاریخی را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان در این شهر می توانند قلعه جیروکاسترا را که در قرن دوازدهم ساخته شده است و در طول سال ها به عنوان زندان و پایگاه نظامی مورد استفاده قرار گرفته است، کاوش کنند و از موزه قوم نگاری که فرهنگ و میراث سنتی آلبانیایی را به نمایش می گذارد، بازدید کنند.

 

جیروکاستر
جیروکاستر

 

چشم آبی

چشم آبی چشمه ای طبیعی است که در جنوب آلبانی قرار دارد و به خاطر آب های آبی درخشان و زیبایی های طبیعی خیره کننده اش شناخته شده است. این چشمه در استخری عمیق قرار دارد که اطراف آن را فضای سبز سرسبز احاطه کرده است و مکانی محبوب برای شنا و پیک نیک است. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند یک تور با راهنما در روستای مجاور ساراندا داشته باشند و خرابه های باستانی شهر بوترینت را ببینند.

 

پارک ملی دره والبونا

پارک ملی دره والبونا یک منطقه حفاظت شده واقع در شمال آلبانی است که به خاطر کوه های ناهموار، جنگل های بکر و زیبایی های طبیعی خیره کننده اش مقصدی عالی برای گردشگران ماجراجو است. این پارک تعداد زیادی مسیر پیاده روی دارد که مناظر بینظیری برای عکاسی هستند. همچنین در این پارک می توان حیوانات مختلفی مانند خرس قهوه ای، سیاه گوش و گرگ را دید. بازدیدکنندگان همچنین می توانند در روستای مجاور والبونا که خانه تعدادی مهمانخانه و رستوران سنتی دارد اقامت کنند و از فرهنگ غنی آبانیایی ها لذت ببرند. 

 

در پایان باید گفت کشور آلبانی دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که برای همه سلیقه ها جذاب است. از شهرهای تاریخی و خرابه های باستانی گرفته تا مناظر طبیعی خیره کننده و تجربیات فرهنگی پر جنب و جوش، این کشور زیبا مقصدی عالی برای گردش و سفر است. 

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور آلبانی روی نقشه

مهمترین مکان های کشور آلبانی برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-04-10

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

فستیوال رقص در پاریس


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد