کشور فنلاند

قاره اروپا کشور فنلاند

کشور فنلاند در زبان فنلاندی سوئومی (Suomi) نامیده می‌شود. واژه فنلاند که در فارسی به‌کار می رود از نام رایج این کشور در زبان فرانسه گرفته شده‌ است.

از نظر مساحت، این کشور هشتمین کشور در اروپا و شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم‌تراکُم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا محسوب می شود. این کشور حدود 6 میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن شهر هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در پایتخت زندگی می‌کنند. دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۸۹ درصد از مردم کشور فنلاندی‌ زبان هستند و سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب، و منطقه خودگردان جزایر الند صحبت می‌شود.

فنلاند یکی از کشورهایی است که هر ساله در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرند. این کشور دارای یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیا است. نظام آموزشی سیستمی برابرطلب بدون هیچ گونه شهریه‌ که کیفیتی مثال زدنی دارد. از سال ۲۰۱۶، تمام مدارس این کشور شمال اروپا نظام آموزشی جدید را با عنوان «یادگیری پدیده محور» اجرا کرده اند. این سیستم آموزشی یکی از مدرن ترین کارآمدترین سیستم های آموزشی در جهان است.

این کشور در سال ۲۰۲۳ به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو پیوست.

 

تاریخ

تاریخ فنلاند تاریخی طولانی و پیچیده است، با پیچش ها و چرخش های بسیاری که هویت و فرهنگ این کشور را شکل داده است.

 

فنلاند ماقبل تاریخ

اولین ساکنان شناخته شده این کشور شکارچیان و گردآورندگانی بودند که در حدود 10000 سال قبل از میلاد به این منطقه رسیدند. این ساکنان اولیه در جوامع کوچک زندگی می کردند و برای بقای خود به شکار و ماهیگیری متکی بودند. با گذشت زمان، کشاورزی و دامپروری رواج پیدا کرد و جمعیت این ناحیه افزایش یافت.

 

قرون وسطا

در طول قرون وسطا، این منطقه بخشی از پادشاهی سوئد بود و به عنوان “Ostrobothnia” شناخته می شد. پادشاه سوئد اریک چهاردهم زبان فنلاندی را به عنوان زبان رسمی منطقه در قرن شانزدهم معرفی کرد و اصلاحات فنلاند در دهه 1520 آغاز شد که منجر به گسترش پروتستانتیسم در آن شد.

 

قانون روسیه

در اوایل قرن نوزدهم، فنلاند به عنوان بخشی از معاهده Fredrikshamn به روسیه واگذار شد. امپراتوری روسیه به فنلاند خودمختاری قابل توجهی اعطا کرد و این کشور سیستم قانونی، واحد پول و پارلمان خود را حفظ کرد. در این دوران کشور فنلاند با تأسیس دانشگاه هلسینکی و توسعه صنعت جنگلداری دوره رشد فرهنگی و اقتصادی را تجربه کرد.

 

دانشگاه هلسینکی
دانشگاه هلسینکی

 

استقلال

انقلاب روسیه در سال 1917 تأثیر قابل توجهی بر این کشور گذاشت و منجر به اعلام استقلال کشور فنلاند در 6 دسامبر 1917 شد. فنلاند تازه استقلال یافته با چالش های زیادی از جمله جنگ داخلی بین “قرمزها” و “سفیدها” در سال 1918 رو‌به‌رو شد. در این نبرد در نهایت سفیدها پیروز شدند و فنلاند در سال 1919 جمهوری شد.

 

جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، فنلاند دو جنگ علیه اتحاد جماهیر شوروی انجام داد که به جنگ زمستانی (1939-1940) و جنگ مستمر (1941-1944) معروف است. علیرغم این که ارتش فنلاند از نظر تعداد نفرات و اسلحه بسیار ضعیف تر از ارتش شوروی بود، توانست نیروهای شوروی را مهار کند و استقلال خود را حفظ کند.

 

فنلاند پس از جنگ

پس از جنگ جهانی دوم، فنلاند دوره رشد سریع اقتصادی و مدرنیزه شدن را تجربه کرد که به «معجزه فنلاند» معروف است. این رشد با توسعه صنعت فناوری، با ظهور شرکت هایی مانند شرکت نوکیا، که به یک رهبر جهانی در تلفن های همراه تبدیل شد، تقویت شد. 

امروزه فنلاند کشوری مدرن و مرفه با استاندارد زندگی بالا و سیستم رفاه اجتماعی قوی است. فنلاند همچنین به دلیل فرهنگ منحصر به فرد خود از جمله سونا، دهکده بابانوئل در لاپلند و هنر سنتی فنلاندی داستان سرایی “kalevalaismo” در جهان معروف است.

تاریخ این کشور تاریخی طولانی و پیچیده است، با تأثیرات مختلفی که هویت و فرهنگ این کشور را شکل داده است. درک تاریخ فنلاند بخش مهمی از درک این کشور و مردم آن است و بینش های ارزشمندی را در مورد چالش ها و پیروزی هایی که فنلاند را به کشور امروزی تبدیل کرده است، ارائه می دهد.

 

جغرافیا و آب و هوا

فنلاند کشوری در شمال اروپا است که از غرب با سوئد، از شمال با نروژ، از شرق با روسیه و از جنوب با دریای بالتیک همسایه است. فنلاند یکی از شمالی ترین کشورهای جهان است و به خاطر زیبایی های طبیعی از جمله جنگل های وسیع، هزاران دریاچه و شفق قطبی شهرت دارد. این کشور دارای جغرافیا و آب و هوای بسیار متنوعی است.

 

طبیعت فنلاند
طبیعت فنلاند

 

جغرافیا

فنلاند کشوری نسبتاً بزرگ است که 338000 کیلومتر مربع مساحت دارد. این کشور بیشتر مسطح است و بلندترین نقطه آن کوه هالتی است که 1324 متر ارتفاع دارد. فنلاند همچنین به خاطر دریاچه های فراوانش شناخته می شود. بیش از 187000 دریاچه حدود 10 درصد از مساحت کشور را پوشش می دهد. بزرگترین دریاچه های این کشور Saimaa و Inarijärvi هستند که مقاصد محبوبی برای قایق سواری و ماهیگیری به شمار می آیند. خط ساحلی فنلاند نسبتاً کوتاه است و حدود 1100 کیلومتر در امتداد دریای بالتیک امتداد دارد.

 

اقلیم

فنلاند دارای آب و هوای شمالی است که زمستان های طولانی و سرد و تابستان های کوتاه و معتدل دارد. آب و هوا تحت تأثیر عرض جغرافیایی فنلاند و نزدیکی آن به دایره قطب شمال است. میانگین دما در ماه ژانویه در جنوب حدود -14 درجه سانتیگراد و در شمال کشور -20 درجه سانتیگراد است، در حالی که میانگین دما در ماه جولای در جنوب حدود 17 درجه سانتیگراد و در شمال کشور 13 درجه سانتیگراد است.

فصل زمستان در فنلاند از دسامبر تا مارس طول می کشد و برف بیشتر کشور را می پوشاند. ماه های زمستان به خاطر دوره های طولانی تاریکی خود شناخته می شوند و تنها چند ساعت در روز روشنایی وجود دارد. با این حال، این همچنین فرصتی برای تجربه شفق شمالی یا همان شفق قطبی (یک پدیده طبیعی که در ماه های زمستان رخ می دهد) فراهم می کند.

فصل تابستان در فنلاند از ژوئن تا آگوست طول می کشد، با دوره های طولانی نور روز و دمای نسبتاً ملایم. آب و هوا می تواند در طول ماه های تابستان متغیر باشد، همراه با رگبار باران و رعد و برق.

فنلاند کشوری با جغرافیا و آب و هوای متنوع، با زیبایی های طبیعی منحصر به فرد و تجربیات فصلی بی نظیر است. چه در زمستان برای تجربه شفق شمالی یا در تابستان برای لذت بردن از روزهای طولانی سفر کنید، فنلاند در تمام طول سال چیزی برای ارائه دارد. جغرافیا و آب و هوای این کشور فرهنگ و شیوه زندگی آن را شکل داده است و فنلاند را به مقصدی جذاب برای مسافران تبدیل کرده است.

 

فرهنگ

فرهنگ فنلاندی یک فرهنگ منحصر به فرد و متنوع است که توسط جغرافیا، تاریخ و مردم این کشور شکل گرفته است. 

 

زبان

زبان‌های رسمی این کشور فنلاندی و سوئدی هستند و زبان فنلاندی رایج‌ترین زبان آن است. فنلاندی یک زبان فینو اوگری است که با خانواده زبان های هند و اروپایی که در بسیاری از اروپا صحبت می شود ارتباطی ندارد. علیرغم این تفاوت زبانی، بیشتر فنلاندی ها انگلیسی را روان صحبت می‌کنند که ارتباط بازدیدکنندگان با مردم محلی را آسان می‌کنند.

 

هنر و طراحی

فنلاند به دلیل طراحی نوآورانه و متمایز خود شناخته شده است و طراحان فنلاندی شهرتی جهانی دارند. این کشور میزبان شرکت‌های طراحی متعددی از جمله Marimekko، Iittala و Artek است که به خاطر طراحی‌های مینیمالیستی و کاربردی خود معروف هستند. معماری فنلاندی نیز به دلیل سبک منحصر به فرد خود با نمونه های جذابی مانند ایستگاه مرکزی راه آهن هلسینکی و تالار فنلاندیا شناخته شده است.

 

محصولات Iittala
محصولات Iittala

 

موسیقی

موسیقی بخش مهمی از فرهنگ فنلاند است، به خصوص موسیقی کلاسیک، موسیقی محلی و هوی متال. این کشور محل ارکستر فیلارمونیک هلسینکی و آکادمی سیبلیوس است که یکی از مدارس موسیقی پیشرو در اروپا محسوب می شود. موسیقی محلی فنلاند با استفاده از کانتله، یک ساز سنتی فنلاندی نواخته می شود. موسیقی هوی متال نیز در فنلاند بسیار محبوب است و گروه‌های فنلاندی مانند Nightwish و Children of Bodom به موفقیت بین‌المللی زیادی دست یافته اند.

 

غذا و نوشیدنی

غذاهای فنلاندی متأثّر از جغرافیا و آب و هوای این کشور است. در واقع غذاهای این کشور به گونه ای است که برای زمستان های طولانی و سرد عالی هستند. غذاهای فنلاندی شامل غذاهایی مانند Karjalanpaisti (خورش گوشت و سبزیجات)، Lihapullat (کوفته) و Kalakukko (یک پای ماهی سنتی فنلاندی) است. فنلاند همچنین به خاطر فرهنگ قهوه اش معروف است، به طوری که فنلاندی ها بیش از هر کشور دیگری در جهان قهوه مصرف می کنند.

 

سونا

سونا بخش مهمی از فرهنگ فنلاند است و تقریباً هر خانواده فنلاندی سونا دارد. سونا به عنوان مکانی برای استراحت و معاشرت شناخته می شود، جایی که دوستان و خانواده می توانند برای لذت بردن از گرما و بخار آب جمع شوند. اعتقاد فنلاندی ها بر این است که سونا باعث بهبود گردش خون و کاهش استرس می شود.

فرهنگ فنلاند یک فرهنگ منحصر به فرد و متنوع است که توسط تاریخ طولانی و حس قوی جامعه شکل گرفته است. چه در حال کاوش در زیبایی های طبیعی این کشور باشید و چه در حال تجربه گرما و آرامش یک سونا ، فنلاند کشوری با میراث فرهنگی غنی و فرهنگ مدرن است که شما را مجذوب خود خواهد کرد.

 

جاذبه های گردشگری کشور فنلاند

از بیابان ناهموار لاپلند گرفته تا جذابیت شهری هلسینکی، جاذبه های گردشگری زیادی در فنلاند وجود دارد که ارزش دیدن را دارند. 

 

هلسینکی

هلسینکی بزرگترین شهر کشور فنلاند و یک مقصد توریستی محبوب است. هلسینکی به دلیل معماری زیبا، زندگی شبانه پر جنب و جوش، و جاذبه های فرهنگی مانند کلیسای جامع هلسینکی، موزه ملی و گالری ملی شناخته شده است.

این شهر دارای شمالی‌ ترین سازه مترو در جهان است. هلسینکی میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۵۲، پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۰۰، پایتخت طراحی جهانی در سال ۲۰۱۲ و میزبان مسابقه آواز یورو ویژن در سال ۲۰۰۷ بوده‌ است.

 

لاپلند

لاپلند منطقه ای در شمال فنلاند است که به خاطر زیبایی های طبیعی خیره کننده و تجربیات بی نظیر زمستانی اش شناخته شده است. بازدیدکنندگان می توانند شفق شمالی را در این منطقه تجربه کنند، سوار بر سورتمه گوزن شمالی شوند یا از روستای بابا نوئل در رووانیمی دیدن کنند.

 

روستای بابانوئل
روستای بابانوئل

 

قلعه تورکو

قلعه تورکو یک قلعه قرون وسطایی است که در شهر تورکو، قدیمی ترین شهر فنلاند واقع شده است. این قلعه در ابتدا در قرن سیزدهم ساخته شد و در طول سال ها تغییراتی زیادی پیدا کرد تا اکنون به حالت فعلی خود به عنوان یک جاذبه توریستی محبوب بازسازی شده است. بازدیدکنندگان می توانند سیاه چال ها، برج ها و موزه های قلعه را از نزدیک ببینند و با تاریخ قرون وسطایی آن آشنا شوند.

 

قلعه Suomenlinna

قلعه Suomenlinna یک میراث جهانی یونسکو است که در گروهی از جزایر در سواحل هلسینکی واقع شده است. این قلعه در قرن هجدهم ساخته شد و نقش مهمی در تاریخ فنلاند ایفا کرد. بازدیدکنندگان می توانند موزه ها، تونل ها و ساختمان های تاریخی قلعه را بازدید کنند.

 

پارک ملی مجمع الجزایر

پارک ملی مجمع الجزایر مجموعه ای زیبا از جزایر و آبراهه است که در سواحل جنوب غربی کشور واقع شده است. این پارک به خاطر زیبایی طبیعی خیره کننده اش با صخره ها ، سواحل شنی و جنگل های آرام و مه گرفته مشهور است. بازدیدکنندگان می توانند از پیاده روی، قایق سواری و تماشای حیات وحش در پارک لذت ببرند.

 

دریاچه فنلاند

دریاچه فنلاند منطقه ای در شرق کشور است که به خاطر هزاران دریاچه و مناظر خیره کننده اش شناخته شده است. بازدیدکنندگان می توانند از قایق سواری، ماهیگیری و پیاده روی در منطقه لذت ببرند و همچنین از شهرها و روستاهای جذاب منطقه دیدن کنند.

 

دریاچه سایما و فوک هایش

فوک سایما گونه ای از فوک های در معرض خطر انقراض است که فقط در دریاچه سایما در شرق این کشور یافت می شود. بازدیدکنندگان می‌توانند برای دیدن فوک ها در زیستگاه طبیعی خود از تور قایق با راهنما استفاده کنند و در مورد تلاش‌های حفاظتی برای محافظت از این موجودات زیبا و کمیاب اطلاعات کسب کنند.

 

 

فوک‌های جزیره سیما
فوک‌های جزیره سیما

 

موزه مومین

موزه مومین در تامپره، شهری در جنوب فنلاند واقع شده است و به شخصیت های محبوب کتاب کودکان، مومین ها اختصاص دارد. این موزه دارای نمایشگاه هایی در مورد نویسنده، Tove Jansson، و همچنین تصاویر اصلی، مصنوعات، و نمایش های تعاملی است که دنیای مومین ها را زنده می کند.

 

دایره قطب شمال

دایره قطب شمال از شمال فنلاند می گذرد و بازدیدکنندگان می توانند از این خط عرض جغرافیایی معروف در روستای بابا نوئل در رووانیمی عبور کنند. این دهکده با فروشگاه ها، رستوران ها و فعالیت هایی مانند سورتمه سواری با گوزن شمالی و ملاقات با بابانوئل یک جاذبه گردشگری محبوب است.

 

پارک ملی کولی

پارک ملی کولی در شرق کشور قرار دارد و به خاطر مناظر خیره کننده و مسیرهای پیاده روی مشهور است. بازدیدکنندگان می توانند برای دیدن مناظر پانوراما از جنگل ها و دریاچه های اطراف به بالای اوکو کولی، بالاترین نقطه پارک صعود کنند.

 

سونا

همانطور که قبلاً عنوان شد، سونا بخش مهمی از فرهنگ فنلاندی و یک جاذبه توریستی محبوب است. بازدیدکنندگان می توانند سوناهای سنتی فنلاندی را در بسیاری از نقاط کشور از جمله هتل ها، اسپاها و سوناهای عمومی تجربه کنند.

به طور کلی، فنلاند کشوری با طیف گسترده ای از جاذبه های گردشگری است که علایق مختلفی را برآورده می کند. چه به دنبال ماجراجویی در فضای باز، تجربیات فرهنگی یا آرامش باشید، فنلاند چیزی برای ارائه دارد.

 

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای سفر به کشور فنلاند بستگی به آنچه می خواهید در طول سفر خود تجربه کنید دارد. این کشور فصل های متفاوتی را تجربه می کند که هر کدام ویژگی ها و جاذبه های منحصر به فرد خود را دارند. در اینجا برخی از بهترین زمان ها برای سفر به فنلاند بر اساس فصل آورده شده است:

 

تابستان (ژوئن – اوت)

تابستان فصل اوج گردشگری است، با روزهای طولانی و دمای ملایم. در طول این مدت، می توانید از فعالیت های خارج از خانه مانند پیاده روی، کمپینگ، ماهیگیری و قایق سواری در منطقه لیکلند، کاوش در مجمع الجزایر زیبا یا شرکت در جشنواره های موسیقی مانند جشنواره مشهور Pori Jazz لذت ببرید.

 

پاییز (سپتامبر – نوامبر)

پاییز در فنلاند زمان زیبایی است، با شاخ و برگ های رنگارنگ و پس زمینه ای خیره کننده برای فعالیت هایی مانند عکاسی، پیاده روی و تماشای حیات وحش. پاییز همچنین زمان خوبی برای بازدید از لاپلند است، زیرا شفق های قطبی بیشتر قابل مشاهده است و می توانید فعالیت های زمستانی مانند سورتمه سواری با سگ را تجربه کنید.

 

زمستان (دسامبر- فوریه)

زمستان یک زمان جادویی در به ویژه در لاپلند است. می‌توانید شفق قطبی را تجربه کنید، به اسکی یا اسنوبورد بروید و از فعالیت‌های زمستانی منحصربه‌فرد مانند ماهیگیری روی یخ، اسکی یا بازدید از بابانوئل در دهکده‌اش لذت ببرید. بازارهای کریسمس در بسیاری از شهرهای کشور نیز به راه هستند و این کشور زیبا غرق در شادی و جشن است. البته هوا در این فصل می تواند بسیار سرد باشد.

 

زمستان در فنلاند
زمستان در فنلاند

 

بهار (مارس – مه)

بهار در کشور فنلاند زمان تجدید حیات طبیعت است، با آب شدن برف و بازگشت طبیعت به زندگی. این زمان بسیار خوبی برای تجربه تماشای پرندگان، پیاده روی و دوچرخه سواری است. همچنین زمانی که آبراه ها شروع به آب شدن می کنند و یخ ها شکسته می شوند و امکان شرکت در تورهای قایق سواری فراهم می شود، این فصل همچنین زمان خوبی برای بازدید از منطقه Lakeland است.

 

به طور کلی، کشور فنلاند یک مقصد برای تمام طول سال است که در هر فصل چیزی برای ارائه دارد. بسته به علایق و فعالیت های مورد نظر خود، می توانید در هر زمانی از سال برای سفر به این کشور زیبا برنامه ریزی کنید.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار سفرنامه های شما هستیم.


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور فنلاند روی نقشه

مهمترین مکان های کشور فنلاند برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-05-20

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

3

همه چیز درباره شهر اصفهان


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد