کشور آندورا

قاره اروپا کشور آندورا

کشور آندورا در کوه های پیرنه بین فرانسه و اسپانیا واقع شده است. این کشور کوچک با نام رسمی شاهزاده‌ نشین آندورا در خشکی محصور است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور آندورا لاولا است. مساحت این کشور کوچک در حدود 468 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۸۵ هزار نفر است.

این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست اما واحد پولی آن برای سهولت در معاملات یورو است. اسکالدز-انگوردانی، انکمپ و سنت حولیا ده لوریا بعد از پایتخت مهمترین شهرهای این کشور کوچک هستند. زبان رسمی این کشور کاتالان است. این زبان یکی از زبان ‌های رسمی در سه بخش خود مختار کاتالونیا، والنسیا و جزایر بالئاری در شمال کشور اسپانیا به‌ شمار می‌رود.

حکومت آندورا میان رئیس‌جمهور فرانسه و اسقف اعظم ناحیه اورخل کشور اسپانیا مشترک است. نمایندگانی دائمی از سوی این دو مرجع، کشور را اداره می‌کنند. این کشور کوچک نیروی نظامی ندارد و دو کشور فرانسه و اسپانیا مسئولیت پشتیبانی از خاک این کشور را بر عهده دارند.

عمده درآمد کشور آندورا بر پایه گردشگری است. از آنجا که این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست قوانین مالیاتی این اتحادیه را ندارد و بنابراین به یک بهشت فرار مالیتی تبدیل شده است.

کوهستانهای این کشور دارای مراکز اسکی هستند و سالانه هزاران نفر برای اسکی راهی این کشور می شوند.

 

تاریخ

آندورا با وجود اندازه کوچکش، تاریخ غنی و جذابی دارد که بیش از هزار سال را در بر می گیرد.

اولین ساکنان شناخته شده این منطقه ایبری ها بودند، مردمی که از حدود قرن ششم قبل از میلاد در این منطقه زندگی می کردند. این منطقه بعداً در قرن دوم قبل از میلاد توسط رومیان فتح شد و به یک پست تجاری مهم در مسیر بین اسپانیا و گول تبدیل شد.

پس از سقوط امپراتوری روم در قرن پنجم میلادی، آندورا توسط قبایل مختلف ژرمنی از جمله ویزیگوت ها و فرانک ها مورد حمله قرار گرفت. این منطقه بعداً در طول قرن هشتم تحت کنترل مسلمانان قرار گرفت و تا قرن نهم تحت حکومت اسلامی باقی ماند، تا زمانی که توسط کارولینژها فتح شد.

در طول قرون وسطا، این منطقه بخشی از شهرستان اورخل، یک قلمرو فئودالی بود که بخش زیادی از شمال شرقی اسپانیا را در بر می گرفت. این منطقه تا قرن سیزدهم توسط فئودال ‌ها و اسقف ‌های مختلف اداره می ‌شد و پس از آن در یک قرارداد حاکمیتی مشترک به اسقف اورخل و کنت فوکس اعطا شد.

این ترتیب منحصر به فرد، که هنوز هم پابرجاست، به آندورا به عنوان یک شاه نشین جایگاه ویژه ای بخشید. اسقف اورخل و رئیس دولت فرانسه که در حال حاضر رئیس جمهور فرانسه است، به عنوان شاهزادگان آندورا خدمت می کنند و نماینده ای به نام سندیک را برای اداره کشور از طرف خود منصوب می کنند.

در طول قرن‌های 16 و 17، این منطقه بارها مورد تهاجم فرانسوی ‌ها و اسپانیایی‌ ها قرار گرفت که برای کنترل منطقه با هم جنگیدند. این کشور تا قرن بیستم نسبتاً منزوی و فقیر باقی ماند. اما زمانی که شروع به تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری و مرکزی برای بانکداری و مالی شد اوضاع اقتصادی کشور هم بهتر شد.

امروزه آندورا کشوری مرفه و مدرن با اقتصاد پر رونق و فرهنگی پر جنب و جوش است. جمعیت آن عمدتاً کاتالانی زبان هستند و این کشور با اسپانیا و فرانسه روابط نزدیک دارد.

این کشور از روزهای اولیه خود به عنوان یک پست تجاری رومی تا موقعیت مدرن خود به عنوان یک شاهزاده نشین مرفه، توانسته است استقلال و فرهنگ خود را با وجود قرن‌ ها نفوذ خارجی حفظ کند.

 

یادگار ایبری ها
یادگار ایبری ها

 

جغرافیا و آب و هوا

مساحت کل این کشور تنها 468 کیلومتر مربع (181 مایل مربع) است که آن را به یکی از کوچکترین کشورهای اروپا تبدیل می کند.

مناظر این کشور با ارتفاع متوسط 1996 متر از سطح دریا تحت سلطه مناطق کوهستانی است. بلندترین قله این کشور کوما پدروسا است که 2942 متر ارتفاع دارد.

کوه های پیرنه مرزی طبیعی بین آندورا و کشورهای همسایه ایجاد می کند و قرار گرفتن این کشور در کوهستان آب و هوای بی نظیری به آن بخشیده است. تابستان ‌های آندورا عموماً معتدل و دلپذیر است و میانگین دمای آن از 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. از سوی دیگر، زمستان‌ ها می‌تواند بسیار سرد و برفی باشد، همراه با کاهش دما به زیر صفر و بارش برف سنگین در ارتفاعات.

 

این کشور به طور متوسط سالانه 1200 میلی متر بارندگی دریافت می کند که بیشتر آن در ماه های زمستان می بارد. این بارش نهرها و رودخانه های زیادی را که از کشور می گذرند، تغذیه می کند، از جمله رودخانه ولیرا که بزرگترین رودخانه این کشور است.

علیرغم اندازه کوچک آن، زمین کوهستانی و آب و هوای منحصر به فرد این کشور را به مقصدی ایده آل برای فعالیت های فضای باز مانند اسکی، پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان تبدیل کرده است. این کشور دارای چندین پیست اسکی از جمله Grandvalira و Vallnord است که سالانه هزاران بازدید کننده را به خود جذب می کنند.

 

فرهنگ

این کشور دارای فرهنگ منحصر به فردی است که تحت تأثیر موقعیت جغرافیایی، تاریخ و سنت های آن شکل گرفته است.

یکی از برجسته ترین جنبه های فرهنگ آندورا زبان آن است. زبان رسمی آندورا کاتالانی است، یک زبان رومی که در کاتالونیا، والنسیا و جزایر بالئاریک صحبت می شود. این زبان همچنین در مناطق شرقی اسپانیا و در منطقه روسیلون فرانسه صحبت می شود. زبان اسپانیایی و فرانسوی نیز به طور گسترده در این کشور صحبت می شود که نشان دهنده روابط نزدیک آن با کشورهای همسایه است.

 

غذا

غذاهای آندورا یکی دیگر از جنبه های مهم فرهنگ آن است. غذاهای این کشور به شدت تحت تاثیر غذاهای کاتالان و فرانسوی قرار گرفته است و غذاهایی مانند اسکودلا (یک خورش دلچسب) و تینکسات (غذایی که از سیب زمینی و کلم درست می شود) در بین مردم محلی و بازدیدکنندگان بسیار محبوب هستند. سایر غذاهای محلی شامل گوشت کبابی، سوسیس و پنیر است که بسیاری از آنها با روش های سنتی تهیه می شوند.

 

جشنواره و فستیوال

جشنواره ها و جشن ها نیز بخش مهمی از فرهنگ این کشور هستند. یکی از محبوب ترین فستیوال های این کشور فستس د سنت جوآن است که در ماه ژوئن برگزار می شود و شامل رقص های سنتی، موسیقی و آتش بازی است. جشنواره‌های دیگر عبارتند از Festes de la Mare de Déu d’Meritxell، که قدیس حامی آندورا را جشن می‌گیرد، و کارناوال آندورا لاولا، که دارای رژه ‌و موسیقی است.

 

موسیقی و رقص

موسیقی و رقص نیز از عناصر فرهنگی مهم در آندورا هستند. این کشور دارای سنت غنی موسیقی محلی است و سازهایی مانند باله، فلوت و تنبور معمولاً در اجراها استفاده می شود. رقص‌ های محلی مانند کنتراپاس و ماراتکسا نیز بین مردم محبوب هستند و اغلب در فستیوال‌ ها و جشن‌ ها اجرا می ‌شوند.

 

مذهب

مذهب نقش مهمی در فرهنگ این کشور دارد. اکثر مردم آندورا کاتولیک رومی هستند و چندین مکان مذهبی مهم در این کشور وجود دارد، از جمله کلیسای سنت جوآن د کاسلس و صومعه بانوی مریتکسل.

 

جاذبه های گردشگری کشور آندورا

این کشور کوچک محصور در خشکی در کوه‌های پیرنه، به دلیل مناظر طبیعی خیره‌کننده، میراث فرهنگی غنی و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فضای باز یک مقصد گردشگری محبوب است. در اینجا برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور زیبا را به شما معرفی می کنیم.

 

کشور زیبای آندورا
کشور زیبای آندورا

 

Caldea Thermal Spa

Caldea Thermal Spa یک آبگرم مشهور واقع در پایتخت است. این اسپا دارای طیف وسیعی از استخرهای سرپوشیده و روباز، سونا و اتاق بخار، و همچنین انواع ماساژ و درمان های زیبایی است.

 

پیست اسکی Vallnord

این کشور به خاطر پیست های اسکی و اسنوبورد عالی خود شناخته شده است و پیست اسکی Vallnord یکی از محبوب ترین مقاصد این کشور برای علاقه مندان به ورزش های زمستانی است. Vallnord با بیش از 90 کیلومتر پیست اسکی، سه پارک برفی و انواع امکانات رفاهی، یکی از بهترین مقاصد گردشگری است.

 

کلیسای Sant Joan de Caselles

Sant Joan de Caselles یک کلیسای رومی قرن دوازدهمی واقع در شهر Canillo است که یکی از مهم ترین بناهای فرهنگی و تاریخی آندورا به حساب می آید. این کلیسا به خاطر نقاشی های دیواری زیبا و معماری خیره کننده اش شناخته شده است.

 

پارک طبیعی Coma Pedrosa

پارک طبیعی Coma Pedrosa یکی از زیباترین مناطق طبیعی این کشور است که دارای مسیرهای پیاده روی متنوع، مسیرهای دوچرخه سواری در کوهستان و سایر فعالیت های در فضای باز است. این پارک محل زندگی طیف گسترده ای از گیاهان و جانوران از جمله گونه های در معرض خطر انقراض مانند خرس قهوه ای و عقاب طلایی است.

 

Casa de la Vall

Casa de la Vall یک ساختمان تاریخی است که از قرن شانزدهم به عنوان مقر پارلمان استفاده شده است. بازدیدکنندگان می توانند برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و معماری آن، یک تور با راهنما از این بنا داشته باشند.

 

پیست اسکی Ordino-Arcalis

یکی دیگر از مقصدهای محبوب برای علاقه مندان به ورزش های زمستانی، پیست اسکی Ordino-Arcalis است. این مکان به دلیل پیست های اسکی چالش برانگیز، مناظر خیره کننده و امکانات درجه یک خود شناخته شده است. این استراحتگاه همچنین انواع دیگر فعالیت های زمستانی، از جمله سورتمه سواری را ارائه می دهد.

 

پارک Naturlandia

 Naturlandiaیک پارک مناسب برای خانواده است که علاوه بر فعالیت های فضای باز، امکانات دیگری مانند زیپ لاین، توباگان و دیدار با حیوانات را ارائه می دهد. این پارک همچنین دارای یک باغ وحش است که بازدیدکنندگان می توانند انواع حیوانات از جمله گرگ، سیاه گوش و خرس را ببینند.

 

پارک Naturlandia
پارک Naturlandia

 

دره Madriu-Perafita-Claror

دره Madriu-Perafita-Claror که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده شیوه زندگی سنتی در دره های کوهستانی آندورا را به نمایش می گذارد. این دره خانه تعدادی بناهای تاریخی از جمله خانه ‌ها، انبارها و سیستم‌ های آبیاری است که برای قرن ‌ها حفظ شده‌اند.

 

Casa Rull

این خانه موزه تاریخی در سیسپونی مکانی عالی برای آشنایی بیشتر با معماری سنتی این کشور و زندگی روزمره است. این موزه دارای مجموعه ای از آثار و نمایشگاه هایی است که تاریخ و فرهنگ منطقه را به نمایش می گذارد.

 

دریاچه Engolasters

این دریاچه خیره کننده آلپی در فاصله کوتاهی از پایتخت قرار دارد و مقصد محبوبی برای پیاده روی، ماهیگیری و پیک نیک است. این دریاچه توسط کوهستان احاطه شده است و مناظر خیره کننده ای دارد که هر بیننده ای را مجذوب زیبایی خود می کند.

 

آندورالاولا

پایتخت آندورا مقصدی است که هر مسافری به این کشور باید از آن بازدید کند. این شهر به خاطر معماری زیبای تاریخی خود از جمله کاسا د لا وال، کلیسای سنت استیو و میدان پوبل معروف است. این شهر همچنین طیف گسترده ای از گزینه های خرید، غذاخوری و سرگرمی را در خود جای داده است.

 

Roc del Quer

این منطقه منحصر به فرد در شهر Canillo قرار دارد و مناظر خیره کننده ای از کوه ها و دره های اطراف را ارائه می دهد. دسترسی به این منطقه از طریق یک پیاده ‌روی دشوار انجام می‌شود. مسیر از لبه یک صخره امتداد دارد و تجربه ‌ای هیجان ‌انگیز و فراموش ‌نشدنی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

به طور کلی، این کشور کوچک برای هر سلیقه ای طیف گسترده ای از جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است. فرقی نمی‌کند به تاریخ، فرهنگ، فعالیت‌های خارج از منزل یا صرفاً استراحت و تماشای مناظر زیبا علاقه‌مند باشید، آندورا چیزی برای ارائه به همه دارد.

 

Roc del Quer
Roc del Quer

 

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای بازدید از این کشور به آنچه که به دیدن و انجام آن علاقه مند هستید بستگی دارد. در اینجا چند فاکتور وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی سفر در نظر بگیرید:

 

ورزش های زمستانی: 

اگر به اسکی یا اسنوبورد علاقه دارید، بهترین زمان برای سفر به آندورا در ماه های زمستان (دسامبر تا مارس) است. در این مدت، پیست‌های اسکی با برف فراوان و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های زمستانی در جریان هستند.

 

فعالیت های تابستانی

اگر بیشتر به پیاده روی، دوچرخه سواری در کوهستان یا طبیعت گردی علاقه دارید، بهترین زمان برای بازدید از این کشور در ماه های تابستان، از ژوئن تا سپتامبر است. در این مدت، هوا مطبوع است و مسیرهای کوهستانی و پارک ها برای اکتشاف باز هستند.

 

فرار از شلوغی

اگر ترجیح می دهید از شلوغی دوری کنید، در فصول بهار (آوریل تا می) و پاییز (سپتامبر تا نوامبر) از کشور آندورا دیدن کنید. در این مواقع هوا همچنان مطبوع و ازدحام جمعیت کمتر است.

 

فستیوال ها

آندورا در طول سال فستیوال های متعددی دارد، از جمله Festes de Sant Joan در ژوئن، روز ملی در سپتامبر و بازارهای کریسمس در دسامبر. اگر علاقه مند به تجربه فرهنگ و سنت های محلی هستید، در یکی از این رویدادها از این کشور بازدید کنید.

 

خرید

اگر به خرید علاقه دارید، کشور آندورا به خاطر فرصت های خرید معاف از مالیات شهرت دارد. بهترین زمان برای استفاده از این فرصت در ماه ‌های زمستان است که پیست ‌های اسکی و بازارهای کریسمسی در اوج فعالیت هستند.

 

به طور کلی، آندورا یک مقصد عالی برای بازدید در تمام طول سال است و برای هر فصل چیزی برای ارائه دارد. فرقی نمی‌کند به ورزش‌های زمستانی، فعالیت‌های تابستانی یا رویدادهای فرهنگی علاقه‌مند باشید، همیشه چیزی در این کشور کوهستانی زیبا در جریان است که شما را مجذوب خود می کند.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار خواندن سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور آندورا روی نقشه

مهمترین مکان های کشور آندورا برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-29

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

1

ماداگاسکار ٫قسمت اول (درختان بائوباب )


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد