کشور بلغارستان

قاره اروپا کشور بلغارستان

کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. این کشور با جمعیتی حدود 6 میلیون نفر، بیشترین رشد منفی جمعیت در جهان را دارد و هر سال یک درصد از جمعیت آن کاسته می شود. حدود ۸۵ درصد از مردم این کشور بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند.

پایتخت این کشور شهر صوفیه است. پلوودیف ، وارنا ، بورگاس و روسه از دیگر شهرهای مهم کشور بلغارستان به شمار می آیند.

زبان رسمی این کشور، زبان بلغاری است. زبان بلغاری زبانی هندواروپایی و از شاخه اسلاوی جنوبی است. نزدیک ترین زبان به زبان بلغاری، زبان مقدونی است به نحوی که گویشوران این دو زبان متوجه صحبت های هم می شوند. در زبان بلغاری کهن و معاصر صدها واژه فارسی وجود دارد که در مکالمات روزمره به کار می رود. تعداد این واژه ها حدود ۱۰۰۰ عدد است که بیشتر از طریق زبان ترکی و در دوره تسلط ۵۰۰ ساله عثمانی بر این کشور، وارد این زبان شده ‌است.

واحد پول این کشور لو با واحد جز ستونیکیی است. بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت ناتو درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت.

اسانس گل رز و شراب مهمترین صادرات کشور بلغارستان محسوب می شوند. این کشور با خاکی حاصلخیز و منابع طبیعی اندک، اقتصادی بر پایه ی کشاورزی دارد. غلات (گندم، ذرت، جو)، میوه (انگور) و تنباکو از تولیدات مهم کشور بلغارستان محسوب می شوند.

 

تاریخ

کشور بلغارستان از دوران ماقبل تاریخ مسکونی بوده است که در طول قرن ها توسط امپراتوری ها، قبایل و پادشاهی های مختلف اداره می شده است. 

 

بلغارستان باستان (681 پس از میلاد – 1018 پس از میلاد)

اولین دولت بلغارستان در سال 681 بعد از میلاد مسیح و پس از اتحاد بلغارها با قبایل ترک و اسلاوها – که قرن ها در این منطقه زندگی می کردند – تأسیس شد. خان آسپاروخ بنیان‌گذار نخستین شاهنشاهی بلغار در سال‌ های ۶۸۰/۶۸۱ میلادی بود که پایتختی را در منطقه دلتای رود دانوب به نام پلیسکا تأسیس کرد. در این دوره، بلغارستان یک دولت قدرتمند، با قوای نظامی قوی و فرهنگی شکوفا بود. در این دوران امپراتوری بلغارستان از نظر وسعت و قدرت رشد کرد و سرزمین های همسایه را ضمیمه خاک خود کرد و با سایر کشورهای اروپایی به تجارت پرداخت.

در اواخر قرن نهم، این کشور مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت. استقرار مسیحیت به عنوان مذهب رسمی محرکی نیرومند در تحول فرهنگی کشور بود. تأسیس صومعه ها، کلیساها و مدارس در سراسر کشور یک رنسانس فرهنگی و مذهبی ایجاد کرد. مشهورترین صومعه این دوران صومعه ریلا است که در قرن دهم تأسیس شد.

در سال 1018، امپراتوری بلغارستان توسط امپراتوری بیزانس فتح شد و به این ترتیب اولین امپراطوری بلغارستان پایان یافت.

 

خان آسپاروخ
خان آسپاروخ

 

بلغارستان قرون وسطا (1185 پس از میلاد – 1396 پس از میلاد)

در سال 1185 امپراتوری دوم بلغارستان در نتیجه ی قیام موفق علیه امپراتوری بیزانس تأسیس شد. دولت جدید دوباره مرزهای پیشین را برقرار ساخت و عصر طلایی نوینی در این سرزمین آغاز شد که در طی آن قلمرو بلغار با سه دریا هم مرز بود: دریاهای سیاه، آدریاتیک و اژه.

بلغارستان در این زمان دوره ای از رشد اقتصادی و توسعه فرهنگی را تجربه کرد. در این دوره، بلغارستان با نیروی دریایی قوی و ارتش قدرتمند به مرکز تجارت و بازرگانی تبدیل شد.

در اواخر قرن سیزدهم، حمله مغول به اروپا منجر به زوال امپراتوری دوم بلغارستان شد. در سال 1396 امپراتوری عثمانی، بلغارستان را فتح کرد و به دوره قرون وسطا پایان داد.

 

حکومت عثمانی (1396 پس از میلاد – 1878 پس از میلاد)

امپراتوری عثمانی نزدیک به پنج قرن بر بلغارستان حکومت کرد. در این مدت کشور بلغارستان تابع قوانین و آداب و رسوم عثمانی بود. این دوره با کاهش قابل توجه توسعه ی فرهنگی و اقتصادی همراه بود، زیرا بلغارستان تحت مالیات های سنگین و کار اجباری قرار گرفت. با وجود این، بلغارستان هویت و فرهنگ خود را حفظ کرد و بسیاری از بلغارها به مقاومت خود در برابر حکومت عثمانی ادامه دادند.

در قرن نوزدهم، یک جنبش آزادی بخش ملی با هدف استقلال از سلطه عثمانی در بلغارستان به وجود آمد. در سال 1878، پس از یک سری قیام ها و جنگ ها، امپراتوری عثمانی به بلغارستان خود مختاری اعطا کرد و دولت سوم بلغارستان تأسیس شد.

 

بلغارستان مدرن (1878 پس از میلاد – اکنون)

بلغارستان در سال های پس از استقلال خود، توسعه اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی را تجربه کرد. این کشور با استقرار قانون اساسی، نظام حکومتی پارلمانی و ایجاد یک پایگاه صنعتی قوی، دوره نوسازی را پشت سر گذاشت.

در طول جنگ جهانی دوم، بلغارستان با آلمان نازی متحد شد که منجر به اشغال این کشور توسط نیروهای شوروی در سال 1944 شد. بلغارستان به یک کشور کمونیستی تحت نفوذ شوروی تبدیل شد و حزب کمونیست بلغارستان قدرت سیاسی را در انحصار خود گرفت.

در سال 1989، پس از فروپاشی کمونیسم در اروپای شرقی، بلغارستان دستخوش گذار مسالمت آمیز به سمت دموکراسی شد. این کشور در سال 2004 به ناتو و در سال 2007 به اتحادیه اروپا پیوست و جایگاه خود را به عنوان یک کشور دموکراتیک و با ثبات اقتصادی تثبیت کرد.

به طور کلی تاریخ طولانی و پیچیده بلغارستان شاهد ظهور و سقوط امپراتوری ها، ظهور سلسله های قدرتمند و مبارزه برای استقلال و دموکراسی بوده است. بلغارستان با وجود گذشته پرتلاطم خود، به عنوان یک کشور مدرن، دموکراتیک، با میراث فرهنگی غنی و آینده ای روشن ظاهر شده است. 

 

جغرافیا و آب و هوا

بلغارستان کشوری است که در جنوب شرقی اروپا و در شبه جزیره بالکان واقع شده است. این کشور از شمال با رومانی، از غرب با صربستان و مقدونیه شمالی، از جنوب با یونان و ترکیه و از شرق با دریای سیاه همسایه است. جغرافیای بلغارستان دارای چشم اندازهای متنوعی است که شامل کوه ها، دره ها، دشت ها و خط ساحلی می شود.

کوه‌ های بالکان، که به نام استارا پلانینا نیز شناخته می‌ شوند، از مرکز بلغارستان می‌گذرند و کشور را به دو منطقه مجزا تقسیم می‌ کنند. در شمال کوه‌ های بالکان، دشت دانوبی، منطقه‌ ای حاصلخیز قرار دارد که بسیاری از شهرهای بزرگ بلغارستان از جمله صوفیه، پایتخت این کشور را در خود جای داده است. در جنوب رشته کوه های بالکان، دشت تراکیا قرار دارد، منطقه ای که به خاطر تپه ها و زمین های کشاورزی شهرت دارد.

 

رشته کوه های بالکان
رشته کوه های بالکان

 

آب و هوا

آب و هوای بلغارستان بسته به مناطق مختلف جغرافیایی آن متفاوت است. دشت دانوب آب و هوای معتدل قاره ای دارد، در حالی که مناطق جنوبی آب و هوای مدیترانه ای تری دارند. مناطق کوهستانی بلغارستان آب و هوای سردتری دارند که در ماه‌ های زمستان شاهد بارش برف هستند.

به طور کلی، بلغارستان دارای چهار فصل جداگانه، با تابستان های گرم و زمستان های سرد است. ماه های تابستان، از ژوئن تا آگوست، هوا گرم و خشک است و دمای هوا اغلب از 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) فراتر می رود. ماه‌ های زمستان، از دسامبر تا فوریه، هوا سرد است و دما اغلب به زیر صفر می رسد. بارش برف در این ماه ها معمول است.

منطقه ساحلی بلغارستان، در امتداد دریای سیاه، دارای آب و هوای معتدل تری است در طول ماه های تابستان دمای آن معمولاً از 20 درجه سانتی گراد تا 25 درجه سانتی گراد (68 درجه فارنهایت تا 77 درجه فارنهایت) متغیر است. 

به طور کلی، جغرافیا و آب و هوای متنوع بلغارستان آن را به مقصدی منحصر به فرد و جالب برای مسافران تبدیل کرده است که انجام طیف وسیعی از فعالیت ها و تفریحات را در طول سال امکان پذیر می سازد.

 

جاذبه های گردشگری بلغارستان

بلغارستان دارای فرهنگ غنی و متنوعی است که نشان دهنده تاریخ طولانی و پر فراز و نشیب آن است. کشور بلغارستان که در تقاطع اروپا و آسیا قرار دارد، در طول قرن ها تحت تأثیر فرهنگ ها و سنت های مختلف از جمله اسلاو، یونان، عثمانی و شوروی قرار گرفته است.

 

زبان و دین

بلغاری زبان رسمی این کشور است که اکثریت مردم به آن صحبت می کنند. اکثریت بلغارها مسیحی ارتدوکس هستند در واقع ارتدوکس دین غالب بلغارستان است. جمعیت کمی از بلغارها مسلمانان، کاتولیک ها و پروتستان هستند.

 

غذا و خوراک در بلغارستان

بلغارستان غذاهای دلچسب و خوش طعمی دارد که اغلب شامل گوشت، سبزیجات و محصولات لبنی می شود. از جمله غذاهای پرطرفدار بلغاری می توان از بانیتسا که یک شیرینی پر از کره و تخم مرغ است، و کاوارما که نوعی خورش تهیه شده با گوشت و سبزیجات است، نام برد. غذاهای بلغاری همچنین دارای سالادهای مختلفی مانند سالاد شوپسکا است که با گوجه فرنگی، خیار، فلفل و پنیر فتا تهیه می شود.

 

موسیقی و رقص های سنتی

بلغارستان دارای پیشینه ی غنی از موسیقی و رقص محلی، با سبک ها و لباس های منحصر به فرد منطقه ای است. معروف ترین آن‌ها هورو است، رقصی که توسط گروه هایی از مردم که دست در دست هم گرفته اند اجرا می شود. موسیقی محلی بلغارستان دارای سازهای مختلفی از جمله کاوال (فلوتی که از ته دمیده می شود)، دودوک (سوت بلغاری)، کاباگیوا (نی انبان)، گادولکا (ساز زهی قوس‌ دار) و توپان (طبل استوانه‌ ای دو سر) است.

 

هنر و ادبیات

ادبیات بلغارستان دارای تاریخ طولانی و غنی است که به دوره قرون وسطا باز می گردد. معروف ترین نویسنده بلغاری ایوان وازوف است که از آثار او می توان به رمان «زیر یوغ» اشاره کرد. این رمان مبارزات مردم بلغارستان را تحت سلطه عثمانی به تصویر می کشد. هنرهای تجسمی بلغارستان نیز قابل توجه اند.

 

ایوان وازوف
ایوان وازوف

 

معماری

معماری بلغارستان ترکیبی از سبک های متنوعی است که بیانگر تاریخ پر فراز و نشیب این کشور است. مشهورترین نمونه از معماری بلغاری، صومعه ریلا است، این بنا به عنوان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو، ترکیبی از سبک های بیزانسی، بلغاری و عثمانی را به نمایش می گذارد. از دیگر نمونه های برجسته معماری بلغاری می توان به کلیسای بویانا اشاره کرد. بویانا یک کلیسایی قرون وسطایی در نزدیکی صوفیه است. قدمت نقاشی های دیواری این کلیسا به قرن سیزدهم میلادی باز می گردد.

 

جشنواره ها

بلغارستان در طول سال فستیوال ها و تعطیلات مختلفی را جشن می گیرد. یکی از مهمترین آن‌ها روز بابا مارتا است که در اول ماه مارس برگزار می شود. این فستیوال که نشان دهنده آغاز بهار است با تبادل دستبندهای مارتنیتسی قرمز و سفید ساخته شده از پشم جشن گرفته می شود. فستیوال های قابل توجه دیگر عبارتند از کوکری که یک جشنواره زمستانی است که با لباس ها و ماسک های مختلف جشن گرفته می شود. جشنواره گل رز از دیگر جشنواره های بلغارستان است که مرتبط با صنعت معروف روغن گل رز این کشور است.

به طور خلاصه فرهنگ غنی و متنوع بلغارستان بیانگر تاریخ طولانی و پر فراز و نشیب این کشور و تأثیرات آن از فرهنگ ها و سنت های مختلف است.

 

جاذبه های گردشگری کشور بلغارستان

بلغارستان کشوری با میراث فرهنگی غنی، مناظر طبیعی چشمگیر و تاریخی طولانی است. جاذبه های گردشگری زیادی در بلغارستان وجود دارد از خرابه های باستانی و قلعه های قرون وسطایی گرفته تا شگفتی های طبیعی و شهرهای پر جنب و جوش. 

 

صوفیه

پایتخت بلغارستان، صوفیه، شهری پر جنب و جوش با تاریخی غنی است که پیشینه ی آن به دوران باستان باز می گردد. گردشگران می توانند در این شهر از بسیاری از موزه ها، گالری ها و پارک های شهر از جمله موزه ملی تاریخ، کاخ ملی فرهنگ و پارک ملی کوه ویتوشا دیدن کنند. این شهر همچنین به دلیل معماری قابل توجه خود، از جمله کلیسای جامع الکساندر نوسکی شناخته شده است. کلیسای جامع الکساندر نوسکی یک کلیسای ارتدکس باشکوه و یکی از بزرگترین کلیساهای جهان است.

 

پلوودیو

پلوودیو یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپاست که قدمت آن به هزاره ششم قبل از میلاد می رسد. پلودیو قدیمی، تنها شهری است که از نقطه نظر معماری با آتن و روم قابل مقایسه است. دژها و برج های نظامی و حفاظتی، سنگ فرش های باشکوه و مستحکم، سیستم مهندسی بی نظیر که در ساخت بناها به کار رفته است، آن را به عنوان یکی از زیباترین مراکز توریستی در بلغارستان مطرح ساخته است. این شهر به خاطر خرابه‌ های رومی که به خوبی حفظ شده اند، از جمله سالن تئاتر رومی باستان، که امروزه برای اجرا نیز از آن استفاده می‌شود، شهرت دارد. شهر پلودیو با دو قسمت قدیمی و مدرن گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. 

 

صومعه ریلا

صومعه ریلا که در کوه های ریلا قرار دارد، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری بلغارستان است. این صومعه در قرن دهم تأسیس شد که معماری آن ترکیبی چشمگیر از معماری بیزانسی، بلغاری و عثمانی است. صومعه ریلا شامل بناهای مختلف از جمله کلیسا، دروازه ورودی و چند برج است.

 

صومعه ریلا
صومعه ریلا

 

ولیکو تارنوو

ولیکو تارنوو پایتخت امپراتوری دوم بلغارستان بود که به خاطر قلعه های قرون وسطایی و ساختمان های تاریخی آن شهرت دارد. بازدیدکنندگان می توانند از قلعه تساروس که قدمت آن به قرن 12 بر می گردد، و دهکده ی تاریخی آرباناسی که نمونه های چشمگیری از معماری قرن 17 و 18 را به نمایش می گذارد، دیدن کنند.

 

هفت دریاچه ریلا

هفت دریاچه ریلا مجموعه ای از دریاچه های یخچالی هستند که در رشته کوه های ریلا واقع شده اند. این دریاچه ها که به خاطر زیبایی طبیعی خیره کننده خود شناخته می شوند، مقصدی محبوب برای کوهنوردان و علاقه مندان به فضای باز هستند. بازدیدکنندگان می توانند در اطراف کوه ها پیاده روی کنند، از مناظر دریاچه ها دیدن کنند و از گشت و گذار در منطقه لذت ببرند یا در آب های شفاف آن شنا کنند.

 

ساحل دریای سیاه

سواحل زیبا دریای سیاه بلغارستان با آب های شفاف و طیف وسیعی از تفریحات برای بازدیدکنندگان، یک مقصد گردشگری محبوب است. شهرهای ساحلی وارنا و بورگاس دارای جاذبه های فرهنگی متنوعی از جمله موزه ها، گالری ها و سالن های تئاتر هستند. در حالی که شهرهای تفریحی Sunny Beach و Golden Sands به خاطر فضاهای شهری سرزنده و پر جنب و جوش و امکان انجام تفریحات و فعالیت‌ های خانوادگی‌ معروف هستند.

 

قلعه بلوگرادچیک

قلعه بلوگرادچیک یک قلعه قرون وسطایی است که در شمال غربی بلغارستان واقع شده است. این قلعه بر روی مجموعه ای از صخره ها ساخته شده است که امکان دیدن مناظری زیبا و چشم اندازهای شگفت انگیزی از اطراف را فراهم می کند. بازدیدکنندگان می‌ توانند ضمن بازدید از این قلعه و کنکاش درباره ی آن اطلاعاتی بیاموزند، و همچنین با پیاده روی در اطراف صخره‌ ها از شگفتی های طبیعی آن لذت ببرند.

 

صومعه باچکوو

صومعه باچکوو یک صومعه ارتدکس قرون وسطایی است که در نزدیکی شهر پلوودیو قرار دارد. این صومعه که در قرن یازدهم تأسیس شده است، دارای نقاشی های دیواری و آثار هنری ارزشمند و همچنین باغ و حیاط زیبایی است. علاوه‌ بر اهمیت اعتقادی بسیاری که این صومعه قرن یازدهمی دارد، از آن به عنوان یادبود ملی فرهنگ، تاریخ، هنر و سنن کشور نیز یاد می‌ شود. در این صومعه تعداد زیادی از شمایل، نقاشی و ابزار کلیسایی جمع آوری شده از قرن ۱۰ تا ۱۹ نگهداری می شود.

 

ملنیک

ملنیک کوچترین شهر کشور بلغارستان است. شهر ملنیک به 2 دلیل در بلغارستان بسیار پر آوازه است، یک به دلیل تاکستان هایش و دوم به دلیل اهرام شنی و طبیعی اش.

اهرام سنگی ملنیک نوعی صخره هستند که به آن‌ ها دودکش جن می‌ گویند. این صخره ها در 17 کیلومتری شهر ملنیک و دامنه رشته کوه‌ پیرین دیده می شوند. این دودکش ها که گاها ارتفاع 100 متری هم می‌ توانند داشته باشند ظاهری شبیه به یک قارچ غول پیکر، برج‌ های باستانی و هرم سنگ دارند. 

اهرام سنگی میلنیک یکی از بهترین مسیرهای هایکینگ در بلغارستان به شمار می رود که یک منطقه 50 کیومتر مربعی را در بر می‌ گیرد. این منطقه که غالباً تحت تأثیر شرایط اقلیمی مدیترانه است میزبان گونه‌ های متعددی از حیوانات است.

 

اهرام سنگی ملنیک
اهرام سنگی ملنیک

 

بانسکو

بانسکو نام شهری در استان بلاگووگراد کشور بلغارستان است که در جنوب غربی این کشور و در کوهپایه ی پیرین قرار گرفته است. این شهر به دلیل معماری زیبای خود، از جمله خانه های قرن هجدهم و نوزدهمی و همچنین پیست های اسکی و مسیرهای پیاده‌ روی خود معروف است. پیست اسکی بانسکو یکی از جاذبه های محبوب این منطقه است.

به طور کلی، بلغارستان کشوری است با طیف گسترده ای از جاذبه های گردشگری، از شهرهای تاریخی و قلعه های قرون وسطایی گرفته تا مناظر طبیعی خیره کننده و شهرهای ساحلی پر جنب و جوش. چه به تاریخ، فرهنگ و چه به گشت و گذار در فضای باز و عمومی علاقه مند باشید، بلغارستان همیشه جاذبه ای برای ارائه به گردشگران خود دارد. 

 

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای سفر به بلغارستان به علایق شما و کاری که می خواهید در طول سفر انجام دهید بستگی دارد. در اینجا چند توصیه برای بهترین زمان برای سفر به بلغارستان بر اساس فعالیت ها و علایق مختلف آورده شده است:

 

تابستان (ژوئن تا آگوست)

تابستان، فصل اوج گردشگری در بلغارستان، به ویژه در امتداد سواحل دریای سیاه است. در این فصل هوا گرم و آفتابی است که آن را به زمان مناسبی برای شنا، آفتاب گرفتن و انجام فعالیت های فضای باز تبدیل می کند. شهرهای ساحلی Sunny Beach و Golden Sands با بارهای ساحلی، کلوپ های شبانه، و سایر امکانات تفریحی و سرگرمی شأن، از محبوبیت خاصی برای سفر در این زمان برخوردارند. 

 

بهار (مارس تا مه)

فصل بهار زمان بسیار خوبی برای سفر به بلغارستان است، به ویژه برای کسانی که به فعالیت های خارج از منزل مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و گشت و گذار علاقه مند هستند. آب و هوا معتدل است و طبیعت در حال شکوفایی است. بهار زمان مناسبی را برای گردش در پارک های ملی و دیدن مناظر طبیعی بلغارستان است. روز اول مارس در این فصل یکی از تعطیلات محبوب بلغاری ها به نام روز بابا مارتا است که در آن بلغارها فرا رسیدن بهار را جشن می گیرند.

 

پاییز (سپتامبر تا نوامبر)

پاییز برای علاقه مندان به جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی زمان خوبی برای سفر به بلغارستان است. فستیوال های سنتی زیادی در پاییز در بلغارستان برگزار می شود، مانند جشنواره گل رز در کازانلاک و جشنواره بین المللی جاز در صوفیه. آب و هوا نیز در این زمان معتدل است که آن را به زمان مناسبی برای گشت و گذار در فضای باز تبدیل می کند. 

 

زمستان (از دسامبر تا فوریه)

زمستان برای اسکی و ورزش های زمستانی بهترین زمان سفر به بلغارستان است. بلغارستان دارای پیست های اسکی زیادی مانند بانسکو، بورووتس و پامپوروو است که طیف وسیعی از پیست‌ ها را برای اسکی بازان در فراهم می کند. تعطیلات کریسمس و سال نو با برگزاری جشن ها و تزئینات شهری نیز زمان بسیار خوبی برای سفر به بلغارستان است.

 

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار سفرنامه های شما هستیم.

 


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور بلغارستان روی نقشه

مهمترین مکان های کشور بلغارستان برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-25

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

با ۱۰ دلار در کانادا چه کار کنیم؟


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد