کشور نروژ

قاره اروپا کشور نروژ 

کشور نروژ در قسمت شمالی اروپا واقع شده است و جمعیت آن بر طبق آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 تقریباً 5.4 میلیون نفر است. 

قلمروی این کشور بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، جزیره یان ماین و مجمع‌ الجزایر سوالبارد در قطب شمال را در بر می‌ گیرد. شهر اُسلو، بزرگ ترین شهر و پایتخت این کشور است. 

کشور نروژ یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا، پیمان‌ نامه جنوبگان، شورای نوردیک، منطقه اقتصادی اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین بخشی از منطقه شنگن به شمار می‌ آید.

نروژ از شرق دارای یک نوار طولانی مرزی با سوئد است. این کشور از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک مرز مشترک دارد. نروژ دارای سواحل طولانی است که به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است.

این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت خام، گاز طبیعی، معدن و آب شیرین است. صنایع پتروشیمی یک چهارم از تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می دهد. بر پایه فهرست بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، این کشور چهارمین کشور دنیا از نظر درآمد سرانه است. 

در پنج سال گذشته کشور نروژ در صدر فهرست شاخص رفاه لگتوم قرار داشته است. حکومت این کشور از نوع پادشاهی مشروطه است و هم اکنون “شاه هارالد پنجم” پادشاه آن است. نروژ جزء اتحادیه ی اروپا محسوب نمی شود و مردم این کشور در همه پرسی‌ های انجام شده عضویت در این اتحادیه را رد کرده اند.

 

تاریخ

نروژ از قدیمی‌ ترین حکومت‌ های پادشاهی اروپا است. تاریخ کهن و غنی این کشور توسط وایکینگ ها، اتحادیه هانسی و در پی استقلال آن از سوئد شکل گرفته است. 

 

تاریخ اولیه

اولین ساکنان نروژ شکارچیان و گردآورندگانی بودند که در آخرین عصر یخبندان به این منطقه مهاجرت کردند و در قسمت شمالی نروژ، یعنی عمدتاً در منطقه فینمارک – یکی از استان های نروژ- سکنی گزیدند. یافته های باستان شناسی بیان می کند که فرهنگ این ساکنین اولیه، نمایانگر جنبه ای از فرهنگ کومسا است. فرهنگ کومسا، یک فرهنگ میان سنگی از شکارچیان-گردآورنده بوده است که در حدود 10000 سال قبل از میلاد در شمال نروژ وجود داشت. بعدها با پیشرفت تکنیک های ماهیگیری فرهنگ Fosna-Hensbacka جانشین فرهنگ Komsa شد.

 

عصر وایکینگ ها

عصر وایکینگ ها شاید شناخته شده ترین دوره در طول تاریخ نروژ باشد. وایکینگ‌ ها به توانایی‌ های دریانوردی خود معروف بودند که در بسیاری از نقاط اروپا شهرک سازی کردند. عصر وایکینگ نروژ در اواخر قرن هشتم آغاز شد و تا اواسط قرن یازدهم ادامه داشت. در این مدت وایکینگ ها به کشورهای زیادی از جمله انگلیس، فرانسه و روسیه حمله کردند و با آن‌ها تجارت کردند.

یکی از مشهورترین پادشاهان وایکینگ، هارالد فیرهیر بود که نروژ را در قرن نهم به یک پادشاهی واحد و متحد تبدیل کرد. در واقع سلطنت هارالد پایان عصر وایکینگ ها و آغاز یک دولت متمرکز نروژی بود.

 

وایکینگ ها
وایکینگ ها

 

لیگ هانسیاتیک

در قرن دوازدهم، نروژ بخشی از اتحادیه هانسیاتیک شد. این اتحادیه یک کنفدراسیون تجاری و دفاعی قرون وسطایی از اصناف بازرگانان و بازاریان در اروپای مرکزی و شمالی بود که بخش عمده ای از تجارت در شمال اروپا را کنترل می کرد. اتحادیه Hanseatic یک پست تجاری در برگن – دومین شهر بزرگ نروژ- ایجاد کرد که به یکی از مهمترین مراکز تجاری اروپا تبدیل شد.

 

استقلال نروژ

کشور نروژ بیش از 400 سال بخشی از اتحاد دانمارک – نروژ بود. اما در سال 1814 از حکومت دانمارک مستقل شد. اگرچه در ۱۹۰۵ میلادی نروژ توانست به استقلال کامل خویش دست یابد؛ با این حال سال ۱۸۱۴ میلادی سالی سرنوشت‌ ساز در تاریخ استقلال نروژ بوده‌ است. 

 

نروژ مدرن

نروژ پس از کسب استقلال به کشوری مرفه و دموکراتیک تبدیل شد. اقتصاد این کشور به لطف منابع طبیعی فراوان از جمله نفت، گاز و ماهی به سرعت رشد کرد. امروزه نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است که از استانداردهای بالای زندگی و سیستم رفاهی قوی برخوردار است. هم اکنون نروژ کشوری مرفه و دموکراتیک به شمار می آید که نقش مهمی را در اروپا و جهان ایفا می کند.

 

جغرافیا و آب و هوا

نروژ در شمال اروپا و در سمت غربی شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. در غرب نروژ اقیانوس اطلس شمالی و در شمال دریای بارنتس قرار دارد. نروژ با سوئد، فنلاند و روسیه مرز مشترک دارد. مساحت این کشور تقریباً 385000 کیلومتر مربع است.

جغرافیای نروژ با کوه ها، آبدره ها و یخچال های طبیعی آن شناخته می شود. خط ساحلی این کشور طولانی و ناهموار با آبدره ها و جزایر متعدد است. نروژ کشوری کوهستانی است و بلندترین قله آن گالدهوپی گین نام دارد که در ارتفاع 2469 متری از سطح دریا قرار دارد. نروژ همچنین دریاچه ها و رودخانه های متعددی دارد، از جمله سوگنفیورد که طولانی‌ ترین و عمیق‌ ترین آبدره نروژ و همچنین دومین آبدره طولانی در جهان است.

 

آب و هوا

آب و هوای نروژ نیمه قطبی و معتدل دریایی است. آب و هوای نروژ به دلیل گرمای جریان خلیج (گلف استریم) معتدل است. با توجه به عرض جغرافیایی نروژ تابستان‌ های آن بسیار معتدل و زمستان ها در آن طولانی و بسیار سرد است. در واقع مناطق ساحلی نروژ زمستان های معتدل و تابستان های خنک را تجربه می کنند، در حالی که مناطق داخلی زمستان های سردتر و تابستان های گرم تری دارند.

در زمستان، درجه حرارت در نروژ می تواند به زیر صفر برسد که همراه بارش برف در بیشتر مناطق این کشور است. مناطق شمالی نروژ در طول ماه های تابستان پدیده خورشید نیمه شب را تجربه می کنند که در آن خورشید به مدت 24 ساعت قابل مشاهده است. در مقابل، در طی ماه های زمستان، مناطق شمالی شب های قطبی را تجربه می کنند، جایی که خورشید برای چندین هفته از افق بالا نمی آید.

به طور کلی، جغرافیا و آب و هوای منحصر به فرد نروژ، آن را به کشوری زیبا و جالب برای زندگی و همچنین سفر به آن تبدیل کرده است. مناظر خیره کننده و شگفتی های طبیعی نروژ، همراه با تاریخ و فرهنگ غنی آن، این سرزمین را به مکانی به واقع منحصر به فرد و خاص تبدیل کرده است.

 

کشور نروژ
کشور نروژ

 

فرهنگ

نروژ کشوری با فرهنگ غنی و متنوع است که بر اساس جغرافیا، تاریخ و سنت های آن شکل گرفته است. فرهنگ نروژی از وایکینگ ها تا دوران مدرن، ترکیبی جذابی از فرهنگ قدیم و جدید را به وجود آورده است که تأکید زیادی بر طبیعت، خانواده و جامعه دارد.

 

زبان و ادبیات

نروژی زبان رسمی این کشور است. دو روش نوشتاری نروژی وجود دارد: bokmål , nynorsk ، (بوکمال و نینورسک). این تقسیم بندی زبان نروژی پیشینه تاریخی دارد: بوکمال که پرکاربردترین شکل نوشتاری است بر اساس زبان رایج در اسلو و مناطق اطراف آن نوشته می شود. نینورسک شکل نوشتاری جدیدتری است که در قرن نوزدهم توسعه یافت و بر اساس گویش‌ هایی است که در مناطق روستایی نروژ صحبت می‌شود.

ادبیات نروژی متنوع است و تاریخچه ای طولانی دارد که به عصر وایکینگ ها برمی گردد. حماسه ها که مجموعه ای از داستان ها درباره عصر وایکینگ ها و تاریخ اولیه نروژ است، از معروف ترین آثار ادبیات نروژی است. از نویسندگان برجسته نروژی می توان به هنریک ایبسن، کنوت هامسون و سیگرید آندست اشاره کرد.

 

هنر و موسیقی

هنر و موسیقی نروژ نیز بخش مهمی از فرهنگ این کشور است. هنر نروژی به دلیل سبک طبیعت گرایانه و واقع گرایانه اش (که اغلب تحت تأثیر مناظر ناهموار و زیبای این کشور است)، شناخته شده است. موسیقی نروژی متنوع است و شامل موسیقی سنتی، موسیقی کلاسیک، موسیقی پاپ و راک مدرن است. برخی از مشهورترین موسیقیدانان نروژی عبارتند از ادوارد گریگ، آهنگساز کلاسیک، و A-ha، که یک گروه موسیقی پاپ است که در دهه 1980 به محبوبیت جهانی دست یافت.

 

غذا و نوشیدنی

غذاهای نروژی به سادگی و استفاده از مواد اولیه تازه و محلی شهرت دارند. ماهی و سایر خوراکی های دریایی مواد اولیه محبوب در غذاهای نروژی هستند. برخی از معروف ترین غذاهای نروژی عبارتند از: lutefisk که یک غذای تهیه شده با ماهی است که به طور سنتی در فصل کریسمس سرو می شود، و rakfisk یک غذای ماهی تخمیر شده است که در ماه های زمستان مصرف می شود.

آبجو نروژی و آکوویت، الکلی که از سیب زمینی یا غلات تهیه می شود و با گیاهان و ادویه‌ ها طعم‌ دار می شود، نوشیدنی‌ های الکلی محبوب در نروژ هستند. صنعت آبجوسازی این کشور در سال های اخیر رونق دوباره ای را تجربه کرده است، به طوری که بسیاری از آبجوسازی های کوچک هم اکنون آبجوهای با کیفیت جهانی تولید می کنند.

 

تعطیلات و جشنواره ها

نروژ تعطیلات و فستیوال های زیادی دارد که ریشه در تاریخ و سنت های آن دارد. کریسمس یکی از مهم ترین تعطیلات در نروژ است که با غذاهای سنتی، تزئینات و موسیقی جشن گرفته می شود. دیگر تعطیلات مهم در این کشور عبارتند از عید پاک، روز قانون اساسی (17 مه)، و شب نیمه تابستان.

نروژ همچنین چندین جشنواره در طول سال دارد. از جمله جشنواره بین‌ المللی برگن، که موسیقی، تئاتر و اجراهای رقص را از سراسر جهان به نمایش می‌ گذارد. جشنواره سنت اولاو یکی دیگر از جشنواره های سالانه در این کشور است. گفتنی است که سنت اولاو نام قدیسی است که مسیحیت را به این کشور آورد. 

فرهنگ نروژ ترکیبی منحصر به فرد و جذاب از سنت ها، تاریخ و تأثیرات مدرن است. ادبیات، هنر، موسیقی، غذا و جشنواره های این کشور همگی به میراث فرهنگی غنی آن کمک می کنند. 

 

کریسمس نروژ
کریسمس نروژ

 

جاذبه های گردشگری کشور نروژ

نروژ کشوری زیبا با مناظر طبیعی خیره کننده، شهرهای پر جنب و جوش و فرهنگی غنی است. این کشور دیدنی ها و شگفتی های زیادی برای ارائه به گردشگران از سراسر جهان دارد. از آبدره های آن گرفته تا شفق های شمالی همگی از جاذبه های این سرزمین هستند.

 

آبدره ها

آبدره های نروژ یکی از نمادین ترین شگفتی های طبیعی این کشور است که برای هر گردشگری که از این کشور بازدید می کند، دیدنی و جذاب است. آبدره ها ورودی های باریکی از آب هستند که توسط صخره های شیب دار، آبشارها و پوشش گیاهی سرسبز احاطه شده اند. برخی از معروف ترین آبدره ها عبارتند از: Geirangerfjord، Sognefjord و Hardangerfjord. بازدیدکنندگان می توانند با قایق، کایاک و یا با پیاده روی در حاشیه ی این آبدره ها مناظر طبیعی را ببینند و زیبایی خیره کننده این شگفتی های طبیعی را تجربه کنند.

 

شفق شمالی

شفق شمالی یا شفق قطبی یک پدیده طبیعی است که در عرض های جغرافیایی شمالی از جمله نروژ رخ می دهد. شفق شمالی منظره ای دیدنی از نورهای رنگارنگ است که در آسمان شب می رقصند و جاذبه ای محبوب برای گردشگرانی که از نروژ بازدید می کنند را خلق می کنند. بهترین زمان برای دیدن شفق‌ های شمالی در نروژ از اکتبر تا مارس است.

 

شفق قطبی
شفق قطبی

 

اسلو

اسلو پایتخت نروژ است و مقصدی پر جنب و جوش و هیجان انگیز برای گردشگران محسوب می شود. این شهر دارای جاذبه های فرهنگی بسیاری از جمله موزه کشتی وایکینگ، موزه مونک و خانه اپرای اسلو است. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند از پارک ها و فضاهای سبز متعدد شهر مانند پارک Frogner و باغ گیاه‌ شناسی این شهر دیدن کنند. اسلو همچنین مکانی عالی برای تجربه کردن غذاهای نروژی است که در آن رستوران های زیادی، غذاهای سنتی مانند lutefisk و rakfisk سرو می کنند.

 

برگن

برگن شهری زیبا است که در سواحل غربی نروژ قرار دارد. یکی از جذاب ترین مناظری که می توانید در سفر به برگن شاهد آن باشید، ساختمان‌ های رنگارنگی هستند که با نام بریگِن (Bryggen) شناخته می شوند.

بریگن نام ساختمان های تجاری هانزا در نزدیکی بندر است. قدمت ساخت این بندر به قرن چهاردهم باز می‌ گردد. این ساختمان‌ ها از اهمیت اقتصادی و فرهنگی ویژه ای برخوردار هستند. این سازه های چوبی پس از آتش‌ سوزیِ سال ۱۷۰۲ بازسازی شدند. از آن زمان تا کنون به عنوان بخش مهمی از میراث فرهنگی برگن به‌ شمار می‌ روند.

اهمیت تاریخی و فرهنگی بریگن تنها به نروژ محدود نمی شود. این ساختمان ها در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده‌ اند. اسکله‌ ی قدیمیِ هانزا امروزه تعداد زیادی مغازه، رستوران، کافه و موزه را در خود جای داده است. بریگن یکی از مکان‌ های محبوب گردشگران و مردم محلی به شمار می‌ رود.

بازدیدکنندگان می‌ توانند خانه های چوبی رنگارنگ و کوچه های باریک بریگن را مشاهده و کاوش کنند، از بازار ماهی برگن بازدید کنند، یا با تله کابین به بالای کوه فلوین بروند و مناظری پانوراما از شهر و آبدره های اطراف را ببینند.

 

جاده اقیانوس اطلس

جاده آتلانتیک جاده ای خوش منظره است که از امتداد سواحل نروژ می گذرد و شهرهای کریستانساند و مولده را به هم متصل می کند. این جاده به خاطر چشم اندازهای خیره کننده از جمله اقیانوس و خط ساحلی ناهموار و همچنین پل ها و تونل های فراوانش مشهور است. 

 

جاده آتلانتیک
جاده آتلانتیک

 

ترومسو

ترومسو شهری است در شمال نروژ. این شهر به خاطر زیبایی های طبیعی خیره کننده اش، از جمله شفق های شمالی، که در ماه های زمستان دیده می شود، شناخته شده است. بازدیدکنندگان همچنین می توانند از جاذبه های فرهنگی شهر مانند کلیسای جامع ترومسو و کلیسای جامع قطب شمال و همچنین رستوران ها و کافه های متعدد آن دیدن کنند و لذت ببرند.

 

جزایر لوفوتن

جزایر لوفوتن مجموعه ای از جزایری است که در سواحل شمالی نروژ واقع شده اند. این جزایر به خاطر مناظر منحصر به فرد و نفس گیر خود با کوه های سر به فلک کشیده، سواحل شنی سفید و دهکده های ماهیگیری زیبا شناخته شده اند. بازدیدکنندگان می توانند پیاده روی، کایاک سواری یا دوچرخه سواری در اطراف جزایر داشته باشند و شیوه زندگی سنتی نروژی را تجربه کنند.

 

مسیر وایکینگ ها

مسیر وایکینگ یک مسیر توریستی است که در امتداد سواحل غربی نروژ، از برگن تا السوند امتداد دارد. نام این مسیر از نام وایکینگ ها گرفته شده است. وایکینگ ها به دلیل توانایی های دریانوردی خود شناخته شده بودند و در این مسیر سکونت گاه هایی ایجاد کردند. بازدیدکنندگان می‌ توانند بسیاری از جاذبه‌ های تاریخی و فرهنگی در امتداد مسیر وایکینگ ها، مانند کلیسای جامع استاوانگر، صومعه اوتشتاین، و مجمع وایکینگ‌ های گوالتینگت را مشاهده کنند.

 

یخچال Jostedalsbreen

یخچال Jostedalsbreen بزرگترین یخچال طبیعی در سرزمین اصلی اروپا است که در غرب نروژ واقع شده است. بازدیدکنندگان می توانند با پیاده روی یا تورهای راهنما، یخچال طبیعی را مشاهده کنند و زیبایی خیره کننده این شگفتی طبیعی را تجربه کنند.

 

کلیساهای Stave

کلیساهای Stave مجموعه ای از کلیساهای چوبی هستند که در قرون وسطا در نروژ ساخته شده اند. این کلیساها به دلیل معماری منحصر به فرد و کنده کاری های پیچیده خود شهرت دارند و بخش مهمی از میراث فرهنگی نروژ به شمار می آیند. 

به طور کلی نروژ دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که بازدیدکنندگان خود را تحت تأثیر قرار می دهد نروژ همیشه چیزی برای ارائه به همه دارد. چه به طبیعت، چه به فرهنگ و چه به ماجراجویی علاقه مند باشید، جاذبه های گردشگری نروژ مطمئناً خاطرات فراموش نشدنی را برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

 

Urnes Stave Church
Urnes Stave Church

 

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای بازدید از نروژ به آنچه می خواهید ببینید و انجام دهید و همچنین ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. نروژ چهار فصل متمایز دارد که هر کدام جاذبه ها و شرایط آب و هوایی منحصر به فرد خود را دارند.

 

تابستان (ژوئن-اوت)

تابستان محبوب ترین زمان برای سفر به نروژ است، به خصوص برای کسانی که می خواهند زیبایی های طبیعی این کشور را کشف کنند. در طول ماه های تابستان، روزها طولانی و آب و هوای این کشور معتدل است که برای پیاده روی، کمپینگ و کاوش در آبدره ها زمانی است ایدئال. ماه های تابستان همچنین فرصتی برای تجربه دیدن خورشید نیمه شب (جایی که خورشید در زیر افق غروب نمی کند) در مناطق شمالی نروژ را فراهم می کند.

 

پاییز (سپتامبر-نوامبر)

پاییز زمان خوبی برای کسانی است که می خواهند تغییر رنگ برگ ها و هوای صاف پاییزی نروژ را تجربه کنند. ماه‌ های پاییز همچنین زمان خوبی برای فعالیت‌ های فضای باز مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و تجربه شرکت در رویدادها و جشنواره های فرهنگی نروژ است.

 

زمستان (دسامبر-فوریه)

زمستان در نروژ یک زمان جادویی است. شانس تجربه شفق شمالی و شرکت در ورزش های زمستانی مانند اسکی و اسنوبورد در ماه های این فصل فراهم می شود. اگرچه ماه های زمستان می تواند سرد باشد، به خصوص در مناطق شمالی نروژ، اما فرصتی مناسب را برای تجربه جذابیت منحصر به فرد فرهنگ زمستانی نروژ فراهم می کنند.

 

بهار (مارس-مه)

بهار در نروژ با آب شدن برف ها و شکوفه دادن گل ها آغاز می شود. ماه های بهار زمان بسیار خوبی برای بازدید از شهرها و جاذبه های فرهنگی نروژ و همچنین انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری در فضای باز است. 

 

همانطور که پیشتر گفتیم بهترین زمان برای بازدید از نروژ به علایق شما و آنچه می خواهید ببینید و انجام دهید بستگی دارد. نروژ در تمام طول سال چیزی برای ارائه دارد. از دیدن آبدره‌ها گرفته، تا تجربه ی شفق شمالی یا انجام فعالیت های خارج از محیط خانه.

اگر تجربه سفر به این کشور زیبا را دارید لطفاً خاطرات و عکس های خود را با ما در بخش سفرنامه به اشتراک بگذارید. ما در سایت بنیامین مارکو مشتاقانه در انتظار سفرنامه های شما هستیم.

 


گزیده ای از سفرنامه های خواندنی

زندگی و سفر از دریچه نگاه شما

هنوز هیچ سفرنامه ای برای این مکان ثبت نشده است.

شما اولین نفری باشید که برای این مکان سفرنامه ثبت می کنید.
ارسال سفرنامه

سفرنامه های خود را برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتان در سایت منتشر کنیم.


کشور نروژ  روی نقشه

مهمترین مکان های کشور نروژ  برای گردش

پربازدیدترین مطالب

بنیامین رضایی اولین ایرانی که با خودرو از تهران تا نروژ سفر کرد

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

بنیامین رضایی؛ جهانگردی با یک دنیا ماجرا

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

زخم مسافران گزینشی جام جهانی بر تن فوتبال

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

چالش های سفرهای خارجی ایرانیان از نگاه بنیامین مارکو

 • 7دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

لغو یک‌ طرفه ویزای ایران با ۳۳ کشور | آیا درهای ایران به روی گردشگران گشوده می شود؟

 • 3دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

درخواست ویزای شینگن آنلاین می شود

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

قیمت ویزا در آبان 1402

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

هزینه های سفر به کربلا 1402

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

شرایط فروش ارز سهمیه ای تغییر کرد!

 • 2دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

ایرانیان برای سفر به مصر چگونه می توانند ویزا دریافت کنند؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 26دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

معرفی بهترین پروازها به آمریکا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

بهترین زمان سفر به آنتالیا

 • 29دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

بهترین پروازها به کانادا در سال 2023

 • 27دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

زیباترین شهرهای ترکیه برای سفر

 • 37دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

معرفی بهترین اقامتگاه های بومگردی شیراز

 • 20دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونکوور

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

جاذبه های گردشگری درسدن

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

همه چیز درباره سفر به عمان 

 • 17دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

جاذبه های گردشگری کلن

 • 15دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

جاذبه های گردشگری برلین

 • 18دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

جاذبه های گردشگری دوسلدورف

 • 13دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

چطور سبک سفر خودتان را بشناسید؟

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

سفر به اروپا با ماشین چطور ممکن است؟؟؟

 • 22دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

مهارت هایی برای جهانگردی!

 • 25دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

تکنیک های تورلیدر!

 • 8دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

چرا در چهارشنبه سوری آتش روشن می‌کنیم؟

 • 4دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

آیا سفر به پاکستان بدون ویزا ممکن است؟

 • 9دقیقه زمان مطالعه
 • 1402-06-29

یوتویب بنیامین

ویدیوهایی در مورد سفر و ماجراجویی هایی که در کشورها مختلف انجام میدم

1

با 10 دلار در کانادا چیکار کنیم؟


کتاب های بنیامین رضایی

کتاب های خواندی بنیامین رضایی، تجربه های جذاب به همراه تصاویر دیدنی


مکان های مرتبط

شاید به مکان های زیر هم علاقه مند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

با ثبت هر دیدگاه ۲۰ الماس بگیرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد